Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 15:56 - śr

max pisze:Ależ ja nie podważam jakości EIZO. Nigdzie o tym nie wspominałem. Napisałem jedynie, że EIZO EV nie są w żaden sposób kalibrowane czy linearyzowane.
Podobnie jak DELLe, a z Pana wypowiedzi wynika, że niby tak.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 17:25 - śr

Nie napisałem, że niby. Napisałem, że DELL do modelu U2713HM dołącza raport, opatrzony indywidualnym numerem konkretnego monitora, znajdującego się w jednym pudle razem z raportem.
Każdy raport jest oczywiście inny, tak samo jak każdy egzemplarz jest inny. Wygląda on jednak mniej więcej tak:
http://images.anandtech.com/doci/6308/D ... esults.jpg

Zakładam, że informacje podane na raporcie są prawdziwe. Z Pańskiej wypowiedzi wynika natomiast, że są nieprawdziwe i tym samym, że DELL kłamie. Przyznaję, że nie mam argumentu na poparcie tego, że raport jest prawdziwy. Może Pan ma jakiś na poparcie, że nie jest.

Czy ma Pan jakieś doświadczenia, pomiary, mówiące o ile ten konkretnie typ DELL U2713HM jest gorzej zlinearyzowany fabrycznie od statystycznego EIZO EV2436W, który nie podlega żadnym indywidualnym pomiarom w fabryce?

Czy wreszcie Pana zdaniem owa jakość EV2436W jest aż o tyle lepsza, że równoważy wyższą aż o 60% rozdzielczość i sporo większą powierzchnię roboczą U2713HM?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 17:38 - śr

max pisze:Nie napisałem, że niby. Napisałem, że DELL do modelu U2713HM dołącza raport, opatrzony indywidualnym numerem konkretnego monitora, znajdującego się w jednym pudle razem z raportem.
No i? Przecież napisałem: Z raportu wynika, że sprzęt jest rozkalibrowany. Jaka jest wartość tego świstka? Śmiem twierdzić, że nabijanie nieświadomych, naiwnych klientów w bambuko.
max pisze:Zakładam, że informacje podane na raporcie są prawdziwe. Z Pańskiej wypowiedzi wynika natomiast, że są nieprawdziwe i tym samym, że DELL kłamie.
Na kłamstwo mówi się właściwie "marketing". Niejednego DELLa mierzyłem i w zasadzie nic nigdy z przedstawionych słupków się nie zgadzało. Ale jest na to wytłumaczenie, również wymiganie się z zarzutu kłamstwa. Te monitory są wybitnie niestabilne i nietrwałe, więc zmieniają się w czasie. Firma zawsze może powiedzieć, że tak było w fabryce a później to już... Tym bardziej, że nie ma praktycznie żadnych norm.
max pisze:Czy ma Pan jakieś doświadczenia, pomiary, mówiące o ile ten konkretnie typ DELL U2713HM jest gorzej zlinearyzowany fabrycznie od statystycznego EIZO EV2436W, który nie podlega żadnym indywidualnym pomiarom w fabryce?
Jeszcze raz i powoli:
1. Żaden DELL nie jest linearyzowany w fabryce.
2. Tanie EIZO nie jest linearyzowane ale jest mierzone w fabryce, przy czym:
- Co któryś egzemplarz, jako kontrola powtarzalności.
- Pomiary nie są dołączane, bo w przeciwieństwie do DELLa, w EIZO wiedzą, że nie ma się czym chwalić.
max pisze:Czy wreszcie Pana zdaniem owa jakość EV2436W jest aż o tyle lepsza, że równoważy wyższą aż o 60% rozdzielczość i sporo większą powierzchnię roboczą U2713HM?
Nie. Ale to tylko moje zdanie. Właśnie dlatego pracuję na dwóch lepszych ale mniejszych, niż jednej 30-tce DELLa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 18:56 - śr

Tom01 pisze:No i? Przecież napisałem: Z raportu wynika, że sprzęt jest rozkalibrowany. Jaka jest wartość tego świstka? Śmiem twierdzić, że nabijanie nieświadomych, naiwnych klientów w bambuko.
Może i można napisać, że jest rozkalibrowany w porównaniu do EIZO CX, CS. Ale czy jest rozkalibrowany w stosunku do EIZO EV, NEC EA, innej marketówki w podobnych cenach?

Jaka jest wartość świstka? Dokładnie taka jak Pan napisał, a mianowicie jaki był stan w fabryce.
Tom01 pisze:Niejednego DELLa mierzyłem i w zasadzie nic nigdy z przedstawionych słupków się nie zgadzało. Ale jest na to wytłumaczenie, również wymiganie się z zarzutu kłamstwa. Te monitory są wybitnie niestabilne i nietrwałe, więc zmieniają się w czasie. Firma zawsze może powiedzieć, że tak było w fabryce a później to już... Tym bardziej, że nie ma praktycznie żadnych norm.
Norm nie ma, ale wyniki pomiarów są. Wystarczy się z nimi zapoznać.
Proszę się wypowiadać na temat DELLa U2713HM, na podświetleniu W-LED.

Co do pozostałych DELLi na podświetleniu GB-r LED: U2413, U2713H, U3014, wierzę, że jest tak, jak Pan napisał. Tylko my nie o szerokogamutowych, z natury niestabilnych, wymagających zaawansowanej konstrukcji modelach mówimy. One wymagają stabilizacji, kontroli barwy podświetlenia czujnikiem RGB, czujnika temperatury, układu DUC wyrównującego jasność i barwy monitora na całej powierzchni. Całość musi zostać bardzo preceyzyjnie pomierzona i dostrojona w fabryce. Monitor musi być dobrze wentylowany, a elektronika na żywo korygować parametry pływania podświetlenia GB-r LED.

Modele na podświetleniu W-LED nie potrzebują aż tak zaawansowanych rozwiązań. Z tego co kojarzę jest tylko jeden model W-LED, który ma te wszystkie bajery: NEC P242W.

Oczywiście EIZO EV również ich nie mają, podobnie jak U2713HM.
Tom01 pisze: Jeszcze raz i powoli:
1. Żaden DELL nie jest linearyzowany w fabryce.
2. Tanie EIZO nie jest linearyzowane ale jest mierzone w fabryce, przy czym:
- Co któryś egzemplarz, jako kontrola powtarzalności.
- Pomiary nie są dołączane, bo w przeciwieństwie do DELLa, w EIZO wiedzą, że nie ma się czym chwalić.
To co Pana zdaniem przedstawia ten raport? Mz. wynika z niego, że przynajmniej każdy DELL jest mierzony. Oczywiście wynikom brakuje sporo do ideału, ale mz. do zastosowań biurowych tragedii nie ma. Ja osobiście ustawiłbym odrobinę niższą (cieplejszą) temperaturę bieli, aby przyjemniej pracowało się z tekstami. Biel zbliża się na moim przykładzie do 7000K.

No i trzeba wreszcie wspomnieć, że EIZO za 27" 2560x1440 EV2736W życzy sobie 3.100zł. Za EV2436W 1.740zł. Jak widać wg EIZO za większy rozmiar i rozdzielczość warto dopłacić 78%.
Zgadzam się więc z Panem, że rozmiar i rozdzielczość ma duże znaczenie.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 20:06 - śr

A moim zdaniem wynika z niego głównie marketing..
@max - porównywałeś raporty z NEC i EIZO wyższych serii? Dell zakłada dE < 5 :!: nie wiadomo dokładnie, kto, czym i w jakich warunkach robi te pomiary..
raporty choćby z PA czy CX są bardziej precyzyjne, obejmują nierównomierność i zazwyczaj pokrywają się z prawdą, czyli po pomiarach (wykonanych np. przez sklep lub klienta końcowego)
parametry są co najmniej zbliżone, a czasami nawet lepsze :)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 20:24 - śr

Obawiam się, że PA i CX leżą całkowicie poza zasięgiem DELLa i porównywanie nie ma tu większego sensu. To nie ta klasa monitorów i nie te ceny.

PS. Zapomniałem. Na W-LEDzie z pełnymi szykanami oprócz P242W jest jeszcze CS230.
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2014, 20:25 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 20:24 - śr

max pisze:Może i można napisać, że jest rozkalibrowany w porównaniu do EIZO CX, CS. Ale czy jest rozkalibrowany w stosunku do EIZO EV, NEC EA, innej marketówki w podobnych cenach?
Rozkalibrowany to rozkalibrowany. Nie ma znaczenia w stosunku do czego. Jest rozkalibrowany w stosunku do wszystkiego.
max pisze:Jaka jest wartość świstka? Dokładnie taka jak Pan napisał, a mianowicie jaki był stan w fabryce.
Celem istnienia tego świstka jest pobudzenie sprzedaży. Wątpię czy w ogóle jest mierzony. Wartości na papierku nie pokrywają się z walorami monitora. Poza tym, cena monitora jest za niska jak na sprzęt badany sztuka w sztukę. Jednak przeciętny Kowalski myśli, że skoro kwit jest, to monitor jest lepszy niż inny bez papierka. Dziwię się, że Pan też nabiera się na ten chwyt.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 20:27 - śr

Zgodzę się, że monitor bez papierka może być lepszy niż z papierkiem. Ale tylko może. Nie znaczy to jeszcze, że jest.

Ma znaczenie. Zastanawiamy się, który jest mniej rozkalibrowany w stosunku do wszystkiego: EV2436W czy U2713HM?

Kwit mówi, że została zmierzona każda sztuka. Można wierzyć, lub nie. Nie jestem wstanie udowodnić jego prawdziwości, więc muszę przyjąć Wasze zapewnienia.
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2014, 20:32 - śr przez max, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 20:30 - śr

Jeśli o to chodzi, to jakość obrazu na dowolnym EV bez papiera jest lepsza niż dowolnym U z papierem. Albo inaczej. Wady są mniejsze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 21:09 - śr

NocnyJastrzab pisze:A moim zdaniem wynika z niego głównie marketing..
@max - porównywałeś raporty z NEC i EIZO wyższych serii? Dell zakłada dE < 5 :!: nie wiadomo dokładnie, kto, czym i w jakich warunkach robi te pomiary..
Hmm. Dla mnie stoi jak byk, wielkimi bukwami napisane:
http://images.anandtech.com/doci/6308/D ... esults.jpg

Chroma 7121
http://enelec.es/web/pdfs/castellano/7122-E.pdf
Chroma 2326
http://www.barletta-as.com/Chroma/pdf/2226-2326.pdf
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 21:56 - śr

max pisze:Hmm. Dla mnie stoi jak byk, wielkimi bukwami napisane:
Wie Pan, jak się w branży przepracuje trochę lat to przysłowie "papier zniesie wszystko" nabiera złowieszczego znaczenia. Przykładowo w montowni jednej z fabryk TV w Polsce w mieście na "M" stoi Minolta CA-2500, która jest odpalana raz na pół roku głównie po to żeby wysłać Koreańczykom raporty, że nie odstawiają lipy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

26 listopada 2014, 22:11 - śr

Nie wiem. Być może. Nie ma jak tego sprawdzić.

W każdym razie mam nadzieję, że Wątkotwórca dowiedział się czegoś ciekawego z kilku niezależnych stron, a nie tylko, że "Eizo jest najlepsze" :twisted: . Jak to mówi stare przysłowie, "gdzie wszyscy myślą tak samo, tam ..." ;)
Tomasz P
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2014, 15:02 - wt

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

27 listopada 2014, 14:36 - czw

max pisze:
Tom01 pisze:Wszystko rozumiem, ale nie ma zgody na podważanie jakości EIZO i to jeszcze przez DELLe z ulicy jakieś. To odmęty szaleństwa... :mrgreen:
Powtórzę. Nie chodzi o podważanie jakości EIZO, a o zestawienie zalet i wad tylko dwóch konkretnych typów monitorów: EIZO EV2436W i DELL U2713HM.
Dokładnie tak. Chodziło mi o porównanie jakości oferowanej przez tego typu monitory, a nie stwierdzenia typu "EIZO jest lepsze, bo jest lepsze". Niektóre posty wyglądają, jakby były bardziej reklamą, niż próbą rzetelnej obrony argumentów.
Tomasz Pe
Posty: 2
Rejestracja: 25 listopada 2014, 15:25 - wt

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

30 listopada 2014, 09:09 - ndz

Przekonałem się naocznie o rozmiarze ekranu 27" i w ten sposób zrezygnowałem z jego zakupu. W grze pozostaje więc tylko 24" - najlepiej w rozdzielczości 1920x1200. Od biedy kupiłbym i EV2436, ale zastanowił mnie też dobrze oceniany ASUS PB248Q (http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... html#Fazit).

Myślę też, czy nie poszukać czegoś używanego, a kiedyś stanowiło górną półkę. W tej kwestii jestem jednak niedoinformowany i doceniłbym Waszą pomoc.

Dodatkowo chciałbym poddać pod rozwagę następujące stwierdzenia usłyszane od sprzedawcy w sklepie: matryce AMVA (na przykładzie iiyamy) nie męczą wzroku tak bardzo, jak IPS; matryce AMVA to dobry kompromis między TN (lepsze kolory) i IPS (lepsze odświeżanie, znacznie lepsza czerń).
aras
Posty: 46
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, 00:26 - pt

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

30 listopada 2014, 10:30 - ndz

Tomasz P pisze:Niektóre posty wyglądają, jakby były bardziej reklamą, niż próbą rzetelnej obrony argumentów.
Coś w tym jest. :D Może dlatego, że Gospodarz związany z EIZO (albo przywiązany do EIZO), a sama firma faktycznie ma najwyższe miejesce na podium?
Tomasz Pe
Posty: 2
Rejestracja: 25 listopada 2014, 15:25 - wt

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

30 listopada 2014, 12:30 - ndz

aras pisze:a sama firma faktycznie ma najwyższe miejesce na podium?
Firma może oferować najlepsze produkty, ale nie każdemu najlepszy produkt musi być potrzebny.
aras
Posty: 46
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, 00:26 - pt

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

30 listopada 2014, 14:05 - ndz

W takim razie po co zawracać gitarę? Idzie się do Reala czy innego Auchan. Na sali marketowej jest ogrom produktów nie najlepszych. I rad żadnych nie trzeba. Wybierasz między grypą a zapaleniem oskrzeli.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

30 listopada 2014, 15:23 - ndz

A może ktoś chciałby w miarę dobry produkt w umiarkowanej cenie, a nie tylko kiepski i bardzo tani lub bardzo dobry i bardzo drogi. Niestety rynek monitorów popada w skrajności. Nie ma za dużo sprzętu średniej klasy, a nawet jak jest, to owe rodzynki sięgają ceną klasy wysokiej.
aras
Posty: 46
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, 00:26 - pt

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

30 listopada 2014, 15:51 - ndz

No nie ma EIZO za 399,99 zł. :D
Ale są już średniej klasy monitory tej firmy za niewiele ponad 1000 zł. Czy to wysoka cena, zważywszy na nie najlepszą, ale i nie najgorszą jakość? A kosmicznie lepszą niż masówka z Biedronki?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor IPS do pracy i konsumpcji treści w domu

30 listopada 2014, 15:58 - ndz

aras pisze:Czy to wysoka cena, zważywszy na nie najlepszą, ale i nie najgorszą jakość?
Pytanie za 10 punktów: Jaka firma oferuje monitory wyższej jakości?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68635
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu