Monitor do wielu zastosowan

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 21:41 - ndz

Wszystkie wypowiedzi jak na razie bardzo mi pomogly po obu stronach. Raczej juz nie wybiore della:)
Zbliza mnie to to podjecia decyzji, aczkolwiek jeszcze nie jestem do konca przekonany co wziac.
Jeszcze takie pytanie nt eizo cs230. Jak on srebrzy w porownaniu do innych monitorow? Sa moze gdzies zdjecia albo filmki jak to wyglada? On wydaje mi sie ze ma bajlepszy stosunek jakosci do ceny , chyba ze sie myle?

I jeszcze jedna rzecz. Cx241 ma panel pls czy lgd? Bo czytalem recenzje na tym forum i dla mnie jest to niejasno napisane.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 00:39 - pn

CS230 srebrzy tak samo jak inne IPS. CX241 ma panel PLS od Samsunga.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sloma_p
Posty: 73
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 17:03 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 00:52 - pn

Ja jeszcze wtrącę nt. wojenki Eizo-NEC. Od kilku lat powtarzane jest, ze kalibracja NECów serii P/PA jest "problematyczna", ściąganie softu z USA itp. To ja mam pytanie - dlaczego nie użyć basICColor Display 5? Cena porównywalna z SVII i CN, możliwości większe, żadnego ściągania z Stanów itp. Co jest w tym problematycznego?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 01:02 - pn

W tym, że jest (albo przynajmniej był do niedawna) babol w tym sofcie, który wskazywał "Hardware calibration" chociaż tak nie było. Czornyj jest bardziej obeznany w tym temacie. basICColor Display 5 ma podobne zainteresowanie co Spyder 4 :lol: .. jest, niby działa, ale szału nie robi. Poza tym kalibracja SV2 jest z reguły prosta i skuteczna, więc po co kombinować przy "podobnej cenie"..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
sloma_p
Posty: 73
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 17:03 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 01:12 - pn

Ale to zdaje się dotyczyło Eizo S/SX ? Nie chodzi o kombinowanie właśnie, jak z używaniem oprogramowania do monitorów medycznych czy ściągania SVII ze Stanów (pisał Pan, że to się niedługo rozwiąże) - wie Pan, niektórzy potrzebują fakturki itp. ;) Poza tym chyba ten soft od basICColor jako profiler jest bardzo dobry. Pytam, bo niedługo pewnie czeka mnie zmiana monitora (potrzebuję większy, a konfigurację dwu monitorową ciężko będzie mi dobrać, a i z miejscem w pracowni jest mały problem...). Nawiasem mówiąc SV Profiler to właśnie przecież basICColorDisplay, więc jakie to kombinacje? :D
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 12:20 - pn

Tom01 pisze:postawi obok swojego i zrozumie o czym mówię.
Nic tylko w złote ramki oprawić, śmietanką podlać, skwarkami omaścić i cytować wszystkim potencjalnym kupującym. Jest to niezawodna metoda by stwierdzić, że różnice przy normalnej pozycji przed ekranem tak naprawdę są aptekarskie - szczególnie w przypadku CX2x1, którego OCF bynajmniej dupy nie urywa.

Zaprzysięgliu kontrastonaniści i czernioholicy tak czy owak powinni czekać na OLED, ten faktycznie będzie oczojebny rano, wieczór, we dnie, w nocy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 12:22 - pn

sloma_p pisze:Ja jeszcze wtrącę nt. wojenki Eizo-NEC. Od kilku lat powtarzane jest, ze kalibracja NECów serii P/PA jest "problematyczna", ściąganie softu z USA itp. To ja mam pytanie - dlaczego nie użyć basICColor Display 5? Cena porównywalna z SVII i CN, możliwości większe, żadnego ściągania z Stanów itp. Co jest w tym problematycznego?
Oczywiście, że użyć, tylko niekoniecznie kupować - pobrać 14-o dniową wersję demo, skalibrować i czekać na rozwój sytuacji z SVII. Nie ma w tym nic problematycznego poza rejestracją w celu uzyskania klucza licencji próbnej.
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 13:35 - pn

A te oledy kiedy maja wejść? Wiadomo cos wiecej o nich?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 13:45 - pn

Wiadomo - na początku na pewno nie będą tanie, delikatnie to ująwszy ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 15:40 - pn

OLEDami na Twoim miejscu na razie bym się nie przejmował. Z kilku powodów.

1. Technologia ta największe korzyści przynosi w zastosowaniach rozrywkowych, mówiąc wprost w telewizorach. Ponieważ technologia plazmowa, bardzo dobra ale droższa w produkcji i tańsza w sprzedaży nie przynosiła oczekiwanych zysków, trezeba ją było zarzucić, teraz pozostały już tylko OLEDy.

2. Nie ma na razie żadnego modelu monitora na OLEDach.

3. Pierwsze OLEDy będą bardzo drogie mimo, że ich wielkoskalowa produkcja jest tańsza niż LCD. Drogie są maszyny do produkcji, a nie sama produkcja. OLEDa będzie można wydrukować na przemysłowej drukarce plujce.

4. Pierwsze OLEDy będą miały choroby wieku dziecięcego. Zużywający sie w trybie przyspieszonym luminofor niebieski i ogromna mura luminancji, wynikająca z ogromnego kontrastu i przestrzeni kolorów.

5. Zdaje się, że Tom01 jakoś kiedyś naciskał, że każdy monitor należy skalibrować do zastanych w Twoim biurze warunków oświetleniowych. Nie dlatego, że monitory graficzne nie są kalibrowane w fabryce. Są. Nacisk bierze się stąd, że współczesne monitory graficzne osiągają naturalny kontrast ok. 800:1. Dla takiego konstrukcyjnego kontrastu, a zatem i konstrukcyjnego czyli minimalnego poziomu czerni, regulowana jest w fabryce gamma, czyli dynamika monitora. Niestety na prawidłowo skomponowanym miejscu pracy jest jasno tak, aby oczy mogły komfortowo pracować w trybie widzenia fotopowego. W takich jasnych warunkach dość duża ilość światła odbija się od powierzchni ekranu, skutkiem czego widzialny kontrast spada, a poziom czerni rośnie w wyniku oświetlenia czarnego ekranu światłem zewnętrznym. W takich warunkach skalibrowany fabrycznie monitor nie pozwala dostrzec ciemnych szarości. Dlaczego? Ano dlatego, że są ciemniejsze niż światło odbijające się od monitora. Na czym więc polega między innymi kalibracja, na którą Tom01 tak naciska? Ano na podniesieniu poziomu czerni, czyli uczynieniu ją nieco szarą tak, aby w przyblużeniu odpowiadała czerni wyłączonego, ale oświetlonego światłem zewnętrznym monitora. Dalej należy w procesie kalibracji na nowo wyregulować gammę i dynamikę monitora dla nowego poziomu czerni. Skutkiem tego będzie możliwe zobaczenie wszystkich pasków klina szarości na monitorze w jasno oświetlonym stanowisku pracy.
Jakie są skutki i konkluzje takiej kalibracji. Ano takie, że kontrast monitora wynoszący ok. 800:1 zostaje obniżony w procesie kalibracji do 200:1, 300:1, może 400:1.
Jaki jest więc sens kupować OLEDa o kontraście naturalnym 100.000:1, który następnie zostanie skalibrowany do 300:1? A zatem, w którym nieskończona czerń będzie w nocy świecić bardziej niż na najbardziej tandetnym LCDku. Do zastosowań profesjonalnych lub biurowych nie ma żadnego.
Z tego też powodu koncentrowanie się na OCFie jest podobnie istotne.

Wybierz sobie jakiś monitor, ergonomiczny, z w miarę wysoką rozdzielczością. Porządne faktycznie są tylko EIZO i NECi. Skorzystaj z fabrycznej kalibracji, w razie potrzeby podnieś sobie poziom czerni, aby ekran wyglądał jak wydruk papierowy położony przed monitorym oświetlony Twoim światłem na stanowisku, i już. Monitor musi mieć szeroki zakres regulacji mocy podświetlenia, PWM o wysokiej częstotliwości aby nie migał, do celów profesjonalnych skalibrowany (fabrycznie lub manualnie), winien mieć regulacje wysokości położenia ekranu. Wysokie modele profesjonalne mają układy wyrównujące jasność i kolor nierównych po wyprodukiwaniu chińskich matryc koreańskich: LG lub Samsunga. Pozwalają się dokładnie wyregulować lub skalibrować. OCF jest na szarym końcu potrzebnych cech.
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 16:26 - pn

Czyli oled sobie moge juz odpuścić:) dobrze. Jedna decyzja mniej:)

Rany, naprawde na tym forum jestescie bardzo pomocni. Bardzo mily zakatek w sieci. Wielkie dzieki ze caly czas pomagacie, a nie tylko odpowiedzi typu szukaj w google:)

SAM nie sadzilem ze podjecie takiej decyzji zajmie mi az tyle czasu. Sam provowalem szukac roznice w necie na jakichs zdjeciach ale nic nie mogłem znaleźć. Takie cos by znacznie ulatwilo decyzje. Albo zobaczenie na zywo a w przypadku eizo i nec nie jest to takie proste. Boje sie ze kupie sprzet za 4500 on przyjedize a ja powiem "aha ok moze byc". Dlatego kusi ten eizo cs230 bo jak efekt nie bedzie mnie w 100% zadowalal to 2k uwazam za rozsadna cene. Ta powloka ocf jeszcze namacila mi w głowie bo na 2 filmikach juz to widzialem (1 Toma i jakis inny na youtube ) to srebrzenie wyglada okropnie i boje sie ze jedyna decyzja jest cx241, bo juz wiecej to serio nie moge dac za monitor.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 16:49 - pn

Srebrzenie na filmach i zdjęciach zawsze będzie wyolbrzymione, zwłaszcza pod kątem i w ciemności. Efekt wcale nie jest taki straszny. Do tej pory nie było OCF i jakoś się żyło. Ludzie kupują wypasione duże i drogie (powyżej 10 000) TV i też im srebrzą ;(

Proszę zobaczyć na plik 46 i 28 (PA272W vs. CX240)
http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=1255&start=50#p12870
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 17:05 - pn

Na monitor patrzy się na wprost, a pod kątem to robi się zdjęcia, żeby srebrzenie wychodziło. Dokładnie na środku, na wprost, z 60-70cm, nie chce jakoś wychodzić. Za to robione pod kątem, na czarnym ekranie, "przeraża".
max pisze:Próba oddania prawdziwego efektu jest z góry skazana na niepowodzenie, ale załączam kilka fotek "czarnej dziury":
(Używałem różnych automatów: automatyczny automat, portret noc, krajobraz noc itp. "profesjonalne" ustawienia.)
Zdjęcia robione z ok. 70cm, a więc ~ z punku obserwacji.
http://mva.pl/download/file.php?id=255
http://mva.pl/download/file.php?id=256
http://mva.pl/download/file.php?id=257
http://mva.pl/download/file.php?id=258
http://mva.pl/download/file.php?id=259
http://mva.pl/download/file.php?id=260
Powiedziałbym, że rzeczywiste srebrzenie jest nieco mniejsze niż na 11, 22, 33, ale większe niż na aa, bb, cc. Bliżej jednak do wersji cyfrowych.
Mam nadzieję, że pomogłem, a nie zaszkodziłem. :roll:
http://www.youtube.com/watch?v=ChfSR-Nw0cM

Ustaw monitor jak należy, oświetl stanowisko pracy jak należy, używaj go jak należy, a wszystko będzie OK. Za to jak będziesz chciał znaleźć dziurę w całym, to znajdziesz.
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2014, 17:22 - pn przez max, łącznie zmieniany 2 razy.
cz
czuk

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 17:14 - pn

Gadajcie czasem po ludzku...
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 17:38 - pn

A czego tu nie da się zrozumieć? :lol:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

15 grudnia 2014, 18:08 - pn

Też mi się wydaje, że taki amator jak ja tłumaczy dość łopatologicznie. Na bardziej profesjonalny język mnie nie stać...
cz
czuk

Re: Monitor do wielu zastosowan

16 grudnia 2014, 03:18 - wt

To tylko taki wstrzyk pozdro
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

16 grudnia 2014, 14:31 - wt

A czy te monitory (cs230 i cx241) maja czujnik swiatla? Czesto bede siedzial o roznych porach - dzien, noc, cLkoem zgaszone światło. Wiec takie cos chyba by sie przydalo. I dodatkowe pytanie w zwiazku z tym. Czy wtedy kalibracje sie robi na roznyh profilach, a potem zmienia w zaleznosci od swiatla?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

16 grudnia 2014, 15:40 - wt

Przeczytaj jeszcze raz wpis o ilości światła odbitej od czarnego ekranu. W tamtych warunkach jest stała. Teraz w sposób przypadkowy zmień ilość światła w pomieszczeniu i tym samym ilość światła odbitego od ekranu. Dalej, regulując moc podświetlenia zmieniasz poziom bieli i czerni monitora, w związku z tym również tych ciemnoszarych pasków na ekranie. Obie wielkości, jasność otoczenia i moc podświetlenia, zmieniasz w sposób niezależny i przypadkowy.
Czy nie sądzisz zatem, że po każdej zmianie nie trzeba wykonać kalibracji i regulacji dynamiki monitora na nowo? Czy skalibrowany monitor można zatem dowolnie regulować i zmieniać światło w jego otoczeniu?
Pozostawiam do chwili zadumy.
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

16 grudnia 2014, 16:10 - wt

A to ze np. Włączam światło koloru zoltego nie ma na to wplywu?
A z tym poziomem jasnosci to wystarczy ustawic w menu monitora? Czy jakims oprogramowniem typu navigator.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68634
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu