Pomoc w wyborze monitora

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
modyf
Posty: 5
Rejestracja: 17 listopada 2010, 11:46 - śr

Pomoc w wyborze monitora

17 listopada 2010, 13:12 - śr

Witam,
jestem nowy na tym forum, lecz przeglądam je już od dłuższego czasu.
Postanowiłem prosić o pomoc, ponieważ swoimi recenzjami / ocenami zabiliście kilka monitorów, które sobie wybrałem ;) Planuję zakup monitora, kilkukrotnie już wybrałem model dla siebie, obecnie jestem niemal zrozpaczony, ponieważ dochodzę do wniosku, że nie ma można kupić monitora w cenie do 2,5 tys. zł. :cry: Może krótko do czego będzie mi potrzebny i co brałem pod uwagę...

Generalnie monitor ma nie męczyć oczu (niby nic, a odpadają przez to)

Podłączony będzie do laptopa lenovo y530, grafika GF9600M GS 1GB, pewnie po HDMI, ponieważ dysponuję tylko tym i VGA/D-Sub.

Używany w domu, często w nocy, najczęściej do pracy w excelu oraz amatorskiej edycji zdjęć (co nie znaczy niedbałej - raczej po prostu nie jest to moje główne zajęcie ale może kiedyś... całkiem niedługo...) Nie zamierzam oglądać na nim filmów - od tego mam tv - czy grać - może sporadycznie, dla odstresowania - ale też mogę korzystać z tv (plazma Panasonic g20 - ponieważ lubię kolory i dobrej jakości obraz; teraz myślę sobie, że szkoda, że plazmowych monitorów 22'' - 27'' nie ma, ;) (parę miesięcy temu zastanawiałem się nad wyborem tv, teraz mam już pewność, że dobrze wybrałem a technologia LCD jest do kitu ;)

Co jeszcze? może to, że monitor będzie używany prawie 24h na dobę, a budżet to 2,5 tys - gdyby nie to, to myślę, że brałbym Eizo sx ;)
Acha i dość istotne - potrzebuję na monitor fakturę, więc używki raczej odpadają...

Jaka technologia? TN raczej odpada, najpierw patrzyłem na IPS, jednak w tym przedziale cenowym, chyba rozsądniejszym wyjściem będzie xVA... chyba niestety :( Wygląda mi na to, że to raczej 'chłyt marketingowy' niż naprawdę dobre monitory..

Do tej pory rozważałem poniższe monitorki - ale wszystkie odpadły. Wydaje mi się, że mimo wszystko trudno o jakieś alternatywy, więc będę musiał, z niezadowoleniem kupić i tak, któryś z nich :( naprawdę pozostaje mniejsze zło?
(kolejność przypadkowa)

1. Dell U2410 - chyba najlepszy wybór; odstrasza mnie podkreślane wszędzie mocne świecenie = męczenie oczu

2. Eizo S2243W - wciąż wierzę w markę... żeby tylko serię sx chociaż znależć w tej cenie :( ale zostaje 's' i tutaj zacząłem się zastanawiać czy może inna firma nie będzie lepsza... seria s wygląda na najtańszą linię monitorów, stworzoną właśnie po to by magią marki pieniądze w najniższym segmencie wyciągnąć.
podobnie patrzę na EV2333WH

3. NEC PA231W - ale 75% AdobeRGB ? lepiej wyglądał PA241, niestety około 500 zł za drogi...

4. NEC 2490WUXi2 - także wg. Waszej oceny, monitor mógł być niemal doskonały, a wyszedł gniot...

5. HP LP2475w - firma nie budzi w ogóle mojego zaufania, ale po znalezieniu wielu zaskakująco dobro recenzji, zainteresował mnie... I natychmiast znalazłem drugie tyle niepochlebnych opinii.

... i to by było na tyle :shock:
Rozglądam się, patrze, szukam i wygląda na to że nie ma więcej sensownych pozycji. Mam nadzieję, że ktoś zaskoczy mnie propozycją, którą przeoczyłem. Nie patrzyłem zupełnie na LG, Samsungi itp, raczej po prostu z założenia. Może to i błąd? wszak LG robi matryce i do w/w monitorów? ale zakładam, że sama matryca to nie wszystko, a na ich elektronikę nie ma co liczyć. Nie wiem też czy słusznie obawiam się Samsungów - plazma u znajomego, wbrew moim oczekiwaniom, wygląda całkiem dobrze. Może przy takim budżecie lepiej w nie celować? Nie wiem.

Generalnie, po krótkim rozejrzeniu się po świecie monitorów, jestem zszokowany :o Ja wiem, że to Polska właśnie, i 2-3 tysiące na monitor wydaje się być całkiem sporo, ale wychodzi na to że większość użytkowników domowych (większość społeczeństwa) wypala sobie wzrok na najgorszych monitorach, lub już jest ślepa zadawalając się TN z marketów :o A nasz rynek opanowany jest przez najgorsze dziadostwo... Taki mały OT ;)

Liczę na pomoc i fachowe porady ;)

Pozdrawiam wszystkich, którzy jeszcze widzą...

po dalszych poszukiwaniach, na prowadzenie wychodzi S2243WFS...
tylko pytanie czy 1920x1200 przy 22'' nie bedzie meczące dla wzroku? zamierzam sie w niego sporo wpatrywać...

jeszcze ponarzekam - 2243 chyba oze byc jednak niewygodny. Lepszy bylby s2433w ale cena za wysoka. Owszem mozna kupic za ok 2500 tyle ze w Anglii :( Dlaczego na naszym biednym rynku ceny musza byc wyzsze niz u sasiadow :((( tak mialbym klopot z glowy, a tak to nie zamierzam se z ew serwisem bujac :(((( ehhh... biednemu zawsze wiatr w oczy...
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Pomoc w wyborze monitora

17 listopada 2010, 16:48 - śr

Polecam PA241W dozbierać i zakupić.

Nie rozpisuję się bo monitor jest opisany wszerz i wzdłuż na forum.

Zastanawiałbym się na Plazmą głównie ze względu na jej żywotność:) a dobry LCD potrafi wiele
Tomasz Gut
modyf
Posty: 5
Rejestracja: 17 listopada 2010, 11:46 - śr

Re: Pomoc w wyborze monitora

17 listopada 2010, 17:13 - śr

tez o tym myslalem, ale monitor ma byc kupiony za dofinansowanie z UE; troche bezmyslnie podalem orientacyjnie 2,5 tys wierzac ze cos fajnego sie za to znajdzie... teraz raczej zmiana kwoty nie wchodzi w gre, a tu okazuje sie ze w sumie bez roznicy czy 2,5 wydam czy 1000 zl...

a czy on sie bardzo rozni od o cal mniejszego PA241W? ten juz cenowo bylby ok..

chyba bardzo - 80% adobeRGB
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

17 listopada 2010, 21:16 - śr

Opisał Pan sporo trafnych spostrzeżeń. Matryca to nie wszystko. Np Samsung i LG-Philips dostarczają matryce do profesjonalnych monitorów, ale same ich nie produkują. Po prostu inna polityka rynkowa.

Plazma jest świetna na TV ale na monitor się nie nadaje. LCD z kolei odwrotnie.

Przy nieco wyższych wymaganiach i podanych wytycznych, wybór ogranicza się tak naprawdę do EIZO S2243W i NEC PA231W.

EIZO S2243W jest to sprzęt uniwersalny ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Nie jest to zawodowe EIZO, ale zdecydowanie też nie jest to jechanie na marce. Właściwie, to monitorach tej właśnie linii, produkowanymi od ponad 10 lat z niewielkimi tylko zmianami, EIZO zdobywa zwolenników. Zawodowe to zawodowe, wiadomo co muszą móc aby się utrzymać. Znacznie gorszy jest rynek konsumencki i fakt że EIZO z powodzeniem sprzedaje monitory 4x droższe od konkurencji daje świadectwo jakości. Kilku dałoby się naciąć na markę, ale 1000 monitorów w Polsce rocznie wymaga bardziej solidnych podstaw.

NEC PA231W to bardziej specjalizowany i jednocześnie bardziej wymagający monitor. Nie jest zalecane pracować na nim w nieodpowiednim oświetleniu, szczególnie po nocach przy lampce. Jest to narzędzie do pracy z fotografią i/lub grafiką czyli nie do wszystkiego. Jeśli priorytetem jest liniowość obrazu, szarości, niuanse na skórze jest to wyższa klasa niż EIZO S2243W. Ten monitor trzeba porównywać z EIZO SX, wówczas zaczyna się równorzędna walka.

Oba opisane monitory nie powinny być zestawiane jako konkurencja. Są to sprzęty zupełnie innej konstrukcji i przeznaczenia.

PS1. Uwaga porządkowa. Proszę edytować posty bez dodawania kolejnych nowych jeden pod drugim.
PS2. Przeniosłem dyskusję do właściwego działu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
modyf
Posty: 5
Rejestracja: 17 listopada 2010, 11:46 - śr

Re: Pomoc w wyborze monitora

17 listopada 2010, 22:41 - śr

hmmm... no to dalej nic nie wiem :\
poza tym, ze w S2243W wciąż sie boje zbyt dużej rozdzielczości przy zbyt małym ekranie. Ma Pan może jakieś doświadczenia w tym temacie? Będę wdzięczny za info, chociaż i tak spróbuję go w najbliższych dniach obejrzeć osobiście... może w Warszawie się uda...

A jak ocenia Pan jeszcze U2410 ? Zastanawiam się tylko jak odróżnić dwie, podobno, stosowane w nim matryce - LM240WU4 od LM240WU1 ? czy informacja o nich będzie na tabliczce znamionowej? na pudełku? gdzieś w menu? raczej wątpię, bo tą informację raczej wypadałoby ukryć, ale może da się to jakoś w miarę łatwo sprawdzić?

Tak czy inaczej muszę się dowiedzieć czy istnieje jednak opcja że faktura będzie na kwotę wyższą niż zadeklarowana ;) wtedy S2433W chyba rozwiąże dylematy ;) bo raczej na wystawienie faktury na część (np na 2,5tys) a przyjęcie całej kwoty (np. 3 tys) to żaden sprzedawca raczej nie pójdzie ;)

Dziękuję za dotychczasowe informacje i przepraszam za zły dział i brak edycji ;)
btw. na niektórych forach post napisany bezpośrednio pod swoim, automatycznie jest łączony z poprzednim - to trochę ułatwia życie ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

17 listopada 2010, 22:49 - śr

modyf pisze:poza tym, ze w S2243W wciąż sie boje zbyt dużej rozdzielczości przy zbyt małym ekranie.
Jaki obecnie ma Pan monitor oraz w jakiej odległości od niego Pan pracuje?
modyf pisze:chociaż i tak spróbuję go w najbliższych dniach obejrzeć osobiście... może w Warszawie się uda...
Proszę mnie zagadnąć poza forum, dam kontakty gdzie można go spokojnie pomacać.
modyf pisze:A jak ocenia Pan jeszcze U2410 ? Zastanawiam się tylko jak odróżnić dwie, podobno, stosowane w nim matryce - LM240WU4 od LM240WU1
Ten sam monitor dla DELL'a może produkować trzy różne fabryki. Stąd liczne doniesienia o lepszych i gorszych "rewizjach" jakiegoś modelu. Ludzie najczęściej nie wiedzą że rozmawiają o innych monitorach w tej samej obudowie. U2410 to jeden z najlepszych modelu DELL, przy czym jak wspomniałem nie ma porównania w jakości obrazu do EIZO S2243W i tym bardziej lepszych.
modyf pisze:? czy informacja o nich będzie na tabliczce znamionowej? na pudełku? gdzieś w menu? raczej wątpię, bo tą informację raczej wypadałoby ukryć, ale może da się to jakoś w miarę łatwo sprawdzić?
Nie ma tak łatwo. Trzeba dotrzeć do danych kto którą rewizję wyprodukował, np po deklaracjach CE, a potem jakoś dowiedzieć się jaki panel siedzi w której rewizji. Generalnie roboty mnóstwo a skutek i tak będzie taki, że dostanie Pan dobry monitor korporacyjny, ale nic więcej. Ponadto siedzi w nim IPS, którego wady będzie Pan podziwiał w nocy w całej rozciągłości.
modyf pisze:Tak czy inaczej muszę się dowiedzieć czy istnieje jednak opcja że faktura będzie na kwotę wyższą niż zadeklarowana ;)
Z mojego doświadczenia z realizacjami z dofinansowań UP jest tak, że różnicę będzie Pan musiał dopłacić.
modyf pisze:btw. na niektórych forach post napisany bezpośrednio pod swoim, automatycznie jest łączony z poprzednim - to trochę ułatwia życie ;)
Niestety skrypt tego forum nie ma takiej funkcji. Z drugiej strony wymusza porządek w publikacji swoich postów. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
modyf
Posty: 5
Rejestracja: 17 listopada 2010, 11:46 - śr

Re: Pomoc w wyborze monitora

03 grudnia 2010, 15:13 - pt

no to od 3 dni wpatruję się w s2243 :D
Świetny zakup. Porównywałem go jeszcze z Dellem u2410, ale poległ kompletnie. Jedyny plus Della to bogactwo wejść. Ale napiszę złośliwie - jak się obrazem nie zachwyca, to trzeba czymś przyciągnąć klientów ;P

22 cale Eizo zupełnie nie przeszkadzają przy najwyższej rozdzielczości. Wszystko jest super wyraźne, czytelne. Chyba że się siedzi 3 metry od monitora, wtedy jest ciężko mały tekst rozczytać. Ale siedząc normalnie przy biurku - jak najbardziej OK. Podniecony nowym zakupem, oczywiście spędziłem przy nim sporo czasu i zero zmęczonego wzroku. Podświetlenie równomierne na całym ekranie. Lewa strona wpada w zieleń, prawa w czerwień - faktycznie. Nie sądzę żeby to w jakikolwiek sposób przeszkadzało, widać to przy samym końcu ekranu, i nie rzuca się w oczy. Żona nie widziała różnicy, nawet gdy jej o niej powiedziałem wpatrywała się dłuższą chwilę i stwierdziła że skoro tak twierdzę... :D (to tak z poziomu normalnego użytkownika) Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Zero bad pixeli (jak narazie ;)

Zastanawiam się nad kalibracją. Generalnie monitor po podłączeniu i włączeniu przeraził mnie... Pierwsze obrazy świetnie wyświetlane aż do momentu gdy pojawiło się zdjęcie z dużą ilością czerwonego koloru. Czerwony (czy go dużo czy go mało) jest tak potężnie nasycony, że razi w oczy. Po ustawieniu monitora, jego wygrzaniu się i może po przywyknięciu, jest lepiej, ale intensywność czerwonego nadal jest zauważalna - już nie przeszkadza, ciekawe czy kalibracja może usunąć ten efekt. Oczywiście zawsze w ustwieniach można zjechać czerwonym, ale nie o to chodzi.
Wyświetlane kolory są dość dobrze odwzorowane na wydrukach.

Z minusów monitora widzę guziczki do ustawień. Pracując w ciemniejszych warunkach, po prostu ich nie widać. Z jednej strony to dobrze - nie jestem zwolennikiem srebrnych guziczków w czarnej obudowie - ale ciężko mi trafić w przycisk bez wpatrywania się w obudowę. Nie jest tak że wyciągam rękę i trafiam od razu w tryb menu. Ale może to kwestia przyzwyczajenia się i wyczucia.

Generalnie Eizo nie jedzie na marce, a wg. mnie ten monitor to najlepszy wybór jakiego mogłem dokonać. Dodam jeszcze, że plastiki nie trzeszczą, wszystko porządnie wykonane, ekran regulowany we wszystkich możliwych kierunkach bez użycia siły - sprawnie i wygodnie. Acha - na upartego można znaleźć drugi minus - jeśli monitor pracuje w pivocie, przekręcając go z powrotem do normalnej pozycji, ekran nie blokuje się w idealnie prostej, poziomej, pozycji ale dochodzi jakieś 5-10 stopni dalej. Być może ktoś może potrzebować takiego ustawienia, mi wydaje się ono bez sensu - po powrocie z pivotu, wolałbym aby monitor blokował się idealnie prosto. Ale to już naprawdę szukanie dziury w całym ;)

Acha - to nie jest monitor do oglądania filmów. Przy dynamicznych scenach widać rozmazanie ruchu (określenie tego efektu właśnie wyleciało mi z głowy, ale to tak jakby 'śledzenie wskaźnika myszy' w windowsie włączyć ;)

Generalnie jestem bardzo zadowolony z zakupu. I rozpoczynam myślenie o zmianie na 24'' serii SX :) skoro może być jeszcze lepiej, to ja poproszę :) czemu by nie zrobić sobie raju na ziemii :D

Polecam wszystkim niezdecydowanym, którzy wiedzą co kupują :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

03 grudnia 2010, 15:16 - pt

modyf pisze:ale intensywność czerwonego nadal jest zauważalna - już nie przeszkadza, ciekawe czy kalibracja może usunąć ten efekt.
Proszę zainstalować profil do monitora i używać aplikacji z zarządzaniem barwą. Zbyt duże nasycenie zniknie jak "ręką odjął".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sytiop
Posty: 5
Rejestracja: 04 lutego 2011, 00:15 - pt

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 lutego 2011, 01:05 - pt

Witam
Życzliwość wobec pytających zachęciła mnie do zadania standardowego pytania o wybór monitora.

Sytuacja wygląda tak, że stary monitor CRT 22 calowy dokonał żywota, potrzebny nowy.. Fotografią zajmuje się amatorsko, ale wkładam w to dużo energii i z wielką przyjemnością. Mam zamiar rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Próbuję, korzystając z zasobów internetu wybrać coś nowego, nie jest to jednak łatwe z uwagi na ilość modeli. Nie chciałbym zmarnować okazji do, może dużej, zmiany na lepsze.

Przejrzałem listę monitorów wartych uwagi, i odkryłem, że monitor 22" EIzo CG223W można kupić w cenie ok. 4000zł co jest dla mnie do przyjęcia. Bliżej drugiego końca jest za to EIZO S2233 za mniej więcej połowę ceny.

Pytanie jest takie, czy na poziomie amatora warto inwestować w ten droższy.

Chciałbym oczywiście by zdjęcia prezentowały się możliwie najlepiej, a efekty cieszyły. To wskazywałoby na ten droższy (i lepszy), ale czy taki monitor, jeśli nie będę dysponować kalibratorem, będzie miał przewagę nad tańszym?
Czy ewentualnie kalibracja którymś z prostych kalibratorów ale bez spektrofotometru ma sens? czy jednak potencjał monitora pozostanie niewykorzystany, a "skóry, detali w głębokich cieniach" i tak nie zobaczę.
Czy jeśli pokuszę się o kalibracje np. w miejscu i momencie zakupu, czy to coś zmieni w powyższym względzie i na jak długo?
Ponieważ monitor będzie przy okazji służył i do internetu czasem i może jakiegoś filmu, to czy cechy EIzo CG223W będą sprawiać jakieś kłopoty w tych zastosowaniach.

pozdrawiam B.S.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 lutego 2011, 01:13 - pt

sytiop pisze:Pytanie jest takie, czy na poziomie amatora warto inwestować w ten droższy.
Zna Pan powiedzenie że: "Lepsze jest wrogiem dobrego"? Doceni Pan jakość i walory lepszej klasy samochodu pomimo że nie jest Pan kierowcą rajdowym?
sytiop pisze:jeśli nie będę dysponować kalibratorem, będzie miał przewagę nad tańszym?
Każdy monitor trzeba skalibrować, jeśli ma pokazywać względnie wiernie to co jest w plikach.
sytiop pisze:Czy ewentualnie kalibracja którymś z prostych kalibratorów ale bez spektrofotometru ma sens?
Jest możliwa kalibracja kolorymetrem, ale zdecydowanie nie jest to łatwe i wymaga ogromnego doświadczenia. Monitory szerokogamutowe, a do takich należą oba wymienione, z łatwością wyprowadzają w krzaki każdy kolorymetr. To tak jakby Pan próbował wyrzeźbić z drewna kredens przy pomocy koślawej linijki. Dobry stolarz zrobi. Amator lepiej niech się posłuży lepszym narzędziem. ;)
sytiop pisze:Czy jeśli pokuszę się o kalibracje np. w miejscu i momencie zakupu, czy to coś zmieni w powyższym względzie i na jak długo?
Jeśli kalibracja będzie zrobiona zgodnie ze sztuką, przez ludzi mających do tego zaplecze i doświadczenie zmieni znacząco. Rekalibracja przy amatorskim wykorzystaniu za pół roku i dłużej.
sytiop pisze:Ponieważ monitor będzie przy okazji służył i do internetu czasem i może jakiegoś filmu, to czy cechy EIzo CG223W będą sprawiać jakieś kłopoty w tych zastosowaniach.
Żadnych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sytiop
Posty: 5
Rejestracja: 04 lutego 2011, 00:15 - pt

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 lutego 2011, 01:29 - pt

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, nawet za nieco wymijający pierwszy punkt.
W sumie dość łatwo wyobrazić mi sobie zalety jazdy lepszym autem, czyli warto byłoby zainwestować w droższy monitor ;)
Czy jednak uważa Pan, że w amatorstwie Eizo S2233W będzie wystarczająco dobry?

Poza tym, orientuje się Pan gdzie w okolicach Katowic, jest możliwa fachowa kalibracja monitora?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 lutego 2011, 01:35 - pt

sytiop pisze:nawet za nieco wymijający pierwszy punkt.
Decyzja musi być Pańska. Ja wiadomo co bym wybrał, ale nie chcę niczego narzucać.
sytiop pisze:Czy jednak uważa Pan, że w amatorstwie Eizo S2233W będzie wystarczająco dobry?
EIZO S2233W to dobry monitor, ale porównanie do CG223W jest nieporozumieniem. Różnica jest więcej niż duża.
sytiop pisze:Poza tym, orientuje się Pan gdzie w okolicach Katowic, jest możliwa fachowa kalibracja monitora?
Jeśli zakup będzie wykonany przez Internet, kalibracja może być zrobiona zdalnie. Jeśli będzie Pan chciał na miejscu, polecę zaufanego człowieka w Krakowie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sytiop
Posty: 5
Rejestracja: 04 lutego 2011, 00:15 - pt

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 lutego 2011, 01:46 - pt

Oczywiście, że decyzja będzie moja, ale nie będąc profesjonalistą, ani nie mając doświadczenia nie jestem w stanie ocenić i docenić wielu elementów. Czyli, kupując monitor poruszam się po omacku, zdany na porady, ewentualnie reklamy.

W zasadzie pytanie sprowadza się do tego, czy nie zmarnuje, lub nie przeoczę korzyści jakie daje ten lepszy model.

Oczywiści kontakt do kogoś w Krakowie satysfakcjonuje mnie i chętnie skorzystam. Jeśli może Pan polecić sklepy które wysyłają i kalibrują odpowiedzialnie też proszę..
Rozumiem, że monitory.mastiff.pl są takim miejscem
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 lutego 2011, 02:00 - pt

sytiop pisze:W zasadzie pytanie sprowadza się do tego, czy nie zmarnuje, lub nie przeoczę korzyści jakie daje ten lepszy model.
Lepszy na pewno się nie zmarnuje. Oczywiście przy założeniu, jakie przyjąłem odgórnie, że ma Pan wyższy poziom wrażliwości na jakość obrazu od przeciętnego klienta hipermatketu.

Ujmę to jeszcze inaczej. Wywnioskowałem z Pańskich informacji, że budżetowo może Pan pozwolić sobie na CG, więc moim zdaniem nie ma nad czym deliberować. Proszę pamiętać, że tańsze wersje są kupowane przede wszystkim ze względu na cenę. Monitory i tak są niedoskonałe, nawet najlepsze. Jednak te wyższej klasy dają ową niedoskonałość mniej rzucającą się w oczy.
sytiop pisze:Rozumiem, że monitory.mastiff.pl są takim miejscem
Jak najbardziej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sytiop
Posty: 5
Rejestracja: 04 lutego 2011, 00:15 - pt

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 lutego 2011, 02:21 - pt

że ma Pan wyższy poziom wrażliwości na jakość obrazu od przeciętnego Kowalskiego klienta hipermatketu
Zgadzam się oczywiście z powyższym, ale muszę zaznaczyć, że nieco zawyżone poczucie własnej wartości to charakterystyczna cecha osobowości prawidłowej.

Przyszło mi do głowy jeszcze pytanie, czy taki monitor stawia jakieś większe wymagania karcie graficznej? lub warto by zadbać o jakieś większe jej możliwości? Wydaje mi się, że czytałem o możliwości obróbki/wyświetlania obrazu z większą głębią koloru niż 8bitowa, dotyczyło to chyba photoshopa, ale teraz trudno mi to precyzyjnie przywołać.
Proszę wybaczyć jeśli pytam o coś co z łatwością znajdę w sieci.
Prosiłbym także, o adres osoby w Krakowie, zajmującej się kalibracją, nie wiem jeszcze jak zakup się potoczy, czy zdalnie, czy tradycyjnie.
B.S
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 lutego 2011, 02:23 - pt

sytiop pisze:czy taki monitor stawia jakieś większe wymagania karcie graficznej?
Karta powinna mieć wyjście DVI lub DisplayPort. Nie ma żadnych innych wymagań.
sytiop pisze:Prosiłbym także, o adres osoby w Krakowie, zajmującej się kalibracją
Kontakt wysłany przez PM.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sytiop
Posty: 5
Rejestracja: 04 lutego 2011, 00:15 - pt

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 lutego 2011, 02:27 - pt

Dziękuje za pomoc i za całą wiedzę zgromadzoną na forum i w okolicy.
pablo
Posty: 1
Rejestracja: 28 marca 2013, 13:32 - czw

Re: Pomoc w wyborze monitora

30 marca 2013, 08:03 - sob

Tom 01 - tu zdecydowanie polecił Pan Cg223w a co gdybym poprosił o wybór miedzy cg223w a sx2462w ? Nadmienie ze chciałbym wykorzystać jeden z tych monitorów do pracy przy fotografii reportazowej (ślubnej) a obróbki przeprowadzalbym w godzinach popołudniowych i wieczornych w pomieszczeniu bez specjalistycznego oświetlenia. chyba pod tym wzgledem cg 223w bedzie lepsze aleeeeee najbardziej zastanawia mnie czy 22cale i rozdz. 1680x1050 będzie ok do pracy z fotografia ślubną? Sx2462w jest bardzo chwalone ale tez są pewne "ale" w stosunku do niego.

BARZDZO PROSZE o kilka slow w stosunku co do tych monitorow odnosnie fotografii slubnej dlaczego warto kupic cg223w a dlaczego nie lub lepiej kupic sx2462w.

Pytanie1.
Czy jest gdzieś wmozliwosc w okolicach Poznania bądź Wrocławia porównać ten 2 monitory fizycznie????

Pytanie 2.
Czy może jest opcja aby wyslal mi Pan te 2 monitory w celu ich porownania oczywiscie po wplacie pieniedzy za oba monitory i pokrycia przesyłki. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

30 marca 2013, 19:53 - sob

Do trudnych dziedzin fotograficznych bardziej polecam SX2462W. Pomimo pozornie niższej serii, sam monitor jest lepszy. Bardziej neutralny i naturalny. Objawia się to lepszą reprodukcją skóry, szarości, detali w trudnych miejscach czyli w cieniach i światłach.

Ad.1. W Warszawie i Krakowie bez problemu.
Ad.2. Nie ma problemu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68634
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu