Monitor do montażu video

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
jestemruby
Posty: 3
Rejestracja: 15 października 2016, 14:58 - sob

Monitor do montażu video

15 października 2016, 15:04 - sob

Cześć,

Poszukuję monitora do pracy przy obróbce video. Filmy wrzucam tylko do internetu. Pracuje w Premiere Pro / After Effects, również koloruję w DaVinci Resolve.

Aktualnie pracuję na Asus ASUS VS229H, jednak jest on już powoli niewystarczający. Niestety, ile ludzi tyle opinii i tak szukając oraz pytając na forach, nie znalazłem przekonującej mnie w stu procentach porady. Ostatecznie trafiłem na to forum i przeglądając wcześniejsze tematy tutaj, nie wiem totalnie co powinienem zakupić :)
Bardzo mi polecano monitory Della (U2715H lub UP2716D), lecz zauważyłem że tutaj niezbyt polecacie ekrany tej marki.

Proszę o pomoc w wyborze i porady. Trochę informacji:
- Wielkość: myślę, że 27 cali będzie odpowiednie. Nie jestem przekonany do pracy na dwóch monitorach.
- Rozdzielczość: przy tym rozmiarze 2560 x 1440 (WQHD) wydaje się rozsądną opcją, chyba że uważacie inaczej?
- Siedzę w odległości około 60-65cm od ekranu.
- Budżet: Chciałbym zmieścić się w ~2500zł maksymalnie, chyba że naprawdę będzie warto dołożyć trochę do droższego monitora.

Oczywiście, jestem otwarty na wszelkie porady. Jeśli np. uważacie że rozwiązanie z dwoma monitorami lub inny rozmiar ekranu lepiej się sprawdzi, z chęcią usłyszę wasze opinie.

Pozdrawiam!
cz
czuk

Re: Monitor do montażu video

15 października 2016, 16:22 - sob

jestemruby pisze: Bardzo mi polecano monitory Della (U2715H lub UP2716D), lecz zauważyłem że tutaj niezbyt polecacie ekrany tej marki.


Nie polecamy bo żeśmy nie sprawdzili w praktyce przynajmniej ja :) Między tymi Dellami nie ma chyba żadnej różnicy poza ceną i ,że ten drugi niby jest skalibrowany fabrycznie w co ja nie wierzę.Eizo i Nec to sprawdzone firmy,posiadające monitory o dużym zakresie regulacji dla mnie wybór byłby oczywisty Nec EA 275 wmi za niecałe 3000PLN.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do montażu video

15 października 2016, 19:19 - sob

DELL produkuje monitory do celów biurowo-korporacyjnych. Absolutnie nie do kontroli koloru. Dobra 27-ka do video to EIZO CX271, ale budżet jest 2x za mały. W zasadzie nie ma tańszych nadających się do filmu/video/tv. Materiał filmowy to kompletnie co innego niż to co karta graficzna normalnie śle do monitora. Stąd, jeśli ma być jakaś pewność co jest w pliku, potrzebny jest monitor, który umie sobie poradzić z takim strumieniem. Żaden typowy monitor komputerowy się nie nadaje. Nigdy Pan nie będzie wiedział czy materiał jest na pewno dobrze przygotowany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do montażu video

15 października 2016, 19:33 - sob

Ale pezeznaczenuem "materiału" jest internet, a więc komputery, tablety i smartfony. Nie telewizory i monitory potrafiące symulować telewizory. Moim zdaniem szkoda kasy na tego typu rozwiązanie i za mało realnych korzyści.
Proponuję "kręcić" filmy 30Hz lub 60Hz bez przeplotu i nie przejmować się standardami telewizyjnymi.
Takie z kolei podejście znacznie zwiększy wachlarz monitorów, łącznie z biurowymi. Bo pchanie się w rozwiązania, gdzie do wyboru mamy jeden monitor, czyli gdy nie mamy wyboru, zwykle nie jest dobre.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do montażu video

15 października 2016, 19:40 - sob

Materiał filmowy na jutubie to nadal film. Na różnych urządzeniach będzie wyświetlany nieco inaczej, ale wypośrodkowanie błędu będzie tylko wówczas, jeśli będzie zakodowany poprawnie. A tego, bez odpowiedniego monitora nie da się określić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do montażu video

15 października 2016, 20:36 - sob

https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl

A nie lepiej wybrać z góry to, z czym poprawnie współpracują konwencjonalne monitory biurowe i w tym trybie rejestrować "materiał"? A standardy okołotelewizyjne i inne nietypowe odrzucić? Nie trzeba będzie się skazywać na jedynie słuszny monitorotelewizor.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do montażu video

15 października 2016, 20:40 - sob

max pisze:w tym trybie rejestrować "materiał"?
Nie ma czegoś takiego. Już na ten temat rozmawialiśmy. Plik filmu zawiera kompletnie co innego niż potrafią wyświetlać monitory. Do pokazania potrzebny jest specjalny dekoder. Kłopot z tym, że różne, różnie działają. Nie wiadomo na przykład, czy powszechny problem, czyli zacięcia co 5/6 sekundy w scenach panoramowanych, to problem kodera czy dekodera. "Zwykły" monitor tego nie pokaże.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do montażu video

15 października 2016, 20:48 - sob

cz
czuk

Re: Monitor do montażu video

15 października 2016, 21:12 - sob

max pisze:Natrafiłem na taki oto poradnik:
http://pawelbyczuk.pl/jak-przygotowac-w ... ji-w-sieci
Max o kogo Twoje porady obchodzą,chyba,że Tom01,albo Czornyj,dobrze ,że wstawiłeś link po polsku ,a nie po chińsku..żeby dopowiedzieć ja nie jestem nim...z tego linku ,nie szafuj moją osobistością,chodziło mi o końcówkę czuk..
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do montażu video

15 października 2016, 21:20 - sob

Link zawiera oczywiste oczywistości. Nic o prawdziwych problemach jakie mogą się pojawić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
jestemruby
Posty: 3
Rejestracja: 15 października 2016, 14:58 - sob

Re: Monitor do montażu video

17 października 2016, 00:59 - pn

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.
Niestety, na tą chwilę nie mogę sobie pozwolić na wydatek dwukrotnie większy niż planowałem.Nie chciałbym też wstrzymywać się z zakupem, ponieważ z aktualnym monitorem coraz mniej komfortowo mi się pracuje.
Bardzo dziękuję za podesłane linki. Na temat kodowania materiału pod serwisy jak Youtube już zaznajomiłem się wcześniej i tak też robię.

Pytanie, na jakim monitorze w kwocie ~2500zł będzie mi się najlepiej pracowało i na którym najwierniej, w miarę możliwości, będą przedstawione kolory.
Czy znajdę coś lepszego w tej granicy cenowej niż wyżej wspomniane Delle (U2715H lub UP2716D)? Jeśli nie, to który wybrać? Jedyną różnicę jaką widzę to w ilości wyświetlanych kolorów (16,7 mln vs. 1,07 mld) tylko nie wiem, czy będzie to w ogóle zauważalne i czy poprawi komfort pracy.
czuk pisze:
jestemruby pisze: Bardzo mi polecano monitory Della (U2715H lub UP2716D), lecz zauważyłem że tutaj niezbyt polecacie ekrany tej marki.
Nie polecamy bo żeśmy nie sprawdzili w praktyce przynajmniej ja :) Między tymi Dellami nie ma chyba żadnej różnicy poza ceną i ,że ten drugi niby jest skalibrowany fabrycznie w co ja nie wierzę.Eizo i Nec to sprawdzone firmy,posiadające monitory o dużym zakresie regulacji dla mnie wybór byłby oczywisty Nec EA 275 wmi za niecałe 3000PLN.
Tak jak użytkownik Czuk zauważył, jeszcze różnią się tym, że ten drugi jest skalibrowany, jednak nie wiem na czym to polega i czy ma znaczenie na monitorach z 'dolnej półki''?

Co do polecanego monitora Nec EA 275 - czy naprawdę warto dołożyć i kupić ten model, zamiast Della? W nich jest rozdzielczość 2560 x 1440, co wydaje się dosyć komfortowym rozwiązaniem przy programie do montażu, gdzie potrzebuję dużo powierzchni roboczej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do montażu video

17 października 2016, 08:11 - pn

Pozytywne opinie o DELLach biorą się wyłącznie stąd, że często jest to pierwszy nieco lepszy monitor od masówki. Benchmarki i inne pcareny są zawalone entuzjastycznymi wyznaniami użytkowników, którym się wydaje, że chwycili Boga za nogi. Prawda jest taka, że nikt, kto miał styczność z normalnymi monitorami, ich nie poleci. Także proponuję zamknąć temat DELLa bo zwyczajnie nie przystoi porównywać jakikolwiek model do NEC-a nawet serii EA. Różnice są we wszystkim. Jedyną wspólną cechą jest obecność wyświetlacza.

Wracając do słuszności wyboru. Proszę pamiętać, że za okolice 2500 zł kupi Pan EA275WMi, czyli rozsądny monitor 27", ale to NIE JEST monitor do Pana celów. Pytanie, czy warto wywalać pieniądze i nadaj nie mieć efektu jak trzeba?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
jestemruby
Posty: 3
Rejestracja: 15 października 2016, 14:58 - sob

Re: Monitor do montażu video

17 października 2016, 09:44 - pn

W takim razie rozumiem, że w tej cenie nie kupię porządnego monitora do obróbki video? I czym miałby się takowy charakteryzować?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do montażu video

17 października 2016, 22:20 - pn

Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu