NEC PA272W czy EIZO CX270 do fotografii?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

NEC PA272W czy EIZO CX270 do fotografii?

24 stycznia 2014, 18:22 - pt

Witajcie!

Planuję zakup nowego monitora graficznego. Sprzęt będzie służył przy pracy w studio fotograficznym. Rozważam w sumie 4 możliwości.

NEC PA272W / EIZO CX270
NEC PA242W / EIZO CX240

Monitor służył będzie do zarządzania barwą zdjęć, gotowy materiał trafiał będzie zarówno do katalogów on-line jak i druku. Zakres prac jakie przewidują to zarówno fotografia reklamowa jak i fotografia reportażowa, druk w labie, na drukarkach pigmentowych itp. Poprzez zakup monitora, kalibrację sprzętową i dostosowanie oświetlenia w moim miejscu pracy, chciałbym w pełni zapanować nad barwą, dostarczając klientom usługi najwyższej jakości. Monitor będzie mi służył dość długo, powinien być niezawodny i trwały pod względem "utrzymania kluczowych parametrów" jeśli tak można to określić (oczywiście uwzględniając okresową kalibrację). Tytułem wstępu to tyle, poszukuję wysokiej klasy sprzętu i w planowanym budżecie mieszczą się wskazane przeze mnie pozycje. Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czy mieliście okazję porównywać pracę monitorów NEC i EIZO? Czy specyfikacja techniczna oraz parametry przemawiają za wyborem konkretnego modelu - NEC/EIZO? Dość wiele informacji na temat tych monitorów już przeczytałem jednak w sieci niewiele jest konkretnych porównań urządzeń obu producentów.

Co do wielkości matrycy nie mam jeszcze pewności, wyższa rozdzielczość i większy zakres informacji prezentowanych na ekranie przemawia za przekątna 27". Ciekawostka, do tej pory pracowałem na mobilnej stacji roboczej DELL z matrycą 17" 1920x1200px. Sprzęt służy mi blisko 8 lat i niestety jego czas dobiega końca. Odczuwam narastającą potrzebę modernizacji sprzętu z uwagi na coraz bardziej poważne projekty jakie będę realizował.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 18:30 - pt

Wybór jest niesłychanie wręcz prosty - PA272W i długo, długo nic.

Niewiele tańsze 24-ki z nędznawą rozdzielczością można sobie na samym wstępie z czystym sumieniem podarować, a PA272W wciąga nosem technologicznie strupieszałe CX270 i wypluwa przeżute świetlówki.
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 19:30 - pt

Czy wszystkie karty graficzne Quadro są w stanie obsłużyć 10bit obraz?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 21:17 - pt

Jestem szczęśliwym posiadaczem NEC PA272W. Polecam. Świetny monitor. 27" i 2560x1440 dają spory obszar roboczy przy wysokim zagęszczeniu pikseli, co skutkuje wysoką ostrością.
Moje wrażenia tu: http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=1255&start=70

Na razie mz. nie ma konkurenta. Z drugiej strony możesz poczekać na premierę EIZO CX271, czyli nową wersję CX270, tym razem na podświetleniu LED. Ale na razie niewiele o nim wiadomo. Najprawdopodobniej będzie lepszy i droższy. Ale to moje gdybanie....

Za to jeśli chciałbyś 24", choć moim zdaniem przy obecnej różnicy cen to błąd, to wybór między EIZO CX240 i NEC PA242W nie jest już taki oczywisty jak CX270 vs PA272W. Ja wybrałbym CX240 ale koniecznie z selekcją, bo monitory te miewały spory problem z zaświetlonym prawym górnym narożnikiem. Ale po doliczeniu selekcji jeszcze bardziej zbliżysz się do PA272W, a ten jest jednak mz. lepszy od każdego 24". Za to nie będzie srebrzenia czerni...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 22:25 - pt

Celuje Pan w nie tanie monitory i prawie w zasięgu ma Pan najdoskonalszy monitor graficzny jaki do tej pory popełnił rodzaj ludzki - EIZO CG246. Fakt, jest mniejszy niż 27-ki, ale jakościowo odstaje od nich o lata świetlne:
- W końcu ktoś zrobił ekran, który nie wygląda z kilometra na LCD. Nie srebrzy, nie połyskuje, nie wycieka światło, nie ma plam, ma w końcu normalną czerń.
- Równomierność ekranu jest taka sama jak kartka brystolu.
- Liniowość jest taka, że bez wysiłku odróżni Pan 2 od 3% siatki w druku.
- Ma wbudowany wysokiej klasy kalibrator, przez co jest całkowicie autonomiczny. Po kalibracji zerowej sam dba o siebie.
- Załączone oprogramowanie do pełnej sprzętowej kalibracji o bardzo szerokich możliwościach. Zmienia monitor w plastelinę. Może symulować cokolwiek. Od ekranu Ipada po papier gazetowy. Warto uprzedzić, że polecane szeroko NECe PA kalibracji oficjalnie nie mają. Trzeba to obchodzić walcząc z oprogramowaniem do monitorów medycznych, które częściej nie działa, piracić oprogramowanie amerykańskie albo pocieszać się zabawką/protezą - Multiprofilerem, który reklamowany jako kalibracja "bezsensorowa" a nie ma możliwości kalibracji w ogóle. To tylko programik do wgrywania gotowych danych fabrycznych.
- Załączony kaptur.
- 5 Lat gwarancji.
- Made in Japan.

W przypadku konieczności zawężenia budżetu, dobrym wyjściem jest zarówno CX270 jak i CX240. CX240 jest cywilną odmianą CG246, dość znacznie zubożoną. CX270 to wersja świetlówkowa, co nie jest niczym złym. Wielu ludzi negatywnie odbiera diody i czasem bywają problemy z dostrojeniem do preferencji użytkownika. Z CCFL tego problemu nie ma. Oba CX-y w przeciwieństwie do PA, mają również możliwość normalnej kalibracji, choć trzeba dokupić licencję. Mają też wbudowane czujniki autokorekcyjne, które po zaprogramowaniu, niwelują efekty starzenia panelu i podświetlenia. No i wciąż jest to sprzęt japoński, produkowany w Japonii, nie w Chinach.

Moim zdaniem wybór jest oczywisty.
rad500 pisze:Czy wszystkie karty graficzne Quadro są w stanie obsłużyć 10bit obraz?
Nie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 22:44 - pt

Proszę zwrócić uwagę, że świetlówki nie dają możliwości tak szerokiej zmiany mocy podświetlenia. Powłoka starszych IPSów jest bardziej ziarnista/agresywna, choć to już być może szczegół.
PA272W można ściemnić, zmieniając jedynie moc lam podświetlających, bez cięcia i obniżania kontrastu matrycą, do 20cd/m2. Żaden CCFL tego nie zrobi, co skutkuje spadkiem kontrastu przy pracy wieczorem, świecącą czernią i większym srebrzeniem. MultiProfiler jednak jest lepszy od tego co oferuje fabrycznie CX (bez dokupionego oddzielnie CN).

O CG246 nic złego nie można powiedzieć. Tylko ten rozmiar, rozdzielczość i cena. Każde mocno odstaje od PA272W. Minusem PA272W jest mz. wyłącznie srebrzenie. Standardowe dla każdego IPSa. Z wyjątkiem CX240/CG246, który jest pod tym względem zdecydowanie lepszy.

Co do możliwości kalibracji można jeszcze rozważyć wersję SV272W: http://www.necdisplay.com/p/desktop-mon ... 272w-bk-sv, choć znane są chyba możliwości obejścia tego problemu. Nadal sporo taniej od CG246, a możliwość kalibracji już oficjalnie pełna...
Tom01 pisze:Nie srebrzy, nie połyskuje, nie wycieka światło, nie ma plam, ma w końcu normalną czerń.
PA272W srebrzy, ale również "nie połyskuje, nie wycieka światło, nie ma plam". Czerń typowa dla IPSów, czyli przeciętna, za to regulacja jasności lepsza niż w CX240/CG246 (20cd/m2 vs 50cd/m2, co zmniejsza dokuczliwość srebrzenia przy patrzeniu pod kątem lub na wprost z bardzo bliska).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 23:02 - pt

Wątkotwórca zakłada użycie profesjonalne, więc i tak monitor będzie kalibrowany do ok 80 nitów. Różnica wszystkich wymienionych do CG246 jest taka sama lub większa jak Pańskiego PA272 do poprzedniego monitora. Nie ta klasa. To zupełnie inne sprzęty. Kto nie widział, ten nie wie. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 23:18 - pt

Ależ ja nie przeczę, że CG246 oferuje lepszą jakość i możliwości w stosunku do PA272W. Uważam natomiast, że PA/SV 272W jest do wyżej opisywanych zastosowań więcej niż wystarczający, zapewniając przy okazji świetną wygodę pracy na dużym ekranie.
Po prostu CG246 jest jeszcze lepszy ale przy tym o połowę droższy, a to bardzo dużo, a ustępuje zdecydowanie obszarem roboczym i rozdzielczością.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 23:21 - pt

Mówimy m.in. o druku, a to specyficzna dziedzina. Nie porównujmy proszę żadnego PA do CG246, bo to wręcz głupie. Walory PA można zestawiać z SX i CX. Jeśli już, to do rozważenia jest wersja SV, z odblokowaną kalibracją, ale i nawet wtedy, różnica możliwości kalibracyjnych jest ogromna, a walory wyświetlacza to w ogóle nie ten kosmos. Nie ma w tej chwili monitora dla śmiertelników mogącego równać się z CG246. Dającego obraz, który z powodzeniem można pomylić z nakładem na papierze.

Przy założeniu i tak sporego budżetu, CG246 nie jest daleko. Na pewno bliżej niż dla fotoamatora z budżetem 1,5 tys zł.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 23:22 - pt

Tom01 pisze:Celuje Pan w nie tanie monitory i prawie w zasięgu ma Pan najdoskonalszy monitor graficzny jaki do tej pory popełnił rodzaj ludzki - EIZO CG246.
Z pewnością jest to prawdziwy majstersztyk wśród monitorów. W porównaniu do 27'ki NEC'a jest jednak niemal o 3000,00 zł droższy. Obawiam się, że w związku z tym, będzie to na chwilę obecną bariera nie do pokonania. Pozostanie mi wybierać pomiędzy EIZO i NEC w niższym przedziale cenowym, oscylując w granicach 5000,00 zł.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 23:24 - pt

Do 5 tys jest jeden rozsądny wybór: Też EIZO, model CX240 + ColorNavigator. PA242W, tym bardziej, z obecną nieracjonalnie wywindowaną ceną, nie jest konkurentem. Nie wiem dlaczego NEC podniósł mu mocno cenę. Z poprzednią, jak miał PA241W, podział cena/walory, jest dużo bardziej logicznie poukładany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 23:32 - pt

Tom01 pisze:Mówimy m.in. o druku, a to specyficzna dziedzina. Nie porównujmy proszę żadnego PA do CG246, bo to wręcz głupie. Jeśli już, to może wersję SV z odblokowaną kalibracją, ale i nawet wtedy, różnica możliwości kalibracyjnych jest ogromna, a walory wyświetlacza to w ogóle nie ten kosmos. Nie ma w tej chwili monitora dla śmiertelników mogącego równać się z CG246. Dającego obraz, który z powodzeniem można pomylić z nakładem na papierze.

Przy założeniu i tak sporego budżetu, CG246 nie jest daleko. Na pewno bliżej niż dla fotoamatora z budżetem 1,5 tys zł.
Jeśli się rozwinę, a moje usługi znajdą nowych nabywców wśród poważniejszych klientów, wtedy będę w stanie pomyśleć o kroku na przód. W chwili obecnej, druk moich prac nie będzie przeważał nad fotografią prezentowaną w mediach cyfrowych choć oczywiście się pojawi.

Zmuszony jestem do inwestycji również w innego rodzaju sprzęt, to dopiero początek tej drogi. Myślę jednak, że mimo wszystko celuję w umiarkowanie wysoką pułkę i planuję zakup na wyrost, z myślą o najbliższej przyszłości.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

24 stycznia 2014, 23:34 - pt

Każdy tak mówi. A potem lata lecą, aparaty się wymienia już trzeci, szkła się dokupuje, komputer modernizuje z 5 razy a monitor zostaje. Najważniejsze urządzenie, na którym jako jedynym można zobaczyć swoje materiały, efekty swojej pracy, jest wymieniane raz na 10 lat.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 00:21 - sob

Bardzo odpowiada mi pod względem jako takiej specyfikacji, to co oferuje zarówno NEC jak i EIZO. Kusi mnie perspektywa posiadania 27 cali i wyższej rozdzielczości co jednak ułatwi mi pracę.

Martwi mnie jedynie poniższa kwestia.
Tom01 pisze:
GoOrange pisze:Zwłaszcza początek i koniec filmu nie zachęca.
Już to wcześniej pokazywałem. Ten z przodu to CX240. Ten z tyłu ma dokładnie taką samą czerń/srebrzenie jak wszystkie PA:

Jak bardzo srebrzenie utrudnia pracę w profesjonalnym NEC'u PA272W? To tak naprawdę jedyna negatywna cecha jaka wzbudza moje obawy i podpowiada aby iść w kierunku EIZO. Czy efekt srebrzenia wpływa na codzienną pracę przy fotografii i ewentualnie przygotowywaniu materiału do jakiegokolwiek druku? Pytam jako osoba niedoświadczona w tej kwestii.
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2014, 00:24 - sob przez kiprak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 00:23 - sob

Ujmę to tak:
Każdy zdrowy okulistycznie człowiek, po zasłonięciu ramek monitora, z kilometra rozpozna, że to obraz LCD. Na CX240 nie jest to takie oczywiste. Wszak w CX240 i CG246 siedzi ten sam panel. Różnica srebrzenia, połyskiwania, w stosunku do typowego IPS, jest kolosalna. Na CX240 jest dużo bardziej "analogowy", naturalny.

Co do cech skłaniających w kierunku EIZO, proszę też zwrócić uwagę na kalibrację. To bardzo poważna różnica. Diametralnie zmienia użyteczność monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 11:28 - sob

Tom01 pisze:...A potem lata lecą, aparaty się wymienia już trzeci, szkła się dokupuje, komputer modernizuje z 5 razy a monitor zostaje. Najważniejsze urządzenie, na którym jako jedynym można zobaczyć swoje materiały, efekty swojej pracy, jest wymieniane raz na 10 lat.
I tu się zgadzam. Dlatego też uważam, że kupowanie w 2014r. monitora do profesjonalnego użytku, o tak niskiej, jak na obecne standardy, rozdzielczości będzie błędem. Jestem przekonany, że za rok, najdalej dwa, będziesz szukał nowego monitora, na którym zmieści się wszystko to, czego potrzebujesz.

Jeśli monitor będą widzieć klienci, to zachodzi jeszcze kwestia pierwszego wrażenia. Jeśli zobaczą monitor 24" to raczej nie pomyślą sobie, że ów Gość dysponuje bogatym warsztatem. 27", a zwłaszcza 30" wywołuje znacznie większe wrażenie. Zwłaszcza, że może się zdarzyć sytuacja, że klientem będzie dzieciak ze smartfonem na abonament za złotówkę, który będzie oferował taką samą rozdzielczość jak CG246. Jak to wygląda z punku widzenia klienta-amatora... :lol:
kiprak pisze:Bardzo odpowiada mi pod względem jako takiej specyfikacji, to co oferuje zarówno NEC jak i EIZO. Kusi mnie perspektywa posiadania 27 cali i wyższej rozdzielczości co jednak ułatwi mi pracę.
Słuszny sposób rozumowania. Dodatkowo weź pod uwagę ostrość obrazu. 24" mają piksele 0,27mm, a 27" 0,23mm. Różnica ostrości obrazu jest dość wyraźna. Upodabnia to dodatkowo obraz do wydruku.
kiprak pisze:Martwi mnie jedynie poniższa kwestia....
Jak bardzo srebrzenie utrudnia pracę w profesjonalnym NEC'u PA272W? To tak naprawdę jedyna negatywna cecha jaka wzbudza moje obawy i podpowiada aby iść w kierunku EIZO. Czy efekt srebrzenia wpływa na codzienną pracę przy fotografii i ewentualnie przygotowywaniu materiału do jakiegokolwiek druku? Pytam jako osoba niedoświadczona w tej kwestii.
I tu dochodzimy do, może nie jedynej, ale podstawowej i jedynej znaczącej różnicy. Tak PA272W ma srebrzenie charakterystyczne dla każdego zwykłego IPSa.
Jak bardzo to utrudnia pracę? To zależy. Jeśli będziesz korzystał z monitora patrząc na niego pod kątem, jak na powyższym filmiku, wówczas srebrzenie ma spore znaczenie i jest wyraźnie widoczne.
Jeśli jednak będziesz siedział przed nim jak ja, w odległości 60-70cm i patrzył na niego na wprost, ze wzrokiem na wysokości zbliżonej do środka ekranu, wówczas srebrzenie nie jest widoczne i nie ma wpływu na komfort pracy. Uczciwie jednak dodam, że każde przesunięcie się o 10-20cm powoduje pojawienie się srebrzenia, jak na powyższym filmiku. PA272W jest zdecydowanie lepszy od SX2462W pod względem regulacji mocy podświetlenia, co zmniejsza niekorzystny efekt. Jest jednak również większy,głównie szerszy, co efekt powiększa. Przy patrzeniu na wprost z małej odległości, rzędu 50cm i mniej, daje się zauważyć pojawiające się świecenie narożników. Tu konieczne jest po prostu odpowiednie usytuowanie monitora oraz zajęcie prawidłowej pozycji. Warunek konieczny ale i wystarczający. Tylko tyle i aż tyle.
max pisze:Próba oddania prawdziwego efektu jest z góry skazana na niepowodzenie, ale załączam kilka fotek "czarnej dziury":
(Używałem różnych automatów: automatyczny automat, portret noc, krajobraz noc itp. "profesjonalne" ustawienia.)
Zdjęcia robione z ok. 70cm, a więc ~ z punku obserwacji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Powiedziałbym, że rzeczywiste srebrzenie jest nieco mniejsze niż na 11, 22, 33, ale większe niż na aa, bb, cc. Bliżej jednak do wersji cyfrowych.
Mam nadzieję, że pomogłem, a nie zaszkodziłem. :roll:
Na moim egzemplarzu nie ma śladu wyciekania czerni (prześwietleń widocznych na krawędziach), co powoduje, że na wprost czerń jest idealnie równomierna.
Ale zaznaczam jeszcze raz, zdjęcia zostały wykonane dokładnie na wprost, z odległości 60-70cm. Pod kątem srebrzenie bardzo szybko narasta.
Tom01 pisze:Ujmę to tak:
Każdy zdrowy okulistycznie człowiek, po zasłonięciu ramek monitora, z kilometra rozpozna, że to obraz LCD. Na CX240 nie jest to takie oczywiste. Wszak w CX240 i CG246 siedzi ten sam panel. Różnica srebrzenia, połyskiwania, w stosunku do typowego IPS, jest kolosalna. Na CX240 jest dużo bardziej "analogowy", naturalny.
Argument mz. zasazny w porównaniu do korporacyjnych DELLi. Wynika w głównej mierze z dokładności fabrycznej kalibracji, prawidłowej gammy (ważne aby obraz nie był przekontrastowiony, co często występuje w monitorach marketowych i telewizorach LCD zwłaszca) oraz prawidłowej regulacji, tj. niezbyt wysokiej jasności podświetlenia wespół z należytym oświetleniem stanowiska.

Mam do dyspozycji profesjonalnie wykonaną odbitkę porównawczą: Obrazek
Ustawiam obok monitora, dostosowuję jasność podświetlenia do aktualnie panującej jasności w moim pomieszczeniu, i jest bardzo porównywalnie.


Pytanie, czy jesteś wstanie to zaakceptować to srzebrzenie pod kątem? Jeśli nie, to ja na Twoim miejscu czekałbym na premierę EIZO CX271: http://mva.pl/viewtopic.php?f=10&t=1293 ... 271#p12868 i nie ładowałbym się do tak poważnych zastosowań w "mikrusy".
W tej klasie cenowej, za 7-9tys. będziesz miał też już do wyboru: 24" CG246, 27" CX271, 30" PA302W...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 11:34 - sob

Tylko jedno uzupełnienie co do rozmiarów. Dwie prawdy objawione:

1. Jakość jest ważniejsza niż rozmiar. W każdej dziedzinie.
2. 24" pozwala na obrabianie materiałów 20x30 cm w kadrze pionowym lub 30x45 w kadrze poziomym, plus wszystkie narzędzia dookoła. 27" mniej więcej to samo, przez bardzo podobną wysokość obrazu.

PS. Te zdjęcia czerni PA, są nierealne. Tzn zupełnie nie oddają rzeczywistego wrażenia przed ekranem.

Prawdziwe, choć i tak efekt połyskiwania IPS-a jest słaby. W naturze dużo silniejszy:

Normalny IPS:

Obrazek

CX240:

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 12:11 - sob

Metafizyczne parametry wideofilskie jak "analogowość", "naturalność" itp. mają zerowe znaczenie w przedmiotowych zastosowaniach - nie mają wpływu na jakość, szybkość i precyzję obróbki zdjęć.

Srebrzenie nie ma znaczenia - w poprawnym otoczeniu jest praktycznie niezauważalne, w niepoprawnym - tj. mroku - możemy je w PA272W zminimalizować dzięki świetnej regulacji pozwalającej zejść aż do 20cd/m^2, co - w przeciwieństwie do CX240/CG246 (min. 50cd/m^2) - zapewnia komfort nawet w mroku.

To, co naprawdę ma znaczenie to rozdzielczość/powierzchnia robocza i tu przepaść pomiędzy 2560x1440px a 1920x1200px jest kolosalna. Jako grafik i fotograf na co dzień przygotowujący zlecenia do druku (offset, cyfra, wielkoformatowe powiększenia foto) na zestawie 2x30" + 21" wogóle nie wyobrażam sobie już pracy na takim skurduplałym lilipucie jak 24". Wysoka rozdzielczość i większa przestrzeń robocza pozwalają pracować szybciej i skuteczniej, jest więcej miejsca na paletki aplikacji, które przysłaniają mniej obszaru obrabianych zdjęć. Mniejsza plamka pozwala lepiej kontrolować detal, poziom ostrzenia i odszumienia, większa powierzchnia pozwala lepiej kontrolować wygląd zlecenia w 1:1. Nawet najcudniejszy monitor 24" - z retardacją, autokalibracją, bulbulierami, infundybułą chronosynklastyczną, platynowymi ścieżkami na płycie głównej, matrycą wymasowaną cyckami dżapańskich dziewic i całą resztą innych wideofilskich bzdur - nie da nam komfortu pracy profesjonalnej 27-ki.

PA272W jest - poza lekkim srebrzeniem, nieistotnym dla sprawy - monitorem kompletnym, posiadającym wszelkie funkcjonalności niezbędne profesjonaliście i stanowi szczytowe osiągnięcie technologii LCD, oferujące ultymatywną jakość, wierność i precyzję wyświetlanego obrazu.

Wyposażony jest w znakomitą, 10-o bitową matrycę AH-IPS z podświetleniem GBr LED (w CX240/CG246 tylko G+Br LED o mniejszym gamucie, trwałości i konieczności stosowania wiatraka, którego brak w PA272W). Podświetlenie GBr LED w NECzku wyposażone jest w regulację jaskrawości diody G i B, co pozwala skalibrowanie punktu bieli do barw użytecznych w zastosowaniach foto/graficznych bez konieczności regulacji przy pomocy matrycy i związanym z tym spadkiem kontrastu. Matryca posiada satynowy dyfuzor dający kontrastowe, czyste barwy, dobrze oddające wygląd druku nawet na papierach o wysokim połysku.

Matryca sterowana jest przez 14(16)bitową 3DLUT, co w połączeniu z 10-o bitową matrycą o regulowanej barwie bieli przekłada się na możliwość chirurgicznej precyzji kalibracji oraz uzyskania perfekcyjnej jakości tonalnej. Jednolitość na powierzchnia ekranu jest kompensowana elektronicznie przez układ DUC (Digital Uniformity Compensation) drugiej generacji, dzięki czemu równomierność jest praktycznie idealna, co potwierdza indywidualny certyfikat pomiaru homogeniczności wykonany przy pomocy laboratoryjnego kolorymetru Konica-Minolta CA-2000.

Całość można sprzętowo skalibrować przy pomocy oprogramowania NEC GammaCompMD QA, Spectraview II (dostępnego w US), oraz bezsensorowo przy pomocy oprogramowania NEC Multiprofiler. Ostatnie zapewnia też wygodną regulację i zarządzanie funkcjami monitora, takimi jak wykonanie sprzętowej symulacji odwzorowania barw w druku przy pomocy wewnętrznej 3DLUT monitora. Wszystko razem czyni z PA272W potężny i tak precyzyjny jak tylko to możliwe oręż colormanagementowy.

Stabilność wyświetlanego obrazu jest kontrolowana przez wbudowany sensor, który zapewnia utrzymanie stabilnej barwy i jaskrawości bieli, dzięki czemu nie jest konieczna częsta rekalibracja. Podświetlenie GBr LED jest też z natury rzeczy stabilne i trwałe, co umożliwia zawodowe wykorzystywanie monitora o nienagannych parametrach przez - lekko licząc - 10-15 lat.

Podsumowując - PA272W oferuje wszystko, czego może potrzebować zawodowiec. CG246 może mu - z całą swą "analogowością" skąpej powierzchni roboczej - co najwyżej naskoczyć, obraz poza nieistotną czernią nie będzie w niczym lepszy, dokładniejszy czy wierniejszy, a dopłacanie za wbudowany kalibrator uważam za nonsens - znacznie lepiej kupić kalibrator zewnętrzny, który można też wykorzystywać do kalibracji innych wyświetlaczy (np. laptopa). Albo i nie kupować niczego, w przypadku PA272W nie jest to wcale konieczne.
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 13:03 - sob

Uuuu... za dużo tego, burza mózgu i informacyjny mętlik:) Jestem pełen podziwu dla Waszej wiedzy. Z czasem pewnie i ja nabiorę doświadczenia w kwestii zarządzania barwą, biegłym posługiwaniem się stosowną terminologią oraz wszelkimi udogodnieniami jakie dostarczają wspomniane monitory. Rozsądek podpowiada mi aby nie brnąć w zakup monitora za przeszło 7500,00 zł, a nawet 9000,00 zł. Warunki w jakich będę pracował, sprzęt jakim dysponuję oraz moja wiedza i umiejętności nie są jeszcze wystarczająco dobre/wysokie/adekwatne do zakupu i posługiwania się tak drogim narzędziem do wyświetlania obrazu. Nie wiem, być może mój tok rozumowania jest niewłaściwy. Zwyczajnie nie dysponuję tak dużą kwotą przeznaczoną na ten konkretny cel.

Wracając do kwestii srebrzenia. Załączone zdjęcia matryc w pewien sposób przypominają mi coś co w środowisku fotografów nazywamy "onanizmem sprzętowym". Mam tutaj na myśli sytuację gdy testujemy konkretny obiektyw w warunkach laboratoryjnych na specjalistycznych tabelach, wzornikach itp. Stwierdzamy wówczas potężne aberracje chromatyczne, winietowania czy dystorsje. Pytanie, kto podczas codziennej pracy będzie fotografował tabelki i inne podobne narzędzia pomiarowe w nieskończoność analizując niedoskonałości swojej optyki. Okazuje się, że jest to niemal pomijane przy normalnych zdjęciach, czasami niemal niezauważalne. I tutaj rodzi się pytanie, jak często będziemy analizować na takim ekranie całkowicie ciemny obraz gdzie srebrzenie rzeczywiście jest widoczne. Czy zjawisko to wpływa na niski komfort pracy np. przy fotografii czarno białej gdzie przed oczami mamy czernie, biele i przeróżne szarości? Podejrzewam, że przy materiale barwnym zjawisko będzie niemal niezauważalne, czy tak?

Domyślam się również, że srebrzenie wynika nie z wady tych monitorów ale technologii matryc LCD? To tak jak zjawisko/efekt mory w lustrzankach cyfrowych. Technologicznie, stosuj się filtr Bayera odpowiedzialny za tą zmorę, z którą borykam się pomimo zakupu wydawało by się wysokiej klasy lustrzanki, 5D Mark III.
max pisze:Pytanie, czy jesteś wstanie to zaakceptować to srzebrzenie pod kątem? Jeśli nie, to ja na Twoim miejscu czekałbym na premierę EIZO CX271: http://mva.pl/viewtopic.php?f=10&t=1293 ... 271#p12868 i nie ładowałbym się do tak poważnych zastosowań w "mikrusy".
W tej klasie cenowej, za 7-9tys. będziesz miał też już do wyboru: 24" CG246, 27" CX271, 30" PA302W...
Te nowości, choćby EIZO CX271, kosztować będą zapewne grubo ponad 5000,00 zł? Wiadomo kiedy trafią na rynek?
Czornyj pisze:Stabilność wyświetlanego obrazu jest kontrolowana przez wbudowany sensor, który zapewnia utrzymanie stabilnej barwy i jaskrawości bieli, dzięki czemu nie jest konieczna częsta rekalibracja. Podświetlenie GBr LED jest też z natury rzeczy stabilne i trwałe, co umożliwia zawodowe wykorzystywanie monitora o nienagannych parametrach przez - lekko licząc - 10-15 lat.
To dość istotny argument, trwałość i stabilność. Zakup planuję na lata. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że pracy będę miał na tyle dużo, że finansowo podołam nowym inwestycjom w sprzęt i będzie to w przeciągu kilku, nie kilkunastu lat.
Czornyj pisze:To, co naprawdę ma znaczenie to rozdzielczość/powierzchnia robocza i tu przepaść pomiędzy 2560x1440px a 1920x1200px jest kolosalna.
W chwili obecnej pracuję w rozdzielczości 1920x1200px na matrycy 17" w notebooku. Brakuje mi przestrzeni roboczej, nie powiem, że nie.
Czornyj pisze:Całość można sprzętowo skalibrować przy pomocy oprogramowania NEC GammaCompMD QA, Spectraview II (dostępnego w US), oraz bezsensorowo przy pomocy oprogramowania NEC Multiprofiler.
Rozumiem, że monitor NEC jak najbardziej można kalibrować sprzętowo. Jest to tylko utrudnione ze względu na dostępność oprogramowania Spectraview II? Czy nie można zakupić go za oceanem i z powodzeniem stosować na miejscu? Coś takiego jak NEC GammaCompMD QA to pewien zamiennik dla Spectraview II? EIZO ColorNavigator swoje kosztuje, to też w pewnym sense problem gdyż wymaga dodatkowych nakładów.

Problem samej kalibracji sprzętowej byłby pomijalny gdybym zdecydował się powierzać tą usługę np. zewnętrznej firmie. Chcąc przeprowadzać ją samemu, muszę nabyć m.in. odpowiedni kalibrator/kolorymetr i posiąść odpowiednio wysoką wiedzę na ten temat, czy tak?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

25 stycznia 2014, 13:26 - sob

Jeśli tylko nie fotografujesz afrykańskich plemion podczas rytualnych tańców odbywających się bezksiężycową nocą w dżungli, to srebrzenie jest aspektem wyłącznie wideonanistycznym i nie ma realnego wpływu na jakość/komfort pracy.

GammaCompMD QA jest darmowym oprogramowaniem na DNA Spectraview II (tylko pod Windows), sam Spectraview II można kupić podczas wizyty w Stanach lub w BH (słono przepłacając). W kwestii kalibratora jedyny słuszny wybór to X-Rite i1Display Pro, koszt 700PLN, przyda się odrobinę wiedzy (lub pomoc wujka Czornego).

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68429
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu