Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Regulamin forum
Działy firmowe są dedykowane konkretnym firmom. Pytania można zadawać tak, jakby kierowali je Państwo bezpośrednio do fabryki lub przedstawicielstwa. Wszelkie publikowane informacje są potwierdzone u źródła lub w serwisie fabrycznym. Użytkownicy z oznaczeniem marki w nazwie "rangi" są pracownikami firm związanych z producentem i je reprezentują.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

10 lutego 2015, 19:19 - wt

Witam,

jestem tu nowy i niestety, ale przychodzę z wielkim bólem serca (i oczu), żeby nie powiedzieć z płaczem... :cry:

Sprawa wygląda następująco: Kupiłem monitor Eizo CX271 z ColorNavigatorem, oraz kalibratorem Spyder4Expres. Byłem bardzo podniecony możliwością posiadania w końcu "prawdziwego" monitora, który przede wszystkim miał spowodować zmniejszenie zmęczenia (oczu) długotrwałą pracą i poprawienia ogólnego komfortu pracy, a wręcz przyjemności z obcowania z wyświetlaczem + możliwości oddania poprawnych kolorów były głównym powodem takiego wyboru (po priorytecie, o którym była mowa wcześniej).

Meritum: monitor męczy, bardziej niż jakikolwiek wcześniej miałem. Obraz nie jest ostry, zarówno w oknach systemu, jak i programach graficznych (Photoshop, Illustrator, Corel), a przy przeglądaniu zasobów internetowych już w ogóle - a myślałem, że obraz będzie jak żyleta... :shock:

Monitor z początku miałem podpięty pod DVI-D, od dzisiaj DisplayPort (miałem nadzieje, że DP coś zmieni, ale niestety). Wyłączałem technologię ClearType w systemie, trochę pomogło przy przeglądaniu zasobów systemu, ale główny problem jest nadal.

Mam system Windows 7 x64, karta graficzna Asus GTX 770, sprzęt nowy, sterowniki poinstalowane.

Monitor kalibrowałem, zmieniłem w ustawieniach wyświetlania na większy kontrast (kosztem przejść szarości).
żeby się tak nie męczyć zszedłem na 50cd/m2, zmniejszyłem temperaturę barw do minimum, ustawiłem sobie szarości w oknach systemu Windows, ale nadal monitor męczy bardziej niż mój ostatni zwykły samsung, który jest wart 10% tego Eizo.

Wcześniej próbowałem na różnych trybach pracować (ani sRGB, AdobeRGB, Paper etc - nic z tego).

Bardzo proszę o pomoc.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

10 lutego 2015, 19:33 - wt

Straszne wieści.

Mam kilka pytań i propozycji.

1. Czy jesteś może astygmatykiem? Czy używasz okularów z dość silną korekcją cylindryczną? Opisz rodzaj dolegliwości: ból oczu, pieczenie oczu, wysuszenie oczu, odruch wymiotny, zawroty głowy itp.

2. Jeżeli używasz Windows włącz skalowanie czcionek:
Obrazek
Proponuję 150%.

* włącz poprzednie ustawienie ClearType (wygładzanie czcionek). Można przeprowadzić dostrajanie antyaliasingu czcionek.
Obrazek

3. Przywrócić domyślne nastawy monitora (kontrast, temperatura itp).
Proszę włączyć tryb sRGB (nie Full, nie AdobeRGB). Brightness 50cd/m2. Reszta na ustawieniach domyślnych. Usunąć (skopiować gdzieś) ustawienia kalibracyjne.

4. Zastosować jasne oświetlenie wokół monitora i za monitorem, ale tak, aby nie świeciło na ekran i w oczy.

5. Jeśli używasz Firefoxa, ustaw:
about:config
layout.ccs.devPixelsPerPx na wartość: -1 lub 1.5 (lub 1.25).

6. To raczej oczywiste, ale rozdzielczość ma być 2560x1440, 60Hz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

10 lutego 2015, 20:15 - wt

Jaka jest ustawiona rozdzielczość?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

10 lutego 2015, 20:37 - wt

Witam i dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Wykonałem następujące kroki z podpowiedzi, faktycznie jest trochę lepiej. Po zwiększeniu skalowania i włączeniu ClearType tekst jest bardziej czytelny.

Rozdzielczość natywna dla monitora 2560x1440. Odświeżanie choć przestawiam na 60, po zatwierdzeniu i wyjściu z opcji tych ustawień, system znów przestawia na 59Hz

Używam Chrome, ale ściągnąłem Firefox i ustawiłem layout.ccs.devPixelsPerPx na wartość: -1 lub 1.5 (lub 1.25). - niewielka różnica.

Co do okularów, to nie noszę (może powinienem). Faktycznie, mogę mieć lekki astygamtyzm (ostatnie badanie wzroku wskazało wykazało coś na kształt tego typu problemu, ale ogólnie wzrok okazał sie na tyle dobry, że okulary nie są potrzebne)

Czy nie jest to przypadkiem wina Windowsa? Problemy ze skalowaniem? Widziałem ten monitor podłączony do Mac'a i obraz nie budził zastrzeżeń.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

10 lutego 2015, 20:47 - wt

Przy skalowaniu ustawionym na 150%, layout.ccs.devPixelsPerPx ustawiony na -1 lub na 1.5 da dokładnie taki sam efekt. Zostaw na -1.

Windows nie jest problemem. Mac ma co prawda inny krój czcionek systemowych, ale moim zdaniem nie może to wywoływać takich efektów jak u Ciebie.

Usuń kalibrację przeprowadzoną kalibratorem. Pozostaw oryginalne nastawy przeprowadzone w fabryce: sRGB, jak pisałem wyżej.

Mi monitor wyświetla 59,9Hz. Windows podaje jednak 60Hz.
kliknij: Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić.

Jeśli okulista twierdzi, że okulary nie są potrzebne, to nie są.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

10 lutego 2015, 21:31 - wt

Kalibrację usunąłem od razu, jak mi powiedziałeś i z menu monitora wprowadziłem reset wszystkich ustawień oraz resztę zaleceń również wprowadziłem.

Opcja Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić. jest u mnie wyszarzała, ale wszedłem w oprogramowanie NVidii i tam pokazuje 60Hz, więc chyba 60...

Ogólnie mam wrażenie, że Monitor chciałby lepiej wszystko wyświetlić, ale wąskim gardłem jest system. Czytałem gdzieś, że Windows 7 nie jest najlepszym rozwiązaniem do grafiki (ale było już za późno)

Pytałeś jaki to ból oczu, po prostu szybciej się męczą i muszę robić częstsze przerwy w pracy, po dłuższym czasie szczypią, czy nawet swędzą - normalne objawy, ale właśnie chcę skonfigurować sprzęt tak, żeby było tego mniej i w mniejszym stopniu.

Ogólnie po tych zmiankach jest poprawa, teksty są wyraźne, Blender też ładnie wyświetla czcionki.

Teraz pozostaje potestować przy dłuższym użytkowaniu, może przyzwyczajeniu się do tak dużej matrycy, co za tym idzie większej ilości światła (?)

Będę testować, i jak coś to będę pisać.

Oczywiście dziękuję za rady :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

10 lutego 2015, 22:18 - wt

Windows nie najlepiej zarządza przestrzeniami barw. Lepiej robi to Mac.
Nie ma to jednak nic wspólnego z Twoimi dolegliwościami.

Sprawdź, czy czegoś nie przestawiłeś w sterownikach karty grafiki.

Zmiana rozmiaru elementów na "Większe - 150%" powinna dać dość duże i wyraźne literki.
Zrób jeszcze: Dopasuj tekst ClearType.

Odległość oczu od monitora: 60-70cm.

W razie czego: krople do oczu, przejściowo. Potem odstawić, jeśli można.

Zastanawiam się, dlaczego masz wyszarzały Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić. Może masz coś namieszane i sterownik nie może przejść w tryb prawidłowy, pozwalając na zaznaczenie opcji?

Potestuj. Na razie nie mam więcej pomysłów.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 09:51 - śr

Nie ma kompletnie żadnego znaczenia, czy jest 59 czy 60Hz gdzieś tam pokazane. Monitor działa w 60Hz i tyle, nawet gdyby w 59 to dla użytkownika nie ma znaczenia i nie ma różnicy.
Z tego co pamiętam, CX271 jest na matrycy IPS od LG więc cały temat z PLS w CX240/241 raczej tutaj nie wchodzi w grę, ale mam osobiste podejrzenia co do filmu OCF, który być może nieco rozmazuje/rozmiękcza obraz. Ale to tylko gdybanie. Tak czy siak, pewne osoby mają problemy z tymi monitorami i sam osobiście mogę powiedzieć, że lepiej mi się czyta z Dell P2312H, którego mam w pracy niż z CX240 którego mam w domu, choć tragedi na szczęcie nie ma. Obraz na Dell jest nieporównywalnie brzydszy, ale komfort dla oka przy czytaniu mam lepszy. Z tymi CXami jest coś na rzeczy jeśli chodzi o oczy.
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2015, 09:57 - śr przez GrzesiekR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 09:57 - śr

Też mam podejrzenia o ten OCF, ale nie chciałem wspominać, żeby nie wszczynać nowej bitwy.
No w każdym razie ta sama matryca bez OCF, z tym samym podświetleniem, jaka znajduje się w NEC PA272W, nie stanowi dla mnie problemu.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 09:59 - śr

max pisze:Też mam podejrzenia o ten OCF, ale nie chciałem wspominać, żeby nie wszczynać nowej bitwy.
No w każdym razie ta sama matryca bez OCF, z tym samym podświetleniem, jaka znajduje się w NEC PA272W, nie stanowi dla mnie problemu.
Jeśli to jest dokładnie ta sama matryca, tylko bez OCF to rzeczywiście może być tu klucz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 10:02 - śr

Jeszcze powłoka rozpraszająca. W NECu jest bardziej gładka, ale nie sądzę, aby to miało znaczenie.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 10:05 - śr

max pisze:Jeszcze powłoka rozpraszająca. W NECu jest bardziej gładka, ale nie sądzę, aby to miało znaczenie.
W Dell-u mam matowe ziarno (ale nie tak widoczne jak w SX2462) i to nie mi przeszkadza, mam wrażenie, że wręcz przeciwnie.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 13:46 - śr

Właśnie tak, obraz jest taki lekko rozmyty, jakby sztucznie rozmiękczony.

W porównaniu do mojego starego pracowego samsunga, obraz pięknie wszystko wyświetla, nie "gniecie" tekstu, i przy normalnej pracy, jak np wielogodzinne składanie nie ma tragedii, ale gdy przyjdzie coś przeczytać, to już się schodki pojawiają.

Jeśli to ten OCF, to rozumiem, że już nic nie poprawię? W sensie ustawień etc
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 13:48 - śr

lukasso pisze:Właśnie tak, obraz jest taki lekko rozmyty, jakby sztucznie rozmiękczony.

W porównaniu do mojego starego pracowego samsunga, obraz pięknie wszystko wyświetla, nie "gniecie" tekstu, i przy normalnej pracy, jak np wielogodzinne składanie nie ma tragedii, ale gdy przyjdzie coś przeczytać, to już się schodki pojawiają.

Jeśli to ten OCF, to rozumiem, że już nic nie poprawię? W sensie ustawień etc
W CX240 jest jeszcze taka funkcja "Outline enhancer" ale w CX241 juz nie ma, więc domyślam się, że w 271 też nie ma. Ona wyostrza obraz, szczególnie właśnie tekst. Korzystam z niej. W Dell-u w pracy też mam "Sharpness" i tez ustawiam to na pewien stopień.
Reasumując. Wygląda na to, że być może rozmiękczanie nie musi dotyczyć tylko PLSów. IPSy klasyczne, bez OCF mają naturalnie ostry tekst, nie trzeba było korzystać z wyostrzania monitorowego. Te nowe monitory z OCF, zarówno z PLS jak i IPS, mają lekko zmiękczony obraz. Wygląda on przez to naturalniej, bardziej analogowo w grafice i zdjęciach, ale przy czytaniu jest nieco gorzej. Nie ma ideałów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 14:16 - śr

Nowe monitory mają piksele o kształcie "<<<" co się przekłada na inną ostrość niż w starszych, gdzie były prostokątne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 14:26 - śr

Tom01 pisze:Nowe monitory mają piksele o kształcie "<<<" co się przekłada na inną ostrość niż w starszych, gdzie były prostokątne.
Hmmm, od dawien struktura subpikseli była w kształcie chevron-ów [szewron - naszywka w kształcie litery V na rękawie munduru, pokazująca rangę żołnierza ) IPSY i również PVA tak miały. Tz. subpiksel był zbudowany z szeregu takich szewronów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 14:39 - śr

Ale były różne jeśli chodzi o kąt i odstępy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 14:45 - śr

GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 15:07 - śr

Z tych zdjęć wynika odwrotnie: teraz subpiksele są prostokątne.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 15:11 - śr

Dlatego myślę, że "winna" jest dodatkowa folia OCF, zmiękczająca obraz. Być może dodatkowa polaryzacja światła emitowanego przez podświetlenie też ma jakiś wpływ.

Jest też taka możliwość, że dodatkowa folia zwiększa odległość płaszczyzny pikseli od płaszczyzny zewnętrznej powierzchni rozpraszającej, w wyniku czego obraz bardziej się "rozmywa". Ale to czyste spekulacje.

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68318
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu