Zarządzanie barwą - Pomocy !

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 00:17 - ndz

Witam, stałem się posiadaczem monitora nec P221w jest to monitor szerokogamutowy no i tu pojawiają sie schody. Na poczatku moze dodam ze monitor jest podlaczony do laptopa za pomoca wejscia dsub ( mozliwe ze na wiosne bede zmianial komputer) pracuje na systemie win7 64 bit , do amatorskiej obrobki zdjęć wykorzystuje Ps+ Acr i do tego lightroom. Zdjęcia w 99% prezentuje w internecie oraz na ekranie monitora + 1% jest drukowny.
Monitor został skalibrowany przez fachowca, po kalibracji dostarczony został profil monitora wraz z instrukcją jak go zainstalowac w systemie. Moje problemy/pytania zwiazane są z następującymi kwestiami:

- Czy powinienem dalej pracowac tylko w srgb ?
- Czy po podlaczeniu przez Divi bardzo zmeni sie obraz w monitorze(ostrosc kolory?)
- Czy jest jakis sposób zeby system stał sie mniej oczojebny ?
- Po zmianie w fire foxie gfx.color_management.mode z domyślnej wartości 2 na 1 niektóre elementy strony oraz programu nadal daja mocno czerownym kolorem po oczach
- Gdy się przygladam to przy niektórych elementach po lewej stronie widac jakby pasek czerwony czytalem gdzies o tym tu na forum ale niestety nie moge znalesc tego watku. Pamietam ze sugerowano ze ten czerowny pasek to bok pixela i podawano roziwazanie tego problemu
- Kolejne pytanie wyda sie pewnie durnowate. Po zainstalowaniu profilu monitor polecial bardziej w róż a jasność w menu spadła do 15 . Czy moge normalnie wiekszac/ zmniejszac jasność czy zostawic na 15
- Czy w menu zarzadzania kolorem w Win 7 powinienem usunąc profil monitora fabryczny i zostawic tylko ten ktory wyszedl z kalibracji ?
- Czy moge usunąć program SpectraView Profiler przez który wgrywałem profil do systemu ?
- Co powiniem pozmieniac w Photoshopie co zaznaczy, jaki tok pracy wybrac?
- Jaką przegladarką do zdjęć powieniem sie posługiwać? Dotychczas uzywalem tej zainstalowanej w systemie.
- Czy to normalne ze po kalibracji bardziej uwydatniła sie mura chromatyczna(?)
- Czy obrazki testowe z forum mastif powinny byc idealne? u mnie nie są ( obrazek z zielonym swiatłem oraz rzeznik )
- Niebawem planuje format komputera i chciałbym ustawic sobie wszystko pod foto i kolejne pytanie się rodzi. Czy po formacie instalując profil ponowie programem Spectraview nie pomieszam nic w monitorze?

Poniżej wklejam printsreeny ustawien zarzadzania kolorem w windowsie

http://img812.imageshack.us/img812/5859/beztytuu2ki.jpg

http://img248.imageshack.us/img248/1906/beztytuu1aw.jpg

http://img819.imageshack.us/img819/7760/beztytuuszv.jpg

http://img811.imageshack.us/img811/7209/beztytuu3yn.jpg

Prosze o wypowiadanie sie łopatologicznie o ile to mozliwe krok po kroku co robic ;)

Identyczny wątek jest na forum nikona ale jakos nie uzyskalem odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 13:53 - ndz

bialybst pisze:- Czy powinienem dalej pracowac tylko w srgb ?
Zależy od przyjętego schematu pracy.
bialybst pisze:- Czy po podlaczeniu przez Divi bardzo zmeni sie obraz w monitorze(ostrosc kolory?)
Nie jestem pewien czy P221W też, ale NEC zapamiętuje inne nastawy dla każdego wejścia. Nie ma sensu więc kalibrować na innym wejściu a używać na innym.
bialybst pisze:- Czy jest jakis sposób zeby system stał sie mniej oczojebny ?
Używać programów z CMM.
bialybst pisze:- Po zmianie w fire foxie gfx.color_management.mode z domyślnej wartości 2 na 1 niektóre elementy strony oraz programu nadal daja mocno czerownym kolorem po oczach
Czy jest zmiana między nastawą 2 a 1? Jeśli nie to wadliwy profil.
bialybst pisze:- Gdy się przygladam to przy niektórych elementach po lewej stronie widac jakby pasek czerwony czytalem gdzies o tym tu na forum ale niestety nie moge znalesc tego watku. Pamietam ze sugerowano ze ten czerowny pasek to bok pixela i podawano roziwazanie tego problemu
Nie ma rozwiązania. Widzi Pan po prostu krawędź piksela. Widoczność jest wprost proporcjonalna do szerokości gamutu i odwrotnie do skuteczności trzymania do za mordę przez CMS.
bialybst pisze:- Kolejne pytanie wyda sie pewnie durnowate. Po zainstalowaniu profilu monitor polecial bardziej w róż a jasność w menu spadła do 15 . Czy moge normalnie wiekszac/ zmniejszac jasność czy zostawic na 15
Po zaaplikowaniu profilu nie ma prawa zmieniać się jaskrawość.
bialybst pisze:- Czy w menu zarzadzania kolorem w Win 7 powinienem usunąc profil monitora fabryczny i zostawic tylko ten ktory wyszedl z kalibracji ?
Jako domyślny powinien być ten z kalibracji.
bialybst pisze:- Czy moge usunąć program SpectraView Profiler przez który wgrywałem profil do systemu ?
Tak.
bialybst pisze:- Co powiniem pozmieniac w Photoshopie
Nic.
bialybst pisze:- Jaką przegladarką do zdjęć powieniem sie posługiwać? Dotychczas uzywalem tej zainstalowanej w systemie.
Taką która ma moduł CM.
bialybst pisze:- Czy to normalne ze po kalibracji bardziej uwydatniła sie mura chromatyczna(?)
Jest cały czas.
bialybst pisze:- Czy obrazki testowe z forum mastif powinny byc idealne? u mnie nie są ( obrazek z zielonym swiatłem oraz rzeznik )
Zależy od aplikacji w której są oglądane. Szczególnie zielone światło. Gradient nie będzie idealny na tym monitorze, ale nie powinien być tęczowy.
bialybst pisze:- Niebawem planuje format komputera i chciałbym ustawic sobie wszystko pod foto i kolejne pytanie się rodzi. Czy po formacie instalując profil ponowie programem Spectraview nie pomieszam nic w monitorze?
Wystarczy przenieść profil.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 23:05 - ndz

- Schemat pracy jest taki jak napisałem powyżej czyli 99% do netu 1% do druku. Czyli jednak srbg? bo z tego co rozumiem nic nie zyskuje np. obrabiając w arbg i konwertując do srgb

-Czy mógłby pan potwierdzić w jakiś sposób tą tezę o nieprawidłowości kalibracji gdy byla robiona przez divi a korzystam z dsub? Jeśli tak to troche załamka:/ bo co mi po kalibracji i profilu skoro efektów nie bede mógł zobaczyć.

-Co do systemu chodziło mi bardziej o kolorystyke np ikonek od folderów itd

- Jezeli jest ustawione na 2 w przegladarce to widze roznice miedzy lokomotywami jak jest ustawione na 1 to nie widze wiec chyba dobrze?

-Jezeli chodzi o jaskrawosc. Wogole nie moge w menu monitora zmieniac nastawy brightness? ( mam na 15 po kalibracji)

- Jesli chodzo o photoshopa to jak zapisuje zdjecie juz gotowe dla internetu to mam mozliwosc dolaczenia profilu zaznaczy ta opcje?

- Co do przegladarki to jaka np. ma moduł zarządzania kolorem?

-Co do mury to przed zainstalowaniem profilu wydawala mi sie mniej widoczna(mozliwe z powodu rozkrecenia jasności w menu monitora na ok 70) chociaz ogladając zdjecia w necie i patrzac na mój oraz robiąc mu zdjecia wydaje mi sie ze mam dobrą sztuke

-Obrazek z zielonym swiatłem wyswietla zielone bardziej chodziło mi o te paski po prawej i lewej. Po prawej widze delikatnie niebieski pasek ten blizej środka a po lewej obydwa są delikatnie czerowne i zielone. Gradient jest wporzadku. Natomiast na rzezniku widze zielono czerwone paski.

Dziekuje za odpowiedzi ;) mogę do Pana napisac na gg bedzie szybciej chyba?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 23:15 - ndz

bialybst pisze:- Schemat pracy jest taki jak napisałem powyżej czyli 99% do netu 1% do druku. Czyli jednak srbg? bo z tego co rozumiem nic nie zyskuje np. obrabiając w arbg i konwertując do srgb
Pisząc "schemat pracy" mam na myśli np zdjęcia w RAW, obróbka w AdobeRGB i dopiero końcowa konwersja do sRGB. Można tak, można również rejestrować i zapisywać od razu w JPG sRGB i w tej przestrzeni do końca.
bialybst pisze:-Czy mógłby pan potwierdzić w jakiś sposób tą tezę o nieprawidłowości kalibracji gdy byla robiona przez divi a korzystam z dsub? Jeśli tak to troche załamka:/ bo co mi po kalibracji i profilu skoro efektów nie bede mógł zobaczyć.
Muszę sprawdzić jak P221W zachowuje ustawienia a nie mam w tej chwili takiego. PA na bank ma inne regulatory. Może Pan to samodzielnie zweryfikować. Proszę sprawdzić jak jest ustawione menu (jaskrawość, RGB) na obu wejściach. Jeśli nastawy są inne to bezwzględnie trzeba kalibrować na tym, którego Pan normalnie używa.
bialybst pisze:-Co do systemu chodziło mi bardziej o kolorystyke np ikonek od folderów itd
Nie da się.
bialybst pisze:- Jezeli jest ustawione na 2 w przegladarce to widze roznice miedzy lokomotywami jak jest ustawione na 1 to nie widze wiec chyba dobrze?
Dobrze.
bialybst pisze:-Jezeli chodzi o jaskrawosc. Wogole nie moge w menu monitora zmieniac nastawy brightness? ( mam na 15 po kalibracji)
Ma Pan zablokowane menu. Można to odblokować, w instrukcji jest podane jak. Trzeba nacisnąć kombinację przycisków na obudowie monitora.
bialybst pisze:- Jesli chodzo o photoshopa to jak zapisuje zdjecie juz gotowe dla internetu to mam mozliwosc dolaczenia profilu zaznaczy ta opcje?
Zdecydowanie tak.
bialybst pisze:- Co do przegladarki to jaka np. ma moduł zarządzania kolorem?
Acdsee, XNview, Bridge.
bialybst pisze:-Co do mury to przed zainstalowaniem profilu wydawala mi sie mniej widoczna(mozliwe z powodu rozkrecenia jasności w menu monitora na ok 70)
Możliwe.
bialybst pisze:-Obrazek z zielonym swiatłem wyswietla zielone bardziej chodziło mi o te paski po prawej i lewej. Po prawej widze delikatnie niebieski pasek ten blizej środka a po lewej obydwa są delikatnie czerowne i zielone.
To wskazuje na niedoskonałość gammy, ale ten obraz nie jest idealny. Lepszy w tym zakresie jest "rzeźnik" i jeśli on jest mocno kolorowy przy patrzeniu na wprost, świadczy o nieprawidłowej kalibracji gammy. Jeśli kolory są czerwony-zielony-niebieski to gamma jest za wysoka, jeśli cyan-magenta-żółty to za niska. Pewne niewielkie kolorowe przebarwienia są w Pana monitorze nie do uniknięcia.
bialybst pisze:mogę do Pana napisac na gg bedzie szybciej chyba?
Lepiej przez forum. Zostanie dla potomnych. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 23:35 - ndz

- Co do schematu pracy do robie zdjecia w rawach z wybranym profilem w aparacie srgb i dalej w Ps nadal w srgb.
-Niestety nie moge sprawdzic bo nie mam mozliwosc podlaczenia przez divi.
-Opcje w menu do zmiany jasnoci mam normalnie dostepna nawet w postaci hot key klikam na przycis na dole po prawej i wyskakuje odrazu. Moje pytanie dotyczylo raczej tego czy jest wskazana zmiana jasnosci z menu monitora który zostal skalibrowany.
-co do mury to wrzucam dwa zdjecia monitora ( wiem ze to kiepski sposob ale innego nie mam ) http://img811.imageshack.us/img811/8215/dsc3341.jpg http://img233.imageshack.us/img233/5817/dsc3340n.jpg
-w rzezniku kolory sa czerwono-zielono-niebieskie
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 23:40 - ndz

bialybst pisze:czy jest wskazana zmiana jasnosci z menu monitora który zostal skalibrowany.
W niewielkim zakresie nic się nie stanie, ale zasadą jest, że po kalibracji lepiej niczego nie dotykać i zapewnić warunki oświetleniowe takie, do jakich został ustawiony.
bialybst pisze:-co do mury to wrzucam dwa zdjecia monitora
Różna jasność, więc i różna widoczność zjawiska. Normalne.
bialybst pisze:-w rzezniku kolory sa czerwono-zielono-niebieskie
Pytanie jak bardzo? Jeśli wyraźny kolor, to raczej sprzęt kwalifikuje się do kalibracji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 23:45 - ndz

Ustawiany byl poza miejscem mojego zamieszkania lekko podkrecilem sobie jasnosc do 30.W rzezniku kolory sa napewno mniej widoczne niz na moim laptopie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 23:49 - ndz

bialybst pisze:Ustawiany byl poza miejscem mojego zamieszkania
To ma mniejsze znaczenie. Sedno tkwi w tym, że przy kalibracji trzeba poczynić jakieś założenia. Dobrze zrobiona kalibracja zdalna to taka, kiedy technik przeprowadzi z Panem wywiad na temat warunków i po dostawie nie trzeba poprawiać. Ew kosmetycznie.
bialybst pisze:W rzezniku kolory sa napewno mniej widoczne niz na moim laptopie.
Laptop to nie materiał do porównań. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 23:53 - ndz

Tom01 pisze:
bialybst pisze:Ustawiany byl poza miejscem mojego zamieszkania
To ma mniejsze znaczenie. Sedno tkwi w tym, że przy kalibracji trzeba poczynić jakieś założenia. Dobrze zrobiona kalibracja zdalna to taka, kiedy technik przeprowadzi z Panem wywiad na temat warunków i po dostawie nie trzeba poprawiać. Ew kosmetycznie.
bialybst pisze:W rzezniku kolory sa napewno mniej widoczne niz na moim laptopie.
Laptop to nie materiał do porównań. :)

Domyslam sie ze to nie materiał do porównań. Kalibrował forumowicz Czornyj wiec mysle ze dobrze to zrobil i wybral sztuke o dobrej jakosci. Bardziej sie zmartwiłem tym ze mogł go kalibrowac przez divi a ja jestem zmuszony puki co korzystac z dsub( laptop tylko takie posiada). A kiedy moge sie spodziewac potwierdzenia tej tezy ze korzystam z niewlascwego wejscia?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 23:55 - ndz

bialybst pisze:Kalibrował forumowicz Czornyj wiec mysle ze dobrze to zrobil
Zatem bardziej prawdopodobne jest drugie wyjaśnienie. Kalibracja na wejściu, którego nastawy są obecnie nieaktywne.
bialybst pisze:A kiedy moge sie spodziewac potwierdzenia tej tezy ze korzystam z niewlascwego wejscia?
Na dniach sprawdzę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

04 grudnia 2011, 23:57 - ndz

Ok dziekuje za wszystko :) w takim razie czekam na odpowiedz
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

05 grudnia 2011, 00:03 - pn

Jest jeszcze opcja ze ja cos zle zainstalowalem w windowsie
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

05 grudnia 2011, 00:10 - pn

bialybst pisze:Jest jeszcze opcja ze ja cos zle zainstalowalem w windowsie
Mało prawdopodobne. Trzeba tylko podpiąć profil.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

05 grudnia 2011, 00:12 - pn

W pierwszym poscie sa screeny z mojego panelu sterowania
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

05 grudnia 2011, 00:18 - pn

bialybst pisze:W pierwszym poscie sa screeny z mojego panelu sterowania
I jest dobrze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

05 grudnia 2011, 00:22 - pn

Ok to w takim razie czekam na odpowiedz co do wtyczek ;)
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

05 grudnia 2011, 23:26 - pn

Jednak chyba cos z tymi wejsciami jest bo np. http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=196901 na zdjeciach z tego tematu modelka ma wypalone poliki czego wogole nie widac na moim laptopie :|
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

05 grudnia 2011, 23:31 - pn

bialybst pisze:na zdjeciach z tego tematu modelka ma wypalone poliki
No bo nie ma wypaleń na tych fotkach. Znaczy wyświetlanie ma Pan skopane na bank.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bialybst
Posty: 60
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 00:12 - ndz

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

05 grudnia 2011, 23:35 - pn

I co moge w takim razie zrobic? Rozumiem ze ten profl mam dobry ale dla wyjscia cyforwego tak? A jakbym np zresetowal monitor i korzystal z ustawien fabrycznych a w niedalekiej przyszlosci kupil nowy komputer i podlaczyl przez dvi i zainstalowal profil to wtedy bedzie dobrze smigac?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą - Pomocy !

05 grudnia 2011, 23:38 - pn

Jeśli zresetuje Pan monitor to szlag trafi to co zostało w nim zaprogramowane. Zamiast resetować niech Pan zmniejszy mocno jaskrawość, temperaturę na 6000K, reszta na wartości fabryczne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68429
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu