NEC p232w i w-led

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Monoter
Posty: 9
Rejestracja: 03 sierpnia 2012, 16:05 - pt

NEC p232w i w-led

16 lutego 2013, 09:59 - sob

Mało jest na forum informacji o NECu p232w. W rozpisce monitorów znalazł się w przeznaczeniu do użytku profesjonalnie graficznego, także w obecnej cenie jest to ciekawy wybór. Zastanawia mnie zastosowane w nim podświetlenie w-led, które z tego co się zorientowałem cały czas nie jest dość popularnym rozwiązaniem w monitorach od których oczekuję się nieco więcej niż wyświetlania Windowsa. Ten rodzaj podświetlania jest praktycznie w każdy tanim obecnie monitorze. Głównym problemem jest migotanie szczególnie przy niskim współczynniku jasności ekranu.

Przeglądając katalog produktów NEC'a na 2013 rok to z modeli "bardziej pro" tylko NEC p232w i SpectraViec 232 oparte są o w-ledy (nie licząc wielkoformatowych paneli i typowych niskobudżetowych). Z czego może wynikać to że tak mało lepszych monitorów wyposaża się w ledy, czy to słabsza technologia?

Zastanawia mnie ja wygląda kwestia migotania w NEC p232w. Z tego co wyczytałem w dość obszernym teście przeprowadzonym przez jeden z angielskich portali w 100% jasności nie będzie to zauważalne natomiast w 50% i 10% jasności flickering może być już zauważalny (dużo zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka i wrażliwości oka na migotanie, jedni to widzą inni nie).

Czy zatem warto w chwili obecnej inwestować w monitor z led (np. NEC p232w), czy też poczekać jeszcze trochę na nowe rozwiązania w tej technologii i skupić się np na NEC pa231w?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC p232w i w-led

16 lutego 2013, 15:59 - sob

Podświetlenie LED ma dużo wad i rzadko się je stosuje w rozwiązaniach gdzie stawia się na jakość. W masowce jest powszechne, bo jakość nikogo nie interesuje a nowe literki w symbolu mają wielkie znaczenie marketingowe.

NEC P232W to niskobudżetowa konstrukcja z myślą o zastosowaniach związanych z kolorem. Cudów nie należy się spodziewać, wszak najtańsze naprawdę zawodowe monitory zaczynają się od 2x takie ceny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Monoter
Posty: 9
Rejestracja: 03 sierpnia 2012, 16:05 - pt

Re: NEC p232w i w-led

16 lutego 2013, 17:22 - sob

Dziękuję za odpowiedź. Z tego co widzę w sklepie Mastiff Nec na ledach P232W jest nieznacznie droższy od swojego poprzednika PA231W. Który zatem z tych dwóch sprawdzi się lepiej wg. Pana jako niskobudżetowa konstrukcja w zastosowaniach związanych z kolorem?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC p232w i w-led

16 lutego 2013, 17:33 - sob

PA231W moim zdaniem jest lepszy, bo nie diodowy. Kłopot tylko w tym że to już wycofany model i może być problem z jego zakupem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tommyfp
Posty: 10
Rejestracja: 01 marca 2013, 10:37 - pt

Re: NEC p232w i w-led

16 marca 2013, 00:18 - sob

Witam
Nie chcę zakładać nowego postu więc zapytam tutaj.

Interesuje mnie zakup monitora w granicach 2000zł głównie do fotografii ślubnej. Fotografuję w JPG-ach (sRGB).
Wybór padł na NEC p232w lub pa231w. Rozważam także zakup kalibratora do tego zestawu (x-rite i1 display pro).
Z tego co wyczytałem to monitory różnią się podświetlaniem. Monitor chcę wykorzystywać do pracy popołudniami i wieczorami. Zdaję sobie także sprawę z tego w grę wchodzi wymiana oświetlenia do pracy, ale na razie chciałbym się skupić na wyborze monitora. Wiem że szerokogamutowe, pełnowartościowe monitory zaczynają się od ok 4000zł, jednak jest to dla mnie obecnie nieosiągalny budżet.
Który z powyższych modeli mógłby mi Pan polecić? p232w to nowsza konstrukcja, jednak bardzo pozytywne opinie czytałem o poprzedniku tego modelu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC p232w i w-led

16 marca 2013, 00:29 - sob

Z zakupem PA231W będzie problem, bo nie jest już produkowany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC p232w i w-led

16 marca 2013, 03:08 - sob

tommyfp pisze:Witam
Nie chcę zakładać nowego postu więc zapytam tutaj.

Interesuje mnie zakup monitora w granicach 2000zł głównie do fotografii ślubnej. Fotografuję w JPG-ach (sRGB).
Wybór padł na NEC p232w lub pa231w. Rozważam także zakup kalibratora do tego zestawu (x-rite i1 display pro).
Z tego co wyczytałem to monitory różnią się podświetlaniem. Monitor chcę wykorzystywać do pracy popołudniami i wieczorami. Zdaję sobie także sprawę z tego w grę wchodzi wymiana oświetlenia do pracy, ale na razie chciałbym się skupić na wyborze monitora. Wiem że szerokogamutowe, pełnowartościowe monitory zaczynają się od ok 4000zł, jednak jest to dla mnie obecnie nieosiągalny budżet.
Który z powyższych modeli mógłby mi Pan polecić? p232w to nowsza konstrukcja, jednak bardzo pozytywne opinie czytałem o poprzedniku tego modelu.
W cenie P232 z i1Display Pro można kupić pełnowartościowe, szerokogamutowe EIZO SX2262W o wyższej rozdzielczości (1920x1200px). Monitor ten nadaje się nawet do pracy w jaskini - na regulacji podświetlenia schodzi do ok. 20cd/m^2.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC p232w i w-led

18 marca 2013, 22:37 - pn

Po pierwsze ślub w .jpg to trochę kiepska droga, nawet z dobrym monitorem. Ale na upartego.. Sam tak zaczynałem, bojąc się niepotrzebnie RAW.
Ale to wiąże się doskonaleniem warsztatu i większą precyzją zdjęć na etapie planowania ujęcia. JPG jest bezlitosny - jak skopiesz zdjęcie, ON skopie Ci robotę. Dlatego ostatecznie lepszy porządny monitor wąsko-gamutowy. Do rozważenia jest jeszcze Eizo ColorEdge CS230, który moim skromnym zdaniem świetnie się spisuje w sRGB już po wyjęciu z pudełka + drobne korekty w ustawieniach. Poza tym ma opcjonalne wsparcie dla kalibracji sprzętowej - ColorNavigator* + i1Display Pro lub Spyder4 (*najnowsza wersja CN obsługuje dużo więcej urządzeń).

Gdyby się Pan upierał przy NEC-u to w podobnej cenie SpectraView 232, chociaż ten nowy Eizo CS230 powinien być lepszy. Wiadomo - parametry to nie
wszystko. Kwestia indywidualnego gustu i potrzeb.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68635
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu