Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
segan
Posty: 9
Rejestracja: 01 maja 2012, 20:44 - wt

Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

01 maja 2012, 22:18 - wt

Witam.

Proszę o doradzenie w wybraniu monitora.

Moje wymagania
Rozdzielczość: 1920x1200
Proporcje Ekranu: 16:10
Rozmiar plamki: 0.270mm

Zastosowanie
Grafika 2D/3D na potrzeby internetu/multimediów/produkcji gier (tapety na pulpit, rożnego rodzaju grafiki nie przeznaczone do druku, animacje, prezentacje i sporadycznie reklama internetowa). Zależy mi przede wszystkim na dobrych kolorach pod tego typu zastosowania.

Dodatkowe cechy
Możliwie jak najtańszy. Przeznaczony do pracy w domu za dnia przy oknie z lewej strony (przeważnie zasłoniętym) w nocy przy lampie z prawej strony (trochę za monitorem). Jeśli możliwe to w miarę energooszczędny (o ekologię trzeba dbać :D )

Zastanawiałem się nad takimi monitorami jak: Dell U2410, Dell U2412M, HP LP2475w, HP ZR24w, Asus PA246Q ale podobno z kolorami nie jest u nich tak różowo jak można by się po zastosowanych w nich matrycach spodziewać oraz bardzo mocno męczą oczy swoją jaskrawością i nie sposób ich wyregulować w tym zakresie. Jeśli się mylę (a moje zdanie opiera się na opiniach z internetu) proszę mnie poprawić. Proszę też doradzić najodpowiedniejszy dla mnie model (nie koniecznie z tych co wymieniłem).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

02 maja 2012, 14:27 - śr

Witam na forum.

Czy zapoznawał się pan z listą polecanych monitorów? http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
segan
Posty: 9
Rejestracja: 01 maja 2012, 20:44 - wt

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

02 maja 2012, 15:30 - śr

Tak, zapoznałem się lecz mimo to trudno mi dobrać najodpowiedniejszy model do potrzebnych mi zastosowań a nie chcę niepotrzebnie przepłacać za coś czego i tak nie wykorzystam. Liczyłem że ktoś na forum zajmuje się tego typu grafiką i mógłby coś odpowiedniego doradzić. Z recenzji monitorów na MVA.PL trudno mi wywnioskować które monitory nadają się do potrzebnych mi zastosowań. Sam do tej pory pracowałem na monitorach CRT a jeśli idzie o LCD to styczność moja ograniczała się do tanich monitorów z matrycą TN. Coraz częściej jednak muszę przygotowywać obrazy i animacje o rozdzielczości 1920x1080 i 1920x1200 i to główny powód dla którego zdecydowałem się na wymianę monitora.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

02 maja 2012, 15:40 - śr

Najtańszy rozsądnej jakości monitor jaki spełnia Pańskie wymagania to EIZO S2433W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
segan
Posty: 9
Rejestracja: 01 maja 2012, 20:44 - wt

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

02 maja 2012, 19:15 - śr

Dziękuje. Prosił bym jeszcze o wyjaśnienie końcówek w oznaczeniach monitorów FS, H, E. Wyczytałem na forum że ma to coś wspólnego z podstawkami monitorów ale konkretniej o co chodzi i czy ma to jakiś wpływ na cenę monitora?
Dodatkowo przeglądając oferty sklepów partnerskich EIZO natrafiłem na taką ofertę: http://www.cortland.pl/eizo-lcd-24-1-an ... sypix.html
Jednak nic o odmianie S2433FWS-BK znaleźć nie umiem. Mógłbym prosić o wyjaśnienie czym ten monitor różni się od pozostałych?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

04 maja 2012, 17:08 - pt

Tak, chodzi o podstawki. Najlepsza, z największym zakresem regulacji to FS. Kompletne oznaczenie wersji czarnej - S2433WFS-BK, szarej - S2433WFS-GY. Pomylone literki FWS to po prostu błąd. Dopisek EasyPix oznacza kalibrator w komplecie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
segan
Posty: 9
Rejestracja: 01 maja 2012, 20:44 - wt

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

04 maja 2012, 17:39 - pt

Dziękuje za pomoc.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

04 maja 2012, 20:37 - pt

segan pisze:Dziękuje za pomoc.
A ja bym jeszcze rozważył NEC P241W. Jest naturalnie sRGB i można go sprzętowo kalibrować. EIZO S2433 jest monitorem szerokogamutowym, w którym nawet nie da się symulować sRGB. Moim zdaniem bez sensu, bo będzie z nim więcej kłopotów zwłaszcza w windowsie, w którym jak mniemam Pan pracuje.
segan
Posty: 9
Rejestracja: 01 maja 2012, 20:44 - wt

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

05 maja 2012, 00:12 - sob

Dziękuje, rozważę również i tę propozycję. Ze wstępnych informacji jakie o nim znalazłem wydaje się być ciekawą propozycja. Jako że nie spieszy mi się aż tak z zakupem poszukam jeszcze jakichś porównań tych monitorów, no chyba że ktoś na forum miał z nimi oboma styczność i może coś o nich napisać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

05 maja 2012, 11:49 - sob

Tu ma Pan dział porównań: http://mva.pl/viewforum.php?f=27

Można , celem poszerzenia poglądu na sprawę, poczytać wszystkie porównania EIZO serii S i NEC PA.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

05 maja 2012, 12:25 - sob

Ja miałem na myśli NECa serii P. Do PA trzeba dołożyć jeszcze tysiaka.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

05 maja 2012, 12:30 - sob

Filip pisze:Ja miałem na myśli NECa serii P. Do PA trzeba dołożyć jeszcze tysiaka.
Tak, tak, to oczywiste, ale miałem na myśli różnice między wspomnianymi seriami EIZO i NEC-a. PA wpisałem odruchowo, powinienem wpisać P/PA. Różnice między P i PA są już mniej widoczne, więc w kontekście obecnego wyboru można śmiało zrobić takie uogólnienie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
segan
Posty: 9
Rejestracja: 01 maja 2012, 20:44 - wt

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

05 maja 2012, 18:35 - sob

Filip pisze:EIZO S2433 jest monitorem szerokogamutowym, w którym nawet nie da się symulować sRGB.
Może pan wyjaśnić czemu nie da się symulować bo nie bardzo rozumiem. Przeglądałem instrukcje obsługi tego monitora dostępną na stronie http://www.eizo.pl/flexscan-s2433w i jest w niej napisane że monitor ma wybór trybu pracy sRGB. Czy chodzi panu o to że poziom tej symulacji pozostawia wiele do życzenia?
Filip pisze:Moim zdaniem bez sensu, bo będzie z nim więcej kłopotów zwłaszcza w windowsie, w którym jak mniemam Pan pracuje.
Jakie kłopoty ma pan na myśli? Czy nie da się monitorów LCD szerokogamutowych ustawić odpowiednio do pracy w systemach windows?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

05 maja 2012, 18:48 - sob

segan pisze:Czy chodzi panu o to że poziom tej symulacji pozostawia wiele do życzenia?
Tak, dokładnie o to chodzi. Aplikacje bez CMM będą na takich monitorach zawsze wyświetlać przejaskrawione kolory. Nawet w trybie sRGB. Ogólnie to nie jest problem, bo aplikacje bez CMM z reguły albo nie dotyczą koloru albo nie warto ich używać, ale formalnie gamutu w takich monitorach nie można kalibrować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

05 maja 2012, 18:50 - sob

segan pisze:
Filip pisze:EIZO S2433 jest monitorem szerokogamutowym, w którym nawet nie da się symulować sRGB.
Może pan wyjaśnić czemu nie da się symulować bo nie bardzo rozumiem. Przeglądałem instrukcje obsługi tego monitora dostępną na stronie http://www.eizo.pl/flexscan-s2433w i jest w niej napisane że monitor ma wybór trybu pracy sRGB. Czy chodzi panu o to że poziom tej symulacji pozostawia wiele do życzenia?
To nie tryb pracy tylko symulacja. Takie udawanie. Nie jest to rzeczywista przestrzeń sRGB, tylko przygaszone Adobe RGB.
segan pisze:
Filip pisze:Moim zdaniem bez sensu, bo będzie z nim więcej kłopotów zwłaszcza w windowsie, w którym jak mniemam Pan pracuje.
Jakie kłopoty ma pan na myśli? Czy nie da się monitorów LCD szerokogamutowych ustawić odpowiednio do pracy w systemach windows?
Nie da się. Prawidłowe kolory będą tylko w programach, które mają zarządzanie kolorem. We wszystkich innych kolory są przejaskrawione, bo sam system nie ma zarządzania kolorem.
segan
Posty: 9
Rejestracja: 01 maja 2012, 20:44 - wt

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

05 maja 2012, 23:06 - sob

Pomału zaczynam się już w tym gubić. Czy mam rozumieć że monitor szerokogamutowy EIZO S2433W jest gorszy do grafiki nieprzeznaczonej do druku od monitora NEC P241W. Czy praca nad grafiką o takim przeznaczeniu docelowym jest trudniejsza, mniej komfortowa czy wręcz niemożliwa? Zaznaczam że grafiki przygotowuję sam, nie jest to obróbka zdjęć. Wiem że standardem dla multimediów jest sRGB, ale spotkałem się w internecie z opiniami że szeroki gamut ułatwia pracę (co prawda głównie w obróbce zdjęć bo o odręcznym przygotowaniu grafik to nigdzie znaleźć na ten temat informacji nie umiem) ale wymaga potem konwersji do sRGB. I jak na razie ostatnie pytanie. Czy te przejaskrawione kolory w aplikacjach nie obsługujących szerokiego gamutu są uciążliwe?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

05 maja 2012, 23:07 - sob

Skoro praca to grafika, czyli będzie Pan używał aplikacji graficznych, z zarządzaniem barwą. Nie ma wówczas żadnego problemu. W pozostałych do celów uniwersalno-rozrywkowych wystarczy wbudowany tryb sRGB. O ile w ogóle będzie konieczność przełączania. Większość użytkowników monitorów tej rodziny i innych szerokogamutowych bez 3DLUT pracuje i bawi się w Windows bezproblemowo. Trochę straszenie z tym gamutem.

Oczywiście najlepiej mieć wszystko. Szerokie walory użytkowe, elastyczne, bez utraty możliwości kalibracji wszystkiego co się da, w tym gamutu. Kwestia czy Pana budżet dopuszcza takie monitory?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
segan
Posty: 9
Rejestracja: 01 maja 2012, 20:44 - wt

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

06 maja 2012, 11:36 - ndz

Praca to tworzenie grafiki 2D/3D oraz animacji. Właśnie ze względu na przygotowywanie animacji pytam się o "uciążliwość" szerokiego gamutu w tych zastosowaniach. Odnośnie mojego budżetu to nie mam ustalonej żadnej granicy w tej kwestii co nie znaczy że potrzebny mi od razu monitor z najwyższej półki. Jak w temacie napisałem przygotowywane grafiki nie będą drukowane. Mają one jak i animacje docelowo dobrze wyglądać na ekranach monitorów, telewizorów i rzutników. Ogólniej mówiąc nie szukam najdroższego czy też najlepszego monitora na rynku ale najodpowiedniejszego do moich potrzeb wymienionych na początku tego tematu. Z zaproponowanych monitorów oba wydają się interesującymi propozycjami. Pytanie tylko który z nich lepiej będzie się spisywał w tym co robię?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

06 maja 2012, 12:09 - ndz

Dlatego właśnie po przeanalizowaniu Pana potrzeb najbliżej jest normalny S2433W. Stosowanie quasi-graficznych czy w ogóle profesjonalnych może dać skutek odwrotny bo one mają zupełnie inną kontrastowość i w ogóle specyfikę obrazu niż wszystkie inne. Przy czym, jeśli budżet nie jest barierą, proponowałbym zastanowić się nad CG241W. Dzięki niemu będzie Pan mógł zrobić symulację niemalże dowolnych typów ekranów, łącznie z specyficznymi przypadkami typu jak to będzie wyglądać na Ipadzie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
segan
Posty: 9
Rejestracja: 01 maja 2012, 20:44 - wt

Re: Monitor do grafiki 2D/3D nie przeznaczonej do druku.

06 maja 2012, 12:40 - ndz

Rozumiem i dziękuje. Przyjrzę się jeszcze raz tym propozycjom nim podejmę decyzję.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68626
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu