Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
swierzaczek
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 16:56 - pt

Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

25 sierpnia 2016, 11:08 - czw

Witam
Im więcej czytam tym więcej wątpliwości się pojawia. Chciałem zająć się fotografią ślubną - tylko i wyłącznie. Zdjęcia w internecie, kilkanaście odbitek i fotoalbum, nic więcej poza moją działalność nie będzie wybiegać. Czy rzeczywiście pchanie się na siłę w monitory z przestrzenią adobeRGB ma sens? Czy nie lepszym rozwiązaniem jest kupienia monitora z dobrze podświetloną matrycą, wysokim kontrastem, całkowitym pokryciem sRGB, do tego więcej cali i UHD? Wszyscy dookoła polecają tylko profesjonalne monitory eizo, modele wersji cg bądź ewentualnie cx. Przyjmując że mam do wydania powiedzmy 7000zł pozwala mi to kupić monitor z serii cg 24 cali. Czy rezygnując z pokrycia adobeRGB a skupiając się na samym sRGB można kupić za tę sumę monitor z UHD oraz równomiernie podświetloną matrycą? Jeśli będę potrzebować kupić monitor do innych celów niż tylko wrzucenie zdjęć do internetu to dopiero wtedy będę się martwić.
Z góry dziękuję wszystkim za czynny udział w wątku.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

25 sierpnia 2016, 11:53 - czw

Proponuję wyjście pośrednie w kosztach i rozmiarze oraz rozdzielczości, przy zachowaniu warunku sprzętu profesjonalnego.

Jak zwykle więc polecam NEC PA272W (sam taki mam).
* 27", 2560x1440
* AdobeRGB z możliwością symulacji sprzętowej sRGB.
* 3D LUT z 14 lub 16bitową precyzją przeliczeń.
* Pełna stabilizacja matrycy, barwy i jasności
* czujnik RGB pracujący w czasie rzeczywistym, monitorujący na bierząco współrzędne chromatyczne podświetlenia
* czujnik temperatury i położenia ekranu, współdziała z czujnikiem jw.
* podświetlenie GB-r LED. Dioda niebieska i dioda zielona, czerwony luminofor na obu diodach
* automatyczna, niezależna regulacja świecenia diod zielonej i niebieskiej, co umożliwia zmianę temperatury podświetlenia zamiast korekcji matrycą
* możliwość kalibracji sprzętowej. Program kosztuje ok. 170zł. Kalibrator i1DisplayPro to minimum, aby nie rozkalibrować idealnie wyregulowanego fabrycznie monitora.
* matryca IPS, 8bit + 2FRC, razem 10bit.
* PWM ok. 40.000Hz, eliminujący migotanie.
* Darmowa aplikacja MultiProfiler umożliwiająca niezwykle precyzyjną regulację monitora, w oparciu o wbudowany w monitor precyzyjny 3D LUT i kalibrację fabryczną, co daje rezultaty zbliżone do kalibracji zewnętrznym czujnikiem (przynajmniej dopóki monitor jest w miarę nowy)
* pewnie o połowie zapomniałem.

PS. Praktycznie nie ma monitorów sRGB tak wyposażonych. Wyjątki to NEC P242W (nie PA) i EIZO CS230, ale oba są małe.
Ostatnio zmieniony 25 sierpnia 2016, 11:58 - czw przez max, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

25 sierpnia 2016, 11:55 - czw

Dobry monitor graficzny to nie tylko szeroki gamut. To możliwość kalibracji sprzętowej, układy stabilizacji jasności i koloru oraz kompensacja podświetlenia (Uniformity). To również dobra matryca z płynnymi przejściami tonalnymi i świetną reprodukcją kolorów poniżej ludzkiej percepcji. Nawet jeśli teraz nie będziesz korzystał z szerszej palety barw to taki monitor pozwoli na 100% wierną reprodukcję zgodną ze standardem sRGB. UHD nie jest do szczęścia potrzebne, ale dobra matryca na pewno. Przy wskazanym budżecie na pewno warto dokupić sobie i1Display Pro. I raczej 27 cali. Kolejno CS270, PA272-SVII, CX271.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
swierzaczek
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 16:56 - pt

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

25 sierpnia 2016, 13:14 - czw

Dobrze to teraz widzę jeszcze 2 wersje NEC PA272W oraz NEC PA272W-svII, czym one się różnią i czy jest sens dopłacić 600zł do svII? Jeśli chodzi o kalibrator to dokładna nazwa X-Rite i1Display Pro? Oraz jak nazywa się program do kalibracji który należy kupić. Jaki jest stopień trudności w samodzielnej kalibracji? Czy samemu ją wykonam, czy np e EIzo cx271 będzie to łatwiejsze ?

Edit. Doczytałem że SpectraViewII to program do kalibracji, tylko zastanawia mnie ta różnica w sklepie, monitor z SVII kosztuje 5200, bez 4600. Program kupiony oddzielnie 170, czy ktoś mi wyjaśni sesnownie czemu aż taka dysproporcja, czy po prostu płaci się za wygodę?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

25 sierpnia 2016, 14:22 - czw

Zaproponowałem program kupiony oddzielnie za 170zł (oraz PA272W bez SVII) ponieważ jest to cena za SVII w promocji. Najwidoczniej droższa wersja monitora ma zwykłą cenę oprogramowania, jakieś 400-500zł. Moim zdaniem tak (PA272W i SVII oddzielnie) jest po prostu taniej.
A czy wychodzi dokładnie na to samo to niech się wypowiedzą Panowie Sprzedawcy. Mnie się zdaje, że tak, ale nie mam 100% pewności.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=2686
Jest to program do kalibracji.

MultiProfiler jest do pobrania za darmo.
Kilka wzmianek na jego temat z mojej strony, jako amatora (nieco zorientowanego w temacie):
http://mva.pl/viewtopic.php?f=34&t=1389

Kiedyś była jeszcze wersja SV272, ale teraz już nie ma.

Jest jeszcze SV272 Reference, ale mz. nie warto.
swierzaczek
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 16:56 - pt

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

26 sierpnia 2016, 17:49 - pt

Dziękuję za odpowiedzi, ale po kolejnych godzinach niekończących się wątków decyzja zapadła. Wybór to eizo cx271. Jedynie czego mi brakuje to odpowiedzi czy kalibrator i1 display pro będzie odpowiedni do tego monitora?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

26 sierpnia 2016, 19:48 - pt

Tak, to jedyny słuszny wybór.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
cz
czuk

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

27 sierpnia 2016, 09:22 - sob

NocnyJastrzab pisze:Tak, to jedyny słuszny wybór.
Pomyłka, jaki jedyny słuszny wybór ?,chyba ,że dla Pana. ;) Słuszny wybór to optymalizacja między zastosowaniem,kosztami i zdrowym rozsądkiem u mnie przynajmniej tak to działa.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

27 sierpnia 2016, 09:57 - sob

"..odpowiedni do tego monitora"

Jaki zatem lepszy będzie do CX271 w podobnej cenie?! Żaden, bo nie ma.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
cz
czuk

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

27 sierpnia 2016, 10:20 - sob

NocnyJastrzab pisze:
Jaki zatem lepszy będzie do CX271 w podobnej cenie?! Żaden, bo nie ma.
Zgadza się CX271 to najwyższa półka,ale ten co podał Max spokojnie by się nadał,ja zawsze patrzę na koszty ,może powinienem księgowym zostać. ;)
swierzaczek
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 16:56 - pt

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

27 sierpnia 2016, 10:48 - sob

Ja także patrzę na koszty, bo jak każdy zawsze ma coś innego jeszcze do kupienia. Także wybieram to co da mi satysfakcję i gwarancję jakości bez przesadnego przepłacania. Nie mam pojęcia jaki byłby dobry kalibrator, bo do tej pory pracowałem na monitorze za 400zł. Chcąc świadczyć pewien pułap jakości zdjęć chcę wyeliminować czynnik monitora. Jednym z głównych czynników przy wyborze x271 była większa rozdzielczość, która przełoży się na lepszy komfort pracy. i1 display pro kosztuje ~800 więc dodając do kosztów monitora 5600 wyjdzie tyle co cg247. Kaptur w późniejszym czasie mogę dokupić. Wiem, że dla 24 cali cg247 to ostatnia pozycja i nie ma nic wyżej, ale zawsze trzeba brać wszystkie czynniki pod uwagę. Jestem tylko ciekaw czemu kalibrator dostępny na stronie eizo kosztuje 400zł i jak on się ma np do i1 display pro. W końcu to systemowy kalibrator.
cz
czuk

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

27 sierpnia 2016, 10:59 - sob

Odnoszę taki wrażenie,że Pan jest trochę w 'zawieszeniu' co wybrać,moim zdaniem nie warto przepłacać, Nec PA272W spokojnie spełni Pana oczekiwania, oczywiście,że Eizo CX271 też,tylko czy warto przepłacać?Osobiście minimalizował bym koszta.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

27 sierpnia 2016, 23:23 - sob

swierzaczek pisze:W końcu to systemowy kalibrator.
To akurat nieprawda. Ktoś się z kimś dogadał i sprzedaje się bezsensowne Spydery w komplecie z wysokiej jakości monitorami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

28 sierpnia 2016, 08:45 - ndz

Proszę nie wybierać 24" monitora do profesjonalnej pracy. No chyba, że dostałeś ciężką pokutę w piątek.

Nada się i CX271 i PA272W, ale wcale ten drugi nie jest gorszy. Mają trochę różne cechy. PA272W bardziej zaawansowaną elektronikę (trochę zbliżoną do CG), natomiast CX ma płytkę ćwierćfalową redukującą srebrzenie matrycy, co jest widoczne na czerni, pod kątem.
swierzaczek
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 16:56 - pt

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

31 sierpnia 2016, 09:27 - śr

Co do monitorów NEC - SV i SV Reference spełniają bardziej rygorystyczne normy niż ta podstawowa wersja. Stąd też ta różnica w cenie w sklepach. Czyli producent robi selekcję matryc i w zależności od jakości pod taką wersją sprzedaje :P
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

31 sierpnia 2016, 09:59 - śr

Aktualnie seria SpectraView została wycofana z oferty NEC poza SV232. Gdzieniegdzie można jeszcze kupić SV242 i SV272.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
swierzaczek
Posty: 7
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 16:56 - pt

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

31 sierpnia 2016, 12:35 - śr

Myślę, że ostatnie pytanie w tym temacie, czy seria CX np ten który zamierzam kupić (cx271) ma możliwość dowolnego sterowania gamutem ? oraz czy można wykonywać wszelkie symulacje wyświetlanego obrazu? (czy tylko to potrafi seria CG)? Nadal chodzi mi po głowie najwyższy model cg247. 3 cale i rozdzielczość nie robią tutaj żadnej różnicy, ze względu na podłączenie drugiego monitora.
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2016, 12:40 - śr przez swierzaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii ślubnej, adobeRGB? sRGB?

31 sierpnia 2016, 12:38 - śr

EIZO CX ma możliwość sterowania gamutem, choć nie dowolnego. Jednak w takim zakresie jaki wymaga fotografia, pokrywa zapotrzebowanie z zapasem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu