Migotający powidok w Eizo CX240

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Migotający powidok w Eizo CX240

30 czerwca 2016, 08:58 - czw

Witam
Dokonałem ostatnio pewnego odkrycia i chciałem się z Wami tym podzielić i przy okazji skłonić do samodzielnego przeprowadzenia testu.
Otóż, wykryłem pewną wadę mojego Eizo CX240. W pewnej sytuacji występuję w nim migotający powidok elementu obrazu, który wcześniej migotał z dość dużą częstotliwością.
Kroki do powtórzenia:
1. Ściągnij i uruchom program "Pixel Persistance Analyzer"
2. Pozostaw przez kilka minut ekran początkowy tego programu. Zwróć uwagę na migoczący prostokąt w lewym, dolnym obrzarze ekranu.
3. Zamknij program i ustaw obraz tak, aby w miejscu w którym był migoczący prostokąt nie było jasnego tła (białego, jasnoszarego).

Rezultat:
3. W moim przypadku miejsce, gdzie w programie był migoczący prostokąt nadal migocze przez jakiś czas. Czas wygaszania zjawiska może być zależny od długości czasu w jakim plansza programu była wyświetlana. W moim teście, gdzie miałem ją włączoną przez ok 4 minuty, zanikanie trwa ok 25-30 minut. Wykluczyłem powód komputera (karty graficznej). Podłączyłem zupełne inne źródło sygnału (aparat fotograficzny, podgląd zdjęć) i efekt jest taki sam. Migotanie jest wyraźne, jeszcze wyraźniej je widać widzeniem peryferyjnym niż bezpośrednim. Na białym tle też widać, ale słabiej.
Podobna sytuacja będzie miała miejsce gdy w ów programie włączymy migotanie na cały ekran (F9). Wówczas po jego zamknięciu migotać będzie cały ekran.
Wyłączanie i włączanie monitora (nawet z przerwą) nic nie pomaga. Również wyłączanie przełącznikiem z tyłu, który absolutnie odcina prąd.
Muszę przyznać, że jestem nieco rozczarowany, gdyż używałem tego programu z moimi poprzednimi monitorami i tego efektu nigdy nie zauważyłem wcześniej :)

Pozdrawiam
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

05 lipca 2016, 10:07 - wt

Hmm, nikt nie zrobił testu? :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

06 lipca 2016, 20:26 - śr

Nie mam takiego monitora, ale mogę sprawdzić na CX241.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

07 lipca 2016, 06:50 - czw

Zdjęcie.
Załączniki
flicker.jpg
flicker.jpg (519.08 KiB) Przejrzano 4761 razy
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 11:14 - pn

Hmm, ciekawe, że nikt tutaj nie zechciał przeprowadzić takiego testu na swoim monitorze. Wszak ciekawskich tu nie brakuje. Ja nigdy bym nie przypuszczał, że LCD, zwłaszcza z 8-bitową matrycą bez FRC będzie się tak zachowywał w takiej sytuacji.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 11:29 - pn

A dlaczego uważasz, że matryca w CX240 nie ma FRC?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 11:44 - pn

Zrobiłem taki test na CX241 i nie ma powidoku. W międzyczasie spotkałem się u kogoś z podobnym problemem, przy czym na innym modelu. Okazał się po prostu uszkodzony.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 12:41 - pn

W takim razie pytanie: czy to oznacza jakąś wadę monitora? Czy nie powinno tego być, czy też jest to dopuszczalne? W normalnym użytkowaniu tego się raczej nie doświadcza.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 12:43 - pn

max pisze:A dlaczego uważasz, że matryca w CX240 nie ma FRC?
Ponieważ FRC kojarzy mi się z tanimi matrycami 6bit+FRC w tanich monitorach biurowo-domowych. CX240 jest profesjonalnym monitorem graficznym, ma pełną 8-bitową matrycę. Jeśli nawet ma FRC to w normalnym trybie 8-bitowego koloru wydaje mi się, że nie powinien być wykorzystywany. NIe mam niestety tyle czasu jak Ty, aby zgłębiać internety w poszukiwaniu odpowiedzi.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 12:54 - pn

Ja też nie, ale przypuszczam, że CX w tym aspekcie działa tak jak PA. A działa tak, że matryca jest 8bit + 2FRC. Z karty grafiki wysyłany jest sygnał 8bit. Procesor w monitorze, obsługujący LUT jest 14to lub 16to bitowy i z taką precyzją wykonuje obliczenia (przeliczenia gamutu naturalnego na symulowany, np. sRGB, wyrównywanie jasności i barwy podświetlenia z użyciem zaszytej w pamięci monitora tablicy korekcyjnej uwzględniająeej pomierzone odchyłki naturalne matrycy, itd. itp). Wynik końcowy jest wysyłany w postaci danych 10cio bitowych na każdy subpiksel. A matryca wyświetla go przy użyciu 8bit + 2 bity FRC. A zatem matryca wyświetla obraz 10cio bitowy, niezależnie od tego ile bitów wysyła karta grafiki. Z tego względu matryca działa wykorzystując FRC, czyli mruga subpikselami symulując kolory przejściowe pomiędzy gamą kolorów 8bit i 10bit.

Po prostu tanie matryce mają 6bit + 2FRC, a dobre 8bit + 2FRC. Jedyny znany mi monitor, posiadający pełne 10bit bez FRC to NEC PA302W. Pewnie są też inne, ale w najwyższych progach cenowych.

PS. Jeśli masz dobry wzrok to nawet masz szansę do dostrzec. Efekt jest podobny do tego jaki występuje w telewizorze plazmowym, tylko jest o wieeeeele słabszy i trudniej dostrzegalny. Trzeba być niemal cyborgiem, żeby to widzieć z 5cm, ale im większe piksele tym łatwiej. 0,270mm są dość spore więc pewnie da się to wypatrzyć z bliska, gdy wie się czego się szuka. :shock:

Jeśli zaś takie zachowanie byłoby w CX240 czymś standardowym, co jestem skłonny założyć, to są po prostu jakieś drobne niedoskonałości w implementacji algorytmu działania FRC, dające o sobie znać w skrajnie rzadkich przypadkach. Była kiedyś historia z monitorami EIZO wyświetlającymi plamy (posteryzacje) na specjalnie preparowanych mikrowzorach, a wynikające z niedoskonałości działania układu DUC/DUE i FRC właśnie. Wychodziło to jednak tylko na spreparowanych planszach, a więc trochę podobnie jak u ciebie.
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2016, 13:03 - pn przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 13:02 - pn

GrzesiekR pisze:W takim razie pytanie: czy to oznacza jakąś wadę monitora
Bardzo możliwe. Proponuję zadzwonić do serwisu Alstora i skonsultować problem z głównym serwisantem, Tomkiem Obłuskim. Jest zarejestrowany na forum, użytkownik ozie, ale dawno nie zaglądał.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 13:08 - pn

max pisze:Ja też nie, ale przypuszczam, że CX w tym aspekcie działa tak jak PA. A działa tak, że matryca jest 8bit + 2FRC. Z karty grafiki wysyłany jest sygnał 8bit. Procesor w monitorze, obsługujący LUT jest 14to lub 16to bitowy i z taką precyzją wykonuje obliczenia (przeliczenia gamutu naturalnego na symulowany, np. sRGB, wyrównywanie jasności i barwy podświetlenia z użyciem zaszytej w pamięci monitora tablicy korekcyjnej uwzględniająeej pomierzone odchyłki naturalne matrycy, itd. itp). Wynik końcowy jest wysyłany w postaci danych 10cio bitowych na każdy subpiksel. A matryca wyświetla go przy użyciu 8bit + 2 bity FRC. A zatem matryca wyświetla obraz 10cio bitowy, niezależnie od tego ile bitów wysyła karta grafiki. Z tego względu matryca działa wykorzystując FRC, czyli mruga subpikselami symulując kolory przejściowe pomiędzy gamą kolorów 8bit i 10bit.

Po prostu tanie matryce mają 6bit + 2FRC, a dobre 8bit + 2FRC. Jedyny znany mi monitor, posiadający pełne 10bit bez FRC to NEC PA302W. Pewnie są też inne, ale w najwyższych progach cenowych.

PS. Jeśli masz dobry wzrok to nawet masz szansę do dostrzec. Efekt jest podobny do tego jaki występuje w telewizorze plazmowym, tylko jest o wieeeeele słabszy i trudniej dostrzegalny. Trzeba być niemal cyborgiem, żeby to widzieć z 5cm, ale im większe piksele tym łatwiej. 0,270mm są dość spore więc pewnie da się to wypatrzyć z bliska, gdy wie się czego się szuka. :shock:

Jeśli zaś takie zachowanie byłoby w CX240 czymś standardowym, co jestem skłonny założyć, to są po prostu jakieś drobne niedoskonałości w implementacji algorytmu działania FRC, dające o sobie znać w skrajnie rzadkich przypadkach. Była kiedyś historia z monitorami EIZO wyświetlającymi plamy (posteryzacje) na specjalnie preparowanych mikrowzorach, a wynikające z niedoskonałości działania układu DUC/DUE i FRC właśnie. Wychodziło to jednak tylko na spreparowanych planszach, a więc trochę podobnie jak u ciebie.
Hmm, coż, możliwe, że tak własnie jest i taki jest tego powód. CX241 to już nieco inna matryca, aczkolwiek tego samego producenta (Samsung), więc tam może być inaczej. Dostrzec działania FRC raczej nie jestem w stanie. Nieraz przypatrywałem się z lupą ekranowi i nie zauważyłem nigdy żadnego "mrówczenia" pikseli. Natomiast na plaźmie to dość szybko rzuciło mi się w oczy. Szczególnie przy niższej rozdzielczości niż natywna (sygnał SD TV).
Co do plam na specjalnych planszach w EIZO, oczywiście pamiętam, bo mój SX2462W to właśnie miał :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 13:24 - pn

GrzesiekR pisze:Co do plam na specjalnych planszach w EIZO, oczywiście pamiętam, bo mój SX2462W to właśnie miał :)
CX240 jest bezpośrednim następcą SX2462W więc nie widziałbym w tym nic nadzwyczajnego. Pewne algorytmy niskiego poziomu pewnie pozostały stare. ;)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 13:46 - pn

max pisze:
GrzesiekR pisze:Co do plam na specjalnych planszach w EIZO, oczywiście pamiętam, bo mój SX2462W to właśnie miał :)
CX240 jest bezpośrednim następcą SX2462W więc nie widziałbym w tym nic nadzwyczajnego. Pewne algorytmy niskiego poziomu pewnie pozostały stare. ;)
Nigdzie nie powiedziałem, że występują również w CX240 :) Z ciekawości sprawdzę to w wolnej chwili.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 14:19 - pn

Nie chciałem powiedzieć, że to to samo tylko, że efekty te są ze sobą powiązane, współdziałaniem LUT+DUC/DUE+FRC. Na ekranie widoczny jest efekt działania wszystkich tych algorytmów razem, a objawiają się w różny sposób. O pierwszym nietypowym "efekcie" wiemy od czasów SX2462W, drugi namierzyłeś Ty. ;)
PS. Ja u siebie tego nie sprawdzałem. Pozwolisz, że zacytuję:
GrzesiekR pisze:Nie mam niestety tyle czasu jak Ty, aby zgłębiać internety w poszukiwaniu odpowiedzi.
;)

PS. Myślałem, że masz już FS2735 kupionego w "Black Friday" "po okazji" i robisz badania smużenia, klatkowania, imput lagu, itp. itd. ;)
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 17:41 - pn

Ja właśnie przeprowadziłem test na moim Gatewayu FPD2185W - mimo bacznej obserwacji i gorączkowego poszukiwania na różnych tłach nie dostrzegłem powidoku. Ech, kiedyś to robili monitory... :)

Jako ciekawostkę dodam natomiast, że przypatrując się z bliskiej odległości jestem w stanie zaobserwować na tym monitorze coś à la "mrówczenie" pikseli. Bardzo możliwe, że jest to właśnie FRC, zwłaszcza, że kiedyś wyświetlałem obrazy testowe mające wykazać działanie tego modułu i wskazywały one na jego obecność.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 18:22 - pn

Szynkars pisze:Jako ciekawostkę dodam natomiast, że przypatrując się z bliskiej odległości jestem w stanie zaobserwować na tym monitorze coś à la "mrówczenie" pikseli. Bardzo możliwe, że jest to właśnie FRC
Czyli można Cię zaliczyć do cyborgów model T-101. Do modelu T-1000 trochę Ci jeszcze brakuje.
Widzisz jakieś podobieństwo patrząc w lusterko?
Obrazek
;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 19:10 - pn

Tak na pocieszenie dodam, że właściciele jaboli mają większe problemy z różnymi efektami specjalnymi na swoich superwypasionych jabłecznikowych laptokach.
http://pclab.pl/news72106.html
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 20:18 - pn

Hola, hola z tym terminatorem. Może na monitorze Szynkarsa dostrzeże to nawet mrówka... :)
Sprawdziłem te obrazy "frc1.gif" oraz "frc2.gif" na moim CX240. Nie widać na nich efektów izobar jak na SX2462W. Jest praktycznie czysto.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Migotający powidok w Eizo CX240

28 listopada 2016, 20:36 - pn

Mrówka. No tak, nie pomyślałem. W przeciwieństwie do mrówek. ;)

http://www.wikalim.republika.pl/0471_fa ... rowek.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Emergencja

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], NocnyJastrzab
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu