Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Kasia
Posty: 1
Rejestracja: 10 lutego 2011, 09:39 - czw

Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

10 lutego 2011, 09:50 - czw

Witam!

Jestem dopiero początkującym użytkownikiem, więc mam nadzieję, że w dobrym miejscu umieszczam ten wątek. Jestem studentką, kierunku związanego z grafiką i muszę zakupić monitor. Zdecydowałam, że lepiej kupić już coś bardziej porządnego, niż zwykłe monitory. Chce zajmować się grafiką w przyszłości, więc zwracam się do Was z prośbą, a zarazem pytaniem - co warto zakupić?
Budżet: Ach, ciężko określić ale powiedźmy, że do 2450zł.
Znalazłam już osobę, która posiada spektofotometr, więc monitor na pewno będzie skalibrowany w niedługim czasie po zakupie. Przeglądałam kilka for między innymi to, jak i inne strony i wybrałam kilka modeli : Eizo FlexScan S2243W, Eizo S2233WH, Eizo EV2333WH, NEC MultiSync P221W. Może ktoś napisać czym one się tak stricte różnią w użytkowaniu i który warto kupić?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

10 lutego 2011, 11:28 - czw

Kasia pisze:Przeglądałam kilka for między innymi to, jak i inne strony i wybrałam kilka modeli : Eizo FlexScan S2243W, Eizo S2233WH, Eizo EV2333WH, NEC MultiSync P221W. Może ktoś napisać czym one się tak stricte różnią w użytkowaniu i który warto kupić?
Oscyluje Pani w klasie monitorów amatorskich, uniwersalnych. Najlepszy z wyżej wymienionych jest EIZO S2243W. Podobny jest S2233W ale z mniejszą rozdzielczością. Seria EV to monitory biurowe. NEC P221W jest najbardziej podobny do EIZO S2233W, przy czym EIZO można bez problemu kalibrować sprzętowo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
PrzemekRyk
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 10
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 10:32 - pt

Re: Jaki wybrać monitor?

10 lutego 2011, 12:52 - czw

Tom01 pisze:
Kasia pisze:Przeglądałam kilka for między innymi to, jak i inne strony i wybrałam kilka modeli : Eizo FlexScan S2243W, Eizo S2233WH, Eizo EV2333WH, NEC MultiSync P221W. Może ktoś napisać czym one się tak stricte różnią w użytkowaniu i który warto kupić?
Oscyluje Pani w klasie monitorów amatorskich, uniwersalnych. Najlepszy z wyżej wymienionych jest EIZO S2243W. Podobny jest S2233W ale z mniejszą rozdzielczością. Seria EV to monitory biurowe. NEC P221W jest najbardziej podobny do EIZO S2233W, przy czym EIZO można bez problemu kalibrować sprzętowo.
Tom - co do sprzętowej kalibracji EIZO FlexScan, to może lepiej najpierw się dowiedzieć, jakim sprzętem pomiarowym dysponuje osoba znaleziona przez wątkotwórczynię? :)
Przemysław Ryk
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki wybrać monitor?

10 lutego 2011, 13:34 - czw

PrzemekRyk pisze:Tom - co do sprzętowej kalibracji EIZO FlexScan, to może lepiej najpierw się dowiedzieć, jakim sprzętem pomiarowym dysponuje osoba znaleziona przez wątkotwórczynię? :)
Przedstawiłem możliwość jako oczywisty walor monitora. Jak to zostanie wykonane i czy w ogóle to już inny problem. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Wojtek
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 2011, 23:01 - czw

Re: Jaki wybrać monitor?

28 lipca 2011, 23:17 - czw

Witam,

Pozwolę sobie odkopać temat, gdyż jestem w podobnej sytuacji co autorka. Kompletuję sprzęt i poszukuję monitora za ~2000zł (absolutne maximum to 2500 z wysyłką lub odbiorem osobistym na terenie woj. Łódzkiego), który pozwoliłby na przyzwoitą (jak na ten budżet oczywiście, wiem że w tej kwocie nie można wiele wymagać, ale połowę moich funduszy pochłonął Wacom Intuos4 L) pracę z grafiką. Kierunek, który studiuję nazywa się "Artystyczna grafika komputerowa" i generalnie pokrywa wszystko zarówno związane z grafiką tworzoną na komputerze jak i zajęciami z rysunku, malarstwa i rzeźby - po pierwszym roku wybiera się specjalizację w kierunku grafiki projektowej, lub artystycznej. Monitor głównie będzie wykorzystywany do szeroko pojętego digital paintingu, projektów stron www, dtp, generalnie grafiki 2D oraz odrobinę 3D w postaci Mayi oraz ZBrusha, ale także do obróbki fotografii, ale to już poza tematem studiów. Moje monitory CRT właśnie dokonały żywota, a na LCD się kompletnie nie znam (wiem jedynie, że matryce TF to największy badziew, a IPS ładnie wyświetla barwy i ma dobre kąty widzenia - koniec wiedzy). Na serwisie PCLab jakiś czas temu pojawiła się recenzja Asusa ProArt PA246Q zachwalająca go jako atrakcyjny cenowo produkt oferujący podobne możliwości do konkurencji (w domyśle NEC, Ezio) w podobnym/odrobinę wyższym przedziale cenowym. Jednak PCLab jest serwisem ogólno-komputerowym i zapewne do oceny walorów monitora pod kątem edycji graficznej nadaje się równie dobrze co do oceniania audiofilskich walorów głośników i słuchawek. Jeden z użytkowników tamtejszego forum na którym urzęduję, polecił mi forum MVA.PL jako rzetelne źródło informacji w kwestii monitorów. Proszę więc o polecenie kilku produktów i pomoc w wyborze. Mam tylko 3 warunki:

1) cena 2000-2500zł
2) proporcje ekranu 16:10 (takie jak Intuosa)
3) fajnie by było jak by był do użytku "out of box", albo był łatwy w kalibracji różnymi sposobami, tak, żebym nie miał problemu ze znalezieniem kogoś kto by mi go na miejscu skalibrował (Łódź i okolice)

Wspomniany wcześniej Asus ma przydatną w moim odczuciu funkcję Pivot i prezentuje się w moich oczach bardzo atrakcyjnie, jednak chciałbym poznać opinię kogoś kto się na tym zna, bo przede mną jeszcze długa i wyboista droga.

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki wybrać monitor?

29 lipca 2011, 11:54 - pt

Wojtek pisze:Witam,
Witam na forum.
Wojtek pisze:Kompletuję sprzęt i poszukuję monitora za ~2000zł (absolutne maximum to 2500 z wysyłką lub odbiorem osobistym na terenie woj. Łódzkiego), który pozwoliłby na przyzwoitą (...) pracę z grafiką.
Na początek zapytam klasycznie, czy zapoznał się Pan z listą polecanych monitorów? http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152

Owa lista jest wynikiem wielu lat pracy i doświadczeń w branży związanej z obrazem. Naprawdę zawiera wszystkie dostępne (i niedostępne) obecnie monitory nadające się do pracy z barwą. Rzeczonego Asusa w niej nie ma nie bez powodu.
Wojtek pisze:wiem jedynie, że matryce TF to największy badziew
Gwoli ścisłości TFT to nie jest typ patrycy. TFT (ang: Thin Film Transistor - tranzystory cienkowarstwowe) oznacza sposób sterowania komórkami ciekłego kryształu za pomocą wytrawionych na powierzchni ekranu tranzystorów, wykonanych tak samo jak w układach scalonych. Ten rodzaj sterowania wykorzystywany jest przez wszystkie bez wyjątku typy matryc LCD. Bardzo często spotyka się oznaczenie TFT w odniesieniu do monitorów z wyświetlaczami TN z powodu tego, że TN ma coraz gorsze "notowania" u klientów. Słowem paskudna manipulacja, żeby nie powiedzieć dosadniej.
Wojtek pisze:a IPS ładnie wyświetla barwy i ma dobre kąty widzenia - koniec wiedzy
Nie jest to do końca takie jednoznaczne. Z uwagi na potrzebę wprowadzania co jakiś czas czegoś nowego, zastępuje się wyświetlacze TN innymi. Jednak IPS i PVA są znacznie droższe w produkcji i aby wykorzystać ich walory trzeba do środka monitora wsadzić bardziej zaawansowaną "elektronikę". Jednak "coś nowego" jest ważniejsze niż rzeczywiste walory, więc coraz częściej spotyka się tanie monitory wyposażone w odchudzone i okrojone z czego się tylko da, ekonomiczne wersje matryc IPS lub PVA. Można je rozpoznać po małych literkach w oznaczeniu np e-IPS o oczywiście zaskakująco niskiej cenie. W praktyce takie monitory są warte praktycznie tyle samo co ich wersje na TN.

Asus PA246Q to monitor klasy masowej, który przez obecność wyświetlacza IPS próbuje być lansowany jako coś lepszego. Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie na temat parametrów monitorów i przekładania się ich na rzeczywiste walory obrazu widzi, że jest to kręcenie bicza z piasku. Nawiasem mówiąc ten Asus jest kopią jednego z korporacyjnych modeli DELL'a. Oczywiście od lat DELL nie produkuje sam monitorów, kupuje je w kilku chińskich fabrykach. Jest bardzo możliwe, i zresztą powszechne, że projekt wyciekł lub został sprzedany. Można tym wytłumaczyć niemal identyczne podobieństwo. Warte uwagi jest też oznaczenie Asusa mająca upodobnić monitor do profesjonalnych monitorów NEC'a. Takie chwyty sprawiają żenujące wrażenie.

Sam monitor nie oferuje nic ponad typową klasę masową. Wady reprodukcji wielkie jak koń, zerowe możliwości ich korekcji. Na temat poziomu podanej recenzji w pclab nie ma się co rozwodzić, bo typowo, jest podobna do każdej innej, czyli ma zerową wartość jeśli chodzi o ocenę przydatności do koloru. No, może z tą zerową przesadziłem. Wartość jest ujemna, bo w wielu miejscach zawiera straszliwe bzdury i poważnie wprowadza ludzi w błąd. :)

Wracając do Pańskiego pytania, jest kilka monitorów godnych uwagi do Pana zastosowań i mieszczących się w budżecie. Co do kalibracji, owszem są monitory kalibrowane fabrycznie, ale jako kontrola jakości, ale wcale nie do Pana profilu i warunków miejsca pracy. Monitory fabrycznie bywają linearyzowane a nie kalibrowane. Te pojęcia się powszechnie mylone a oznaczają co innego. No i detal: Dotyczy to z reguły monitorów kosztujących minimum 4-5 tys zł i więcej. Reasumując, jeśli chce mieć Pan jako-taką reprodukcję tego co jest na dysku w plikach, wszystko trzeba ustawiać i kalibrować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Wojtek
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 2011, 23:01 - czw

Re: Jaki wybrać monitor?

29 lipca 2011, 13:14 - pt

Tom01 pisze: Na początek zapytam klasycznie, czy zapoznał się Pan z listą polecanych monitorów? http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152

Owa lista jest wynikiem wielu lat pracy i doświadczeń w branży związanej z obrazem. Naprawdę zawiera wszystkie dostępne (i niedostępne) obecnie monitory nadające się do pracy z barwą. Rzeczonego Asusa w niej nie ma nie bez powodu.
Zapoznałem się, ale w podanym przedziale cenowym tylko jeden monitor spełnia kryteria (drugiego, NEC, jedyny egzemplarz jaki znalazłem był użytkowany przez rok i jest właśnie licytowany na allegro). Po cichu liczyłem, że może coś wartego uwagi dołączyło do stawki od ostatniego update posta. Co do Asusa to pytałem o niego mimo, że nie ma go na liście, bo sam Pan w swoim poście sprzed ~2-3 tygodni pisał, że jeszcze nie miał go na warsztacie. W myśl zasady "nadzieja umiera ostatnia".
Tom01 pisze:Gwoli ścisłości TFT to nie jest typ patrycy. TFT (ang: Thin Film Transistor - tranzystory cienkowarstwowe) oznacza sposób sterowania komórkami ciekłego kryształu za pomocą wytrawionych na powierzchni ekranu tranzystorów, wykonanych tak samo jak w układach scalonych. Ten rodzaj sterowania wykorzystywany jest przez wszystkie bez wyjątku typy matryc LCD. Bardzo często spotyka się oznaczenie TFT w odniesieniu do monitorów z wyświetlaczami TN z powodu tego, że TN ma coraz gorsze "notowania" u klientów. Słowem paskudna manipulacja, żeby nie powiedzieć dosadniej.
Oczywiście chodziło o TN, ale zmęczenie robi swoje, niestety gdy się zorientowałem opcja edycji wyparowała.

Tom01 pisze: Asus PA246Q to monitor klasy masowej, który przez obecność wyświetlacza IPS próbuje być lansowany jako coś lepszego. Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie na temat parametrów monitorów i przekładania się ich na rzeczywiste walory obrazu widzi, że jest to kręcenie bicza z piasku. Nawiasem mówiąc ten Asus jest kopią jednego z korporacyjnych modeli DELL'a. Oczywiście od lat DELL nie produkuje sam monitorów, kupuje je w kilku chińskich fabrykach. Jest bardzo możliwe, i zresztą powszechne, że projekt wyciekł lub został sprzedany. Można tym wytłumaczyć niemal identyczne podobieństwo. Warte uwagi jest też oznaczenie Asusa mająca upodobnić monitor do profesjonalnych monitorów NEC'a. Takie chwyty sprawiają żenujące wrażenie.

Sam monitor nie oferuje nic ponad typową klasę masową. Wady reprodukcji wielkie jak koń, zerowe możliwości ich korekcji. Na temat poziomu podanej recenzji w pclab nie ma się co rozwodzić, bo typowo, jest podobna do każdej innej, czyli ma zerową wartość jeśli chodzi o ocenę przydatności do koloru. No, może z tą zerową przesadziłem. Wartość jest ujemna, bo w wielu miejscach zawiera straszliwe bzdury i poważnie wprowadza ludzi w błąd. :)
Dziękuję za wyczerpującą opinię. Tego mi właśnie brakowało :)
Tom01 pisze: Wracając do Pańskiego pytania, jest kilka monitorów godnych uwagi do Pana zastosowań i mieszczących się w budżecie. Co do kalibracji, owszem są monitory kalibrowane fabrycznie, ale jako kontrola jakości, ale wcale nie do Pana profilu i warunków miejsca pracy. Monitory fabrycznie bywają linearyzowane a nie kalibrowane. Te pojęcia się powszechnie mylone a oznaczają co innego. No i detal: Dotyczy to z reguły monitorów kosztujących minimum 4-5 tys zł i więcej. Reasumując, jeśli chce mieć Pan jako-taką reprodukcję tego co jest na dysku w plikach, wszystko trzeba ustawiać i kalibrować.
W polecanych monitorach widzę 3:
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2242W
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2243W
24" [16x10] PVA sRGB NEC 2470WNX

(zależy mi aby proporcje były zgodne z proporcjami tabletu)

z czego NEC jest widmem, Eizo S2242W jest w zaledwie kilku sklepach w przedziale 3 000< zł i jedyny wybór według listy to tak naprawdę EIZO S2243W. Czy spełni on moje oczekiwania? (oczywiście nie oczekuję cudów, 2500 to w tej branży ledwo "na waciki", byleby wydruk jakoś drastycznie nie odbiegał od tego co jest na ekranie, nie musi być idealnie i w tej cenie zapewne nie ma nawet cienia szansy na owy ideał - obecnie mam 4 różne LCD w domu w różnych urządzeniach i tak naprawdę na każdym to wygląda inaczej, a po wydrukowaniu jeszcze inaczej - 2 różne ekrany laptopów TN'ki Samsungowskie, TV Samsunga i ekran iPada)


Dziękuję za wyczerpujące temat odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Wojtek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki wybrać monitor?

29 lipca 2011, 13:32 - pt

Być może Panu umknęły ale są jeszcze:
NEC P221W
EIZO S2233W

Model S2243W jest odmianą S2233W z podwyższona rozdzielczością do 1920x1200 i jest to bardzo porządnej klasy sprzęt uniwersalny. Na tyle dobry że często nawet kupowany do celów procesjonalnych.

A co do wspomnianego Asusa: viewtopic.php?f=26&t=336

PS. Jeśli stawia Pan jako jedną z pożądanych cech, jakość reprodukcji, proszę pamiętać o doliczeniu kosztów kalibracji. Sam Pan tego nie zrobi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Wojtek
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 2011, 23:01 - czw

Re: Jaki wybrać monitor?

29 lipca 2011, 13:52 - pt

Tom01 pisze:Być może Panu umknęły ale są jeszcze:
PS. Jeśli stawia Pan jako jedną z pożądanych cech, jakość reprodukcji, proszę pamiętać o doliczeniu kosztów kalibracji. Sam Pan tego nie zrobi.
Nie umknęły, ale z racji kosztów jestem zmuszony wziąć relatywnie mały monitor (powiedzmy, że przywykłem do 40'' na biurku ;) ), a większa rozdzielczość zapewnia większy obszar roboczy na tej, nazwijmy to niewielkiej, powierzchni.

Koszty kalibracji liczę osobno, po prostu na sam monitor mogę przeznaczyć taką kwotę. Właściwie jak z tą kalibracją jest? W jednym z Pańskich postów czytałem (cytuję z pamięci) "od 100zł za kliknięcie 5xNext i trzaśnięcie drzwiami do kilku tysięcy za profesjonalną usługę" - dodatkowo na stronie Pańskiego sklepu usługa kalibracji wynosi 350zł. Zapewne użył Pan hiperboli, niemniej wprowadziło to w mojej głowie małe zamieszanie.

Przy okazji, czy mógłby Pan wspomóc radą na temat organizacji miejsca pracy w celu maksymalnego wykorzystania potencjału tego monitora? Chodzi mi głównie o oświetlenie i jego usytuowanie w przestrzeni oraz czy należy kompletnie odizolować światło dzienne - dysponuję małym pokojem jako pracownią (3x3,5m) i pół ściany zajmuje okno na zachodniej ścianie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki wybrać monitor?

29 lipca 2011, 13:59 - pt

Wojtek pisze:Nie umknęły, ale z racji kosztów jestem zmuszony wziąć relatywnie mały monitor (powiedzmy, że przywykłem do 40'' na biurku ;) ), a większa rozdzielczość zapewnia większy obszar roboczy na tej, nazwijmy to niewielkiej, powierzchni.
Ok, rozumowanie bardzo słuszne. Zatem na placu boju został EIZO S2243W. Nie jest to monitor zawodowy, ale tragedii też nie będzie.
Wojtek pisze:Zapewne użył Pan hiperboli, niemniej wprowadziło to w mojej głowie małe zamieszanie.
Proszę przyjąć widełki 100-700 zł. Firma w której pracuję oferuje to za 350 zł i jest to usługa zrobiona tak, że poprawiać nie trzeba. W cenie są od razu narzędzia do oceny przez Pana na ile robota jest zrobiona dobrze. Niczego nie trzeba brać na wiarę. Widziałem jak to jest robione za 100 zł bo wielokrotnie byłem wzywany do tak "skalibrowanych" monitorów.
Wojtek pisze:Przy okazji, czy mógłby Pan wspomóc radą na temat organizacji miejsca pracy w celu maksymalnego wykorzystania potencjału tego monitora? Chodzi mi głównie o oświetlenie i jego usytuowanie w przestrzeni oraz czy należy kompletnie odizolować światło dzienne - dysponuję małym pokojem jako pracownią (3x3,5m) i pół ściany zajmuje okno.
Generalnie najbezpieczniej przyjąć zasadę że pracujemy przy świetle dziennym, a jeśli musimy przy sztucznym to ma dzienne imitować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Wojtek
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 2011, 23:01 - czw

Re: Jaki wybrać monitor?

29 lipca 2011, 14:48 - pt

Tom01 pisze: Proszę przyjąć widełki 100-700 zł. Firma w której pracuję oferuje to za 350 zł i jest to usługa zrobiona tak, że poprawiać nie trzeba. W cenie są od razu narzędzia do oceny przez Pana na ile robota jest zrobiona dobrze. Niczego nie trzeba brać na wiarę. Widziałem jak to jest robione za 100 zł bo wielokrotnie byłem wzywany do tak "skalibrowanych" monitorów.
Szkoda, że nie dojeżdżacie do Łodzi/okolic. Z tego co mi się obiło o uszy (być może błędnie, ale kto pyta nie błądzi) kalibracja przynosi najlepsze efekty jeżeli jest wykonywana na docelowym stanowisku?
Tom01 pisze: Generalnie najbezpieczniej przyjąć zasadę że pracujemy przy świetle dziennym, a jeśli musimy przy sztucznym to ma dzienne imitować.
A co z odbiciami okna na monitorze? Nigdy nie pracowałem na takim monitorze, ale na tej taniej chińszczyźnie za miskę ryżu, którą obecnie posiadam refleksy i odbicia uprzykrzają życie (mówię o matowej powłoce, nie wspominam tu już o powłoce typu "lusterko" bo w takim to mogę upajać się swoim obliczem :lol:). Nie wiem za bardzo jak powinienem przemeblować pokój pod kątem tego zakupu. A może problem nie istnieje i mogę monitor postawić w lewym górnym/dolnym rogu, tudzież wystarczy biała roleta rozpraszająca światło, żeby pokój został zalany przez miękkie promienie?

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki wybrać monitor?

29 lipca 2011, 16:52 - pt

Wojtek pisze:Szkoda, że nie dojeżdżacie do Łodzi/okolic.
Jak to nie: https://monitory.mastiff.pl/calendar
Wojtek pisze:Z tego co mi się obiło o uszy (być może błędnie, ale kto pyta nie błądzi) kalibracja przynosi najlepsze efekty jeżeli jest wykonywana na docelowym stanowisku?
Technikowi jest po prostu najłatwiej.
Wojtek pisze:A co z odbiciami okna na monitorze?
Najsensowniej rzecz jasna monitor ustawić bokiem lub tyłem do okna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Wojtek
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 2011, 23:01 - czw

Re: Jaki wybrać monitor?

29 lipca 2011, 20:51 - pt

Ok, rozwiał Pan wszystkie moje wątpliwości, za co serdecznie dziękuję. Odezwę się jak będę dokonywał zakupu.


Pozdrawiam,
Wojtek
Awatar użytkownika
smoothart
Kontakt:
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 6
Rejestracja: 30 stycznia 2012, 19:59 - pn

Re: Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

30 stycznia 2012, 23:12 - pn

Witam

To jest mój pierwszy post na forum - choć przeglądam was od dawna - i chciałem się przywitam :)

Po pierwsze chciałem podziękować panu Tom01 że uratował mnie przed bezmyślnym zakupem monitora DELLa U2412m lub ASUS PA246Q :roll:
Które zresztą wychwalali graficy z jakimi współpracowałem. :o

Alę wracając do tematu:
Po długich rozmyślaniach i skończonych studiach architektury postanowiłem pomyśleć nad porządnym monitorem do zastosować własnych.
Pracuję głównie wieczorem i w weekendy.
Komputer wykorzystuje do grafiki, obróbki zdjęć, malowanie na tablecie, konkursów graficzno-architektonicznych.
Alę często zdarza mi się też obrabiać zdjęcia dla fotografów, i robić rzeczy w których kolor ma znaczenie...

Jednakże mój budżet nie jest imponujący bo ok 2-3 tysiące.
W tej cenie znalazłem w zasadzie tylko dwa monitory nad którymi się zastanawiam:
22" 16x10 1920x1200 EIZO S2243W na PVA
lub
23" 16x9 1920x1080 NEC PA231W na IPS.
myślałem też o niskobudżetowym NEC P221W alę chyba to nie jest dobre rozwiązanie.

Cudów się w tej cenie nie spodziewam. Alę też nie jestem profesjonalistą - może za 5-10 lat nim zostanę - i kupowanie sprzętu za 4-5 tyś chyba mija się z celem.

W zasadzie zdecydowałem się na NEC PA231W i nie będę kłamał że cena i obszar roboczy miała znaczenie, ale mam parę obaw:
- Pierwsza to już standardowa czyli praca na IPS przy sztucznym świetle i wieczorami. Choć jestem w trakcie remontu mieszkania i zastanawiam się jak przystosować miejsce pracy tak aby było jak najlepsze pod ten monitor. Jakie oświetlenie należałoby zastosować? Wiem że powinno być wierną imitacją światła dziennego, jednak nie za bardzo wiem jak to ugryźć logistycznie.

- Drugie pytanie jest odnośnie tego iż Eizo jest szerokogamutowy, natomiast NeC - sRGB. Czy jest znacząca różnica w jakości i kolorze? Przepraszam za mega lamerskie pytanie ale w tym temacie niczym w Sexmisjii: " widzę ciemność..."

- Trzecie pytanie to moja obawa o proporcję Ekranu (16:9 ) oraz praca z Intuose 4 (16:10) Wiem że da się ustawić na tablecie aby obszar roboczy był dopasowany do proporcji co znalazłem w artykule na stronie: http://www.techfanatyk.net/jak-madrze-w ... graficzny/

Obszar roboczy w zasadzie nie zostanie bardzo ograniczony ale trochę nie umiem sobie tego wyobrazić w pracy na tablecie.
I nie powiem przeraża mnie to nieco przy obszarze roboczym A5

I nie wiem teraz czy zdecydować się na NEC PA231W czy dopłacić do "sporo" droższego EIZO S2243W

Chyba że ktoś zna jakieś lepsze rozwiązanie ?!? Bo ja trochę się już pogubiłem w natłoku wiedzy na forum.
Niesamowite jak czasami człowiek sobie uświadamia jaki jest tępy w niektórych dziedzinach.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
Tomek
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2012, 23:41 - pn przez smoothart, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

30 stycznia 2012, 23:29 - pn

smoothart pisze:Witam
To jest mój pierwszy post na forum - choć przeglądam was od dawna - i chciałem się przywitam :)
Witam na forum. :)
smoothart pisze:- Pierwsza to już standardowa czyli praca na IPS przy sztucznym świetle i wieczorami. Choć jestem w trakcie remontu mieszkania i zastanawiam się jak przystosować miejsce pracy tak aby było jak najlepsze pod ten monitor. Jakie oświetlenie należałoby zastosować? Wiem że powinno być wierną imitacją światła dziennego, jednak nie za bardzo wiem jak to ugryźć logistycznie.
Ideałem byłoby gdyby na każde 4m kwadratowe umieścić jedną lampę 4x18W ze świetlówkami 5000K, np Philips Graphica Pro. Przy takim oświetleniu absolutnie nie będzie widać wad IPS.
smoothart pisze:- Drugie pytanie jest odnośnie tego iż Eizo jest szerokogamutowy, natomiast NeC - sRGB. Czy jest znacząca różnica w jakości i kolorze? Przepraszam za mega lamerskie pytanie ale w tym temacie niczym w Sexmisjii: " widzę ciemność..."
Szerszy gamut daje nieco większe możliwości, ale nie w tym rzecz. Okrojone do sRGB panele są wersjami ekonomicznymi "dorosłych" matryc IPS. W przeszłości takie właśnie ekonomiczne matryce powodowały zauważalne problemy eksploatacyjne. Nie wiadomo na ile producent, czyli LG Display poprawia te statystyki, ale nie wierzę w nagłe ozdrowienia. Obawy są tym bardziej uzasadnione, że gdyby te panele były faktycznie pewne i niezawodne, byłyby spotykane w innych zawodowych monitorach - EIZO i QUATO. A nie są. Zdecydowanie bardziej zalecam wersję PA241W z normalnym panelem.
smoothart pisze:- Trzecie pytanie to moja obawa o proporcję Ekranu (16:9 )
[/quote]

I słusznie. Trzeba dążyć do 16x10. I nie tylko z uwagi na Intuosa.
smoothart pisze:I nie wiem teraz czy zdecydować się na NEC PA231W czy dopłacić do "sporo" droższego EIZO S2243W
W tej klasie cenowej nie ma złotego środka. Potencjalnie lepszy, ale niepewny i z niekorzystną proporcją boków NEC albo amatorskie ale pewne jak kamień, nawet w najtańszych modelach EIZO.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
smoothart
Kontakt:
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 6
Rejestracja: 30 stycznia 2012, 19:59 - pn

Re: Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

30 stycznia 2012, 23:54 - pn

Hmmm no to teraz nie powiem trochę się zasmuciłem.
I zapewne gdyby ten NEC był w proporcjach 16:10 to bym go wziął od razu. :(
Chyba że protestuje jak to się ma z tym ograniczonym polem w tablecie.

A jakaś inna alternatywa w tej cenie?
Bo z monitorów polecanych jest wiele modeli ale w sumie tylko te 2 mi wpadły w oko.
Myślałem też poważnie nad NEC P221W alę nie wiem czy on spełni pokładane w nim nadzieję.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

30 stycznia 2012, 23:56 - pn

smoothart pisze:I zapewne gdyby ten NEC był w proporcjach 16:10 to bym go wziął od razu. :(
Jest, ale nie w tej cenie. :)
smoothart pisze:A jakaś inna alternatywa w tej cenie? Bo z monitorów polecanych jest wiele modeli ale w sumie tylko te 2 mi wpadły w oko.
Myślałem też poważnie nad NEC P221W alę nie wiem czy on spełni pokładane w nim nadzieję.
Jak pisałem, w tej klasie cenowej nie można połączyć zalet dostępnych monitorów. Musi Pan zadecydować co ważniejsze i liczyć się z kompromisami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
smoothart
Kontakt:
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 6
Rejestracja: 30 stycznia 2012, 19:59 - pn

Re: Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

31 stycznia 2012, 01:01 - wt

A to jeszcze tak spytam czemu proporcje 16:9 są złe ?

W zasadzie w tej cenie w modeli pozostaje chyba tylko:
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2243W - chyba wydaje się najbardziej racjonalnym wyborem w tej cenie. Choć jednak jest to dość spora inwestycja
24" [16x10] PVA sRGB NEC 2470WNX - choć przy takim czasie reakcji strasznie boje się jak to wpływa na komfort pracy

Te dwa monitory z opisów jakie wyczytałem na forum nie nadają się do zabawy z grafiką.
NEC P221W
EIZO S2233W
HP LP2475w
Dell U2410

A gdybyśmy mieli lekko przekroczyć magiczne 3 tyś ?!?
EIZO S2433W ?!?
Czy może jakiś NEC choć nie widzę żadnego w zestawieniu polecanych monitorów.

Powiem że naprawdę się teraz zamieszałem. Poczytałem chyba o każdym modelu jaki pan poleca, przeglądałem fara, sklepy, opinie etc. I ten Nec 23'' i EIZO 22'' mi podeszły najlepiej. A teraz znów nie wiem co będzie rozwiązaniem moich problemów. Choć ciesze się że przynajmniej się z ASUSA i DELLA wyleczyłem.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

31 stycznia 2012, 08:44 - wt

smoothart pisze:A to jeszcze tak spytam czemu proporcje 16:9 są złe ?
Nie są. Tylko ekran musi być odpowiednio duży.
smoothart pisze:A gdybyśmy mieli lekko przekroczyć magiczne 3 tyś ?!?
EIZO S2433W ?!?
Czy może jakiś NEC choć nie widzę żadnego w zestawieniu polecanych monitorów.
Może ten: NEC 2490WUXi2 ? Akurat lekko przekracza 3 tys. Skoro myśli Pan o dostosowaniu oświetlenia to warto przemyśleć.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jaki wybrać monitor dla studentki grafiki?

31 stycznia 2012, 09:56 - wt

smoothart pisze:Czy może jakiś NEC choć nie widzę żadnego w zestawieniu polecanych monitorów.
Wypisz-wymaluj nowy NEC P241W. Jest to dokładnie PA231W, tylko z 24-o calową matrycą 16:10.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68625
Liczba tematów: 4146
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu