Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Aeon
Posty: 7
Rejestracja: 17 lipca 2012, 10:49 - wt

Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 11:08 - wt

Na początek witam użytkowników i administrację, bo to mój pierwszy post.

Przechodząc do rzeczy planuję wymianę mojego leciwego TN którego używam obecnie (benq g2220hd) na coś z IPS/PVA. Cel - obróbka zdjęć ślubnych.

Obecnie używam programu gamma panel i wzorników zassanych z sieci żeby jak najlepiej ustawić obraz na monitorze, efekty są wporządku, ale podejrzewam że z monitorem IPS były by znacznie lepsze. Nie stać mnie teraz na drogi monitor za 5k pln, choć w przyszłości planuję taki zakup. Obecnie potrzebuję czegoś na już, nie chciałbym zejść poniżej obecnych 22" i zmniejszać rozdzielczości bo jest w miarę wygodnie.

Znalazłem ostatnio zdanie admina Tom1 na jednym forum: "Apple Cinema HD jest wporządku, ale w tej klasie cenowej ma o wiele lepsze odpowiedniki u konkurencji" czy coś w ten deseń. Otóż mam okazję kupić w świetnym stanie taki właśnie panel appla za około 1200zł, z tego co wiem te apple 23" były na S-IPS jest to więc cena znacznie mniejsza niż kiedyś kosztował nowy, a co za tym idzie rozmawiamy o całkiem innej klasie cenowej. I teraz pytanie, czy lepiej kupić nowe Eizo FS2331 lub Dell U2412M z naciskiem na ten pierwszy czy lepiej zainwestować te 1200zł w pełny IPS w applu, który podobno jest ok? Jako nowy mimo że wg admina był ok, przegrywał z konkurencją w tej samej cenie, ale co z konkurencją za 1200-1500zł?

Monitor podłączę do PC więc przy applu zostanie mi korekcja jasności + program gamma panel do ustawień obrazu. Rozumiem że nowy apple się nie opyla, bo są lepsze rozwiązania. Ale S-IPS za 1200zł również będzie gorszy niż np wspomniane EIZO? Pomijam wady fioletowej czerni z dużych kątów widzenia, monitor będzie tylko do pracy, zawsze na przeciwko mnie.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 11:19 - wt

Niedawno widziałem ACD 23" i nie ryzykowałbym używki. Okienko na kilkuletnim monitorze pozostawało bardzo długo po jego zamknięciu. Wątpię żeby to była wada egzemplarza.
Aeon
Posty: 7
Rejestracja: 17 lipca 2012, 10:49 - wt

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 11:42 - wt

Dołożę drugie pytanie do znawców - jeśli chciałbym podłączyć nowszy monitor appla - Led Cinema Display 24" który mogę kupić niewiele drożej a też jest na S-IPS to kiedyś trzeba było kupić dodatkowo adapter mDP -> DVI za 500zł około. Czy obecnie wystarczy zakup karty graficznej która ma port mini displayport i normalnie go podłączyć do tego portu w pececie z Windowsem? Czy takie połączenie dalej nie będzie działać?

Jeśli wystarczy takowa karta graficzna to rozumiem że może być ona z portem DisplayPort a do niej można dokupić przelotkę mDP -> DP i też to będzie działało, dobrze rozumiem?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 11:47 - wt

Aeon pisze:Dołożę drugie pytanie do znawców - jeśli chciałbym podłączyć nowszy monitor appla - Led Cinema Display 24" który mogę kupić niewiele drożej a też jest na S-IPS to kiedyś trzeba było kupić dodatkowo adapter mDP -> DVI za 500zł około. Czy obecnie wystarczy zakup karty graficznej która ma port mini displayport i normalnie go podłączyć do tego portu w pececie z Windowsem? Czy takie połączenie dalej nie będzie działać?

Jeśli wystarczy takowa karta graficzna to rozumiem że może być ona z portem DisplayPort a do niej można dokupić przelotkę mDP -> DP i też to będzie działało, dobrze rozumiem?
Można też kupić kabel DP -> MiniDP.

I jeszcze jedna sprawa. Te nowe Apple są glossy. Do pracy ze zdjęciami to jest delikatnie mówiąc "przesrane".
Aeon
Posty: 7
Rejestracja: 17 lipca 2012, 10:49 - wt

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 11:50 - wt

Można, ale mi chodzi konkretnie o połączenie Apple Led CD 24" do PC. Ten monitor ma kabel mDP, czy jeśli do peceta dokupię kartę graficzną która oprócz DVI czy HDMI ma wyjście mDP lub DP to podłączę ten monitor bez żadnych adapterów za 500zł?

Wiadomym jest dla mnie że jeśli monitor ma mDP a karta DP to trzeba będzie przelotkę, ale te są tanie więc no problemo. Kwestia czy wogóle takie połączenie będzie dzialać czyli czy mogę dzięki karcie graficznej z mDP podłączyć ALCD 24" do peceta bez kupowania tego drogiego adaptera za 5 stów?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 12:01 - wt

Aeon pisze:Można, ale mi chodzi konkretnie o połączenie Apple Led CD 24" do PC. Ten monitor ma kabel mDP, czy jeśli do peceta dokupię kartę graficzną która oprócz DVI czy HDMI ma wyjście mDP lub DP to podłączę ten monitor bez żadnych adapterów za 500zł?

Wiadomym jest dla mnie że jeśli monitor ma mDP a karta DP to trzeba będzie przelotkę, ale te są tanie więc no problemo. Kwestia czy wogóle takie połączenie będzie dzialać czyli czy mogę dzięki karcie graficznej z mDP podłączyć ALCD 24" do peceta bez kupowania tego drogiego adaptera za 5 stów?
MiniDP i DP to to samo, tylko rozmiar inny.
Aeon
Posty: 7
Rejestracja: 17 lipca 2012, 10:49 - wt

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 12:49 - wt

Filip, nie lubię nabijać postów ale chyba muszę... Spytam jednoznacznie, bo zawsze odpowiadasz na to, co najmniej mnie interesuje...

CZY do podłączenia Apple Led Cinema Display z PC wystarczy kupić kartę graficzną z wyjściem mDP/DP i będzie to działać jak należy, czy nie będzie działać i trzeba będzie mimo wszystko jakiś adapter za 5 stów?

PS. proszę również oczywiście o odpowiedź na pytanie w 1 poście, czy lepszy ACD za 1200 czy szukać nowego Eizo Foris, bo to jak dla mnie dalej nierozwiązana kwestia...
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 13:00 - wt

Aeon pisze:Filip, nie lubię nabijać postów ale chyba muszę... Spytam jednoznacznie, bo zawsze odpowiadasz na to, co najmniej mnie interesuje...

CZY do podłączenia Apple Led Cinema Display z PC wystarczy kupić kartę graficzną z wyjściem mDP/DP i będzie to działać jak należy, czy nie będzie działać i trzeba będzie mimo wszystko jakiś adapter za 5 stów?

PS. proszę również oczywiście o odpowiedź na pytanie w 1 poście, czy lepszy ACD za 1200 czy szukać nowego Eizo Foris, bo to jak dla mnie dalej nierozwiązana kwestia...
Standard to standard. Napisałem, że DP i MiniDP to to samo tylko rozmiar wtyczki inny, więc będzie pasować. Jednakowoż odradzam po raz drugi błyszczący ekran. Jeszcze nie widziałem dobrego monitora od Apple i raczej nie zanosi się na zmiany. W pracy mam iMac'a i pomimo, że wiem, że o zmarłych się źle nie mówi, to dusza SJ raczej nie zazna spokoju.
Aeon
Posty: 7
Rejestracja: 17 lipca 2012, 10:49 - wt

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 13:11 - wt

Ok, o wtyczkach wiem że to to samo. Mi raczej chodziło o zgodność sygnału czy coś w ten deseń, czy np taki iMac czy Mac Mini nie wysyła tym mDP jakiejś zakodowanej wersji sygnału w taki sposób, że tylko do Maca można ACD podłączyć bo zwykły PC z kartą z DP takiego czegoś nie prześle i tandem nie będzie działał..

Czyli ogólnie mówiąc, czy ACD ma jakieś sprzętowe/programowe/sygnałowe ograniczenia, które nie pozwolą na podłączenie go do PC mimo tego, że w PC będzie karta z wyjściem mDP/DP. Stąd moje powtarzanie tego pytania, bo odpowiedź że wtyczki są takie same i będą pasować mi tak naprawdę nic nie mówi w materii zabezpieczeń itp itd, których się obawiam bo nie wiem czy istnieją. Wiem że to trywialne pytanie, ale nie znam się na tym, i nie zdziwiło by mnie gdyby apple jakieś blokady miało, że ACD podłączysz tylko do sprzętu appla, bo PC czegoś tam nie ma i mimo wyjścia mDP w karcie nie będzie to hulać.

Jednak nigdzie nie napisałeś że ACD z PC nie będzie działał więc mniemam (niestety muszę mniemać), iż takich zabezpieczeń nie ma, i zwykła karta graficzna z mDP/DP wystarczy żeby podłączyć ACD z PC.


Pozostaje kwestia Cinema HD za 1200, 23", z S-IPS - jak to wypada na tle konkurencji typu EIZO Foris? O jakość tego ACD starego się nie martwię, wiem jak działa i kto/jak go używał.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 15:18 - wt

Witam
Aeon pisze:Ok, o wtyczkach wiem że to to samo. Mi raczej chodziło o zgodność sygnału czy coś w ten deseń, czy np taki iMac czy Mac Mini nie wysyła tym mDP jakiejś zakodowanej wersji sygnału w taki sposób, że tylko do Maca można ACD podłączyć bo zwykły PC z kartą z DP takiego czegoś nie prześle i tandem nie będzie działał..
Sygnał ten sam, kable te same. Będzie działać.
Aeon pisze:Czyli ogólnie mówiąc, czy ACD ma jakieś sprzętowe/programowe/sygnałowe ograniczenia, które nie pozwolą na podłączenie go do PC mimo tego, że w PC będzie karta z wyjściem mDP/DP.
Ma ograniczenia, ale nie chodzi o DP, tylko o całkowity brak regulacji.
Aeon pisze:Pozostaje kwestia Cinema HD za 1200, 23", z S-IPS - jak to wypada na tle konkurencji typu EIZO Foris? O jakość tego ACD starego się nie martwię, wiem jak działa i kto/jak go używał.
EIZO Foris FS2332 jest lepszy od ACD 23". A w miarę poruszania się po coraz wyższych modelach różnica rośnie. Proponuję ew zainteresować się NEC PA231W, który jest o trzy klasy lepszy od ACD.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Aeon
Posty: 7
Rejestracja: 17 lipca 2012, 10:49 - wt

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 16:03 - wt

Jak już miałbym wydać ponad 2k na monitor, to wolałbym dołożyć 1000 lub rozłożyć na raty i kupić NEC 2490WUXi2 który jest właśnie tylko tysiaczka droższy a umieścił go Pan w klasie profesjonalnej graficznej. I to prawdopodobnie będzie mój kolejny zakup chyba, że z listy "klasa profesjonalna graficzna" znajdę coś większego/lepszego w tej samej kasie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 16:05 - wt

290WUXi2 nie jest już produkowany. Następcą jest P241W. Ale perełką faktycznie do zainteresowania jest PA241W i jego bezpośredni konkurent SX2462W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Aeon
Posty: 7
Rejestracja: 17 lipca 2012, 10:49 - wt

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 16:55 - wt

NEC 2490WUXi2 jest jeszcze do kupienia na aukcjach nowy z gwarancją, może jak będę kupował dla siebie to jeszcze będzie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Budżetówka na początek - ACD 23" za 1200 czy coś nowego?

17 lipca 2012, 17:16 - wt

Aeon pisze:NEC 2490WUXi2 jest jeszcze do kupienia na aukcjach nowy z gwarancją, może jak będę kupował dla siebie to jeszcze będzie.
Ale nie ma to sensu. PA231W i P241W jest od niego dużo lepszy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68626
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu