EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Regulamin forum
Działy firmowe są dedykowane konkretnym firmom. Pytania można zadawać tak, jakby kierowali je Państwo bezpośrednio do fabryki lub przedstawicielstwa. Wszelkie publikowane informacje są potwierdzone u źródła lub w serwisie fabrycznym. Użytkownicy z oznaczeniem marki w nazwie "rangi" są pracownikami firm związanych z producentem i je reprezentują.
piotr99
Posty: 3
Rejestracja: 23 grudnia 2014, 18:29 - wt

EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 20:00 - wt

Witam, mój pierwszy post dotyczy problemu z monitorem EIZO CX271. Lewy dolny róg jest dużo jaśniejszy jakby był wyciek światła. Widać go wyraźnie oświetleniu roboczym, nie mówiąc o ciemności. Powiedzmy że wyświetlana czerń nie jest równa ale poświata widoczna w lewym dolnym rogu moim zdaniem jest nieakceptowalna jak na profesjonalny monitor za ponad 5000 zł. Widać to przy obróbce zdjęć gdzie tam powinna być czerń jest jasno.

Obrazek

Zdjęcie monitora zrobiłem w ten sposób że wyświetliłem 100% czerń w PS na cały ekran. Monitor był skalibrowany na 5500K, gamma 2,2, 100 cd/m2 (profil fotograficzny w CN, kalibracja i1 Display Pro).
Aparat Canon 5D3, 28-70, f/2,8, czas 1,3", ISO 100. Nie poprawiałem kontrastu na zdjęciu, różnice czerni są takie jak w rzeczywistości.

Czytałem posty na tym forum odnośnie podobnych przypadków w tańszych monitorach, ale to nie jest tańszy monitor. W związku z tym wysłałem to zdjęcie do serwisu (Alstor). Dostałem odpowiedź zrzucającą mnie na drzewo:

"Objaw, o którym Pan pisze, jest nam znany i wynika z konstrukcji matrycy. Wszystkie CX271 oraz CG277 świecą w identyczny sposób. Aby całkowicie wyeliminować objaw zalecamy pracę ze światłem rozproszonym. "

Przecież do licha pracuję w świetle rozproszonym i wcale to nie eliminuje problemu, skąd takie porady profesjonalnego serwisu? Rozumiem, że wiele osób myśli już o tłuczeniu karpia i innych świątecznych przyjemnościach ale to nie powód żeby zbywać w ten sposób klientów, cierpi na tym marka. Jak kupuję profesjonalny monitor do obróbki zdjęć i on mi świeci lokalnie tak że przekłamuje kolory i wszystko w/g serwisu jest OK to następnym razem nie kupię u nich tylko pójdę do innej firmy.

Na mój protest dostałem bardziej sensowną odpowiedź:

"Tak jak napisałem Panu, czerń dla matryc typu IPS ( AH –IPS) jest największym problemem . Występuje tu efekt srebrzenia, który jest potęgowany przez kątowość matrycy ….Układ wyrównujący podświetlenie i kolory dla matrycy, też nigdy nie dotyka czerni bo wtedy musiałby ją podbić do najjaśniejszego punktu ….a wtedy czerń nie była by już czarna. To co Pan widzi na monitorze, niestety jest normalnym objawem, który wynika z niedoskonałości technologii IPS i Eizo nie ma na to wpływu . I tak selekcjonuje matrycę aby ten efekt był minimalny."

Tylko że to jest kolejny unik w kierunku karpia bo na stronie eizo.pl w opisie tego monitora stoi jak wół:

"Zaawansowana funkcjonalność: Kontrola równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy (DUE)... " i dalej opis jak to jest wspaniale i równo w EIZO.
http://www.eizo.pl/monitor/coloredge-cx271/

Nie wiem co w tej sytuacji zrobić, serwis Alstora nawet nie zaproponował mi żebym przywiózł monitor, że obejrzą, nie po prostu tak ma być i mam im nie zawracać głowy przed świętami.
Proszę o opinie innych użytkowników tego forum oraz posiadaczy profesjonalnych monitorów EIZO, czy też tak macie, czy to jest według was normalne w tych monitorach.
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 20:06 - wt

Im większy monitor tym trudniej skonstruować matrycę równo oświetloną. Nie ma na to rady. Nierówności są i będą. To nieodłączna cecha matryc LCD. Jedynie co można zrobić to przebierać monitory przed zakupem, choć w przypadku drogich modeli rzadko kiedy jest taka możliwość.

Proponuję oświetlenie stanowiska pracy komponować tak, aby czerń monitora wychodziła lekko poza zakres postrzegania. Jeśli widzi Pan nierówność, to znaczy, że jest za ciemno a monitor za jasny.

Generalnie CX-y są bardzo równomierne, musiał się Panu trafić nieszczęśliwy model. Może nie byłoby złym pomysłem zamienić na inny? Poniżej przykład jednego z egzemplarzy CX271, jakie się w moim serwisie w tym momencie wygrzewają dla odbiorców. Sfotografowany egzemplarz należy co prawda do partii selekcjonowanej, więc musi być idealny, ale mimo wszystko, taka nierówność jak na Pana zdjęciu to rzadkość.

Obrazek

Flara w górnej części to poblask od bardzo słabej lampy sufitowej. Widać zresztą po ramkach, u góry ciut mocniej oświetlone niż u dołu. Na samym ekranie ma ma rozświetlenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 20:31 - wt

Tom01 pisze:Jeśli widzi Pan nierówność, to znaczy, że jest za ciemno a monitor za jasny.
Tylko jeśli Kolega zacznie manewrować mocą podświetlenia i jasnością oświetlenia w pomieszczeniu, to będzie musiał na nowo skalibrować, wyznaczyć punkt czerni, ustalić dynamikę wyświetlania tak, aby widzieć pełną skalę szarości.

Mimo wszystko tłumaczenie jest sensowne. Układ wyrównywania DUC nie działa w przypadku wyświetlania czerni, bo działać nie może. To elektronika i matryca, przyciemniając lub zmieniając kolor w pewnych obszarach ekranu, wyrównuje naturalną (nie)równomierność podświetlenia. Przy wyświetlaniu czerni przyciemnić lokalnie już nie może.

Na pocieszenie obejrzyj sobie jaką naturalną równomierność podświetlenia ma CG277, a więc ta sama matryca co Twoja, tylko cena wyższa.
http://www.prad.de/images/monitore/eizo ... itaet3.jpg
http://www.prad.de/images/monitore/eizo ... htung2.jpg
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html

Nie ma co tragizować. I tak nie ma już lepszych monitorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 20:34 - wt

max pisze:Układ wyrównywania DUC nie działa w przypadku wyświetlania czerni, bo działać nie może.
Działa w czerni na CG277. Czerń jest nieco podniesiona, ale równomierność perfekcyjna. Aż przyjemnie popatrzeć. Wrażenie wizualne między CX i CG jest inne.

PS. Na prad chyba mieli uwalone monitory. W życiu czegoś takiego nie ma na CG.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 20:39 - wt

Tom01 pisze:Działa w czerni na CG277. Czerń jest nieco podniesiona, ale równomierność perfekcyjna. Aż przyjemnie popatrzeć. Wrażenie wizualne między CX i CG jest inne.
Jeśli jasność czerni jest podniesiona, to OK. Układ DUC będzie w takim wypadku działał. Oczywiście kosztem obniżenia kontrastu, ale nie ma innej metody. Ta jest najlepsza.
Tom01 pisze:PS. Na prad chyba mieli uwalone monitory. W życiu czegoś takiego nie ma na CG.
Być może, nie wiem. Przytaczam tylko niezależne źródło informacji.
piotr99
Posty: 3
Rejestracja: 23 grudnia 2014, 18:29 - wt

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 20:54 - wt

Dzięki za informacje. Trochę mnie to słabo pociesza bo wynika z tego że dostałem jakiś trefny egzemplarz a Eizo wzięło pełną cenę. Przejrzę jeszcze fora zagraniczne.
Mam wrażenie że w tym rogu jest mocniej przyciśnięta matryca i dlatego może się tak dziać. Jak przyłożyłem tam kalibrator to lekkie naciśnięcie spowodowało mocne rozświetlenie od dolnego brzegu. Naciskałem matrycę lekko w innych punktach i aż takiego efektu nie było. Czy jest to możliwe?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 20:59 - wt

max pisze:Jeśli jasność czerni jest podniesiona, to OK. Układ DUC będzie w takim wypadku działał. Oczywiście kosztem obniżenia kontrastu, ale nie ma innej metody.
Kontrast na tym monitorze jest najlepszy ze wszystkich 27-mek LCD na świecie, więc jest z czego ukroić.
max pisze:Być może, nie wiem. Przytaczam tylko niezależne źródło informacji.
Z Pańskiego punktu widzenia niezależne, ale z mojego, wybitnie niewiarygodne.
piotr99 pisze:Mam wrażenie że w tym rogu jest mocniej przyciśnięta matryca i dlatego może się tak dziać.
Tak, jak najbardziej. Przy czym nie matryca w monitorze, tylko matryca we własnej obudowie. Nie naprawi Pan tego, ani serwis nie zrobi bo defekt jest na 99% w normie gwarancyjnego. Ja to mogę zrobić, ale wiąże się z rozbieraniem matrycy czyli utratą gwarancji i sporym kosztem. Tak się robi, ale przy ekranach do zastosowań specjalnych. W Pana przypadku najlepszym wyjściem jest zamiana na inny egzemplarz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1275
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 21:06 - wt

piotr99 pisze:Dzięki za informacje. Trochę mnie to słabo pociesza bo wynika z tego że dostałem jakiś trefny egzemplarz a Eizo wzięło pełną cenę. Przejrzę jeszcze fora zagraniczne.
Mam wrażenie że w tym rogu jest mocniej przyciśnięta matryca i dlatego może się tak dziać. Jak przyłożyłem tam kalibrator to lekkie naciśnięcie spowodowało mocne rozświetlenie od dolnego brzegu. Naciskałem matrycę lekko w innych punktach i aż takiego efektu nie było. Czy jest to możliwe?
Formalnie nietrefny. Poza monitorami EIZO CG i być może NEC SV Reference nie ma formalnego uznawania nierówności czerni za wadę. Tzn. w CG po prostu są lepiej selekcjonowane w fabryce i tam się to rzadko zdarza. Ani nawet ciemnych szarości. Nie ma żadnych progów kwalifikujących je do wymiany. Procedura serwisowa zakłada badanie szarości 128 i całkowitej bieli na nierówności, a te mogą się różnić od przyjętej za punkt odniesienia wartości (zwykle środek ekranu) o 20% jasności. Dla chrominancji w ogóle nie ma żadnej specyfikacji. Nie te czasy jeszcze (oby kiedyś przyszły lepsze). Mało tego. Te pomiary są robione tylko w 12stu punktach ekranu (kiedyś, w czasach "kwadratów" w 9ciu), więc narożników tak mocno nie uchwycą.
Swoją sytuacje może Pan nazwać pechem. Warto brać selekcjonowane w firmach które to robią, choć przy droższych modelach z tym pewnie jest więcej problemu. Najprościej po prostu odsyłać przy zakupie na odległość. Ja w moim CX240 również mam lekko rozświetlony lewy, dolny narożnik, jak u Pana. Nie wiem czy tak samo mocno, może mniej. I wiem, że muszę z tym żyć, choć również oczekiwałem więcej.
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2014, 21:10 - wt przez GrzesiekR, łącznie zmieniany 2 razy.
piotr99
Posty: 3
Rejestracja: 23 grudnia 2014, 18:29 - wt

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 21:09 - wt

Chętnie bym wymienił na inny egzemplarz ale czy firmowy serwis uzna gwarancję? Jak na razie piszą że wszystko jest w porządku... Monitor był kupiony w sierpniu tego roku.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 21:11 - wt

No to zostaje już tylko wymienić żarówki w pokoju na mocniejsze.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

23 grudnia 2014, 23:12 - wt

piotr99 pisze:Dzięki za informacje. Trochę mnie to słabo pociesza bo wynika z tego że dostałem jakiś trefny egzemplarz a Eizo wzięło pełną cenę. Przejrzę jeszcze fora zagraniczne.
Mam wrażenie że w tym rogu jest mocniej przyciśnięta matryca i dlatego może się tak dziać. Jak przyłożyłem tam kalibrator to lekkie naciśnięcie spowodowało mocne rozświetlenie od dolnego brzegu. Naciskałem matrycę lekko w innych punktach i aż takiego efektu nie było. Czy jest to możliwe?
Jeszcze nie widziałem równego CX271 - wszystkie ciekną po lewej stronie, głównie w dolnym narożniku. Wada występuje w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku niesławnych CX240, ale ogólnie szału nie ma, sam OCF też zresztą d... nie urywa. Osobiście olałbym temat.
cz
czuk

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

25 grudnia 2014, 01:19 - czw

Czasami na prototypa jest najlepsza ręczna robota(rozmasowanie) umie jest słaba czerń , ale ekran nie ma przebarwień jest jednorodny, czym większa powierzchnia to to trudniej uzyskać ja mam 19
GrzesiekR
Posty: 1275
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

25 grudnia 2014, 08:19 - czw

czuk pisze:Czasami na prototypa jest najlepsza ręczna robota(rozmasowanie) umie jest słaba czerń , ale ekran nie ma przebarwień jest jednorodny, czym większa powierzchnia to to trudniej uzyskać ja mam 19
Starannością i interpunkcją to te Twoje wypowiedzi nie grzeszą.
cz
czuk

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

25 grudnia 2014, 11:53 - czw

Nie czepiaj się Święta są
jjmmb1
Posty: 4
Rejestracja: 03 lutego 2015, 15:34 - wt

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

03 lutego 2015, 15:42 - wt

Witam nie chce zakładać nowe tematu, bo problem dotyczy również eizo cx271 właśnie do mnie przyszedł i po podłączeniu połowa ekranu świeci na zielono druga połowa normalnie. Nie jest to wina źródła bo bez kabla dvi również widać, że połowa ekranu świeci inaczej. Po zwiększeniu jasności na maxa - 300cd monitor cały świeci mocno zieloną poświatą i z powrotem zmniejszając jasność nie powraca do stanu pierwotnego dalej cały świeci równomiernie na zielono, dopiero po wyłączeniu i włączeniu monitora powraca do "normalności" znaczy jedna połowa na zielono jedna normalnie.
Piszę bo chce się upewnić czy mam takiego pecha i trafiłem walnięty egzemplarz czy może trzeba to po prostu jakoś skalibrować .
Dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

03 lutego 2015, 15:55 - wt

Ale, że leciutko zielonkawy, czy po prostu zielony? Zmierzam do tego, czy jest "standardowo" nierówny, czy padły na połowie ekranu niebieskie diody podświetlenia z czerwonym luminoforem?

Kalibracja na to nie pomoże.
cz
czuk

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

03 lutego 2015, 16:05 - wt

jjmmb1 pisze:Witam nie chce zakładać nowe tematu, bo problem dotyczy również eizo cx271 właśnie do mnie przyszedł i po podłączeniu połowa ekranu świeci na zielono druga połowa normalnie. Nie jest to wina źródła bo bez kabla dvi również widać, że połowa ekranu świeci inaczej. Po zwiększeniu jasności na maxa - 300cd monitor cały świeci mocno zieloną poświatą i z powrotem zmniejszając jasność nie powraca do stanu pierwotnego dalej cały świeci równomiernie na zielono, dopiero po wyłączeniu i włączeniu monitora powraca do "normalności" znaczy jedna połowa na zielono jedna normalnie.
Piszę bo chce się upewnić czy mam takiego pecha i trafiłem walnięty egzemplarz czy może trzeba to po prostu jakoś skalibrować .
Dziękuje za pomoc.
Przy takim monitorze jest to niedopuszczalne..ale niech Tom01 się wypowie
jjmmb1
Posty: 4
Rejestracja: 03 lutego 2015, 15:34 - wt

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

03 lutego 2015, 16:06 - wt

Tak to wygląda :( Dodam że monitor nowy wyjęty przed chwilą z pudełka.

Max podświetlenie kiedy robi się cały zielony: Obrazek

Normalna jasność: Obrazek
cz
czuk

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

03 lutego 2015, 16:17 - wt

Moim zdaniem z monitorem wszystko gra,może sterowniki karty graficznej,że taki obraz
jjmmb1
Posty: 4
Rejestracja: 03 lutego 2015, 15:34 - wt

Re: EIZO CX271 - wyciek światła w rogu ekranu

03 lutego 2015, 16:20 - wt

Ale nawet jak odłączę od źródła czyli wyjmę kabel dvi widać że połowa monitora ma inny odcień.

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68420
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu