chyba jednak EIZO S2433W

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Awatar użytkownika
YorickG
Posty: 17
Rejestracja: 22 stycznia 2012, 18:33 - ndz

chyba jednak EIZO S2433W

22 stycznia 2012, 19:00 - ndz

Witam, jest to mój pierwszy post i na początku chciałbym powiedzieć, że bardzo ciesze się że znalazłem takie miejsce w internecie. Gdyby to forum było po angielsku jestem pewny że byłoby jednym z popularniejszych hardwarowych miejsc w sieci. Wiele informacji które tu uzyskałem pozwoliło mi się już prawie zdecydować co do nowego zakupu. Poziom merytoryczny jest rewelacyjny. Wiele rzeczy potwierdziło moją dotychczasową wiedzę a parę mnie zaskoczyło.

Poszukiwałem monitora głównie do pracy z Photoshopem, Quarkiem i Flashem. Nie ukrywam że chętnie pooglądałbym też na nim filmy i czasem też zagrał w jakąś grę. Na początku byłem zaintrygowany Dellem U2711, ponieważ poszukiwałem czegoś większego 24-27" cali. Recenzje na zagranicznych forach były wręcz rewelacyjne.. ale po lekturze postów zmieniłem zdanie i nie będę ryzykował że powłoka antyodblaskowa uniemożliwi mi pracę. Poniżej ciekawy artykuł o niej:

http://peterhallam.com.au/dell-u2711-anti-glare-review/

Miałem wcześniej pewne doświadczenia z Dellami i chyba rzeczywiście ich matryce to loteria . Miałem wymienianą dwa razy . Raz Phillips raz Samsung . IPS ale bez wow. I tak.. są bardzo jasne. (Mówię tu o seri U czyli UltraSharp tylko mniej cali). Kolory takie sobie. Jedyne co mi odpowiadało to bardzo równe podświetlenie no i cena. Ale efekt "grain" na powłoce AS (Anti Glare 3H coating) męczy oczy.

Tak więc decyduję się na EIZO. Będę pracował w domu. Oświetlenie bez rewelacji więc lepiej jak będzie S-PVA. Już miałem kupować SX2262W ale jest to jednak za duży przedział cenowy dla mnie jak za 22 ccale. Wybiore więc raczej EIZO S2433W.

1) Wyczytałem na forum że lepiej się sprawdzi w warunkach domowych S-PVA niż IPS ( zgadzam się, poniżej powiem dlaczego)
2) Ma 24 cale i dużą rozdzielczość.
3) Szeroki gamut , pokrycie ISO-coated chyba na 96% więc z CMYK-iem do druku nie będzie problemu

co mnie zastanawia
1) technika podświetlania to CCFL i stabilizator podświetlenia ( mam nadzieje że będzie równo bez żadnej tinty w innych kolorach) SX ma Digital Uniformity Equalizer (DUE) co mnie bardzo intryguje. Mam nadzieje że nie będzie źle
2) Dlaczego nie sx bo to IPS ( Posiadam obecnie NECa 2190Uxi i... kolory rewelacja ale problemy z równomiernością matrycy ..mam odczucie że od dołu pojawia się przebicie magenty.. walczyłem z tym ale szczerze mówiac tylko mocne światło na monitor niweluje efekt .. szczególnie w nocy)

druga opcja:
zastanawiam się też nad:
starczym Eizo FS2331

dlaczego:
bo ma S-PVA. Oczywiscie gamut mniejszy tylko sRGB. Ale tu moje pytanie. Czy w sumie po kalibracji (iOneDisplay 2) nie wystarczyłby mi do pracy w Photoshopie i Quarku. A w przypadku krytycznych barw .. podgląd na NECu 2190Uxi? dla pewności koloru?
Jak wygląda płynność gradientów. Ta matryca jest 8 bitowa a w 2433W 10 bitowa? Ale czy Foris przetwarza obraz jako 6 bitowy (tu chętnie bym uzyskał jakąś opinię). Czy jak podepnę przez HDMI to będę miał większą przestrzeń barw niż 16.7 milionów?

Zastanawiam się nad Forisem ze względów finansowych mógłbym rozbudować komputer o GTX 560 albo 570 a tam już jest wyjście displayport.

Jedno pytanie apropo 2190UXI
Zauważyłem że w trybie sRGB i Native kolory są ok a przy pozostałych trybach jaby wyjątkowo przebite np. 7200K jest strasznie niebieskie i tak dalej. Tak przy złączu DVI-D przy DVI-I jest lepiej.

Gorąco pozdrawiam i naprawdę to forum to kawał dobrej roboty.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: chyba jednak EIZO S2433W

22 stycznia 2012, 21:47 - ndz

YorickG pisze:Witam, jest to mój pierwszy post i na początku chciałbym powiedzieć, że bardzo ciesze się że znalazłem takie miejsce w internecie.
Witam na forum i dziękuję za miłe słowa.
YorickG pisze:zastanawiam się też nad:
starczym Eizo FS2331
EIZO Foris FS2331 jest nowszy niż S2433W.
YorickG pisze:bo ma S-PVA.
Dokładniej to cPVA. "Ekonomiczna" wersja S-PVA.
YorickG pisze:Oczywiscie gamut mniejszy tylko sRGB. Ale tu moje pytanie. Czy w sumie po kalibracji (iOneDisplay 2) nie wystarczyłby mi do pracy w Photoshopie i Quarku.
To jest monitor domowy, do zastosowań ogólnych i rozrywki.
YorickG pisze:Jak wygląda płynność gradientów. Ta matryca jest 8 bitowa a w 2433W 10 bitowa? Ale czy Foris przetwarza obraz jako 6 bitowy (tu chętnie bym uzyskał jakąś opinię). Czy jak podepnę przez HDMI to będę miał większą przestrzeń barw niż 16.7 milionów?
EIZO S2433W ma matrycę 8-bitową i 10-bitowy LUT. FS2331 ma matrycę 6-bitową i 10-bitowy LUT. Matryce 10-bitowe są dopiero w wersjach SX i CG.
YorickG pisze:Jedno pytanie apropo 2190UXI
Zauważyłem że w trybie sRGB i Native kolory są ok a przy pozostałych trybach jaby wyjątkowo przebite np. 7200K jest strasznie niebieskie i tak dalej. Tak przy złączu DVI-D przy DVI-I jest lepiej.
To jest monitor sRGB, więc niezależnie od trybu nie może dawać "przebitych" kolorów. Wrażenie jest prawdopodobnie powodowane przez większą jaskrawość. O ile monitor jest oryginalny i prawidłowo pracuje, bo z tym bywa ostatnio różnie. 7200K jest "niebieskie"? A co w tym dziwnego? :) Proszę przestawić na 5500-6500K i będzie bardziej naturalnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
YorickG
Posty: 17
Rejestracja: 22 stycznia 2012, 18:33 - ndz

Re: chyba jednak EIZO S2433W

22 stycznia 2012, 21:56 - ndz

To jest monitor sRGB, więc niezależnie od trybu nie może dawać "przebitych" kolorów. Wrażenie jest prawdopodobnie powodowane przez większą jaskrawość. O ile monitor jest oryginalny i prawidłowo pracuje, bo z tym bywa ostatnio różnie. 7200K jest "niebieskie"? A co w tym dziwnego? :) Proszę przestawić na 5500-6500K i będzie bardziej naturalnie.
Dziękuję za odpowiedź.. tak zgadzam się że oczywiście będzie niebieskie :) tylko już na oko widzę że jest intensywnie niebieskie .. jak sprawdziłem kalibratorem to pokazał około 9000-10000K..oddałem na serwis i stwierdzili ze jest ok..
O ile monitor jest oryginalny
A to są nieoryginalne?? jak to sprawdzić ?? jakiś numer seryjny? myślałem że kupując dany model kupuje się ten model :)
czyli jest niebezpieczeństwo nieoryginalnego sprzętu .. bo np widziałem S2433WH-BK o 500 zł tańszy od średniej ceny 4000 na jednym z serwisów sprzedażowych
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: chyba jednak EIZO S2433W

22 stycznia 2012, 22:05 - ndz

YorickG pisze:tak zgadzam się że oczywiście będzie niebieskie :) tylko już na oko widzę że jest intensywnie niebieskie .. jak sprawdziłem kalibratorem to pokazał około 9000-10000K..oddałem na serwis i stwierdzili ze jest ok..
Regulatory monitora nie są cechowane, więc może być rozrzut miedzy tym co wskazuje nastawa a co pokaże czujnik. Temperaturę trzeba po prostu ustawić z kalibratorem.
YorickG pisze:A to są nieoryginalne?? jak to sprawdzić ?? jakiś numer seryjny? myślałem że kupując dany model kupuje się ten model :)
czyli jest niebezpieczeństwo nieoryginalnego sprzętu .. bo np widziałem S2433WH-BK o 500 zł tańszy od średniej ceny 4000 na jednym z serwisów sprzedażowych
Są na rynku conajmniej dwa modele podrobionych NECów, konkretnie 2470WNX i właśnie 2190UXi. Weryfikację przeprowadzić może serwis fabryczny. Szczególnie dotyczy to kupionych w ostatnich miesiącach okazjonalnie "nowych" monitorów np przez Allegro. Sporo takich podróbek trafiło na rynek i sprawa jest "rozwojowa". Tu jest opisanych kilka przypadków: http://mva.pl/viewtopic.php?f=34&t=147

PS. Tańsze EIZO to natomiast prywatny import, z znacznie okrojoną gwarancją i limitem czasu pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
YorickG
Posty: 17
Rejestracja: 22 stycznia 2012, 18:33 - ndz

Re: chyba jednak EIZO S2433W

22 stycznia 2012, 23:08 - ndz

PS. Tańsze EIZO to natomiast prywatny import, z znacznie okrojoną gwarancją i limitem czasu pracy.
Wydaje mi się że można znaleźć o o koło 400 zł taniej od średniej.. gwarancja 24 miesiące.. chyba ze jest inny powód niższej ceny
http://www.eukasa.pl/komputery/sklep/98 ... ab-zalozky
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: chyba jednak EIZO S2433W

22 stycznia 2012, 23:16 - ndz

YorickG pisze:Wydaje mi się że można znaleźć o o koło 400 zł taniej od średniej.. gwarancja 24 miesiące.. chyba ze jest inny powód niższej ceny
Jak pisałem, owe tańsze EIZO mają znacznie okrojoną gwarancję, nie tylko czasowo i niski limit godzinowy. To sprzęt dedykowany do marketów na bogatszym, niemieckim rynku. Tu więcej na ten temat: http://mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=285 Linkowany sklep właśnie takie sprzedaje. Pełnowartościowe EIZO mają mieć kartę gwarancyjną z hologramem, wystawioną przez Alstor, polskie przedstawicielstwo EIZO.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68625
Liczba tematów: 4146
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu