Strona 1 z 2

FS2331 - brzęczenie

: 11 stycznia 2012, 21:20 - śr
autor: snd
Witam,

Właśnie zakupiłem ten monitor i mam pytanie odnośnie odgłosów przez niego wydawanych.
Swego czasu Tom01 napisał o nim na tym forum:
"Jest bezgłośny. Istnieje co prawda możliwość wydobywania się jakichś odgłosów z przetwornicy zasilania lamp, ale to jest cecha każdego LCD i występuje bardzo rzadko."
Kiedy siedzę naprzeciw niego faktycznie nic nie słychać z jego strony (pewnie ze względu na szum otoczenia), ale kiedy stanę przy nim to słyszę dźwięk wydobywający się z wewnątrz (przez kratki wentylacyjne). Dźwięk jest słyszalny już z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Zmiana jasności nie wpływa na ów dźwięk.

Pytanie brzmi:
- czy to normalne zjawisko czy też można je reklamować?

Będę bardzo wdzięczny jeśli inni posiadacze tego modelu pochylą się nad nim (i nad moją prośbą :)) i posłuchają czy jakieś dźwięki dobiegają z tej kratki u góry.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 12 stycznia 2012, 10:57 - czw
autor: Tom01
Witam

Widziałem wiele egzemplarzy FS2331 i nie zauważyłem dźwięku. Aczkolwiek w ciągu dnia w firmie ciężko o całkowitą ciszę. Spotykam się dość regularnie z zgłoszeniami dźwięków wydawanych przez impulsowy układ zasilania w rozmaitych monitorach. To taka cecha wrodzona przetwornic i cewek. Kwestię naprawy musi podnieść serwis, który dysponuje przyrządami do zmierzenia poziomu dźwięku. Więcej niestety zdalnie nie da się pomóc.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 12 stycznia 2012, 18:26 - czw
autor: snd
Tom01 pisze:[ciach] Widziałem wiele egzemplarzy FS2331 i nie zauważyłem dźwięku. Aczkolwiek w ciągu dnia w firmie ciężko o całkowitą ciszę. [ciach]
A czy byłby Pan tak miły i pochylił się nad jednym z owych egzemplarzy żeby sprawdzić czy coś słychać? :)
Będę niezmiernie wdzięczny.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 23 października 2012, 17:39 - wt
autor: prz3m3k
zakupiłem wczoraj fs2331 i niestety słychać chyba przetwornicę, cenię sobie ciszę i nie podoba mi się dźwięk dochodzący z monitora. Moja stara Belinea 101751 była bezgłośna - dosłownie bezgłośna. Tak jak snd przeczytałem, że fs2331 to bezgłośny monitor. Ten model jednak tak ma i będę tego musiał słuchać po wydaniu 1400zł czy mam zwracać monitor do klepu z nadzieją, że akurat mi się zły egzemplarz trafił?

Re: FS2331 - brzęczenie

: 23 października 2012, 17:42 - wt
autor: Tom01
Nie ma wyjścia, trzeba zamieniać. Osłuchałem całkiem sporo monitorów w swoim życiu i taki efekt, choć się zdarza, jest bardzo rzadki. Jeśli jest nietolerowany przez użytkownika, trzeba reklamować.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 23 października 2012, 19:30 - wt
autor: snd
Ja poszedłem do innego sklepu i osłuchałem inny egzemplarz fs2331. W sklepie nie było idealnej ciszy, ale po zbliżeniu ucha do górnej kratki wentylacyjnej i tak udało mi się usłyszeć lekkie brzęczenie. Stwierdziłem więc że ten model tak ma i pogodziłem się z tym. Na codzień, przy normalnej pracy, nie słyszę tego.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 23 października 2012, 19:56 - wt
autor: prz3m3k
@snd, to niedobrze, niedobrze mi to słyszeć, że najprawdopodobniej ten typ tak ma :( a miało być idealnie cicho. Ja chyba zaryzykuję i odeślę monitor, jak nie stwierdzą usterki albo dostanę następny taki sam to zostanie mi przyzwyczajenie się do tego brzęczenia tudzież inne wyjście, nie wiem jakie, może będę dalej patrzył w 17cali od Belinei, która stoi obok i jak przystawiam ucho to jest idealna cisza.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 10 listopada 2012, 21:19 - sob
autor: prz3m3k
mam drugą sztukę tego monitora, jest niestety tak samo, ten typ tak ma po prostu :( Nie wiem co robić, bo jeżeli nie ma sensownego monitora w podobnej cenie to chyba będę musiał się przyzwyczaić do brzęczenia.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 16 listopada 2012, 10:27 - pt
autor: jmarcinr
Ja właśnie kupiłem EIZO s2433wfs-bk kierując się pozytywnymi opiniami na forach internetowych.
Mam podobne objawy do opisywanych przez Pana. Zresztą już w tym forum pisałem o tym w dziale serwis. Pan Tomasz poradził kontakt z serwisem, co zrobiłem, ale na razie nie mam odpowiedzi.
Mój monitor ma następujące objawy, (po 2 dniach mogę już uściślić o co chodzi)
1.bardzo cicho lecz słyszalnie bzyczy (jasność ustawiona na 30%). dźwięk nieco moduluje się w zależności od tego co monitor wyświetla. (w pokoju mam ciszę, więc pewnie w jakimś głośnym miejscu tego by nie było)
2. po podłączeniu do komputera kablem USB - nic się nie zmienia w trakcie pracy monitora, ale po wyłączeniu systemu, przejściu w tryb stand-by i wygaszeniu się lamp CCFL po stronie lewej monitora słychać szum. Szum ustępuje po odłączeniu kabla USB lub wyłączeniu fizycznym komputera z prądu lub oczywiście po fizycznym wyłączeniu monitora z prądu

Dokładnie przekopałem się przez cały internet - strony polskie i inne i mogę stwierdzić, że nasz problem nie jest odosobniony. Ludzie często zgłaszają brzęczenie, bzyczenie. A nawet natknąłemsię na człowieka, który opisał identyczne zachowanie portu USB

Do Pana mam wielką prośbę aby pan sprawdził czy Pana monitor także jakoś szumi po wejściu w stand-by przy podłączonym złączu USB (komputer musi być wyłączony, ale płyta główna pod prądem)
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Proszę o pomoc bo obecnie zachowuję się jak kretyn przykładając ucho do każdego monitora jaki znajdzie się w moim zasięgu :lol:
Wczoraj odwiedziłem pracownię MRI gdzie walecznie pracuje jakiś profesjonalny NEC - znajomy zaczął mnie uświadamiać, że monitor się ogląda a nie słucha.

ps
Żeby nie było, że jestem malkontentem - jakość obrazu to dla mnie miód, wanilia i marzenie :)
poprzednio miałem LG1730P na TN - jak postawiłem go obok EIZO to stwierdziłem, że LG nie wyświetla wcale koloru białego pomijając inne szczegóły Różnica jest mniej więcej taka jak oglądanie odbitki zdjęcia z fotolabu i oglądanie zdjęcia wydrukowanego w gazecie wyborczej
Na 2433w zachorowałem pracując przez miesiąc na pożyczonym EIZO s1932w

Re: FS2331 - brzęczenie

: 21 listopada 2012, 21:58 - śr
autor: prz3m3k
@jmarcinr mój monitor nie ma wejścia usb, brzęczy tylko wyłącznie wtedy kiedy jest włączony i wyświetla obraz.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 28 kwietnia 2013, 13:42 - ndz
autor: luk
Hej,
przepraszam za odkopanie, ale może ktoś sobie już poradził z tym problemem np. wymianą modelu? U mnie brzęczenie też jest, ale nie jest to takie drażniące podczas pracy jak niski, falowany, dźwięk w trybie standby i dlatego często wyłączam na noc sprzęt, bo spać się nie da przy tym...Da się coś z tym zrobić?

Pozdrawiam

Re: FS2331 - brzęczenie

: 28 kwietnia 2013, 13:48 - ndz
autor: Tom01
Tylko serwis. To są odgłosy w jakiejś cewki w przetwornicy zasilania. Jeśli ktoś ma pecha i jego monitor wydaje odgłosy, nic się z tym nie da zrobić. Wyłącznie serwis może zadecydować o wymianie. Gdyby sprzęt był po gwarancji, można zalać cewkę rzadkim lakierem do uzwojeń i po sprawie.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 14 maja 2013, 07:50 - wt
autor: luk
Ok, dzięki za info. Dzisiaj dotarłem do kolejnych zadziwiających faktów. Monitor zaczyna brzęczeć w momencie, gdy laptop/komp jest podłączony do prądu...Hm, jakaś faza albo coś ma na to wpływ?

Re: FS2331 - brzęczenie

: 14 maja 2013, 10:12 - wt
autor: max
Podłącz wszystkie urządzenia do jednego gniazdka (np. przez listwę), aby wszystkie urządzenia miały jednakowy potencjał uziemienia. Sprawdź, czy masz uziemienie/zerowanie w gniazdku. Potem połącz wszystko kablami zasilającymi i sygnałowymi. Masy kabli sygnałowych powinny wyrównać potencjał masy wszystkich urządzeń. Nie ruszaj kabli przy włączonym sprzęcie. Może pomoże.

Wszelkie operacje przy wyłączonym sprzęcie!!!

Zmień jeszcze jasność podświetlenia, np. na max, 50%, 0%.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 14 maja 2013, 22:05 - wt
autor: luk
max pisze:Podłącz wszystkie urządzenia do jednego gniazdka (np. przez listwę), aby wszystkie urządzenia miały jednakowy potencjał uziemienia. Sprawdź, czy masz uziemienie/zerowanie w gniazdku. Potem połącz wszystko kablami zasilającymi i sygnałowymi. Masy kabli sygnałowych powinny wyrównać potencjał masy wszystkich urządzeń. Nie ruszaj kabli przy włączonym sprzęcie. Może pomoże.

Wszelkie operacje przy wyłączonym sprzęcie!!!

Zmień jeszcze jasność podświetlenia, np. na max, 50%, 0%.
Dzięki wielkie za rady! Niestety albo stety mam wszystko podpięte pod taką listwę: https://pl.hama.com/441088200000/hama-l ... d-clas-15m. Nie wiem o co chodzi z tym zerowaniem, ale uziemienie ma. Hm, może to faktycznie kabel z lapka do monitora (vga, 30V oznaczenie, dosyć gruby, ale nie markowy) ? Na pewno jak odłączę zasilacz z laptopa (brak prądu) to monitor tak nie brzęczy dziwnie...Jeśli chodzi o jasność to mam na minimum (żeby wzrok się nie męczył).

Re: FS2331 - brzęczenie

: 15 maja 2013, 08:58 - śr
autor: max
Wydaje mi się, że rodzaj listwy nie ma znaczenia. Musi mieć bolec ochronny.

Uziemienie jeśli jest to prawidłowo. Uziemienie to trzeci kabel, "zakopany w ziemi", do którego podłączony jest bolec ochronny, a do niego masa monitora. Przez masę kabli sygnałowych potencjał uziemienia "rozprowadzany" jest na wszystkie urządzenia. Laptop chyba ma 2 bolce, więc nie jest uziemiony osobno, przez kabel zasilający. Zasilacz wprowadza więc zakłócenia. Uziemienie odbywa się przez masę kabla sygnałowego VGA. "Płynie" dalej przez masę monitora, do kabla uziemiającego w zasilającym, dalej do bolca w gniazdku, dalej "do ziemi".

Zerowanie stosuje się, gdy instalacja jest dwużyłowa. Łączy się minus z bolcem ochronnym. Uziemienie jest lepsze od zerowania.

W kabel trochę wątpię. Musiałby być złamany. Jeśli wyświetla prawidłowo, to raczej nie kabel.

Z tą jasnością to miałeś poeksperymentować, czy zmiana jasności wpływa na brzęczenie.

Spróbuj laptopa odpalić na baterii.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 15 maja 2013, 09:38 - śr
autor: Tom01
max pisze:Zerowanie stosuje się, gdy instalacja jest dwużyłowa. Łączy się minus z bolcem ochronnym.
Z przewodem neutralnym (N), nie minusem. Przy napięciu przemiennym nie ma minusa. ;)

Poza tą drobną nieścisłością, wnioski są logiczne. Winnym może być zasilacz laptopa lub sam laptop, który tworzy zakłócenia przedostające się po masie lub ekranie kabla sygnałowego. Przewód do monitora też warto sprawdzić, tym bardziej, że jest nieznanej jakości. Ekranowanie może być źle podłączone.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 15 maja 2013, 09:52 - śr
autor: max
Tak. To było uproszczenie.

Dla porządku. (Zastrzegam, że nie jestem elektrykiem).

* Faza = "+", daje prąd zmienny na odbiornik
* Neutralny = "-", tędy prąd wraca po wykonaniu pracy przez odbiornik
* Ochronny = "do ziemi", odprowadza ewentualne przebicie na masę do ziemi, lub jak być może w naszym przypadku, zakłócenia.

Propozycję, mam jeszcze taką. Zastrzegam jednak, że nie jestem elektrykiem i nie biorę za to odpowiedzialności.
Podłączył bym osobnym kablem bolec uziemienia w gniazdku z masą laptopa (jeśli ten nie ma kabla uziemiającego). Przewód uziemiający powinien być gruby.
Ale to w ostateczności. W ten sposób unikniemy wędrowania prądu z masy laptopa, kablem sygnałowym do monitora i dalej do bolca ochronnego.

Re: FS2331 - brzęczenie

: 15 maja 2013, 10:06 - śr
autor: Tom01
Sprowadzenie masy laptopa do bolca to dobry pomysł i ma uzasadnienie, ale spróbowałbym też prościej. Odwrotnie, czyli przerwać zbędne połączenie. Może się zdarzyć, że ekran trzeba połączyć z obudową wtyczki przewodu video, ale tylko z jednej strony. Aby potencjały wyrównywały się po przewodzie masowym a nie ekranie. Ekran i masa mogą być osobnymi "żyłami" i w tym miejscu może występować pętla masy. Zjawisko będące przekleństwem w audio i powodujące "brumienie". Słowem wypróbować inne przewody, połączone raz w jedną stronę a raz odwrotnie.

Fachowo, należałoby wziąć do ręki oscyloskop, nawet prosty, przenośny i "zobaczyć" co się dzieje na masie laptopa kiedy pracuje sam, z zasilaczem i z podłączonym przewodem do monitora. Wszystko byłoby jasne w minutę, bo tak to wróżymy ze szklanej kuli.

PS. Z napięciem przemiennym, z natury jest tak, że jest przemienne. Nie ma więc stałego kierunku przepływu prądu. Zmienia się z częstotliwością napięcia, która u nas wynosi 50Hz. Prąd raz płynie w jedną stronę, a za chwilę z powrotem. Nie powinniśmy więc stosować analogii do oznaczeń z napięcia stałego, bo powoduje do pogłębienie niezrozumienia u laików. Przy napięciu przemiennym jednofazowym, jest przewód fazowy (L) i neutralny (N). Neutralnego można dotknąć i nic się nie stanie. Najczęściej ma potencjał ziemi. O ile instalacja jest w porządku i podłączone odbiorniki są sprawne, bo zawsze może się zdarzyć upływ. Każdy pewnie słyszał o sytuacjach kiedy pralka "kopie". Napięcie L zmienia się płynnie 50 razy na sekundę od -230V, przez zero do +230V względem N. Przy zasilaniu trójfazowym jest trzy przewody fazowe, ale każdy względem siebie jest przesunięty w fazie napięcia o 120st. Czyli każda faza jest w innym stanie napięcia w tej samej chwili. Wzajemnie względem siebie bywają "minusami" i to dużo "większymi" niż N, bo napięcie między L a N to 230V ale między L1 a L2 i L3, 400V. Przesunięcie fazowe i pojęcie samej fazy to już terminy stricte elektryczne i jeśli ktoś jest zainteresowany, wytłumaczę. Dlaczego o tym wspominam? Jesteśmy wszak na dość "fachowym" forum i choć to nie elektroda.pl to wypadałoby trzymać się poprawności technicznej z żelazną konsekwencją. Bo jak nie my, to kto? ;)

Re: FS2331 - brzęczenie

: 15 maja 2013, 10:37 - śr
autor: max
;) Moje wskazówki biorą się właśnie z doświadczenia z walką z "brumieniem" 50Hz w głośnikach. Trudną, długotrwałą i zawiłą, jak dla mnie, walką ;) .

Myślę, że tak mała pętla masy nie będzie miała wpływu na monitor.

Przerywanie masy/ekranu może być niebezpieczne dla elektroniki, gdy w czasie włączonych urządzeń dotkniemy masę nieuziemionego urządzenia oraz uziemionego. Może nastąpić nagły przepływ ładunku i coś się spalić. Gdy będzie uziemione na stałe, nawet podłączanie "na żywo" nie powinno nic spalić, bo wszystko od razu będzie odprowadzone nowym przewodem uziemiającym wprost do bolca. Faktem jest jednak, że wzrasta wtedy pętla masy i można popracować nad jej zmniejszeniem.

:oops: Będę się starał, w miarę swojej wiedzy. Trochę jestem jednak laikiem w temacie prądu.

EDIT. Pętla masy wywołuje różnice potencjałów na masie rzędu miliVoltów. Brak uziemienia zasilacza impulsowego powoduje ponoć różnicę potencjałów równą połowie napięcia zasilającego, a więc 115V. Sądzę, że te 115V może być przyczyną, a nie pętla masy powodująca różnice mV na masach. Z tymi 115V nie mam jednak pewności. Proszę o weryfikację.