NEC MultiSync PA242W - EIZO ColorEdge CX240

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
zpasji
Posty: 14
Rejestracja: 05 marca 2014, 15:43 - śr

NEC MultiSync PA242W - EIZO ColorEdge CX240

23 września 2014, 19:15 - wt

Witam,
zastanawiam się nad zakupem monitora 24 calowego w formacie 16:10 rozdzielczości 1920x1200 głównie dlatego że obecnie pracuję na takim monitrorze - Dell U2412M.
Jest to nie najgorszy monitor do zadań biurowych, jednak chciałbym go wymienić na inny głównie z powodu "wyżerania oczu" ;). Chciałbym zakupić 24'' głównie dlatego że przyzwyczaiłem się do tych rozdzielczości
i w mojej pracy się sprawdzają, 27" to dla mnie niewiadoma i raczej nie chciałbym narazie eksperymentować. Aktualnie zastanawiam się nad zakupem monitora do 4300 zł. Moimi typami są
NEC MultiSync PA242W lub EIZO ColorEdge CX240. Aktualnie jestem bardziej zdecydowany na zakup NECa - chyba względy wizualne i zdaje się prostsza forma kalibracji darmowy program Multiprofiler.
Jednak chciałbym się skonsultować bo jestem laikiem i być może warto byłoby jeszcze przemyśleć decyzję. Poniżej zebrałem część danych opisujących oba modele:


NEC MultiSync PA242W
Rodzaj panelu: Matryca AH-IPS z podświetleniem GB-R LED
Wielkość ekranu [cale/cm]: 24.1 / 61.1
Proporcje obrazu: 16:10
Jasność [cd/m2]: 340
Kontrast: 1000:1
Kąty widzenia [°]: 178 poziomo / 178 pionowo (CR 10:1)
Czas reakcji [ms]: 6 (grey-to-grey); 16 (8 white / black; 8 black / white)
Kolory [miliard]: 1,074 (10 bitów na kolor) 16.77 milionów z palety 1.06 miliarda
Rozmiar Gamutu Barwowego/ Pokrycie: 108.6% / 99.3% Adobe RGB
Waga [kg]: 10.6; Bez stopki: 7,4
Gwarancja 36 miesięcy
Typ gwarancji standardowa
Dokupienie gwaracji do 60 mc kosztuje +405,69
Gwarancja: 3 lata (w tym na podświetlenie ekranu)
Pobór mocy (praca) [W] 56 maks.
Pobór mocy (czuwanie) [W] 1
Cena ok 3 959,00 zł z VAT



EIZO ColorEdge CX240
Waga 9,6 kg
Pobór mocy podczas spoczynku < 0,5 W
Zużycie energii Maksymalny pobór mocy: 98 W
Typowy pobór mocy: 38 W
Odwzorowanie przestrzeni barw Adobe RGB: 97%
Typ ekranu Matryca IPS, 24,1" / 61 cm (611 mm)
Typ matrycy LED, IPS
Przekątna ekranu 24,1"
Format ekranu 16:10
Nominalna rozdzielczość 1920 x 1200
Częstotliwość (pionowa/pozioma) 61 Hz / 78 kHz
Wielkość plamki 0.27 mm
Jasność 300 cd/m2
Kontrast statyczny 1000:1
Kąt widzenia w poziome 178 stopni
Kąt widzenia w pionie 178 stopni
Czas reakcji 7.7 ms
Liczba wyświetlanych kolorów 16,7 mln
Cena ok 4 180,77 zł z VAT w tym ColorNavigator - bez CN cena 3 873,27 zł z VAT


Mam jeszcze kilka pytań które mogą wpłynąc na podjęcie decyzji przynajmniej tak mi się wydaje:

Czy warto dokupić gwarancję do NECa? Czy ona będzie na badpixele ? Podejrzwam że np. sprzedając monitor np. za > niż 3 lata taka gwarancja może podnieść cenę monitora o ok 200-300 zł, pytanie tylko czy warto ją zakpić czy ewentualne naprawy mogą być droższe niż te 200-300zł.
Na czym polega gwarancja obejmująca podświetlenie ekranu ?
Czy w tego typu monitorach często pojawiają się bad piksele lub subpiksele czy są one objęte gwarancją ?


Czy dane kalibracji monitora podane fabrycznie mogą z czasem ulec zmianie ? Z tego co zrozumiałem NECA kalibruje się następująco do zakupionego modelu dołączony
jest spis parametrów monitora skalibrowanego przez profesjonalny kalibrator i mając te parametry i używając multiProfilera można skalibrować monitor. Czy tak to się odbywa?
Czy te parametry podane dla konkretnego monitora moga ulec z czasem zmianie i nie będzie można się na nich wzorować ? Czy różnica jest zauważalna?

Czy jednym ze sposobów kalibracji monitora Eizo jest możliwość skorzystania z oprogramowania ColorNavigator bez dodatkowych sprzętów ? Jaki byłby sposób trudności w kalibracji tych monitorów dla NECa byłoby to łatwiejsze ? Jest to dla mnie ważny argument przy zakupie ponieważ nie będę miał możliwości zlecić jego profesjonalnej kalibracji.


Eizo produkowane sa w Japoni a NECi w Chinach? Czy przekłada sie to w jakimś stopniu na jakość tych monitorów?


Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3889
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC MultiSync PA242W - EIZO ColorEdge CX240

23 września 2014, 21:21 - wt

1] MultiProfiler nie kalibruje! Było to już tłuczone..

2] Dlaczego 27" to niewiadoma? Niesłusznie się Pan boi, chociaż "eksperyment" może się różnie skończyć. Większość ostatnio porównujących 24" vs. 27" patrzy potem na 24" pogardliwym wzrokiem.. hehe.. też tak teraz mam 8-) Tym bardziej, że teraz niewiele dzieli PA242W do PA272W ;)

3]
Czy warto dokupić gwarancję do NECa? Czy ona będzie na badpixele ? Podejrzwam że np. sprzedając monitor np. za > niż 3 lata taka gwarancja może podnieść cenę monitora o ok 200-300 zł, pytanie tylko czy warto ją zakpić czy ewentualne naprawy mogą być droższe niż te 200-300zł.
Czy warto to już musi użytkownik ocenić. Rozszerzona gwarancja jest taka sam jak standardowa tylko dłuższa. Gwarancja (na pół roku od zakupu) na wady pikseli dotyczy NEC seria SpectraView Reference (dodatkowo teraz 5-letnia gwarancja jako standard) oraz EIZO seria Color Edge CG. Generalnie zarówno EIZO jak i NEC (CS/CX/CG oraz PA/SV) nie psują się w okresie gwarancyjnym. Bardzo rzadko się zdarzą, że jest jakaś skaza lub wada na samym początku. Ale wtedy dużo łatwiej o wymianę/naprawę ;)

4]
Czy dane kalibracji monitora podane fabrycznie mogą z czasem ulec zmianie ?
Oczywiście, kwestia czasu..

5]
Z tego co zrozumiałem NECA kalibruje się następująco do zakupionego modelu dołączony
jest spis parametrów monitora skalibrowanego przez profesjonalny kalibrator i mając te parametry i używając multiProfilera można skalibrować monitor. Czy tak to się odbywa? Czy te parametry podane dla konkretnego monitora moga ulec z czasem zmianie i nie będzie można się na nich wzorować ? Czy różnica jest zauważalna?
"Kalibracja fabryczna" formalnie nie jest kalibracją! Też było wałkowane.. Fabryka nie wie, do jakiego użytkownika trafią monitory i w jakich warunkach będą pracować. Fabryczne nastawy zapewniają określony poziom zgodności z pewnymi standardami. Natomiast kalibracja i profilowanie ma na celu poprawę charakterystyki wyświetlanego obrazu z uwzględnieniem warunków pracy i docelowego przeznaczenia.

Parametry wszystkich monitorów, niezależnie od marki, będą się zmieniały (mniej lub bardziej) w czasie. Im gorszy monitor, tym różnice będą bardziej widoczne okiem. W monitorach najwyżej klasy odchyłki są często znikome, do wyłapania odpowiednim urządzeniem pomiarowym..

6]
Czy jednym ze sposobów kalibracji monitora Eizo jest możliwość skorzystania z oprogramowania ColorNavigator bez dodatkowych sprzętów ? Jaki byłby sposób trudności w kalibracji tych monitorów dla NECa byłoby to łatwiejsze ? Jest to dla mnie ważny argument przy zakupie ponieważ nie będę miał możliwości zlecić jego profesjonalnej kalibracji.
Monitory serii CS/CX powinno się kalibrować tylko sprzętowo (inaczej zbrodnia). Wymaga to niestety dokupienia licencji CN (najlepiej od razu z monitorem) i użycia zewnętrznego kalibratora. Seria CG ma kalibrator zintegrowany i te monitory są w pełni autonomiczne.

Oczywiście NEC-i serii P/PA też da się kalibrować sprzętowo (choć oficjalnie w Europie jest ograniczone). Wystarczy mieć dostęp do "nielegalnego" w Polsce oprogramowanie SpectraView II lub alternatywnie (jako ostateczność - darmowy GammaCompMD QA).

7] Eizo produkowane sa w Japoni a NECi w Chinach? Czy przekłada sie to w jakimś stopniu na jakość tych monitorów?

Niekoniecznie, chociaż wiadomo, że EIZO pod tym względem jest pozycjonowane wyżej od NEC'a i zresztą całkiem słusznie. Ale też Japońce "każą" za to płacić :|
Dociekliwi zapewne znajdą i będą się czepiać szczegółów konstrukcyjnych obu marek, ale w końcu wolny rynek i wolny wybór ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
zpasji
Posty: 14
Rejestracja: 05 marca 2014, 15:43 - śr

Re: NEC MultiSync PA242W - EIZO ColorEdge CX240

24 września 2014, 16:51 - śr

Wielkie dzięki za pomoc !, tak w sumie nieśmiało przyglądałem sie również NEC MultiSync PA272W i teraz coraz bardziej rozważam jego zakup. Mam też takie pytanie w kontekście tego modelu:
Czy wielkość standardowych czcionek dla rozdzielczości 2560 x 1440 w monitorze PA272W w systemie Windows jest podobna jak np. na monitorze 24" przy rozdzielczości 1920 x 1200, przy standardowych ustawieniach ?
Czy w przypadku Neca można ustawić za pomocą multiprofilera ustawienia fabryczne i na nich bazować, czy Multiprofiler tylko to robi (tworzy profil ustawień monitora na bazie wdudowanych zapisanych/zczytanych wcześniej parametrów)?
Nie jestem grafikiem i głównie zależy mi na "odciążeniu" oczu czy taki monitor PA272W pozytywnie wpłynie na ten aspekt w porównaniu do np Della U2412M którego akutalnie wykorzystuję? Czy jakość obrazu w kontekście odciążenia wzroku jest lesza, nie ma efektu "kaszki"/"ziarnistości" już na takim monitorze ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3889
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC MultiSync PA242W - EIZO ColorEdge CX240

24 września 2014, 21:19 - śr

Jest tu parę szczęśliwych użytkowników PA272W i chyba nawet ktoś "u mnie" kupował. Sam mam od niedawna mam SpectraView 272, ale to PA272 z inną naklejką + soft.

Czcionki w Windowsie ładnie się skalują, także jest OK. Oczywiście wielkość można sobie ustawić częściowo wg własnych preferencji z poziomu Windowsa (PPM > Widok > Duże/Średnie/Małe ikony)
Nie jestem grafikiem i głównie zależy mi na "odciążeniu" oczu czy taki monitor PA272W pozytywnie wpłynie na ten aspekt w porównaniu do np Della U2412M którego akutalnie wykorzystuję? Czy jakość obrazu w kontekście odciążenia wzroku jest lesza, nie ma efektu "kaszki"/"ziarnistości" już na takim monitorze ?
Oczywiście! Różnica będzie kolosalna. Mój poprzedni monitor Samsung SyncMaster 2494HM był względnie "dobry" jako nowy w swoje klasie cenowej. Ale po 4 latach już nie to samo i nawet kalibracja specjalnie nie pomaga. Wzrok się przyzwyczaja i mózg dalej udaje, że jest OK. Tak czy owak, obraz na PA272/SV 272 jest bardzo przyjemny, klarowny, równy i w końcu ostry na całej powierzchni 8-) Mi bardzo przypadło do gustu satynowe wykończenie, bez pikselozy i kaszki. Ale to już subiektywne odczucie. Monitor ma parę bajerów (mniej lub bardziej oczywistych), które wpływają na ogólny komfort pracy łącznie właśnie z "nie męczeniem" wzroku. Tutaj najistotniejszy będzie właściwy punkt bieli i stosunek ustawionej jasności monitora do ilości (i jakości) światła zastanego/panującego w pomieszczeniu.


Co do użyteczności MultiProfilera, to trzeba przypomnieć, że..

" [..] MultiProfiler zapewnia prosty, intuicyjny interfejs do wykonywania następujących funkcji:

Picture Mode preset configuration: pozwala na szybki wybór i konfigurację wbudowanych trybów kolorów: sRGB, Adobe RGB, DCI, DICOM, REC-BT709 and High Brightness. Można także załadować profil ICC urządzenia do dopasowywania kolorów drukarki lub nawet innego monitora. Potężny Kreator prowadzi użytkownika przez proces tworzenia i dostosowywania różnych konfiguracji trybów Picture Mode. Zapewnia kontrolowanie każdego aspektu monitora, takiego jak krzywa gamma, paleta barw, punkt bieli, i jasność.

Picture-in-Picture (PIP) configuration: jednoczesne wyświetlanie dwóch sygnałów wideo dzięki podglądowi PIP/PBP; obraz okna wtórnego może być nawet skonfigurowany do wyświetlania w innej przestrzeni kolorów, co umożliwia podgląd emulacji drukarki/monitora lub nawet błędów ludzkiego postrzegania barw.

DisplaySync Pro and USB hub configuration: zintegrowany hub USB może być zarządzany przez MultiProfiler i pozwala na zarządzanie dwoma komputerami z jednej klawiatury bądź myszki.

Automatic generation of ICC/ColorSync profiles: MultiProfiler automatycznie generuje i aktualizacje profil monitora po wybraniu lub skorygowaniu jednego z dostępnych trybów koloru. Te operacje wspierane są przez bardzo dokładną kalibrację fabryczną oraz bardzo precyzyjną elektronikę sterującą. Zmniejsza to potrzebę użycia specjalistycznych narzędzi do profilowania monitora.

Flexible: Komunikacja z monitorem może być realizowana za pośrednictwem kabla wideo z użyciem Display Data Channel / Command Interface (DDC / CI), lub za pośrednictwem połączenia USB upstream (za pomocą opcjonalnego kabla USB). Pozwala to na lepszą kompatybilność pomiędzy różnymi obsługiwanymi platformami. "


A co do samego monitora PA272W zapraszam do przejrzenia osobnego wątku >> http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=1255
Chyba, że już "zaliczony".. ;p
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
zpasji
Posty: 14
Rejestracja: 05 marca 2014, 15:43 - śr

Re: NEC MultiSync PA242W - EIZO ColorEdge CX240

25 września 2014, 16:43 - czw

Dziękuję jeszcze raz za pomoc, jestem już prawie na 100% przekonany do zakupu tego modelu i chętnie wybrałbym się osobiście do Fotoplusa w Krakowie aby jeszcze przetestować sprzęt i sądzę że zrobilibyśmy dil :) jednak mam kawałek drogi i chyba zdecyduję się na zakup przez internet gdzie znalazłem bardzo okazyjną chyba cenę na allegro http://allegro.pl/monitor-nec-multisync ... 22734.html , czy faktycznie będzie to nowy sprzęt, czy ktoś z użytkowników kojarzy tę firmę? Widzę w aukcji że jest nieścisłość ponieważ jest sprzedawany monitor 27" a w danych technicznych jest podane 24'. Uważacie że może być ryzyko takiego zakupu?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3889
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC MultiSync PA242W - EIZO ColorEdge CX240

25 września 2014, 17:04 - czw

Literówka w formularzu Allegro, pod spodem wklejona właściwa specyfikacja. Cena trochę zaniżona, zwłaszcza, że pewnie zawiera prowizję. Może wyprzedają..
Skoro decyduje się Pan brać brać przez Internet, to lepiej dać ciut więcej i brać z pewnego źródła. W razie ewentualnych (jakichkolwiek) problemów nie zostanie Pan na lodzie.
Takiego sprzętu nie kupuje się byle gdzie i byle najtaniej..

PS. Skąd Pan jest?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
sarade
Posty: 120
Rejestracja: 19 czerwca 2013, 08:04 - śr

Re: NEC MultiSync PA242W - EIZO ColorEdge CX240

25 września 2014, 17:56 - czw

Jest 10 dni na sprawdzenie bądź zrezygnowanie z towaru i powiadomienie o tym i następne 14 dni na wysyłkę towaru. W praktyce zachowując się trochę brzydko ma się 24 dni na sprawdzenie towaru bo wątpię żeby jakikolwiek sprzedawca robił problem, że ktoś po 23 dniach trzymania takiego monitora zostawił go sobie jednak.
zpasji
Posty: 14
Rejestracja: 05 marca 2014, 15:43 - śr

Re: NEC MultiSync PA242W - EIZO ColorEdge CX240

06 października 2014, 15:09 - pn

Monitor Nec MultiSync PA272W już zakupiłem, dziękuję Wam za pomoc w tym wątku. Jednak tak jak napisałeś @sarade, niestety zastanawiam się nad jego wymianą, kilka wątpliwości opisałem w tym wątku http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=1840

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68435
Liczba tematów: 4136
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu