monitor 27 - 30" do grafiki webowej

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
moonkie
Posty: 4
Rejestracja: 23 lutego 2010, 18:58 - wt

monitor 27 - 30" do grafiki webowej

02 września 2011, 09:51 - pt

Witam,
rady szukam :)
do:
monitora z dużym obszarem roboczym 256x1440 lub x1600 w 90% do grafiki webowej.
raczej bez poszerzonego gamutu - dlaczego, napisałem poniżej.
do druku będzie używany w niewielkim stopniu, a i to raczej grafika, nie fotografia.
budżet +- w granicach 5k.

przejrzałem listy polecanych monitorów na MVA. orientacyjnie pasują dwa: Nec PA271 i Dell U2710. Nec na pewno lepszy ale sporo droższy, być może w tej cenie dałoby radę znaleźć jakiś 30"?
o, na przykład ten: Dell UltraSharp U3011 ?

poza tym jeszcze jedna rzecz - oba mają poszerzony gamut. w domu używam Eizo 2243 i muszę powiedzieć, że do grafiki webowej to raczej wada, niż zaleta, ze względu na problemy z różnicami w traktowaniu profili barwnych przez programy.
prawdę mówiąc nie mam wyjścia i żeby mieć w projektach spójną przestrzeń kolorów ustawiam jako domyślny profil sRGB. idiotyzm, wiem, ale nie mam wyjścia. chyba, że za głupi jestem i nie potrafię ogarnąć.

no więc pytanie: czy poza tymi dwoma wyżej wymienionymi, ktoś mógłby polecić jakiś inny model?
pracuję na PC, więc Cinema Display chyba odpada ze względu na brak możliwości regulacji + cukierkowość kolorów.

pzdr.
j.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor 27 - 30" do grafiki webowej

02 września 2011, 11:13 - pt

Witam

W okolicach 5 tys zł proszę brać NEC PA271W i nawet się nie zastanawiać. Jakości w ogóle nie można porównać do DELL'i. Gamut nie jest problemem, trzeba użyć tylko aplikacji i przeglądarek z modułem z zarządzania barwą. Nie ma wówczas zniekształceń i różnic w wyswietlaniu. Jeśli nawet nie będzie Pan mógł tego ogarnąć, PA271W ma tzw 3DLUT umożliwiający dowolna kalibrację gamutu. W razie potrzeby może się zachowywać jak naturalny monitor sRGB.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
moonkie
Posty: 4
Rejestracja: 23 lutego 2010, 18:58 - wt

Re: monitor 27 - 30" do grafiki webowej

02 września 2011, 11:53 - pt

ok. dzięki za radę.
z tym zarządzaniem barwą, to nie takie proste jest niestety. nawet w CSie są różnice w zarządzaniu np. między photoshopem, illustratorem, flashem i after effectem. jak ktoś robi głównie do druku, wszystko jest cacy, ale oprogramowanie do multimediów nie bardzo radzi sobie z profilami. przynajmniej u mnie tak wygląda.
jeszcze mały offtop. w eizo 2243 można ustawić tryb RGB. w sumie tego nie przetestowałem. czy to jest tryb, który ogranicza gamut monitora, jak we wspomnianym Necu? czyli to byłoby rozwiązanie lepsze niż sRGB w Windzie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor 27 - 30" do grafiki webowej

02 września 2011, 12:06 - pt

moonkie pisze:z tym zarządzaniem barwą, to nie takie proste jest niestety. nawet w CSie są różnice w zarządzaniu np. między photoshopem, illustratorem, flashem i after effectem.
Nie powinno być żadnych różnic, tylko profil musi być poprawny. Całe znane mi oprogramowanie Adobe jest spójne pod tym względem.
moonkie pisze:jeszcze mały offtop. w eizo 2243 można ustawić tryb RGB.
Nie RGB a sRGB chyba? Można, ale to proteza. Służy do tego guzik "M".
moonkie pisze:czy to jest tryb, który ogranicza gamut monitora, jak we wspomnianym Necu?
Tak, ale zdecydowanie nie tak jak w NEC'u. Prostsze monitory kroją tylko nasycenia maksymalne, monitory z 3DLUT modelują gamut we wszystkch poziomach funkcji jasności. EIZO z takimi możliwościami to serie SX i CG. W serii S się nie da.
moonkie pisze:czyli to byłoby rozwiązanie lepsze niż sRGB w Windzie?
W Windzie nie można ustalić gamutu monitora. Wstawiony profil sRGB jest tylko wskaźniekiem że podłączony monitor jest sRGB. Jeśli monitor będzie szerokogamutowy to nic kompletnie to nie da i będzie wszędzie rozjazd z wyświetlaniem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68626
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu