Monitor 22-24"

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Rafal Oglaza
Posty: 2
Rejestracja: 14 grudnia 2009, 19:25 - pn

Monitor 24"

14 grudnia 2009, 19:41 - pn

Witam serdecznie,
poszukuję monitora 24 calowego, który służył będzie wyłącznie do obróbki zdjęć.
Kwota, w której chciałbym się zamknąć to 3500zł. Niestety, w limicie tym nie ma specjalnego wyboru jeżeli chodzi o matryce PVA.
Proszę o podpowiedź, czy jest jakaś ciekawa opcja mieszcząca się w powyższych parametrach. ewentualnie, czy matryca IPS jest tutaj alternatywą.
Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16356
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24"

14 grudnia 2009, 20:06 - pn

Rafal Oglaza pisze:Witam serdecznie,
poszukuję monitora 24 calowego, który służył będzie wyłącznie do obróbki zdjęć.
Kwota, w której chciałbym się zamknąć to 3500zł. Niestety, w limicie tym nie ma specjalnego wyboru jeżeli chodzi o matryce PVA.
Proszę o podpowiedź, czy jest jakaś ciekawa opcja mieszcząca się w powyższych parametrach. ewentualnie, czy matryca IPS jest tutaj alternatywą.
Dziękuję i pozdrawiam
Witam

Proponuję rozważyć EIZO S2433W, NEC 2490WUXi2. Pierwszy jest dużo bardziej uniwersalny jeśli chodzi o warunki panujące w miejscu pracy. Zależy jeszcze do jakiej konkretnie pracy ma Pan zamiar zaprząc ten monitor, bo trudniejsze dziedziny, typu ślub, moda nie będą realizowane na nim idealnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Rafal Oglaza
Posty: 2
Rejestracja: 14 grudnia 2009, 19:25 - pn

Re: Monitor 24"

14 grudnia 2009, 20:44 - pn

no właśnie, w szczególności będzie to fotografia ślubna uzupełniana fotografią mody
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16356
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24"

14 grudnia 2009, 23:29 - pn

Rafal Oglaza pisze:no właśnie, w szczególności będzie to fotografia ślubna uzupełniana fotografią mody
Problem w tego typu zajęciu jest notoryczna utrata detali w cieniach. Normalnie należałoby użyć monitora graficznego na IPS (NEC 2490 jest im bliski), ale te mają tragicznie wysoki punkt czerni i bezwzględnie wymagają odpowiedniej pracowni. No i parę złotych kosztują. Tańszym wyjściem są kalibrowane minimum 10-bitowe na PVA. Odpowiednia ilość scalaków wewnątrz pozwala na zmuszenie takiego ekranu do poprawnej liniowości jednocześnie zachowując uniwersalność. Niestety S2433 nie jest kalibrowany i trzeba polegać na linearyzacji fabrycznej, która co prawda zła nie jest, ale to nie to samo co kalibrowany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Waleczny
Posty: 15
Rejestracja: 31 stycznia 2010, 04:08 - ndz

Monitor 22-24"

31 stycznia 2010, 04:29 - ndz

Witam wszystkich na forum :) Potrzebuję porady w sprawie monitora. Widzę, że nie ma tu zwyczaju wychwalania wszystkiego pod niebiosa. Dobrze. Może się czegoś dowiem. Budżet jaki dysponuję to max. okolice 1500zł. Typy jakie dotąd miałem to kolejno:
- Dell 2209wa, jednak poczytałem o słabej czerni i raczej go już nie biorę pod uwagę
- Samsung F2380M
- Dell U2410
- HP LP2475w
- jakieś Eizo?

Ostatnie cztery typy narazie zostają. Co do Eizo to jak narazie najmniej mnie ta perspektywa przekonuje, nie mam nic konkretnego na oku. Na żadne TFT/TN się nie zdecyduję, a obawiam się że na nic innego nie będzie mnie stać. Della U2410 i HP LP2475w mógłbym wyrwać na allegro trochę taniej niż na skąpcu. Załóżmy że w ok.1500zł da się zmieścić. Do niedawna byłem zdecydowany na Samsunga. Nadal biorę go pod uwagę, ale stwierdziłem że jednak miło by było mieć coś większego. No i 16:10 będzie chyba bardziej uniwersalne, bardziej sensowne przy pivocie (np. strony internetowe, PS z odpalonymi paskami narzędzi i pionowym zdjęciem). Zastosowanie to głównie fotografia i Photoshop. W perspektywie jest fotografia ślubna, choć jeszcze nie wiadomo co z tego wyjdzie. Ale załóżmy, że głównie do tego kupuję monitor. Na drugim miejscu internet - ale tu wychodzę z założenia, że właściwie każdy monitor spełni wymagania (choć 16:10 bardziej niż 16:9). Gry...rzadko. Wymagający też nie jestem. Także byleby to był jakiś poziom przyzwoitości.
Biorę pod uwagę zakupy w zagranicznych sklepach, ale tu pojawiają się kolejne pytania: czy gwarancja w PL obowiązuje, jak z gwarancjami door-to-door itd. Znacie jakieś porównywarki cen sklepów zagranicznych? Coś analogicznego do polskiego skąpca.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16356
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 22-24"

31 stycznia 2010, 19:05 - ndz

Głównym parametrem na jaki Pan powinien zwrócić uwagę to jak najlepsza liniowość obrazu decydująca o poprawnej reprodukcji. Szczególnie jeśli zamierza Pan brać się za fotografię ślubną. Tego typu obraz zawiera klasyczne ciężkie do wyświetlenia elementy, czyli detale w cieniach, światłach, odcień skóry. Sęk w tym, że normalnie wysterowana matryca (256 poziomów jasności) ma charakterystykę odpowiedzi pogiętą w kształcie litery "S". Oznacza to tendencję do gubienia cieni i świateł, ogólnie przekontrastowania obrazu. Szansą na skorygowanie niekorzystnego zachowania wyświetlacza jest zwiększenie poziomów sterowania, w skrócie 10 lub więcej bitów na kanał i odpowiednie podejście producenta, aby to odpowiednio zestroić. Niestety mało komu się chce w to bawić. W trwającym od kilku lat boomie ma LCD główny nacisk jest na efektowność a nie jakość. Monitory oferujące coś więcej niż kolorowy, jaskrawy obraz są w zdecydowanej mniejszości.

Z wymienionych Samsung F2380M to trochę lepsza masówka, proponuję nie zawracać sobie tym głowy. HP LP2475W to podobnie jak Dell sprzęt dla korporacji. Strojone do warunków oświetleniowych panujących w biurach i specyfiki aplikacji. Jeśli mam doradzić, poszerzone sterowanie jest w Dellach 2209WA i U2410, ale z uwagi na przeznaczenie (klasa korporacyjna) są niezbyt precyzyjnie zlinearyzowane i dużo za jasne. Najlepszy z tej stawki to Dell U2140, choć do ideału daleko. Minimalny poziom jasności wyżera oczy szczególnie przy pracy wieczorami. W tych samych warunkach poziom czerni sprawia, że ciężko jest z postrzeganiem prawidłowo ciemnych fragmentów. Czerń ma tendencję do "świecenia". Jest to cecha konstrukcyjna wyświetlacza i należy pamiętać, że monitory z IPS są wymagające co do miejsca pracy. Regulacja U2410 jest słaba, sprzęt jest bardzo trudny do ustawienia. Praktycznie nie jest możliwe uzyskanie wrażenia oglądania papierowej odbitki na ekranie. Zawsze będzie wrażenie że biel świeci.

Najbliżej założonego budżetu proponuję zainteresować się NEC'em P221W. Jest to najtańszy 22" monitor o którym można powiedzieć że nadaje się do koloru. Jeśli kwotę można naciągnąć do ok 2 tys zł w kręgu zainteresowania znajdzie się EIZO S2233W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Waleczny
Posty: 15
Rejestracja: 31 stycznia 2010, 04:08 - ndz

Re: Monitor 22-24"

31 stycznia 2010, 23:24 - ndz

Tom01 pisze:Najlepszy z tej stawki to Dell U2140, choć do ideału daleko. Minimalny poziom jasności wyżera oczy szczególnie przy pracy wieczorami. W tych samych warunkach poziom czerni sprawia, że ciężko jest z postrzeganiem prawidłowo ciemnych fragmentów. Czerń ma tendencję do "świecenia". Jest to cecha konstrukcyjna wyświetlacza i należy pamiętać, że monitory z IPS są wymagające co do miejsca pracy. Regulacja U2410 jest słaba, sprzęt jest bardzo trudny do ustawienia. Praktycznie nie jest możliwe uzyskanie wrażenia oglądania papierowej odbitki na ekranie. Zawsze będzie wrażenie że biel świeci.

Najbliżej założonego budżetu proponuję zainteresować się NEC'em P221W. Jest to najtańszy 22" monitor o którym można powiedzieć że nadaje się do koloru. Jeśli kwotę można naciągnąć do ok 2 tys zł w kręgu zainteresowania znajdzie się EIZO S2233W.

Hm. Podobne opie słyszałem o mniejszym Dellu 2209wa. Słyszałem jednak, że po kalibracji poziom jasności zszedł poniżej wartości 0% w ustawieniach i było ok. Znajomy ma Spydera 3, myślę że użyczy :) Tzn. o kalibracji myślę niezależnie od wybranego sprzętu. Jeśli chodzi o moje miejsce pracy to generalnie rzecz biorąc ciemno :) Warunki nocne, jedyne oświetlenie to nocna lampka 60W palona w ścianę bezpośrednio za monitorem. Ze względu na słabą czerń w Dellu zacząłem myśleć o F2380, który ponoć czerń ma właśnie ok. P221w również brałem pod uwagę, ale jest on dość drogi. W tej kwocie mógłbym zmieścić np. U2410, ewentualna różnica byłaby znikoma. Dlatego właśnie zacząłem myśleć o tych monitorach. 24" dałby mi większy komfort, nie potrzebowałbym tak często powiększać obrazu. A w ogóle to przesiadam się z 17" (a w rzeczywistości 16") CRT (IBM :D) - powodem był właśnie rozmiar. Jedyna kalibracja jaką wykonałem to ustawienia 'na oko' sterownikami Nvidii. Czerń i biel ok, ustawiony tak żeby wszystkie tony były widoczne, a jednocześnie żeby biel była biała i czerń czarna :) Kolory też się regulowało. Nie wiem na ile poprawny obraz miałem, ale fakt że nie chciałbym wydać kupy kasy i mieć gorszego...a co mi powiesz o EIZO do 2000zł? Jest kilka modeli...S2202, S2303, S2333, S2402, EV2313. Mógłbyś mi tę numerologię wytłumaczyć? Rozumiem że pierwsze dwie cyfry to rozmiar, ostatnia cyfra to powiedzmy edycja (Sxxx2 to następca modelu Sxxx1) - popraw mnie jak coś. A co znaczy druga od końca cyfra? Ranga modelu? Czasami widzę różnicę tylko w rozdziałce. A serie S i EV? No i te przyrostki w, we, wh? I czy jest jakieś warte Eizo 24" do maks. 2500zł ceny w Polsce? Może w jakimś zagranicznym sklepie wyszłoby mnie ok. 1800zł (a spotyka się różnice w cenach na tym poziomie)...byłaby to kwota ewentualnie do przełknięcia. Nie wiesz jak z gwarancją zagranicznych sklepów? Polskie serwisy ją respektują? Czekam na odpowiedzi, widzę że jeszcze muszę doczytać i jeszcze pewnie będę pytał dalej :)
Na polu bitwy narazie zostają:
-U2410
-P221w
-Eizo
-ewentualnie F2380 (najtańszy i spory,bo 23").
Waleczny
Posty: 15
Rejestracja: 31 stycznia 2010, 04:08 - ndz

Re: Monitor 22-24"

01 lutego 2010, 00:15 - pn

Acha, gdzieś tu na forum wyczytałem że uznajesz 4 marki. Eizo, NEC...a pozostałe dwie? :>
Waleczny
Posty: 15
Rejestracja: 31 stycznia 2010, 04:08 - ndz

Re: Monitor 22-24"

01 lutego 2010, 00:45 - pn

Hm, a Philips 240PW9ES?
____
Brak możliwości edycji posta już parę minut po napisaniu jest na tym forum rozbrajający. I tworzy się syf niestety.
Waleczny
Posty: 15
Rejestracja: 31 stycznia 2010, 04:08 - ndz

Re: Monitor 22-24"

01 lutego 2010, 01:16 - pn

Trafiłem jeszcze na NECa EA231WMi. IPS, w podobnej cenie jak P221w, ale zdaje się że nie ma możliwości kalibracji sprzętowej. Sądząc po Twojej opinii pod jakąś recenzją nie powinienem go brać pod uwagę :) Myślałem jeszcze kiedyś o HP LP2275w, ale zapewne P221w lepszy, a różnica w cenie niewielka.
Waleczny
Posty: 15
Rejestracja: 31 stycznia 2010, 04:08 - ndz

Re: Monitor 22-24"

01 lutego 2010, 01:53 - pn

Zastanawiam się jeszcze - czy obniżenie jasności podczas kalibracji poniżej poziomu 0% wiąże się z 'obcinaniem matrycy'? I czy w związku z 12-bitową głębią w U2410 mogę liczyć na to, że nie byłoby to jeszcze tragedią?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16356
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 22-24"

01 lutego 2010, 10:18 - pn

Waleczny pisze:Hm. Podobne opie słyszałem o mniejszym Dellu 2209wa. Słyszałem jednak, że po kalibracji poziom jasności zszedł poniżej wartości 0% w ustawieniach i było ok.
Poniżej 0% raczej nie jest możliwe. :)
Przy regulacji na minimum poziom jaskrawości to ok 120-140 nitów.
Waleczny pisze:Znajomy ma Spydera 3, myślę że użyczy :)
Niestety nie nadaje się ów czujnik do czegokolwiek poza zabawą. To kolorymetr, pomyli się w określeniu temperatury barwowej o lekko 500K a krzywe jasności RGB pokrzywi w sobie tylko zrozumiały sposób. Ogólnie należy przyjąć, że jest to dekalibrator.
Waleczny pisze:Jeśli chodzi o moje miejsce pracy to generalnie rzecz biorąc ciemno :) Warunki nocne, jedyne oświetlenie to nocna lampka 60W palona w ścianę bezpośrednio za monitorem. Ze względu na słabą czerń w Dellu zacząłem myśleć o F2380, który ponoć czerń ma właśnie ok. P221w również brałem pod uwagę, ale jest on dość drogi.
Powinien Pan odpuścić sobie monitory z wyświetlaczem IPS.
Waleczny pisze:a co mi powiesz o EIZO do 2000zł? Jest kilka modeli...S2202, S2303, S2333, S2402, EV2313. Mógłbyś mi tę numerologię wytłumaczyć?
Eizo w okolicach 2 tys zł to S2233W. EV to seria korporacyjna, wyraźnie gorsza. Wszystkie z 01 i 02 w symbolu to TN. Litery na końcu to kolor obudowy i rodzaj podstawy.
Waleczny pisze:Acha, gdzieś tu na forum wyczytałem że uznajesz 4 marki. Eizo, NEC...a pozostałe dwie? :>
Zajmuję się monitorami do nieco bardziej ambitnych celów niż gierki, a to determinuje Pewne rozwiązania techniczne. Kiedyś dobrych monitorów było więcej: Barco, Eizo, Iiyama, LaCie, Nec, Mitsubishi, Sony. Z uwagi na fakt, że lampa kineskopowa stanowiła 90% monitora, było również sporo tanich a niezłych. Po przejściu na LCD wiele firm w ogóle zaprzestało produkcji monitorów i na placu boju zostało ich mniej niż palców jednej ręki. Mimo to rynek jest zawalony monitorami. Jest to wynik boomu, każdy od wielkich po składaczy chce uszczknąć sobie kawałek tego tortu. Jednak są to monitory które mają być kolorowe i jaskrawe. Nic więcej.
Waleczny pisze:Hm, a Philips 240PW9ES?
Nie znam tego monitora, ale z pozycjonowania producenta wynika że to komfortowy model biurowy, podobnie do większości oferty HP.
Waleczny pisze:Brak możliwości edycji posta już parę minut po napisaniu jest na tym forum rozbrajający. I tworzy się syf niestety.
Obecnie jest ustawione na 30 min.
Waleczny pisze:Trafiłem jeszcze na NECa EA231WMi. IPS, w podobnej cenie jak P221w, ale zdaje się że nie ma możliwości kalibracji sprzętowej. Sądząc po Twojej opinii pod jakąś recenzją nie powinienem go brać pod uwagę :) Myślałem jeszcze kiedyś o HP LP2275w, ale zapewne P221w lepszy, a różnica w cenie niewielka.
EA to niemal dokładny odpowiednik korporacyjnej serii Della i HP.
Waleczny pisze:Zastanawiam się jeszcze - czy obniżenie jasności podczas kalibracji poniżej poziomu 0% wiąże się z 'obcinaniem matrycy'? I czy w związku z 12-bitową głębią w U2410 mogę liczyć na to, że nie byłoby to jeszcze tragedią?
Poniżej 0% się nie da. Obcięcie matrycy zachodzi podczas regulacji "kontrastu" oraz wag kanałów RGB. Z tego względu ingerencja powinna być jak najmniejsza. Nie można traktować tego jako subsytutu regulacji jaskrawości. Poszerzone sterowanie w Dell U2410 psu na budę się zdaje. Linearyzacja fabryczna jest taka jakby jej wcale nie było. Wielobitowy LUT tego monitora jest głównie walorem marketingowym.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16356
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 22-24"

01 lutego 2010, 10:41 - pn

Rascal pisze:Prosze o rozszerzenie wypowiedzi na temat serii EV, czym sie charakteryzuje seria korporacyjna i na jakim polu jest gorsza od np. modelu S2233.
Seria EV jest kierowana do korporacji, do użycia biurowych warunkach oświetlenia i aplikacji. Nacisk jest na rozwiązania proekologiczne i cenę. Powszechnie bowiem wiadomo że cena jest najważniejszym argumentem przetargowym. Seria S, poza najtańszymi z końcówkami 01 i 02, to sprzęt uniwersalny. Przewagą nad EV jest doskonalsza linearyzacja fabryczna, zakres regulacji, wybór podstaw i akcesoriów. Stylistycznie pasują do monitorów z serii wyższych SX i CG, przez to można zbudować eleganckie i funkcjonalne stanowiska wielomonitorowe, w których tańsze monitory pomocnicze nie wyróżniają się innymi obudowami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Waleczny
Posty: 15
Rejestracja: 31 stycznia 2010, 04:08 - ndz

Re: Monitor 22-24"

01 lutego 2010, 12:45 - pn

Tom01 pisze:
Poniżej 0% raczej nie jest możliwe. :)
Przy regulacji na minimum poziom jaskrawości to ok 120-140 nitów.
Tom01 pisze: Poniżej 0% się nie da. Obcięcie matrycy zachodzi podczas regulacji "kontrastu" oraz wag kanałów RGB. Z tego względu ingerencja powinna być jak najmniejsza. Nie można traktować tego jako subsytutu regulacji jaskrawości. Poszerzone sterowanie w Dell U2410 psu na budę się zdaje. Linearyzacja fabryczna jest taka jakby jej wcale nie było. Wielobitowy LUT tego monitora jest głównie walorem marketingowym.
Spotkałem się z taką opinią (na cokupic.pl, przy 2209wa, nie wiem czy chodzi o te same jednostki):
"Udało mi się skalibrować tak aby luminancja była 85cd/m2 a punkt czerni 0,15cd/m2!!!!!!! "
Tom01 pisze: Niestety nie nadaje się ów czujnik do czegokolwiek poza zabawą. To kolorymetr, pomyli się w określeniu temperatury barwowej o lekko 500K a krzywe jasności RGB pokrzywi w sobie tylko zrozumiały sposób. Ogólnie należy przyjąć, że jest to dekalibrator.
Hm...no 500K to masakra. 50K byłoby do przeżycia...choć też zauważalne. Ale czy w takim razie powinienem darować sobie kalibrację nim? Do niczego innego nie będę miał dostępu.


Tom01 pisze:
Waleczny pisze:a co mi powiesz o EIZO do 2000zł? Jest kilka modeli...S2202, S2303, S2333, S2402, EV2313. Mógłbyś mi tę numerologię wytłumaczyć?
Eizo w okolicach 2 tys zł to S2233W. EV to seria korporacyjna, wyraźnie gorsza. Wszystkie z 01 i 02 w symbolu to TN. Litery na końcu to kolor obudowy i rodzaj podstawy.
Hm.S2233w to następca S2232w?

Tom01 pisze:
Waleczny pisze:Acha, gdzieś tu na forum wyczytałem że uznajesz 4 marki. Eizo, NEC...a pozostałe dwie? :>
Zajmuję się monitorami do nieco bardziej ambitnych celów niż gierki, a to determinuje Pewne rozwiązania techniczne. Kiedyś dobrych monitorów było więcej: Barco, Eizo, Iiyama, LaCie, Nec, Mitsubishi, Sony. Z uwagi na fakt, że lampa kineskopowa stanowiła 90% monitora, było również sporo tanich a niezłych. Po przejściu na LCD wiele firm w ogóle zaprzestało produkcji monitorów i na placu boju zostało ich mniej niż palców jednej ręki. Mimo to rynek jest zawalony monitorami. Jest to wynik boomu, każdy od wielkich po składaczy chce uszczknąć sobie kawałek tego tortu. Jednak są to monitory które mają być kolorowe i jaskrawe. Nic więcej.
Więc jak z tymi pozostałymi dwiema? :>
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16356
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 22-24"

01 lutego 2010, 12:53 - pn

Waleczny pisze:Spotkałem się z taką opinią (na cokupic.pl, przy 2209wa, nie wiem czy chodzi o te same jednostki):
"Udało mi się skalibrować tak aby luminancja była 85cd/m2 a punkt czerni 0,15cd/m2!!!!!!! "
Zapewne oprócz regulacji jaskrawości 0%, użytkownik przyciął konkretnie sterowanie. Wówczas jest możliwe ustalenie niższej luminancji, ale z dużymi skutkami ubocznymi.
Waleczny pisze:Hm...no 500K to masakra. 50K byłoby do przeżycia...choć też zauważalne. Ale czy w takim razie powinienem darować sobie kalibrację nim? Do niczego innego nie będę miał dostępu.
Monitory szerokogamutowe trzeba ustawiać/regulować ze spektrofotometrem. Nie ma na to rady. Późniejsze profilowanie można wykonać tańszym kolorymetrem, np X-Rite Display 2.
Waleczny pisze:Hm.S2233w to następca S2232w?
Tak. Konkretnie, chronologicznie linia modelowa wygląda tak: L568->L768->S1910->S1921/31->S1932->S2031W->S2231W/S2431W->S2232W/S2432W->S2233W/S2243W/S2433W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Waleczny
Posty: 15
Rejestracja: 31 stycznia 2010, 04:08 - ndz

Re: Monitor 22-24"

04 lutego 2010, 15:27 - czw

Hm. Stwierdzam, że wciąż jeszcze jestem w tej dziedzinie trochę zielony. Dlatego tak wstępnie poszedłem za Pana radą i zdecydowałem się na NEC-a P221w (chyba że mi się coś jeszcze odmieni). Miałem dziś do czynienia z monitorem 22" o tej samej rozdzielczości. Wielkość ok, plamka też mi pasuje. Wolałbym 24", ale najwidoczniej na rzeczywiście warte 24" mnie nie stać. Sprzedawca u którego chcę kupić udostępnia możliwość kalibracji. Żąda sobie za to 150zł, a kalibracja odbywa się, wprawdzie ponoć lepszym od Spydera, ale jednak kolorymetrem - LaCie BlueEye Pro. Myśli Pan że warto? Możliwość kalibracji Spyderem miałby za darmo lub za jakieś symboliczne pieniądze i myślę, że lepiej ją wykonać, niż nie wykonywać kalibracji w ogóle. Czy różnica pomiędzy tymi sprzętami jest warta 150zł? Wydaje mi się to sporą kwotą. Czekam na Pana opinię.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16356
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 22-24"

04 lutego 2010, 15:53 - czw

Waleczny pisze:Sprzedawca u którego chcę kupić udostępnia możliwość kalibracji. Żąda sobie za to 150zł, a kalibracja odbywa się, wprawdzie ponoć lepszym od Spydera, ale jednak kolorymetrem - LaCie BlueEye Pro. Myśli Pan że warto? Możliwość kalibracji Spyderem miałby za darmo lub za jakieś symboliczne pieniądze i myślę, że lepiej ją wykonać, niż nie wykonywać kalibracji w ogóle. Czy różnica pomiędzy tymi sprzętami jest warta 150zł? Wydaje mi się to sporą kwotą. Czekam na Pana opinię.
Tego monitora nie można poprawnie skalibrować wymienionymi zestawami kalibracyjnymi z dwóch powodów:

1. P221W ma tzw poszerzony gamut. Oznacza to że charakterystyka spektralna (widmo) lamp podświetlenia jest inna niż w przypadku monitorów o standardowej przestrzeni sRGB. Ten fakt jest mocno niedobry dla posiadaczy kalibratorów-kolorymetrów. Kolorymetr to urządzenie działające trochę na zasadzie światłomierza. Poprawne wyniki daje tylko przy określonym składzie widmowym, zaburzenie powoduje błędy. I tak kolorymetr w połączeniu z monitorem o szerokim gamucie błędnie określa skorelowaną temperaturę barwową. W zależności od czujnika odchyłka może wynosić od plus 300 do minus 500K. W oparciu o taki wynik punktu bieli prowadzenie dalszej kalibracji mija się z celem. Pomijam oczywiście "kalibracje" wykonywane dla przeciętnych klientów marketu, gdzie fakt jej wykonania jest ważniejszy od efektu.

Więcej na ten temat może Pan poczytać: http://mva.pl/viewforum.php?f=21 Zamieściłem w tym dziale duże fragmenty artykułów o kalibracji, które pisałem dla FOTO.

2. P221W ma programowaną tablicę LUT, lub jak kto woli "sprzętową kalibrację". Właściwość jest szeroko reklamowana, m.in przez samego NEC'a. Oznacza to, że korekcji dokonuje się w monitorze a nie w sterowniku karty graficznej. Ma to ogromny wpływ na płynność przejść tonalnych, neutralne szarości. Aby to wykonać potrzebny jest program kalibracyjny do monitora. Normalnie jest dołączany do monitora, ale tylko w przypadku serii profesjonalnych. Do P221W czyli klasy uniwersalnej nie ma oficjalnie w ogóle czegoś takiego. Jest to niezrozumiałe stanowisko, szczególnie gdy producent z drugiej strony reklamuje że można. Nieoficjalnie mimo wszystko wiadomo, że taką możliwość daje NEC Spectraview II sprzedawany w USA. Niestety zakup trzeba zrobić prywatnie, gdyż producent nie pozwala na sprzedaż poza USA. Bez tego programu nie można optymalnie wyregulować monitora. Tym bardziej że fabrycznie ma mocno niedoskonałe charakterystyki jasności RGB. Słowem do koloru bez kalibracji średnio się nadaje.

Reasumując, ktoś oferujący kalibrację kolorymetrem nie jest świadomy na co się porywa, albo co gorsze ma nadzieje że Pan nie wie co on chce zrobić. :) Skutkiem takiej kalibracji w najlepszym wypadku będą przebarwienia w szarościach, schody na gradientach, punkt czerni w krzakach, niewykluczona dominanta na całym, za duży kontrast obrazu. W najgorszym wypadku, przy użyciu Spydera, monitor zostanie dokumentnie rozregulowany. Ustawić go można wyłącznie dysponując wspomnianym wcześniej oprogramowaniem SVII oraz czujnikiem spektrofotometrycznym, np X-Rite ColorMunki lub I1 Pro.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Justyna
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:09 - pt

Re: Monitor 22-24"

19 lutego 2010, 10:36 - pt

Dzień dobry.

Na początek chciałam się przywitać z wszystkimi, bo jestem nowa na forum :))
Trafiłam tu szukając monitora oczywiście. Mam w związku z tym pytanie: Jaki monitor polecacie przy budżecie ok. 2000 PLN?
Zajmuje się fotografią bardzo intensywnie, ale amatorsko. (dopiero teraz zauważyłam, że to wątek dla zawodowców :) ) Zależy mi jednak na wierności kolorów. Ja w zasadzie będę używać tego monitora wyłącznie do pracy ze zdjęciami. Jednak nie wykluczam możliwości, że przed komputerem siądzie ktoś, kto będzie chciał oglądnąć film. Dlatego tez nie chciałabym wysłuchiwać reklamacji na temat smużenia. (od jakiej wartości milisekund efekt ten nie występuje?)

Tom01 - pisał Pan, że któryś tam monitor nie da sie skalibrować. O co chodzi? To do czego są kalibratory? Czy to oznacza, ze przy zakupie trzeba jeszcze sprawdzać, który monitor da się skalibrować, a który nie? Po czym można to rozpoznać?

Bede wdzięczna za informacje :)

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Tom01
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68518
Liczba tematów: 4140
Liczba użytkowników: 3950
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: USRPL
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu