Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

06 września 2012, 20:53 - czw

Na tym forum można znaleźć różne zdjęcia pozwalające ocenić jakość monitora, jego kalibrację lub to czy aplikacja ma moduł CMS. Pomyślałem, że do kompletu brakuje zdjęć, które pozwoliłyby zobaczyć, że szeroki gamut pokazuje więcej subtelności w określonych zakresach barw. Nie chodzi mi o zdjęcia trikowe ale raczej o np. pejzaże, które (oczywiście zrobione w AdobeRGB lub lepszym) wyświetlone na stojących obok siebie dwóch monitorach - wąsko i szerokogamutowym - ukażą w takim porównaniu ten zapas barw, którym dysponuje szeroki gamut. Czyli chodzi np. o detale w zieleni lasu lub łąki itp.

Czy spotkał się ktoś ze zdjęciami tego typu, które ewidentnie się różnią na wąsko i szerokogamutowcu? Jeśli tak to skąd takie pobrać?
gunde svan
Posty: 41
Rejestracja: 15 marca 2011, 16:08 - wt

Re: Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

07 września 2012, 09:09 - pt

Według mnie rzecz absolutnie nierealna. Za dużo "pośredników". A poza tym - będziesz to oglądał na monitorze normalno- czy szerokogmautowym? Bo jak na normalno- to tak jak oglądanie zdjęcia telewizora kolorowego na telewizorze czarno-białym :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

07 września 2012, 09:25 - pt

Zwrócić uwagę na sukienkę, fale, jeziorko, wodę wokół rybek, jabłko, niebo w wenecji. Warto powiększyć każde z tych zdjęć na cały ekran, wtedy różnice stają się znacznie bardziej widoczne.
ObrazekObrazek
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

07 września 2012, 10:42 - pt

Na iMacu nie widać żadnej różnicy :-) Zobaczę w domu na neczku. W ogóle fajny wątek dla nie przekonanych do szerokiego gamutu.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

07 września 2012, 10:51 - pt

Filip pisze:Na iMacu nie widać żadnej różnicy :-) Zobaczę w domu na neczku. W ogóle fajny wątek dla nie przekonanych do szerokiego gamutu.
Nieprzekonani do szerokiego gamutu posiadacze wąskogamutowców też nie zobaczą żadnej różnicy ;)
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

07 września 2012, 11:01 - pt

U siebie nie zobaczą. Ale zawsze jest gdzie odesłać.
Maciej
Posty: 11
Rejestracja: 02 września 2011, 19:26 - pt

Re: Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

07 września 2012, 14:08 - pt

Otóż widzą różnicę. Zarówno na P19-2 jak i na miernym TN LG W1952TQ. Czy wynika z tego, że monitory wąskogamutowe jednak mogą mieć szerszy gamut niż SRGB ?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

07 września 2012, 14:31 - pt

Widzą jak mają przeglądarkę bez zarządzania kolorem. Wtedy sRGB jest przejaskrawiony i wydaje się być w szerszym gamucie :twisted:
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: Zdjęcia pozwalające docenić monitor z szerokim gamutem

08 września 2012, 01:21 - sob

Dzięki Czornyj za te zdjęcia. Za kilka tygodni powinienem mieć SX2462 lub PA241 to wtedy sobie podłączę nowy monitorek do jednego wyjścia karty graficznej, a stary normalnogamutowy Eizo do drugiego i porównam. Chodziło mi tutaj zwłaszcza o pokazanie mojemu szefowi, który naprawdę zrobił mi wielką niespodziankę wręcz sam proponując zakup droższego i lepszego monitora, co zyskuję mając szeroki gamut.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68625
Liczba tematów: 4146
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu