Zarządzanie barwą - Pomocy !

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

13 stycznia 2012, 18:22 - pt

Couleur pisze:Na samym początku pragnąłbym się przywitać gdyż jest to mój pierwszy post na forum.
Witamy na forum.
Couleur pisze:Listę sprzętu, z którego korzystam na potrzeby czysto fotograficzne mogę zamknąć na ibm t60p z matrycą IPS oraz eizo flexscan l568. Nie wiem na ile ten sprzęt się nadaje do zastosowań barwnych(na których bardzo mi zależy), ale obawiam się, że chwilowo nie stać mnie na nic lepszego.
EIZO L568 o ile jest sprawny to bardzo porządny sprzęt.
Couleur pisze:Pytanie dotyczy kalibracji w.w. urządzeń. Do tego celu chciałbym zakupić colormunki display/i1 display pro, rzecz jasna chciałbym skorzystać z oprogramowania innego niż dostarczone przez producenta kolorymetru
Proponuję X-Rite I1 Display Pro i fabryczne oprogramowanie I1 Profiler. Do Pana monitora jest dobre. Zawsze jednak jest lepsze, dające możliwość zdefiniowania punkt czerni a to ważne w monitorach z PVA. Wówczas polecam basICColor display.
Couleur pisze:-jak wykorzystać lub obejść cms windows vista?
W zarządzaniu kolorami trzeba przypiąć tylko profil do monitora. Za nic proszę nie zmieniać niczego w wynalazku nazywającym się WCS.
Couleur pisze:-czy kalibracja ma odbyć się w możliwie jak najbardziej zaciemnionym pomieszczeniu?
Nie. Ważne tylko aby silne światło boczne nie zaświetlało czujnika.
Couleur pisze:-jak długo monitor ma się rozgrzewać przed kalibracją?
Kilka minut.
Couleur pisze:-na jaką temp. barwową ustawić monitor(używany tylko do obróbki) a na jaką laptopa(internet i oglądanie zdjeć)?
6000-6500K. Osobiście proponuję 6000K.
Couleur pisze:Ogólnie intryguje mnie kwestia tego jak mam rozwiązać problem odrębnych profili dla monitora zewnętrznego i wbudowanego
Przypisanie profili w Windows jakoś działa, ale trzeba często sprawdzać czy są na właściwym miejscu. O ładowaniu korekcji programowej z dwóch profili do LUT karty można zapomnieć.
Couleur pisze:Kolejna sprawa, która mnie nurtuje to trwałość tego kolorymetru, tzn. zakładając, że będę z niego korzystał do 10 razy w roku to jak długo mogę liczyć na to że będzie działał poprawnie?
Poprzednie wersje po 2-3 latach trzeba było wymieniać. Jak będzie z tym, okaże się za 2-3 lata. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

13 stycznia 2012, 18:49 - pt

Kłaniam się nisko w obliczu tak wyczerpującej odpowiedzi.
Co do "sprawności" mojego eizo to nie za bardzo wiem jak mam to ocenić, jest to sprzęt wybrany spośród gąszczu złomu noszącego tę samą etykietkę. Zdaje mi się, że pomimo tego iż monitor ma wyświecone monstrualne 7500h, świeci na tyle mocno, że przy jasności ustawionej na 50% trochę daje po oczach, był też oczywiście biały ekran i sprawdzenie czy matryca nie ma defektów pod postacią plam itd., ale na tym zamknął się test jaki zastosowałem w jaskini Alibaby, króla używanego sprzętu. Jednak mam świadomość tego, że to co najmniej komiczny poziom testów, a teraz chciałbym dowiedzieć się jakie są miarodajne metody jakie stosuje się do oceny tego, czy sprzęt jeszcze się nadaje?
Jeśli chodzi o system to czy dobrze rozumiem, że mam porzucić aplikację lut manager? Bo z moich spostrzeżeń wynika, że vista sprowadza wszelkie profile ustawione w systemowym zarządzaniu kolorami do domyślnego sRGB i jest tak zarówno na moim laptopie jak i na komputerze stacjonarnym.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

13 stycznia 2012, 18:54 - pt

Couleur pisze:świeci na tyle mocno, że przy jasności ustawionej na 50% trochę daje po oczach, był też oczywiście biały ekran i sprawdzenie czy matryca nie ma defektów pod postacią plam itd.,
Tak naprawdę to podstawowe testy. Jeśli jest jeszcze "zapas" życia lamp a panel nie ma plam i przebarwień to znaczy że żyje. :)
Couleur pisze:Jeśli chodzi o system to czy dobrze rozumiem, że mam porzucić aplikację lut manager?
Absolutnie nie. Tylko korekcja będzie działać do jednego, głównego monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

13 stycznia 2012, 19:06 - pt

Extra! Bardzo mi Pan pomógł, jak już kupię kolorymetr to będę dalej prosił o porady dot. ustawień punktu czerni itd., ponieważ moja wiedza na ten temat... :)
jest ni mniej ni więcej zerowa.
P.S zapomniałbym, jeśli chciałbym użyć zaproponowanego przez Pana basiccolor to mogę kupić tańszą wersję;colormunki display?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

13 stycznia 2012, 19:14 - pt

Couleur pisze:Extra! Bardzo mi Pan pomógł, jak już kupię kolorymetr to będę dalej prosił o porady dot. ustawień punktu czerni itd., ponieważ moja wiedza na ten temat... :)
W tym dziale jest artykuł "Podstawy wiedzy o kalibracji - Część 1 do 4". Polecam jako podstawy podstaw.
Couleur pisze:P.S zapomniałbym jeśli chciałbym użyć zaproponowanego przez Pana basiccolor to mogę kupić tańszą wersję;colormunki display?
ColorMunki Display to uproszczona wersja I1 Display Pro. M.in. nie jest obsługiwana przez praktycznie nic niż załączone oprogramowanie. Różnica funkcjonalności nie jest warta niewielkiej oszczędności gotówki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

18 lutego 2012, 10:28 - sob

Po długiej przerwie wróciłem do tematu bo w tym tygodniu oddam monitor do kalibracji. Monitor będzie kalibrowany "po znajomości" w znanym wydawnictwie książki, w sekcji projektowania okładek. Mam jednak małe pytanie; czy ten model można skalibrować sprzętowo?
P.S aha zapomniałbym czy podczas kalibracji monitor musi być podłączony do komputera przez kabel USB i czy w związku z tym potrzebne jest jakieś specjalne oprogramowanie?
Po prostu chciałbym ułatwić sprawę technikowi, który na co dzień kalibruje tylko monitory z najwyższej półki i nie koniecznie musi wiedzieć jak zabrać się do tego staruszka.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

18 lutego 2012, 10:33 - sob

Couleur pisze:czy ten model można skalibrować sprzętowo?
Nie można.
Couleur pisze:P.S aha zapomniałbym czy podczas kalibracji monitor musi być podłączony do komputera przez kabel USB i czy w związku z tym potrzebne jest jakieś specjalne oprogramowanie?
O tym powinien wiedzieć technik który to będzie robił. USB służy do sterowania monitorem. Łatwiej, jeśli się z tego korzysta, ale da się zrobić i bez.
Couleur pisze:Po prostu chciałbym ułatwić sprawę technikowi, który na co dzień kalibruje tylko monitory z najwyższej półki i nie koniecznie musi wiedzieć jak zabrać się do tego staruszka.
Do lekarza też Pan idzie z sugestią własnych lekarstw? Jeśli technik wie co robi, to sobie poradzi. Niech Pan pokaże nastawy regulatorów monitora po kalibracji i profil, zobaczymy czy będzie zrobione zgodnie ze sztuką.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

18 lutego 2012, 11:03 - sob

Tom01 pisze:
Couleur pisze:czy ten model można skalibrować sprzętowo?
Nie można.
Couleur pisze:P.S aha zapomniałbym czy podczas kalibracji monitor musi być podłączony do komputera przez kabel USB i czy w związku z tym potrzebne jest jakieś specjalne oprogramowanie?
O tym powinien wiedzieć technik który to będzie robił. USB służy do sterowania monitorem. Łatwiej, jeśli się z tego korzysta, ale da się zrobić i bez.
Couleur pisze:Po prostu chciałbym ułatwić sprawę technikowi, który na co dzień kalibruje tylko monitory z najwyższej półki i nie koniecznie musi wiedzieć jak zabrać się do tego staruszka.
Do lekarza też Pan idzie z sugestią własnych lekarstw? Jeśli technik wie co robi, to sobie poradzi. Niech Pan pokaże nastawy regulatorów monitora po kalibracji i profil, zobaczymy czy będzie zrobione zgodnie ze sztuką.
W tym wypadku zdecydowanie muszę iść z sugestią własnych lekarstw, a nawet z własnymi lekarstwami. Mówiłem, że to wszystko jest po znajomości, nic za to nie płacę!
Dlatego proszę się nie dziwić, że pytam. Sprawa wygląda tak:
Mam flexscana l568, oddaję go znajomej z wydawnictwa gdzie jest technik, którego nie znam ani z którym nigdy wcześniej nie rozmawiałem i który na domiar złego kalibruje jedynie profesjonalne monitory z kalibracją sprzętową.
Zobaczymy co z tego będzie i jeszcze raz dziękuję za wsparcie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

18 lutego 2012, 11:06 - sob

Couleur pisze:W tym wypadku zdecydowanie muszę iść z sugestią własnych lekarstw, a nawet z własnymi lekarstwami. Mówiłem, że to wszystko jest po znajomości, nic za to nie płacę!
Nic nie trzeba dodatkowo dawać. Jak Pan chce ułatwić robotę, to niech Pan zabierze cały komplet z komputerem. No i niech Pan notuje o co będzie pytał, co przestawiał monitorze. Osobiście nie mam zaufania do profesjonalnych techników w profesjonalnych wydawnictwach. Tyle razy ile po takich musiałem poprawiać robotę, że zaczynam podejrzewać, że profesjonalni technicy chyba wyginęli albo pojechali na zmywak do Irlandii.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

18 lutego 2012, 11:18 - sob

Będę dobrej myśli, właściwie nie mam innej opcji, gdyby nie portfel licealisty to od razu bym się do Pana zgłosił, ale może kiedyś...
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

26 lutego 2012, 12:29 - ndz

Skończyło się na tym, że pożyczyłem i1 display 2... Załączam profil który właśnie wygenerowałem, pierwszy raz robię coś takiego więc proszę o ocenę. Monitor skalibrowałem za pomocą Basiccolor display. W sumie to założenia były takie:
-82 nitów
-6000K
-punkt czerni 0,19 nitów
-kontrast 400 z hakiem:1
-gamma 2,2
Wszystko jest w załączniku z oceną deltaE
Gradient idealnej szarości wygląda całkiem nieźle, prawie nie ma przebarwień(o ile w ogóle są) 3 odcienie zlane w czystą czerń. Jedyne co mnie martwi to to że gamut wyszedł mi trochę węższy od sRGB :?
Wartości GAIN RGB:
R:73
G:76
B:90
Link do porfilu: http://speedy.sh/2gfCT/EIZOL568-80CD.icm
Załączniki
Untitled-1.jpg
Wyniki Basiccolor
Untitled-1.jpg (168.41 KiB) Przejrzano 1831 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

26 lutego 2012, 13:21 - ndz

Profil zrobiony źle. Zasada podstawowa: NIGDY nie kręci się wszystkimi wagami RGB na raz. Jedna musi zostać 100%.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

26 lutego 2012, 14:04 - ndz

Dziękuję za szybką odpowiedź Panie Tomaszu. Zaraz zabieram się za powtórkę. Czyli tak; robię w osd monitora czynię reset ustawień, wybieram w basiccolor 6000k i wtedy dopiero ustawiam wartości gain rgb pamiętając, że jedna ma być 100%(jest tam taki zielony pasek, którego pułap muszą osiągnąć suwaczki r, g, b czy to samo dotyczy czarnego suwaczka?) , czy tak to ma być zrobione?
Mam jeszcze wątpliwość co do zakładki "luminance i contrast ratio"; są tam 3 możliwości:
-white and black luminance
-white luminance and contrast
-black luminance and contrast
Którą z nich najlepiej wybrać?
Na koniec chciałbym wiedzieć czy ogólna jasnosć monitora odpowiada wartości white luminance? Tzn. jeśli wybiorę z w.w. opcji white and black luminance i jeśli chciałbym żeby mój monitor świecił na 80 nitów to czy to oznacza, że muszę mierzyć white luminance i w osd monitora poprzez wartość "brightness" mam dojść do wartości najbliższej założeniu?
Z góry dziękuję za odpowiedź :D
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

26 lutego 2012, 17:08 - ndz

Zagłębiłem się w instrukcję i odpowiedziałem sobie na podstawione pytania oraz zastosowałem to co Pan zalecił. Tym razem mam takie wartości gain rgb:
R:80%
G:81%
B:100%
cała reszta jest w załączniku z oceną kalibracji przez basiccolor.
Oto link do profilu: http://speedy.sh/mye5t/EIZOL568-100CD.icm
Jeśli chodzi o gradient to nadal 3 odcienie zlane w czerń, o przebarwieniach ciężko mówić.
Gamut nadal trochę węższy od sRGB według gamutvision, a według basiccolor ma równo sRGB
Załączniki
Untitled-1.jpg
Wyniki
Untitled-1.jpg (223 KiB) Przejrzano 1831 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

26 lutego 2012, 19:47 - ndz

Proszę zwrócić uwagę, jak w Pana profilu, czyli na na karcie, jest w światłach obniżany kanał niebieski. Oznacza to, że w procesie regulacji niedostatecznie reguluje Pan punkt bieli. Poza tym jako target proszę podawać 6000K a nie D6000.

Obrazek

Trzy nierozróżnialne odcienie w czerniach to małe piwo. Nawiasem mówiąc reprodukcję w cieniach reguluje się punktem czerni. Podnosi się dotąd, aż osiągnie się żądany kontrast i przesunięcie odcięcia w cieniach do poziomu akceptowalności błędów. Znam monitory w których punkt czerni to nawet prawie 1nit! U Pana z punktów czerni i bieli wyszedł kontrast 500:1 czyli za dużo. Obraz będzie przekontrastowany, będzie robił wrażenie bardziej "jaskrawego". Podniesienie czerni poprawi ten defekt oraz zwiększy precyzję w cieniach. Cudów nie będzie, bo to monitor "tylko" z 10-bitowym 1DLUT i 8-bitową matrycą, ale w porównaniu do popularnych monitorów będzie przepaść.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

26 lutego 2012, 20:30 - ndz

Niestety już musiałem się pozbyć i1 d2 :( Rozumiem, że ten profil jest nieakceptowalny i że nie ma metody na jego modyfikację?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

26 lutego 2012, 20:34 - ndz

Profil nie jest zły, ale mógłby być lepszy. Obawiam się jednak, że ta anomalia na niebieskim równie dobrze mogła być spowodowana niedokładnością czujnika. I1D2 potrafi bardzo mocno przekłamywać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Couleur
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 17:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

26 lutego 2012, 22:39 - ndz

Hura! Nie jestem aż takim cieniasem . A jeśli chodzi o błędy I1 d2 to szczerze w to wierzę ponieważ na etapie oceny kalibracji po ponownym wciśnięciu przycisku "validate", otrzymałem lekko różniące się od siebie wyniki zwłaszcza w kontraście i trochę w jasności, niestety chwilowo muszę się z tym pogodzić... Co do tego braku rewelacji to zastanawiam się od dłuższego czasu nad różnicą między monitorem argb a srgb, czy to na prawdę jest aż tak widoczne? Pytam ponieważ rozważam zakup takowego po wakacjach letnich(tzn. po rytualnym udaniu się do pracy sezonowej) i to właściwie tylko ze względu na gamut. W sumie to pytanie brzmi czy warto sobie zawracać głowę i dla samego gamutu zmieniać sprzęt, zważając na to, że moje eizo, poza tym sRGB jest chyba całkiem dobre?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

26 lutego 2012, 23:44 - ndz

Couleur pisze:Hura! Nie jestem aż takim cieniasem . A jeśli chodzi o błędy I1 d2 to szczerze w to wierzę ponieważ na etapie oceny kalibracji po ponownym wciśnięciu przycisku "validate", otrzymałem lekko różniące się od siebie wyniki zwłaszcza w kontraście i trochę w jasności, niestety chwilowo muszę się z tym pogodzić... Co do tego braku rewelacji to zastanawiam się od dłuższego czasu nad różnicą między monitorem argb a srgb, czy to na prawdę jest aż tak widoczne? Pytam ponieważ rozważam zakup takowego po wakacjach letnich(tzn. po rytualnym udaniu się do pracy sezonowej) i to właściwie tylko ze względu na gamut. W sumie to pytanie brzmi czy warto sobie zawracać głowę i dla samego gamutu zmieniać sprzęt, zważając na to, że moje eizo, poza tym sRGB jest chyba całkiem dobre?
A może lepiej kupić kalibrator? ;) W zeszłym tygodniu kupiłem i1 Display Pro i tak sobie teraz pomyślałem, że mógłbym za niezbyt wygórowaną kwotę z i1 Display 2 się rozstać. Kalibrator ma około 2 lat i nie był bardzo często używany. Od lipca prawie wcale, bo kupiłem NECa PA i stał się nieprzydatny.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

27 lutego 2012, 11:07 - pn

Filip pisze:W zeszłym tygodniu kupiłem i1 Display Pro i tak sobie teraz pomyślałem, że mógłbym za niezbyt wygórowaną kwotę z i1 Display 2 się rozstać. Kalibrator ma około 2 lat i nie był bardzo często używany. Od lipca prawie wcale, bo kupiłem NECa PA i stał się nieprzydatny.
Kierunek ogłoszenia -> http://mva.pl/viewforum.php?f=39 ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68429
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu