Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Canon95
Posty: 4
Rejestracja: 27 marca 2024, 10:22 - śr

Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

05 kwietnia 2024, 12:54 - pt

Cześć,
rozglądam się za monitorem do Fotografii i grafiki, sporo poczytałem i już sam nie wiem co wybrać. Moją uwagę zwraca marka EIZO, jeśli macie inne propozycje - bardzo proszę :D.
Aktualnie myślę o przekątnej 24", ale większość zaleca 27".

Moje wymagania to gamut sRGB 100% i Adobe przynajmniej 99%. Rozpoczynam przygodę z drukiem, głównie druk Ecosolvent. Tworzę wydruk swoich zdjęć na Canvasach, ale też w grę wchodzą inne materiały. Rozpoczynam przygodę z drukiem. Obecnie mam NEC 245WMi-2 CT i jestem średnio zadowolony, a kupując kalibrator mija mi się to z celem i jest średnio opłacalne, bo z tego co wyczytałem to nawet nie ma 100% sRGB. Oczywiście oprócz wydruków będę wrzucał zdjęcia do sieci, chcę mieć jak najbardziej oddane barwy na monitorze, abym później mógł skupić się na druku, nie zawracając sobie głowy faktem, że na monitorze nie mam kolorów, które powinienem widzieć.

Budżet do 3500-4000 + do tego kalibrator. Pytanie nr 2, czy kupując EIZO i mając NECA jest kalibrator, który np. ustawi mi EIZO, a w dodatku będzie działała na NECU? Chcę mieć NECA jako rezerwowy monitor z możliwością kalibracji.

Dzięki za pomoc 8-) !
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

10 kwietnia 2024, 10:47 - śr

Nie ma żadnego związku jakości wyświetlania, profilu pracy z czarodziejskimi procentami "pokrycia". Proponuję zerknąć: https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/345

Co do doboru, proponuję zainteresować się tą grupą: https://monitory.mastiff.pl/monitory/color.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Canon95
Posty: 4
Rejestracja: 27 marca 2024, 10:22 - śr

Re: Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

19 kwietnia 2024, 08:54 - pt

Tom01 pisze:
10 kwietnia 2024, 10:47 - śr
Nie ma żadnego związku jakości wyświetlania, profilu pracy z czarodziejskimi procentami "pokrycia". Proponuję zerknąć: https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/345

Co do doboru, proponuję zainteresować się tą grupą: https://monitory.mastiff.pl/monitory/color.html
Mam NEC 245WMi-2 CT i jakoś mnie nie powala. Zwłaszcza, że był po kalibracji... Po przełączeniu na sRGB kolory są marne. Nawet nie wiem czy odpowiednio odwzorowane względem tego co powinien ten Gamut oferować - cienie są wręcz czarne. W dodatku druga sprawa, nie wiem czy powinno tak być w takich monitorach do "foto", że sobie ręcznie mogę kontrast, jasność itd. zmieniać mimo, że wybrałem dany gamut :roll:...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

19 kwietnia 2024, 13:03 - pt

Canon95 pisze:
19 kwietnia 2024, 08:54 - pt
Mam NEC 245WMi-2 CT i jakoś mnie nie powala. Zwłaszcza, że był po kalibracji... Po przełączeniu na sRGB kolory są marne. Nawet nie wiem czy odpowiednio odwzorowane względem tego co powinien ten Gamut oferować - cienie są wręcz czarne. W dodatku druga sprawa, nie wiem czy powinno tak być w takich monitorach do "foto", że sobie ręcznie mogę kontrast, jasność itd. zmieniać mimo, że wybrałem dany gamut :roll:...

Tak właśnie ma być. Im wyższej klasy monitor, tym mniejszy efekt WOW. One są stonowane, przygaszone, saturacja nie wypala oczu. Jeśli natomiast chcemy obraz oczojebny, trzeba patrzeć na masówkę.

Co do regulacji, NEC EA nie ma blokowanego menu, jednak jeśli się w nim grzebie, oprogramowanie zarządzające podniesie alarm i zaproponuje powrót do trybu kalibrowanego. Tyle, że domyślnie wersja CT tego nie ma. Mają natomiast wszystkie z linku, który podałem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Canon95
Posty: 4
Rejestracja: 27 marca 2024, 10:22 - śr

Re: Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

25 kwietnia 2024, 09:46 - czw

Tom01 pisze:
19 kwietnia 2024, 13:03 - pt
Canon95 pisze:
19 kwietnia 2024, 08:54 - pt
Mam NEC 245WMi-2 CT i jakoś mnie nie powala. Zwłaszcza, że był po kalibracji... Po przełączeniu na sRGB kolory są marne. Nawet nie wiem czy odpowiednio odwzorowane względem tego co powinien ten Gamut oferować - cienie są wręcz czarne. W dodatku druga sprawa, nie wiem czy powinno tak być w takich monitorach do "foto", że sobie ręcznie mogę kontrast, jasność itd. zmieniać mimo, że wybrałem dany gamut :roll:...

Tak właśnie ma być. Im wyższej klasy monitor, tym mniejszy efekt WOW. One są stonowane, przygaszone, saturacja nie wypala oczu. Jeśli natomiast chcemy obraz oczojebny, trzeba patrzeć na masówkę.

Co do regulacji, NEC EA nie ma blokowanego menu, jednak jeśli się w nim grzebie, oprogramowanie zarządzające podniesie alarm i zaproponuje powrót do trybu kalibrowanego. Tyle, że domyślnie wersja CT tego nie ma. Mają natomiast wszystkie z linku, który podałem.
Dobrze, ale jednak taki NEC, który posiadam to monitor typowo biurowy. Więc wolę mieć monitor z "mniejszym WOW", który odwzoruje mi dany gamut. Z drugiej strony gdyby tak było jak piszesz, że wszystko jest stonowane, przygaszone itd., to by nikt nie korzystał z monitorów do FOTO. Chyba, że masz na myśli poprawne odwzorowanie barw. Mój NEC tam gdzie jest cień, to mam wrażenie, że jest czarna plama, tak jakby miał problem z wyświetlaniem popranie cieni. W każdym razie szukam czegoś dla siebie, przy czym nie będę musiał mieć zagwozdki czy odpowiednio wyświetla mi monitor dany gamut.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

25 kwietnia 2024, 11:42 - czw

Czasem ten NEC nie jest podłączony HDMI i w sterowniku karty jest ograniczona kwantyzacja?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Canon95
Posty: 4
Rejestracja: 27 marca 2024, 10:22 - śr

Re: Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

25 kwietnia 2024, 12:08 - czw

Tom01 pisze:
25 kwietnia 2024, 11:42 - czw
Czasem ten NEC nie jest podłączony HDMI i w sterowniku karty jest ograniczona kwantyzacja?
Tak, mam podłączony przez HDMI do lapka, co do ograniczeń to w którym miejscu szukać lub pod jaką opcją?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3887
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

25 kwietnia 2024, 12:27 - czw

Na bank to kwestia zintegrowanej grafiki i sterownika - po HDMI ekran jest rozpoznawany jako "TV cyfrowy", co może ograniczeniami dynamiki. Trzeba zajrzeć do sterownika..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii i grafiki (drukowanie)

26 kwietnia 2024, 10:51 - pt

Trzeba szukać czegoś, co będzie się nazywało "zakres koloru" lub coś podobnego. Ważne jest to, że będzie dwie opcje, "ograniczony" i "pełny". Dobrze też sprawdzić, czy model koloru jest RGB a nie YUV oraz próbkowanie 4:4:4 a nie np 4:2:2.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 7 użytkowników online :: 6 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Adaro58, Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], hucul, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68419
Liczba tematów: 4132
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu