NEC PA272W czy EIZO CX270 do fotografii?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 18:40 - ndz

Ja nie pytam Wojtka, bo stanowisko korporacji mnie nie interesuje - ja pytam Pana, gdyż utrzymuje Pan że jest to nielegalne. I proszę o wykładnię prawną, bo w licencji SVII oraz GammaCompMD QA nie ma słowa o tym, by oprogramowania nie można było używać na terenie UE.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 18:46 - ndz

Nie można sprzedać komukolwiek spoza USA/Kanady. Skoro nie można sprzedać, to jak ktoś mógłby tego legalnie używać? Nie jestem prawnikiem, nie podam konkretnych paragrafów i szczerze mówiąc nie bardzo mnie to fascynuje, ale bezsprzecznie jest tu kolizja. Problem dodatkowy w tym, że oprogramowanie to na tyle specyficzna rzecz, że liczy się zarówno legalność wejścia w posiadanie jak i wola autora. Oprogramowanie bowiem, nawet zakupione, nie jest naszą własnością. Licencjodawca decyduje komu sprzedaje i decyduje gdzie/komu wolno a gdzie nie wolno używać. Stanowisko NECa jest w tym miejscu kluczowe.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 18:49 - ndz

Miałbym wyrzuty sumienia zdobywając ów aplikację SpectraView II z takiego oto źródła: http://thepirate[wycięte]. A tak, kolega zza oceanu podeśle mi oprogramowanie w prezencie urodzinowym i nie widzę problemu. Uważam, że ten argument nie może decydować o tym na jaką markę monitora się decydujemy, z mojego punktu widzenia - "amatora".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 18:50 - ndz

kiprak pisze:A tak, kolega zza oceanu
Ma Pan całkowitą swobodę podejmowania decyzji. Jednak warto o pewnych rzeczach wiedzieć zawczasu, co mam nadzieję w tym wątku się pojawiło. Z nawiązką. ;)

PS. Przepraszam, ale lepiej nie podawajmy linków do ewidentnego piractwa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 18:56 - ndz

Tom01 pisze:
kiprak pisze:A tak, kolega zza oceanu
PS. Przepraszam, ale lepiej nie podawajmy linków do ewidentnego piractwa.
Nie ma sprawy, wiadomo w czym rzecz.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 19:01 - ndz

Tom01 pisze:Jeśli są dwie przetwornice, to nigdy w życiu nie wystartują w tym samym czasie. Zawsze będzie przesunięcie. To najprostszy sposób stwierdzenia czy jest niezależne zasilanie czy nie. Oczywiście w czasie regulacji wypełnienie również powinno się zmieniać niezależnie.

Odrębne zasilania mogą być i są, ale nie stwierdziłem niezależnego sterowania. Powiem szczerze, że w czasie mierzenia PA242W nie przyszło mi do głowy sprawdzanie różnic w wypełnieniu, stąd może popełniłem błąd metodologiczny, choć wątpię. Mamy w tej chwili słowo kontra słowo, więc nie rozstrzygniemy jak to jest fizycznie zrobione, bo nie mam zrzutów pomiarów przebiegów. Ale zrobię i potwierdzę lub zaprzeczę.
Natywny CR przy natywnym wtpt PA302W (x0,313 y0,345 - CCT 6400). Po obniżeniu wtpt do D50 (ok. 1400K) CR monitora nie uległ zmianie, a nawet nieco się zwiększył.

Jeżeli nie ma regulacji jaskrawość diody G i B, to jakim cudem CR się nie zmienia pomimo cięcia kanałów G i B matrycą? Dla porównania natywna CCT mojego 3090WQXi to obecnie 5200K - przyciąłem go kanałami G i B raptem o 700K i CR z 1000:1 spadł do ok. 600:1
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 19:05 - ndz

Czornyj pisze:CR monitora nie uległ zmianie, a nawet nieco się zwiększył.
To rzecz wtórna. Może wynikać choćby z błędów czujnika w cieniach. Jak wiadomo większość nielaboratoryjnych czujników spokojnie myli się o duże wartości procentowe. Nie ma innej metody jak podłączyć się pod zasilacz i pokręcić regulatorami. Zrobię to niezwłocznie, jak mówiłem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 19:12 - ndz

Tom01 pisze:
Czornyj pisze:CR monitora nie uległ zmianie, a nawet nieco się zwiększył.
To rzecz wtórna. Może wynikać choćby z błędów czujnika w cieniach. Jak wiadomo większość nielaboratoryjnych czujników spokojnie myli się o duże wartości procentowe. Nie ma innej metody jak podłączyć się pod zasilacz i pokręcić regulatorami. Zrobię to niezwłocznie, jak mówiłem.
Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, tyle że po pierwsze - zmierzony natywny CR zgadza się z tym podanym w specyfikacji co świadczy o w miarę poprawnym pomiarze, po drugie ustawiłem monitor na większą jaskrawość w celu zminimalizowania błędów pomiaru w cieniach, po trzecie w przypadku 3090WQXi sensor bez problemu zmierzył wyraźny spadek CR, a w przypadku PA302W dlaczegoś w magiczny sposób ten kontrast nie chce maleć, mimo sporego przyrżnięcia.

Osobna rzecz to kompletny brak logicznych przesłanek, dla których NEC miałby podawać swym technikom nieprawdziwe informacje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 19:17 - ndz

Pożijom, uwidzim... wolę nie przesądzać bez pomiaru. Pierwszy nic nie wykazał, ale może obrałem złą metodę. Rozgrzebię monitor, sprawdzę i napiszę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 19:19 - ndz

Dla mnie to dowód. Choć nie bezpośredni, a pośredni, to jednak. Zakładając oczywiście, że pomiar był prawidłowy.
PS. Sposób sprawdzenia tak oczywisty, że aż dziw, że wcześniej nikt na to nie wpadł. Bo przecież to jest właśnie celem zastosowania tej metody regulacji barwy bieli tj. brak skutków ubocznych, które powyżej opisano.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

26 stycznia 2014, 19:29 - ndz

max pisze:Dla mnie to dowód. Choć nie bezpośredni, a pośredni, to jednak. Zakładając oczywiście, że pomiar był prawidłowy.
PS. Sposób sprawdzenia tak oczywisty, że aż dziw, że wcześniej nikt na to nie wpadł. Bo przecież to jest właśnie celem zastosowania tej metody regulacji barwy bieli tj. brak skutków ubocznych, które powyżej opisano.
Mnie szczerze mówiąc niewiele obchodzą prądy na zasilaczach - rozwiązanie interesuje mnie o tyle, że potencjalnie nie powoduje spadku CR podczas zmiany wtpt monitora. No więc CR dlaczegoś nie spada, a czy jest to realizowane za pomocą prądów, czy czarów voodoo jest mi całkowicie obojętne, bo nie jestem elektronikiem tylko projektantem graficznym. Błędy pomiaru nie mają tu mz. większego znaczenia, bo trend był wyraźny i zgodny z teoretycznym założeniem.
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

27 stycznia 2014, 10:33 - pn

Odnośnie oprogramowania kalibracyjnego SpectraView II do monitorów P/PA/SV/SVref

Wydaje mi się, że będzie stosownym wyjaśnić kwestię legalności oprogramowania SpectraView II w Europie.

1. Oprogramowanie SV II jest produkowane i rozwijane przez dział R&D NEC Display Solutions of America.
2. Oprogramowanie SV II sprzedawane jest na całym świecie po za regionem EMEA - Europa, Bliski Wschód i Afryka.
3. Oprogramowanie zakupione w NEC Display Solutions of America przez dowolnego użytkownika, zamieszkującego w szczególnym przypadku teren EMEA, jest w 100% legalne!
4. Oprogramowanie SV II może być zakupione LEGALNIE przez kogokolwiek na świecie. Nie ma żadnych ograniczeń w tej kwestii.
5. Oprogramowanie SV II nie jest wspierane w regionie EMEA, jakiekolwiek problemy muszą być zgłaszane bezpośrednio do NEC Display Solutions of America.


Mam nadzieje, że wyraziłem się jasno i że wszystkie wątpliwości odnośnie oprogramowania SV II zostały rozwiane.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

27 stycznia 2014, 11:00 - pn

Wojciech Kosek pisze:Odnośnie oprogramowania kalibracyjnego SpectraView II do monitorów P/PA/SV/SVref
Wydaje mi się, że będzie stosownym wyjaśnić kwestię legalności oprogramowania SpectraView II w Europie.

1. Oprogramowanie SV II jest produkowane i rozwijane przez dział R&D NEC Display Solutions of America.
2. Oprogramowanie SV II sprzedawane jest na całym świecie po za regionem EMEA - Europa, Bliski Wschód i Afryka.
3. Oprogramowanie zakupione w NEC Display Solutions of America przez dowolnego użytkownika, zamieszkującego w szczególnym przypadku teren EMEA, jest w 100% legalne!
4. Oprogramowanie SV II może być zakupione LEGALNIE przez kogokolwiek na świecie. Nie ma żadnych ograniczeń w tej kwestii.
5. Oprogramowanie SV II nie jest wspierane w regionie EMEA, jakiekolwiek problemy muszą być zgłaszane bezpośrednio do NEC Display Solutions of America.

Mam nadzieje, że wyraziłem się jasno i że wszystkie wątpliwości odnośnie oprogramowania SV II zostały rozwiane.
Good News!

Na ebay, amazon czy w kilku sklepach internetowych na terenie USA widnieje wiele ofert zakupu oprogramowania SpectraView II. Jest ono dystrybuowane jako NEC SpectraView II Color Calibration Kit (SVII-PRO-KIT) czyli zestaw z kolorymetrem lub NEC SpectraView II Display Calibration Software (SVIISOFT) jako samodzielne oprogramowania, bez kolorymetru. To pierwsze jest w cenie ok. 300,00$, wersja druga kosztuje zaledwie 99,00$. Pytanie, wersja SV II bez kolorymetru jest równie funkcjonalna i kompletna, dokładnie taka sama jak w droższym zestawie, a jedynie pozbawiona urządzenia X-rite i1 Display Pro?
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

27 stycznia 2014, 11:03 - pn

Czyli załóżmy: mam monitor np. PA241W lub PA242W, kalibrator X-Rite i1Display Pro i oprogramowanie SV II (lub NEC Multiprofiler). Czy to wystarczy do pełnej kalibracji we własnym domu? Czy potrzeba np. specjalnego światła lub czegoś jeszcze, co nie jest dostarczane w standardowym zestawie z monitorem (np. kabel)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

27 stycznia 2014, 11:04 - pn

Wojciech Kosek pisze:3. Oprogramowanie zakupione w NEC Display Solutions of America przez dowolnego użytkownika, zamieszkującego w szczególnym przypadku teren EMEA, jest w 100% legalne!
Dzięki wielkie. Trochę się zmieniło przez ostatnie parę lat. To, że można kupić i jest o legalne, nie ulega wątpliwości. Wszak kupione = zapłacone, czyli nie ukradzione. Trudno dopatrywać w tym nielegalności. Bardziej mnie interesowały kwestie sprzedaży, bo oficjalnie nie można sprzedawać poza USA, sprowadzać ani dystrybuować u nas. Czy więc czasem sprzedający nie postępuje nielegalnie względem postanowień licencji? Powiedz proszę raczej jak to wygląda od strony użytkowania, bo kupić legalnie można dużo rzeczy, które niekoniecznie można samemu legalnie używać. Choćby samolot. Czy użytkownik nie będzie miał problemów użytkując je? No i co to znaczy "użytkownika, zamieszkującego w szczególnym przypadku teren EMEA"? Rozumiem to w przypadku np mienia przesiedleńczego lub podobnej formy przeniesienia oprogramowania poza dozwoloną strefę. Polak mieszkający na stałe w PL, który w życiu nie był w USA, jest szczególnym przypadkiem?
kiprak pisze:Na ebay, amazon czy w kilku sklepach internetowych na terenie USA widnieje wiele ofert zakupu oprogramowania SpectraView II. Jest ono dystrybuowane jako NEC SpectraView II Color Calibration Kit (SVII-PRO-KIT) czyli zestaw z kolorymetrem lub NEC SpectraView II Display Calibration Software (SVIISOFT) jako samodzielne oprogramowania, bez kolorymetru. To pierwsze jest w cenie ok. 300,00$, wersja druga kosztuje zaledwie 99,00$. Pytanie, wersja SV II bez kolorymetru jest równie funkcjonalna i kompletna, dokładnie taka sama jak w droższym zestawie, a jedynie pozbawiona urządzenia X-rite i1 Display Pro?
W zasadzie potrzebne samo oprogramowanie. Czujnik można użyć swój.
rad500 pisze:Czyli załóżmy: mam monitor np. PA241W lub PA242W, kalibrator X-Rite i1Display Pro i oprogramowanie SV II (lub NEC Multiprofiler). Czy to wystarczy do pełnej kalibracji we własnym domu? Czy potrzeba np. specjalnego światła lub czegoś jeszcze, co nie jest dostarczane w standardowym zestawie z monitorem (np. kabel)?
Światło rzecz jasna potrzebne, wszak kalibruje się do niego. Przewody są z monitorem i z kalibratorem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

27 stycznia 2014, 11:07 - pn

Wojciech Kosek pisze:Mam nadzieje, że wyraziłem się jasno i że wszystkie wątpliwości odnośnie oprogramowania SV II zostały rozwiane.
Dla mnie: tak.
Może wypadałoby jeszcze uzupełnić, skąd takie a nie inne, wygibasy. Brak tłumaczenia menu oprogramowania na języki lokalne?
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

27 stycznia 2014, 11:15 - pn

Powiedz proszę raczej jak to wygląda od strony użytkowania, bo kupić legalnie można dużo rzeczy, które niekoniecznie można samemu legalnie używać. Choćby samolot. Czy użytkownik nie będzie miał problemów użytkując je? No i co to znaczy "użytkownika, zamieszkującego w szczególnym przypadku teren EMEA"? Rozumiem to w przypadku np mienia przesiedleńczego lub podobnej formy przeniesienia oprogramowania poza dozwoloną strefę. Polak mieszkający na stałe w PL, który w życiu nie był w USA, jest szczególnym przypadkiem?

Oprogramowanie SV II może kupić każdy i używać legalnie.
Jeżeli chodzi o kwestię dystrybucji oprogramowania poza USA należy pytać NEC Display Solutions of America. Nie wiem jakie są zasady odsprzedaży tego oprogramowania poza USA, niemniej jednak to nie jest meritum - chodzi o możliwość legalnego skalibrowania monitora z serii P/PA w Europie.

Od strony użytkownika wygląda to następująco:

Posiadacz monitora z serii P/PA/SV oraz SVRef może zakupić oprogramowanie SpectraView II poprzez dowolną formę sprzedaży, chociażby poprzez internet, i legalnie używać w dowolnym miejscu na świecie. Kalibracja sprzętowa monitora będzie działała prawidłowo.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

27 stycznia 2014, 11:16 - pn

max pisze:Może wypadałoby jeszcze uzupełnić, skąd takie a nie inne, wygibasy. Brak tłumaczenia menu oprogramowania na języki lokalne?
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Przyczyną jest istnienie w Europie serii selekcjonowanych P/PA sprzedawanych pod marką Spectraview. Dostępne legalnie PA z oprogramowaniem kalibracyjnym podkopywałyby ich rynek.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kiprak
Posty: 112
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 15:52 - pn

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

27 stycznia 2014, 11:18 - pn

Tom01 pisze:W zasadzie potrzebne samo oprogramowanie. Czujnik można użyć swój.
Zapytałem o to, gdyż ewentualny kolorymetr pozostaje kwestią wyboru z wielu dostępnych na rynku. Z drugiej strony, wg opinii Czornyja, X-Rite i1Display Pro jest całkiem sensownym rozwiązaniem.
Czornyj pisze:X-Rite i1Display Pro - zdecydowanie najlepszy niedrogi kolorymetr do kalibracji monitorów, jaki jest na rynku - moja rekomendacja!!! (dostępny)
Za kwotę ok. 900,00 zł otrzymujemy zatem w pełni funkcjonalne oprogramowanie wraz z sensownym kolorymetrem, który na początek powinien w zupełności wystarczyć, czy tak?
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2014, 11:22 - pn przez kiprak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272W czy EIZO CX270?

27 stycznia 2014, 11:20 - pn

Jeśli ktoś miał mimo wszystko nadal jakieś wątpliwości, to tym razem już nie da się zabić żadnego klina. :lol:
Tom01 pisze:Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Przyczyną jest istnienie w Europie serii selekcjonowanych P/PA sprzedawanych pod marką Spectraview. Dostępne legalnie PA z oprogramowaniem kalibracyjnym podkopywałyby ich rynek.
A czy aby tak sama sytuacja nie zachodzi w przypadku EIZO: (CX+ColorNavigator+ https://monitory.mastiff.pl/selekcja-monitora.html) oraz CG?
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2014, 11:32 - pn przez max, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68433
Liczba tematów: 4134
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu