Monitor do wielu zastosowan

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 10:42 - ndz

Droga troche ta zabawa. Ten minitor kiedy sie sam rozkalibruje, ze trzeba bedzie go od nowa kalibrowac? Moim zdaniem, aby temu zapobiec powinien byc ten czujnik, ale jak tom twierdzi on w ogole nie zadziala bez manualnej kalibracji.
Ten 27 juz jest za drogi. I tak mialem kupic 27 cali della za 2500... Moze jeszcze sie zdecyduje na cs230 jako kompromis, bo jest jednak. 2x tanszy.
sloma_p
Posty: 73
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 17:03 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 11:17 - ndz

Niestety, jak ma być dobrze, to nie będzie tanio. Plus jest taki, że możesz sobie zamówić kalibrację zaraz po zakupie i czujnik utrzyma to przez długi czas. Kalibracje robi też @czornyj z tego forum, zależy gdzie mieszkasz, on jest z Krk więc na południu będziesz miał do niego bliżej - no i zdaje się ma trochę taniej ;) Możesz też kupić w Fotoplusie w Krk/Ktw lub ich sklepie internetowym wraz ze wstępną kalibracją - pisz do @NocnyJastrząb z tego forum ;)

A tak w ogóle, jak nie chcesz bawić się w kalibrację, rozważ NECa PA242W z Multiprofilerem - te monitory z fabryki nie wychodzą złe (jak i Eizo), a z MP możesz go względnie dostosować do swoich potrzeb. Tylko potem kalibracja może być kłopotliwa - ale nie niewykonalna, tylko trzeba ściągać soft z USA.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 12:22 - ndz

Niedługo nie będzie trzeba ściągać. Ci co chcieli i potrzebowali SV2 to i tak już mają. SV2 niedługo zagości też do serii P/PA, więc będzie łatwiej i luzem dostać. Tak naprawdę rozbija się o licencję/klucz, czy będzie pozyskany "legalnie" czy nie. ;)

PS. Dla sprostowania w temacie kalibracji: dla serii CX można to zrobić zdalnie, ale to tylko "pół-środek" dla początkujących. Utworzony profil wysłany do Klienta nie będzie widoczny/aktywny w CN i tym samym nie będzie sprzężenia z czujnikiem autokorekcyjnym. Dlatego kalibrację tych monitorów zaleca się robić samemu w miejscu pracy lub przez zamówionego na miejsce "fachowca". Wizytę (z ograniczeniami czasowymi i lokalnymi) może zafundować Tomek (Tom01), Marcin (Czornyj), może niektórym też znany Adam Jędrysik (VitaVision) oraz JA :mrgreen: . Choć pewnie osób dojeżdżających z kalibracją jest więcej, to trzeba uważać. Wskazane osoby znają się naprawdę na rzeczy.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
sloma_p
Posty: 73
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 17:03 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 12:25 - ndz

A to już jest oficjalna informacja z tym SVII ? Wiem, że będzie dodawany do PA322UHD, ale jest jakieś potwierdzenie, że będzie dostępny standalone?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 12:38 - ndz

Breathless pisze:chodzi mi tylko o grafike web, programowanie, gry, filmy i aby nie meczyl wzroku, bo bede dlugo przy nim siedzial.
Przy grafice na potrzeby www też się kalibruje, aby być pewnym co się wypuszcza w świat. Inaczej wychodzą takie rzeczy jak trawa w kolorze kamizelek roboczych służb drogowych. Takich kwiatków jest masa.
Breathless pisze:Ale poki co to wyglada na to ze jest tylko 1 monitor, ktory nie srebrzy... Tylko troche za drogi jak na 24 cale, bo nie ukrywam ze przydaloby sie 27. moze sa jeszcze jakies alternatywy?
27" z podobnym ekranem to CX271. Nie ma innych, ani alternatyw ani tańszych.
Breathless pisze:Droga troche ta zabawa. Ten minitor kiedy sie sam rozkalibruje, ze trzeba bedzie go od nowa kalibrowac? Moim zdaniem, aby temu zapobiec powinien byc ten czujnik, ale jak tom twierdzi on w ogole nie zadziala bez manualnej kalibracji.
Niech Pan logicznie pomyśli: Przedni czujnik autokalibracyjny służy do utrzymywania kalibracji. Nie będzie działał, dopóki nie będzie zrobionej kalibracji. Skoro w nowym nie działa to kalibracja jest czy nie? Max uporczywie wmawia fikcję, myląc regulację i fabryczną kontrolę jakości z kalibracją. Kilka razy pisałem - żaden monitor nie jest fabrycznie skalibrowany do Pana celów i światła, nawet najdroższe i najbardziej zaawansowane modele.
sloma_p pisze:A tak w ogóle, jak nie chcesz bawić się w kalibrację, rozważ NECa PA242W z Multiprofilerem - te monitory z fabryki nie wychodzą złe (jak i Eizo), a z MP możesz go względnie dostosować do swoich potrzeb. Tylko potem kalibracja może być kłopotliwa - ale nie niewykonalna, tylko trzeba ściągać soft z USA.
To chyba najgorsze wyjście. Breathless był gotów kupować drogi CX241 właśnie dlatego, że nie srebrzy, ale martwi go rozmiar. Pan mu proponuje taką samą wielkość ale srebrzącą jak choroba i z problematyczną kalibracją. Multiprofiler to zabawka. Jako-tako nadaje się do regulacji monitora jak jest nowy i można fabryczne nastawy modyfikować udając kalibrację. Jednak to kalibracja nie jest. Z dokładnością manipulacji też nie jest tak różowo jak się opowiada. Nie dalej jak w piątek musiałem zrobić 1100km do klienta i z powrotem, aby poprawiać monitor po Multiprofilerze. Co prawda to był PA271W, czyli świetlówkowy, szybciej się rozjeżdżający, ale w około 1,5 rocznym monitorze, kolorystyka była po kiju. Użytkownik uwierzył zapewnieniom o cudownej mocy Multiprofilera i tak go niby-kalibrował. Zmarnował kupę czasu i materiału kombinując dlaczego jest źle. Podejrzenia z początku padały na wszystko oprócz monitora z Multiprofilerem, aż w końcu metoda eliminacji wskazała winnego. Pojechałem, SKALIBROWAŁEM, wszystko zagrało. Tak tak właśnie wygląda fabryczna kalibracja.

Panie Breathless, nie srebrzący monitor wcale nie oznacza, że Pana materiały będą lepszej jakości. Do niedawna wszystkie srebrzyły niemożliwie i dało się na nich pracować. Trzeba tylko dostosować oświetlenie. Jeśli więc nie ma budżetu na dobry i jednocześnie niesrebrzący, proponuję zainteresować się "zwykłymi". Pewnym utrudnieniem jest fakt, że oferta EIZO nie zawiera już 27-calowych monitorów bez OCF. Zostaje z w zasadzie tylko konkurencja - NEC PA272W. Jest około 1 tys tańszy od CX271. Normalnie nie znalazłbym powodów do jego polecenia, ale w przypadku skrajnego cięcia budżetu, jest najtańszy i dający dobrej jakości reprodukcję. Można zamówić od razu skalibrowany do Pana zastosowań i światła. Na rok będzie spokój. Później trzeba będzie zlecić znów albo kupić oprogramowanie i czujnik. Dość ważna uwaga, SVII kosztuje w tej chwili ok 400-500 zł, więc różnica do CX maleje o połowę, bo oprogramowanie do kalibracji jest w EIZO w komplecie i nie trzeba dokupować. Co do kalibracji przy zakupie, przedmówcy polecili kilka źródeł, więc i ja proponuję rzucić okiem na to co w prawej kolumnie poleca Szef kuchni.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 12:50 - ndz

NocnyJastrzab pisze:Dla sprostowania w temacie kalibracji: dla serii CX można to zrobić zdalnie, ale to tylko "pół-środek" dla początkujących. Utworzony profil wysłany do Klienta nie będzie widoczny/aktywny w CN i tym samym nie będzie sprzężenia z czujnikiem autokorekcyjnym.
Oj, Panie Dominiku, niech Pan uważa z tymi początkującymi bo to tyczy zarówno zlecających ale i zleceniobiorców. Amator klika kilka razy "Next" w programie i uważa ze skalibrowane. A przy kalibracji zdalnie w ogóle robi się cyrk i praktycznie nikt nie robi jej tak jak należy. Stąd zapewne głosy o ograniczeniach w tego typie usługi. Ustawić sprzęt nie będąc w docelowej pracowni jest trudno, ale nie znaczy, że się nie da.

Oczywiście można wykonać kalibrację zdalnie, cały system wraz z targetami będzie działał, będzie pełna funkcjonalność ColorNavigatora, widoczne obliczone targety, związane z profilami w systemie, układy autokontrolne zaprogramowane i działające. Tylko trzeba wiedzieć jak...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 13:03 - ndz

OK.
Jednak skrajnym cięciem kosztów, przy zachowaniu pierwotntch wymagań co do zastosowań i rozmiaru oraz ceny, jest również zamówienie skalibrowanego manualnie do sRGB NECa EA274WMi. Srebrzącego oczywiście. Monitory biurowe niestety nie są w żaden sposób ustawiane fabrycznie, dlatego w tym wypadku kalibracja jest wysoce wskazana.
sloma_p
Posty: 73
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 17:03 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 13:32 - ndz

Tom01 pisze: To chyba najgorsze wyjście. Breathless był gotów kupować drogi CX241 właśnie dlatego, że nie srebrzy, ale martwi go rozmiar.
Nie wiem, czy był gotów kupić, na razie się raczej zastanawia, nawet nad CS230. Wg. mnie nie martwi go tylko rozmiar, ale i cena.
Tom01 pisze:Pan mu proponuje taką samą wielkość ale srebrzącą jak choroba i z problematyczną kalibracją.
Bez przesady. Napisał, że sam nie zamierza kalibrować, a dla Pana czy p. Marcina lub NocnegoJastrzębia raczej nie jest problematyczna? Z tym srebrzeniem to też trochę naciągane - tzn. wiadomo, CX240, do którego jest Pan przyzwyczajony, jest dużo lepszy, ale to widać w określonych warunkach, a PA242W wcale nie srebrzy jak choroba, tylko trochę więcej. To jak spytać kierowcę rajdowego, czy Golf GTi ma dobre hamulce - powie, że nie bardzo. A dla mnie to one są świetne...
Tom01 pisze:Multiprofiler to zabawka.
No dla Pana zabawka. Dla użytkownika bez doświadczenia i chęci kalibracji przydatne narzędzie, do tego łatwe w obsłudze.
Tom01 pisze:Jako-tako nadaje się do regulacji monitora jak jest nowy i można fabryczne nastawy modyfikować udając kalibrację. Jednak to kalibracja nie jest. Z dokładnością manipulacji też nie jest tak różowo jak się opowiada. Nie dalej jak w piątek musiałem zrobić 1100km do klienta i z powrotem, aby poprawiać monitor po Multiprofilerze. Co prawda to był PA271W, czyli świetlówkowy, szybciej się rozjeżdżający, ale w około 1,5 rocznym monitorze, kolorystyka była po kiju. Użytkownik uwierzył zapewnieniom o cudownej mocy Multiprofilera i tak go niby-kalibrował. Zmarnował kupę czasu i materiału kombinując dlaczego jest źle. Podejrzenia z początku padały na wszystko oprócz monitora z Multiprofilerem, aż w końcu metoda eliminacji wskazała winnego. Pojechałem, SKALIBROWAŁEM, wszystko zagrało. Tak tak właśnie wygląda fabryczna kalibracja.
Nigdy nie wiadomo, co przez te 1,5 roku robił użytkownik. Nikt nie twierdzi, ze MP to cudowne narzedzie, ale pisanie, że po 1,5 roku się u kogoś kolory rozjechały to szukanie sensacji, bo na CCFl to nic szczególnego. Zamówił kalibrację, bo mu była potrzebna i już. Jak będzie używał CCFL przez 15 tys. godzin rocznie to mu się rozjedzie szybko, jak LEDa przez 1500 to wolniej. Zmiennych jest dużo.

Po raz kolejny mam wrażenie, że największą zaletą wg. Pana jest to, w czym akurat przewagę ma Eizo. Jak się to czyta, to można pomyśleć, że NEC się do niczego ie nadaje, bo a to się rozjeżdża, a to kalibracja problemowa, a to z fabryki wyjeżdża źle ustawiony itp. itd. Wg. Pana standardów być może tak jest. 99,9% użytkowników nie zobaczy różnicy, chyba,ze się stworzy odpowiednie warunki i powie, na co patrzeć. Mam ogromny szacunek do Pana wiedzy, ale to ciągłe, może nie bezpośrednie (np. cyt. "Normalnie nie znalazłbym powodów do jego polecenia"), ale w każdym możliwym punkcie krytykowanie NEca jest z deka nie w porządku.

Na koniec - może dla niektórych różnica 500 zł to niedużo, ale np. dla mnie, jakbym mógł tyle zaoszczędzić, a nie chciał kalibrować (bo to kolejne 900 zł na i1DP, soft i czas na naukę), to by było dużo.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 14:11 - ndz

sloma_p pisze:Z tym srebrzeniem to też trochę naciągane - tzn. wiadomo, CX240, do którego jest Pan przyzwyczajony, jest dużo lepszy, ale to widać w określonych warunkach, a PA242W wcale nie srebrzy jak choroba, tylko trochę więcej.
Wcale nie jestem przyzwyczajony do CX240. Paradoksalnie wcale nie mam monitora z OCF na biurku, ale w przeciwieństwie do większości wypowiadających się, WIEM jaka jest różnica i bardzo na nią czekam. Nawet Max zachwyca się OLEDem i jego czernią na tablecie a jednocześnie bagatelizuje jej brak na monitorach. Brak konsekwencji. LCD ma masę wad i ich eliminacja jest dążeniem do lepszego naśladowania obrazu rzeczywistości. Uważam to za naturalne.
sloma_p pisze:Dla użytkownika bez doświadczenia i chęci kalibracji przydatne narzędzie, do tego łatwe w obsłudze.
Wręcz przeciwnie. Wielu ludziom się wmawia, że Multiprofiler wystarczy. Skutki są takie jak moja piątkowa "wycieczka".
sloma_p pisze:Nigdy nie wiadomo, co przez te 1,5 roku robił użytkownik.
Hmmm... zapewne ciągał monitor na sznurku za samochodem. Albo używał jako deski do krojenia...
sloma_p pisze:Po raz kolejny mam wrażenie, że największą zaletą wg. Pana jest to, w czym akurat przewagę ma Eizo. Jak się to czyta, to można pomyśleć, że NEC się do niczego ie nadaje
Czy to moja wina, że taki jest układ sił?
sloma_p pisze:Mam ogromny szacunek do Pana wiedzy, ale to ciągłe, może nie bezpośrednie (np. cyt. "Normalnie nie znalazłbym powodów do jego polecenia"), ale w każdym możliwym punkcie krytykowanie NEca jest z deka nie w porządku.
PA272W z SVII jest zaledwie kilkaset zł tańszy od CX271 a ma gorszy ekran, gwarancję, oprogramowanie o skromniejszych możliwościach, nie ma czujnika autokorekcyjnego, prostsze rozwiązania techniczne. Moim zdaniem wybór jest jednoznaczny. Jeśliby, tak jak 2 lata temu i wcześniej, różnica cen była adekwatna do różnic sprzętowych, można było rozważać jako alternatywę. Obecnie, uważam, kompletnie bez sensu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sloma_p
Posty: 73
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 17:03 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 14:51 - ndz

Tom01 pisze: Wcale nie jestem przyzwyczajony do CX240. Paradoksalnie wcale nie mam monitora z OCF na biurku, ale w przeciwieństwie do większości wypowiadających się, WIEM jaka jest różnica i bardzo na nią czekam. Nawet Max zachwyca się OLEDem i jego czernią na tablecie a jednocześnie bagatelizuje jej brak na monitorach. Brak konsekwencji. LCD ma masę wad i ich eliminacja jest dążeniem do lepszego naśladowania obrazu rzeczywistości. Uważam to za naturalne.
No właśnie o to chodzi - Pan to widział, wie o co chodzi, więc rozumie, czego oczekiwać. Problem w tym, że to jest rzeczywiście przeszkadzające w określonych warunkach, w normalnej pracy nie ma to większego znaczenia, chyba, ze specjalnie tego szukamy.
Tom01 pisze: Wręcz przeciwnie. Wielu ludziom się wmawia, że Multiprofiler wystarczy. Skutki są takie jak moja piątkowa "wycieczka".
Bo wystarczy, dopóki się nie kombinuje. A jak ktoś zaczyna przestawiać monitor bo coś mu tam nie pasuje, bez czujnika, to się robią problemy.
Tom01 pisze:Hmmm... zapewne ciągał monitor na sznurku za samochodem. Albo używał jako deski do krojenia...
Wystarczy, ze pracował 8 godzin dziennie na jasności 200 cd/m2 to mu się monitor na CCFL rozjedzie. Poza tym, to inny model w innej technologii podświetlania - co to ma wspólnego z PA242W?
Tom01 pisze: Czy to moja wina, że taki jest układ sił?
No właśnie układ sił jest taki, że różnice dla użytkownika nie drukującego i nie potrzebującego krytycznej jakości koloru są niewielkie. Można podkreślać zalety jednego rozwiązania, pokazywać obrazy testowe itp. ale w normalnym użytkowaniu nie ma to aż takiego znaczenia. Będzie odbiegać od wzorca czy nawet potencjalnych możliwości monitora, ale dalej będzie wystarczająco dobre. Na ilu monitorach po wyjęciu z pudełka i bez kombinacji uzyszkodników widział Pan trawę w kolorze pomarańczowym? Jak NEC był tańszy, to też zawsze się coś znalazło, żeby go nie polecać.
Tom01 pisze: PA272W z SVII jest zaledwie kilkaset zł tańszy od CX271 a ma gorszy ekran, gwarancję, oprogramowanie o skromniejszych możliwościach, nie ma czujnika autokorekcyjnego, prostsze rozwiązania techniczne. Moim zdaniem wybór jest jednoznaczny. Jeśliby, tak jak 2 lata temu i wcześniej, różnica cen była adekwatna do różnic sprzętowych, można było rozważać jako alternatywę. Obecnie, uważam, kompletnie bez sensu.
Jak pisałem - dla jednych kilkaset złotych to nic, dla innych to dużo. Jako ktoś miał budżet 2500 i musi brać kredyt/prosić o zgodę małżonkę (co jest zazwyczaj trudniejsze niż wzięcie kredytu) to czy wyda więcej 1400 czy 2000 jest sporą różnicą. Czasem dołożenie nawet 100 zł jest problemem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 15:04 - ndz

Tablet na OLED jest super, ale:
1. Ma o 78% większą rozdzielczość od CX241.
2. Ma 100x wyższy kontrast, a więc i 100x niższy poziom czerni, od CX241.
3. Kosztował mnie 5,5x mniej niż CX241.
4. Używany jest wyłącznie do "konsumowania treści", no i może trochę do wypisywania głupot na mva.

Ja niczego nie bagatelizuję. Ja nie rozważam tylko rozwiązań technicznych w oderwaniu od ceny i potrzebnych zastosowań. Jak już kiedyś wspominałem, każdy musi pójść na kompromis w dziedzinie ceny, rozmiaru, rozdzielczości, jakości, wierności, srebrzenia. Nie należy oszczędzać tylko na ergonomii, bo to niezdrowo.
Mam więc porównanie ekranu z najlepszą możliwą czernią, wgniatającą w podłogę każdy LCD z OCF. Moje zdanie jest takie, że do filmów LCD się nie nadaje. Tutaj tylko plazma i OLED.
Z kolei do pracy na prawidłowo oświetlonym stanowisku, LCD z lub bez OCF całkowicie wystarcza. Oczywiście brak srebrzenia jest niewątpliwą zaletą, ale nie wpływa na komfort, jakość, wydajność pracy. W typowych warunkach pracy (nie rozrywki) jego znaczenie jest minimalne. Co mi po nieskończonym kontraście OLEDa przy wpisywaniu kodu, czy pracy nad grafiką wyświetlaną później na tandetnym LCDku z kontrastem 500:1. Oczywiście, gdy dysponuje się niegraniczonym budżetem można do redakcji tekstów wybrać, CG, OCF, wysoką rozdzielczość, kalibrację, autokorekcję, selekcję, czy co tam jeszcze.

PS. To co z tym skalibrowanym do sRGB EA274WMi do www? Chyba mi umknęły wszystkie komentarze na jego temat.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 15:31 - ndz

max pisze:Oczywiście brak srebrzenia jest niewątpliwą zaletą, ale nie wpływa na komfort, jakość, wydajność pracy.
Właśnie na powyższe wpływa znacznie. Zwiększa możliwości operacyjne monitora, daje lepszy zakres możliwości ustawień, stanowi o mniejszych ograniczeniach. Niech Pan w końcu załatwi sobie wypożyczenie takiego, postawi obok swojego i zrozumie o czym mówię.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 15:34 - ndz

Nie stać mnie na taki. Ani takiego nie potrzebuję. Mam już LCD, plazmę i OLEDa. Starczy. Na razie. :twisted:
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 16:02 - ndz

No wiec chyba teraz mi pozostalo zastanowic sie nad cs230 i cx241, bo rozsadnej 27" chyba juz nie dostane do tej kwoty. W cs230 podoba mi sie cena. Mam takie wrazenie, ze jest niska jak na tejklasy monitor. Odwrotnie chyba jest z cx241. W nim wszystko mi sie podoba i moglbym dac za niego juz te np. 3200,- ale niestety kosztuje 1000 drozej. No isam nie wiem czy wykorzystam jego potencjał, szczegolnie jesli nie chce kalibrowac (bo to juz kompletnie wykracza poza budzet). Mysle ze jakby nie srebrzenie to chyba ten cs230 by wystarczyl? Czy jednak roznica w jakosci jest tak wielka, ze warto dodac 2x tyle? Nie bedzie to profanacja miec taki monitor i nie skalibrowany?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 16:33 - ndz

Breathless pisze:No wiec chyba teraz mi pozostalo zastanowic sie nad cs230 i cx241, bo rozsadnej 27" chyba juz nie dostane do tej kwoty.
Dlaczego? W cenie CX241 masz jeszcze NEC PA272W. 27" 2560x1440. Ja taki mam. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 16:59 - ndz

Breathless pisze:czy wykorzystam jego potencjał
Ma Pan oczy, więc będzie Pan wykorzystywał jego potencjał, bo będzie Pan na niego patrzył.
Breathless pisze:Nie bedzie to profanacja miec taki monitor i nie skalibrowany?
Należałoby. Jeśli się kupuje monitor tej klasy, to wypada go poprawnie ustawić.
max pisze:Dlaczego? W cenie CX241 masz jeszcze NEC PA272W. 27" 2560x1440. Ja taki mam. :mrgreen:
To się fachowo nazywa syndrom myszki i ogonka. ;) Ja z kolei mam na biurku monitory nawet droższe niż 4 tys i nie są to PA272W. Dlaczego? To co stoi na własnym biurku niekoniecznie jest najlepszym wyborem, choć bardzo byśmy chcieli myśleć, że tak właśnie jest. Oto jest sedno tego wątku. Albo chwalimy co jest dobre, wskazujemy warte uwagi cechy, albo chwalimy co mamy na stole.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 17:20 - ndz

Tom01 pisze:To się fachowo nazywa syndrom myszki i ogonka. ;) Ja z kolei mam na biurku monitory nawet droższe niż 4 tys i nie są to PA272W. Dlaczego? To co stoi na własnym biurku niekoniecznie jest najlepszym wyborem, choć bardzo byśmy chcieli myśleć, że tak właśnie jest. Oto jest sedno tego wątku. Albo chwalimy co jest dobre, wskazujemy warte uwagi cechy, albo chwalimy co mamy na stole.
Wychodzi Pan z założenia, że chwalę to co mam na biurku.
1. Nie przypominam sobie, abym w tym wątku zaczął wychwalać swój monitor. Dopiero teraz wyjawiłem swój wybór. Późno, nie? Mogę zacząć zachwalanki, jeśli Pan chce. ;)
2. Zakłada Pan, że w związku z tym brak mi obiektywizmu i trzeźwego spojrzenia. Tak może być, ale wcale nie musi. Odezwało się tu kilku forumowiczów, którzy dokonali tego samego wyboru.
3. Zwykle przytaczam informacje, które nie zależą od mojego widzimisię: cena, rozdzielczość, rozmiar, rodzaj podświetlenia, kontrast, gamut. Kwestię jakości jest już niestety trudno ująć przy pomocy liczb, ale staram się przytaczać odnośniki do różnych pomiarów.
4. Mam myszkę bez ogonka. :P
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 21:00 - ndz

max pisze:Wychodzi Pan z założenia, że chwalę to co mam na biurku.
Sposób argumentacji wyraźnie na to wskazuje i nie tylko w tym wątku. Ja wiem z jakiego monitora Pan korzysta, więc wyraźnie wychwytuję pewne niuanse wypowiedzi.
max pisze:Zakłada Pan, że w związku z tym brak mi obiektywizmu i trzeźwego spojrzenia.
Przyznaję, że wnikliwie analizuje Pan zjawiska i wyciąga często poprawne wnioski. Godne pochwały, tym bardziej, że analizy są teoretycznie. Z tego samego powodu jednak nie ma 100% obiektywności, bo bez naocznego porównania, być nie może.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 21:29 - ndz

Nie przeczę, z całą pewnością nie mam Pańskiego doświadczenia, wiedzy, umiejętności. Nie widziałem też tyle co Pan. Przyznaję też, że wiele wniosków wyciągam wyłącznie na zasadzie logicznego rozumowania, łączenia informacji, dedukcji. Czasem to za mało.

Jednak co do obiektywizmu, który nawet jeśli z mojej strony nie jest 100%, to śmiem twierdzić, że jest jednak dość duży. Choćby dlatego, że nie mam funta kłaków z takiej czy innej opinii, porady czy udzielonej informacji. Kompletnie nic.

Po wtóre, jestem osobą trochę przekorną. Z tego powodu często podaję argumenty przeciwne do ogólnopanujących w wątku. Myślę, że dla osoby podejmującej decyzje takie informacje są cenne, gdyż pozwalają zapoznać się zarówno z zaletami jak i wadami określonych wyborów. Inne prowadzenie dyskusji, przytakiwanie na każdym kroku, nie pozwala na świadome podejmowanie decyzji, a przenosi ją całkowicie na osobę udzielającą porad, która akurat przewodzi w wątku.

Kolejne. Przyzna Pan chyba sam również, ż Pańskie porady są dość jednostronne, przewidywalne, powtarzalne. Czy w związku z tym obiektywne? Nie chcę sugerować, że nie, bo wielokrotnie ma Pan rację. Mam jednak czasem wrażenie, że rutyna wygrywa i nie wczytuje się Pan w potrzeby Czytelników, a bardziej skupia się na informacji, na ile delikwent może sobie pozwolić. Proszę wybaczyć, ale często takie odnoszę wrażenie. Jeśli to prawda, nie koresponduje to również z obiektywnością.
Wiem, że stawiam Pana w trudnym położeniu, bo jak tu się bronić w sposób przekonujący. Nie da się.

Zachęcam więc do zapoznania się z dyskusją, z argumentami za i przeciw, pochodzącymi od różnych osób, jeśli to możliwe do obejrzenia przedmiotu sporów na żywo. Wymaga to sporo zachodu, ale tak podjęta decyzja będzie z pewnością dobra, a może nawet bardzo dobra, również w relacji do poniesionych kosztów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do wielu zastosowan

14 grudnia 2014, 21:37 - ndz

max pisze:Przyzna Pan chyba sam również, ż Pańskie porady są dość jednostronne, przewidywalne, powtarzalne. Czy w związku z tym obiektywne?
Jak najbardziej obiektywne. W każdym razem bardzo się staram. Porada która byłaby co pół sezonu inna, byłaby bardziej wiarygodna? W branży w której pracuję rzadko co się zmienia. Latami nic, więc i poglądy są "stabilne". ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68636
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu