EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

03 września 2012, 23:07 - pn

Na moim biureczku stanął dziś nowy CX240, dlatego pozwolę sobie szybko zreferować najciekawsze fakty dot. nowego panelu.

Z doskonałych informacji - po latach błędów i wypaczeń znowu mamy matrycę z wykończeniem satynowym! Nie ma śladu po kaszce, marmurkowaniu, chmurzeniu, skrzeniu i jakkolwiek zwać to cholerstwo. Obraz jest klinicznie czysty jak na iMacach, ale bez fatalnych konsekwencji wynikających z błyszczącej jak psu jajca, lustrzanej szyby.

Gdy mija pierwszy szok po kontakcie z klinicznie czystą bielą, ejzacz serwuje jeszcze większą niespodziankę w postaci czerni - czerni łamiącej prawa IPS-owej fizyki! Charakterystyczne srebrzenie IPS za sprawą jakiejś szatańskiej sztuczki diabli wzięli, nie ma też cieknięcia krawędzi. W pierwszej chwili zacząłem podejrzewać, że za sprawą jakiegoś oszustwa mam przed sobą S-PVA, ale szybkie gibnięcie się na boki utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to rasowy IPS - monitor nie wykazywał śladu typowego dla S-PVA przekłamania gammy i temperatury barwowej w funkcji kąta obserwacji. Suma powyższych cech utwierdziła mnie w przekonaniu, że mam przed sobą monitor o zdecydowanie najlepszej charakterystyce kątowej od czasu CRT.

Intensywnie poszukując czegoś, do czego mógłbym się dopieprzyć sprawdziłem równomierność podświetlenia, odnotowując kolejny rekord. Odchyłki luminancji pikowo sięgają 4%, mura chrominancji nie przekracza 1dE(76) - porównywalny jest tylko NEC P232W, który jest... wąskogamutowy.

Liniowość nie ustępuje homogeniczności - niezależnie od ustawionej jaskrawości i temperatury barwowej krzywa odpowiedzi tonalnej odpowiada zdefiniowanej w menu OSD wartości funkcji gamma.

Jaskrawość podświetlenia można regulować w zakresie 50-300cd/m^2. Z ciekawostek dla miłośników rozrywki - podświetlenie potrafi dostosować swą jaskrawość lokalnie do wyświetlanej treści, dynamicznie podbijając kontrast obrazu. Nie jestem znawcą w tej dziedzinie, ale na niewprawne oko mam przeczucie graniczące z pewnością, że również w gierkach i filmikach ten monitor potrafi zasadzić użyszkodnikowi naprawdę solidnego kopa kombinacją kontrastu, czerni, gamutu, wysokiej jaskrawości oraz zdolności do jej lokalnego ograniczenia adaptacyjnego.

cdn...
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

03 września 2012, 23:58 - pn

A czy coś wiadomo na temat ceny i terminu wprowadzenia do sprzedaży?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

04 września 2012, 00:34 - wt

ZTCW już są dostępne, jutro dopytam o ceny.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

04 września 2012, 02:52 - wt

Już są w magazynie. Cena ok 1 tys zł wyżej niż poprzednik SX2462W, czyli ok 5800 zł brutto. Oficjalnie w cenniku pojawią się jutro.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

04 września 2012, 10:52 - wt

To co tam wsadzili, że się nie srebrzy po rogach? Czyżby ten polaryzator z dawnych 2490WUXi?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

04 września 2012, 12:47 - wt

Chyba samego Belzebuba ;)

Matryce z polaryzatorem działały tylko w poziomie, srebrzenie i tak było widoczne, a do tego efekt był fioletowy. Tu nie ma śladu po różowej poświacie, działa w pionie i w poziomie - być może spolaryzowali światło od tyłu?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 00:14 - śr

Małe porównanie czerni diabelskiej matrycy nowego Ejzacza z moją IPS-ową 30tką:
https://vimeo.com/49270272
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 08:22 - śr

Co tak miga na dole w tej trzydziestce? Serduszko jakieś?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 09:21 - śr

Filip pisze:Co tak miga na dole w tej trzydziestce? Serduszko jakieś?
Pulsujące diody i1Pro 2 odbiły się na powierzchni ekranu
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 09:31 - śr

Czornyj pisze:
Filip pisze:Co tak miga na dole w tej trzydziestce? Serduszko jakieś?
Pulsujące diody i1Pro 2 odbiły się na powierzchni ekranu
To mnie uspokoiłeś. Już się zacząłem niepokoić, że się zaczyna. Znaczy te zapowiadane na grudzień erupcje na słońcu zwiastujące koniec świata. :twisted:
gunde svan
Posty: 41
Rejestracja: 15 marca 2011, 16:08 - wt

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 10:59 - śr

Nic tylko czekać na odpowiedź wiadomej, drugiej firmy. CX240 mimo, że nie tani jest warty swojej ceny bo jest jedyny. Myślę, że najbliższe duże targi i odpowiedź będzie. W nieco mniejszej cenie :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 11:21 - śr

Czary mary, czary mary, uhuu.... Ceny spadną jak EIZO zakończy produkcję technologicznego poprzednika czyli SX2462W.

Tako rzecze moja szklana kula.

PS. Poniekąd dobrze się do tej pory sprawdzała. Regularnie wymieniany olej i kalibrowana na bieżąco. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 11:28 - śr

No, jest dobrze. :D

Czekam na to samo ale w 30".

PS. A ta kula to jaki przebieg? :lol:
Axure
Posty: 30
Rejestracja: 27 listopada 2011, 20:12 - ndz

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 15:05 - śr

Ceny spadną jak EIZO zakończy produkcję technologicznego poprzednika czyli SX2462W
A czy kula mówi kiedy to się może stać? Orientacyjnie, of course.

I czy wg. Pana Toma01 może się pojawić w najbliższym czasie jakiś następca S2433wfs? Czyli 24'' dla, nazwijmy to, wymagającego użytkownika domowego?
Czekam na to samo ale w 30".
A w ogóle będzie jeszcze Eizo 30''? Bo jak patrzę po dotychczasowej ofercie 30'' chociażby w mastiffie, to widzę tylko NECi. Czyli jakby już przy ostatniej serii się pożegnali.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 15:56 - śr

raptor88 pisze:PS. A ta kula to jaki przebieg? :lol:
Nie przebieg jest ważny a stan. Jak nówka nieśmigana. :)
Axure pisze:A czy kula mówi kiedy to się może stać? Orientacyjnie, of course.
Zawiesiła się. Za dużo zmiennych. ;)

A poważnie, z reguły nowszy model wypiera starszy w ciągu ok pół roku. W tym wypadku mamy jednak do czynienia ze zmianą całej linii modelowej. SX będzie na razie, conajmniej jeszcze rok, produkowany równolegle. Co prawda chodzą słuchy o obniżeniu cen na SX-y, ale wątpię, żeby to była jakaś znacząca obniżka.
Axure pisze:I czy wg. Pana Toma01 może się pojawić w najbliższym czasie jakiś następca S2433wfs? Czyli 24'' dla, nazwijmy to, wymagającego użytkownika domowego?
Tu mam złe wieści, bo serię S trzeba kupować i to szybko, bo one niedługo znikną zupełnie. Na ich miejscu, zamiast uniwersalnych, będzie podobnie jak u NEC'a, seria biurowo-korporacyjna. 24-ka z linii EV jest w rozmiarze 16x10, więc nie jest tak źle, ale obecny model S2433W jest jednak lepszy. Pierwsze symptomy wycofywania S co bardziej wnikliwi mogli już zauważyć. Od pewnego czasu model S2233W zostaje zastępowany w cennikach przez S2243W. To co jeszcze jest z S2233W, to niedobitki magazynowe. Linia S skurczy się do dwóch modeli. Dostępność będzie jeszcze do początku 2013 roku.
Axure pisze:A w ogóle będzie jeszcze Eizo 30''? Bo jak patrzę po dotychczasowej ofercie 30'' chociażby w mastiffie, to widzę tylko NECi. Czyli jakby już przy ostatniej serii się pożegnali.
Na razie nie ma informacji na temat 30-tki. Do końca roku będą dostępne wszystkie nowe modele w rozmiarach do 27". Jaki będzie następny ruch, nie wiadomo. Od przyszłego roku wchodzi nowa dyrektywa unijna dotycząca maksymalnego poboru energii i może być spore przetasowanie sprzęcie, w tym w monitorach. M.in. owa dyrektywa jest przyczyną zaprzestania produkcji serii S. Nie wiem co będzie, bo to najpopularniejsza linia EIZO na rynku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 20:25 - śr

Oj, to widzę duże przetasowania się zrobią. Trend znikania PVA niestety jest widoczny od dłuższego czasu. IPS, jaki by nie był fajny, to ma swoje wady a wybór w panelach, mimo wszystko, być powinien. Niestety, ale moim zdaniem MVA od AUO nie jest żadną konkurencją dla PVA Samsunga. To nawet nie stało obok. :twisted:

Co do 30", Eizo raczej odpuści. Stare SX/CG301 na PVA były sporo czasu, potem znikły. Ponoć przyczyną był problem z dostarczeniem paneli o odpowiedniej jakości. CG303 był przez chwilę, ale jego większa dostępność nigdy nie miała miejsca. Niby można gdzieś kupić, raptem kilka sklepów ma w ofercie, ale nie wiem czy to nie oferta widmo. Bardziej w kwestii 30" liczę na Neca. Ze swojej 3-dziestki jestem zadowolony, choć jak patrzę na nie świecącą czerń w tym CX to jestem troszeczkę zazdrosny. :lol:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 20:31 - śr

raptor88 pisze:To nawet nie stało obok. :twisted:
Prawda. Samsung nie poszedł na wojnę i LG Display jak widać opanowuje wszystkie segmenty rynku. W zasadzie to było wiadomo już ok 2 lata temu, kiedy LG przygotowywał się do ofensywy a Samsung leżał do góry gwizdkiem.
raptor88 pisze:Co do 30", Eizo raczej odpuści. Stare SX/CG301 na PVA były sporo czasu, potem znikły. Ponoć przyczyną był problem z dostarczeniem paneli o odpowiedniej jakości. CG303 był przez chwilę, ale jego większa dostępność nigdy nie miała miejsca. Niby można gdzieś kupić, raptem kilka sklepów ma w ofercie, ale nie wiem czy to nie oferta widmo. Bardziej w kwestii 30" liczę na Neca. Ze swojej 3-dziestki jestem zadowolony, choć jak patrzę na nie świecącą czerń w tym CX to jestem troszeczkę zazdrosny. :lol:
Nie sądzę żeby EIZO oddało 30-tki. Przyczyną zaprzestania produkcji były faktycznie problemy jakościowe paneli, choć ja się tam nie dopatrzyłem. CG303W jednak było i się nawet sprzedawało. Sam dostarczyłem kilka takich. Co będzie dalej, jak widać, na razie nie wiadomo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 20:31 - śr

Axure pisze: I czy wg. Pana Toma01 może się pojawić w najbliższym czasie jakiś następca S2433wfs? Czyli 24'' dla, nazwijmy to, wymagającego użytkownika domowego?
Moja kula (niestety znacznie mniejsza, nieco szczerbata, lekko bita i z przekręconym licznikiem) mówi mi, że będzie to model CS240 (ew. większy CS270), odpowiednik CS230 tylko o innych proporcjach, a więc normalnogamutowy sRGB na xIPS i LEDach. Oczywiście jeśli się w ogóle pojawią, ale myślę że tak. Trza poczekać, tak na uzupełnienie oferty modeli EIZO jak i na ruch konkurencji, pewnie do końca roku (albo do Gwiazdki ;) )

PS. W odpowiednim wątku pojawiła się dzisiaj informacja na temat nowej linii monitorów biurowych serii EV.
Axure
Posty: 30
Rejestracja: 27 listopada 2011, 20:12 - ndz

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 21:42 - śr

A swoją drogą, dlaczego PVA jest wypierane? Ja rozumiem, że Kowalski kupi tylko TNy i modne ostatnio e-IPSy, ale jest chyba jakiś rynek trochę bardziej rozgarniętych użytkowników domowych? Po coś w końcu Foris 2331 powstał, tylko jeszcze żeby tak niemiłosiernie nie smużył... Świadomość zalet VA jakaś wśród ludu musi być, skoro BenQ i inni wypuszczają te swoje buble na A-MVA. Nic, tylko zrobić lepszą, trochę droższą (~1800) konkurencję.

A czemu PVA znika z rynku semi-pro i pro, to już w ogóle nie ogarniam.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX240 - pierwsze wrażenia

12 września 2012, 21:53 - śr

Axure pisze:A czemu PVA znika z rynku semi-pro i pro, to już w ogóle nie ogarniam.
VA ma znacznie większe przekłamania w funkcji kąta obserwacji, a jedyną jego zaletą jest mniejsze srebrzenie czerni - dla profesjonalisty ważniejsza jest reprodukcja pozostałej palety monitora, dlatego IPS stanowi mniejsze zło.

Ponownie podkreślam, że IPS w CX240 dlaczegoś nie srebrzy. Jeśli kolejne matryce w EIZO będą równie dobre, to nie będzie czego żałować.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68634
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu