NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
pykson
Posty: 12
Rejestracja: 12 marca 2012, 23:50 - pn

NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

13 marca 2012, 12:54 - wt

Witam wszystkich

Jestem nowym forumowiczem, ale forum przeglądam już od dłuższego czasu, i póki co dotychczas nie znalazłem odpowiedzi na pytania mnie nurtujące.
Jako że jest to chyba jedyne fachowe forum dotyczące monitorów w polskiej sieci pozwolę sobie pomęczyć jego szacownych użytkowników.

A zatem:


Pracuję czasem trochę w CADzie, dużo czytam (dokumentacje techniczne, internet), troszkę programuję, czasem bardzo amatorsko obrabiam fotografie. Gry, a już na pewno szybkie, to raczej rzadkość dla mnie.
Oświetlenie, jako że to kuchnia, może być dosyć mocne, ale trochę się boje matrycy IPS i jej kaszkowatej powłoki.

Ze względu na specyficzny rozkład mieszkania, monitor będzie dodatkowo służył jako telewizor "kuchenny", podpięty do zewnętrznego tunera przez HDMI/DVI, gdyż osobny telewizor po prostu się nie zmieści.

ABSOLUTNYM PRIORYTETEM jest to, żeby moje oczy męczyły się jak najmniej (po 9 godzinach pracy na dwóch dziadowskich Samsungach 2333SW). Jestem krótkowidzem, wada to - 2.0.


Stąd pytania:

1. Do TV (z zewnętrznego źródła) - lepszy szerokogamutowy czy sRGB?
2. Dlaczego nie istnieje monitor FullHD? Rozumiem, że monitor i telewizor są zbudowane inaczej, ale dlaczego filmy oglądane np. z komputerowego napędu Blue-Ray wyglądają dobrze, a już "telewizja" nie?
3. Czy monitory Eizo pamięta ustawienia jasności w zależności od źródła sygnału video, czy nastawienie jest stałe dla wszystkich źródeł? (chodzi o to, czy będzie konieczność manipulowania jasnością bądź trybem pracy (Game, Movie itp.) przy przełączaniu źródła (komputer/tuner)
4. Wiem, że S2433W i FS2331 to zupełnie inne monitory, ale oba ponoć są neutralne dla oczu. W kontekście różnej szerokości gamutu obu jednostek oraz "rozrywkowego" przeznaczenia Forisa, czy jest sens brać S2433W z gamutem AdobeRGB?

Wiem, że istnieje FX2431w, który pewno nadawał się najbardziej, ale jego cena jak dla mnie jest zbyt wysoka, a poza tym nie wiem jak wygląda jego uciążliwość dla oczu.

Myślałem też o HP ZR2440W, ale skoro to monitor korporacyjny to jego jasność i powłoka mogą w domowych warunkach okazać się zbyt męczące.

Może dla moich zastosowań jednak niekoniecznie Eizo? Czy jedynie Nec albo Eizo nie będą maltretować moje podniszczonego wzroku?

Z góry dziękuję za pomoc.

Adam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16369
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

13 marca 2012, 17:02 - wt

pykson pisze:Witam wszystkich
Witam na forum
pykson pisze:1. Do TV (z zewnętrznego źródła) - lepszy szerokogamutowy czy sRGB?
sRGB albo szerokogamutowy z kalibrowanym gamutem.
pykson pisze:2. Dlaczego nie istnieje monitor FullHD? Rozumiem, że monitor i telewizor są zbudowane inaczej, ale dlaczego filmy oglądane np. z komputerowego napędu Blue-Ray wyglądają dobrze, a już "telewizja" nie?
Monitory i telewizory to inne urządzenia. Podobnie jak pralki i lodówki. ;)
pykson pisze:3. Czy monitory Eizo pamięta ustawienia jasności w zależności od źródła sygnału video
Zależy jaki model. Droższe tak.
pykson pisze:4. Wiem, że S2433W i FS2331 to zupełnie inne monitory, ale oba ponoć są neutralne dla oczu. W kontekście różnej szerokości gamutu obu jednostek oraz "rozrywkowego" przeznaczenia Forisa, czy jest sens brać S2433W z gamutem AdobeRGB?
S2433W ma "protezę" w postaci trybu sRGB i wg mojej oceny sprawdza się w zastosowaniach uniwersalnych jak trzeba, ale jest spora grupa ludzi narzekająca na za duże nasycenia.
pykson pisze:Wiem, że istnieje FX2431w, który pewno nadawał się najbardziej, ale jego cena jak dla mnie jest zbyt wysoka, a poza tym nie wiem jak wygląda jego uciążliwość dla oczu.
Ma wyższy poziom jaskrawości minimalnej. To monitor do rozrywki i video, gdzie wskazany jest "mocniejszy" obraz.
pykson pisze:Czy jedynie Nec albo Eizo nie będą maltretować moje podniszczonego wzroku
W zasadzie tylko. Monitory lepszej jakości to obecnie rzadkość i jest ich bardzo niewiele na rynku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pykson
Posty: 12
Rejestracja: 12 marca 2012, 23:50 - pn

Re: NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

15 marca 2012, 15:00 - czw

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jednak nie wszystko dla mnie jest do końca jasne.

Z tego co czytałem na tym forum to tryb sRGB na S2433 to nie jest to samo co na monitorach "wyższej" serii SX, będąc niejako "namiastką" prawdziwego sRGB.

Skoro sRGB to "proteza" w S2433, to czy obraz z zewnętrznego tunera podany poprzez kabel HDMI/DVI będzie wierniejszy na S2433 czy też na FS2331, gdzie sRGB jest naturalnym gamutem?

I jeszcze jedno:
pykson pisze:pykson napisał(a):
2. Dlaczego nie istnieje monitor FullHD? Rozumiem, że monitor i telewizor są zbudowane inaczej, ale dlaczego filmy oglądane np. z komputerowego napędu Blue-Ray wyglądają dobrze, a już "telewizja" nie?


Monitory i telewizory to inne urządzenia. Podobnie jak pralki i lodówki.

Wiem, że monitory i telewizory różnią się budową, ale oba wyświetlają obraz, a pralka nie chłodzi ubrań, jak i lodówka nie pierze żywności.
Chyba lepszą analogią byłby piekarnik i mikrofalówka (wersja bez grilla).

Oba urządzenia podgrzewają różnie wstępnie przygotowaną żywność (tak jak monitor i telewizor wyświetlają obraz na podstawie różnego sygnału).
Tak jak dla telewizora i monitora wspólnym elementem jest jakaś tam matryca, to dla piekarnika i mikrofalówki komorę, gdzie żywność jest podgrzewana, choć w zupełnie inny sposób.

Moje niezrozumienie tematu polegało na tym, że nie miałem świadomości, iż standard HDMI pozwala przesłać zarówno sRGB [monitorowy] jak i YCbCr (YPbPr) [telewizyjny].

Jak rozumiem, zewnętrzny tuner z wyjściem HDMI odpowiednio obrabia w razie potrzeby sygnał, w zależności od podpiętego sprzętu, tzn. jak monitor to sRGB a jak TV to YCbCr, czy też sytuacja wygląda jeszcze inaczej?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16369
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

15 marca 2012, 15:17 - czw

pykson pisze:Skoro sRGB to "proteza" w S2433, to czy obraz z zewnętrznego tunera podany poprzez kabel HDMI/DVI będzie wierniejszy na S2433 czy też na FS2331, gdzie sRGB jest naturalnym gamutem?
Przy trybie sRGB nie mówimy o wierności reprodukcji koloru. Takie ustawienie w monitorach tej klasy jest po to, aby przy zastosowaniach ogólnych, w tym rozrywce obraz nie był przesycony. Do emulacji sRGB i kontroli koloru to się w ogóle nie nadaje. Monitor trzeba kalibrować normalnie i używać aplikacji z zarządzaniem barwą.
pykson pisze:Wiem, że monitory i telewizory różnią się budową, ale oba wyświetlają obraz, a pralka nie chłodzi ubrań, jak i lodówka nie pierze żywności.
Chyba lepszą analogią byłby piekarnik i mikrofalówka (wersja bez grilla).
Niech będzie. ;)
pykson pisze:Jak rozumiem, zewnętrzny tuner z wyjściem HDMI odpowiednio obrabia w razie potrzeby sygnał, w zależności od podpiętego sprzętu, tzn. jak monitor to sRGB a jak TV to YCbCr, czy też sytuacja wygląda jeszcze inaczej?
Urządzenia video, szczególnie cyfrowe, dają już obraz RGB, niekoniecznie YCbCr. Problemów jest jeszcze parę. Np ilości linii. Obraz TV może wyświetlać na przemian linie parzyste i nieparzyste. Telewizor to pokazuje normalnie, na monitorze komputerowym, który nie posiada trybu pracy z przeplotem, przy ruchu mogą się pojawiać skoki lub grzebienie. Wszystko zależy jak jest zrealizowany mechanizm "de-interlacingu". Osoby ceniące sobie jakość z pewnością zauważą niepłynne panoramowanie, nawet przy materiałach HD. Inna kwestia to interpolacja rozdzielczości. Telewizory, szczególnie kineskopowe i plazmowe szybko migoczą punktami obrazu, likwidując przy okazji nieostrość wynikającą z niezgodności rozdzielczości obrazu i ekranu. Monitory są konstruowane z myślą o stałej rozdzielczości i do tego zgodnej z parametrami ekranu. Stąd interpolacja jest dużo gorsza. Kolejna rzecz to przejścia tonalne w ruchomych obiektach przy dużej różnicy jasności. Najlepiej efekt zaobserwować, kiedy po ekranie przesuwa się źródło światła. Wokół niego są z reguły brzydkie poszarpane artefakty zamiast płynnego przejścia światło-cień. Telewizor to maskuje, choć z różnym skutkiem, monitor eksponuje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pykson
Posty: 12
Rejestracja: 12 marca 2012, 23:50 - pn

Re: NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

20 marca 2012, 22:11 - wt

Dziękuję za wyjaśnienia.

Zatem pytanie o znaczeniu krytycznym jest takie:

Czy na rynku jest cokolwiek na PVA 24" 1920x1200 i sRGB, co nie męczy wzroku?

Wokoło same IPSy, a jak już jest PVA to niestety (jak dla mnie) szeroki gamut, do którego oprogramowanie wg mojego skromnego rozeznania jeszcze nie dorosło.

Analizuję też rynek wtórny, czy takie S2410W bądź S2411W się nada do domowych warunków równie dobrze co S2433W (tyle że AdobeRGB)?
Tylko gdzie to kupić?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16369
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

20 marca 2012, 23:22 - wt

pykson pisze:Czy na rynku jest cokolwiek na PVA 24" 1920x1200 i sRGB, co nie męczy wzroku?
Wokoło same IPSy, a jak już jest PVA to niestety (jak dla mnie) szeroki gamut, do którego oprogramowanie wg mojego skromnego rozeznania jeszcze nie dorosło.
Jest. Jeden jedyny taki monitor na rynku. Najwyższa możliwa forma monitora wszechuniwersalnego: EIZO CG241W Gamut co prawda szeroki, ale kalibrowany do dowolnego w zakresie możliwości wyświetlacza. W tym oczywiście 100% sRGB.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
rmrmg
Posty: 1
Rejestracja: 25 marca 2012, 13:58 - ndz

Re: NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

25 marca 2012, 14:18 - ndz

Dzień Dobry!

Podłączę się pod ten temat. Poszukuję monitora który w możliwie najmniejszym stopniu obciąża wzrok (mam z nim duże problemy: krótkowzroczność, szybko pojawiający się ból oczu gdy siedzę przed monitorem a niestety praca wymaga siedzenia przed komputerem). Monitor będzie używany przede wszystkim przy sztucznym świetle (padającym z boku). I to jest najważniejsze kryterium, dalej jest cena (najlepiej do 1500zł). Główne zastosowanie praca z tekstem, dlatego istotna jest dla mnie duża powierzchnia. Jako, że wszystkie monitory są teraz panoramiczne istotna byłaby możliwość obrócenie ekranu o 90 stopni (pivot).

Byłbym wdzięczny za wskazanie modeli którymi powinienem się zainteresować.
qlf00n
Posty: 7
Rejestracja: 25 marca 2012, 13:11 - ndz

Re: NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

25 marca 2012, 16:13 - ndz

Tom01 pisze:
pykson pisze:Czy na rynku jest cokolwiek na PVA 24" 1920x1200 i sRGB, co nie męczy wzroku?
Wokoło same IPSy, a jak już jest PVA to niestety (jak dla mnie) szeroki gamut, do którego oprogramowanie wg mojego skromnego rozeznania jeszcze nie dorosło.
Jest. Jeden jedyny taki monitor na rynku. Najwyższa możliwa forma monitora wszechuniwersalnego: EIZO CG241W Gamut co prawda szeroki, ale kalibrowany do dowolnego w zakresie możliwości wyświetlacza. W tym oczywiście 100% sRGB.
Co w nim takiego, że "nie męczy wzroku" i czy szeroki gamut to zaleta czy wada?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16369
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

25 marca 2012, 21:40 - ndz

qlf00n pisze:Co w nim takiego, że "nie męczy wzroku" i czy szeroki gamut to zaleta czy wada?
Panel o szerokim zakresie adaptacji do oświetlenia, precyzyjne sterowanie, najlepszą możliwą regulację.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NIEMĘCZĄCY Monitor do pracy i tunera TV

26 marca 2012, 08:53 - pn

qlf00n pisze:i czy szeroki gamut to zaleta czy wada?
W przypadku tego monitora to zaleta, bo... można go "wyłączyć".

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68606
Liczba tematów: 4143
Liczba użytkowników: 3954
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: maqmaq
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu