BenQ SW2700PT - oględziny :D

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

BenQ SW2700PT - oględziny :D

20 maja 2016, 01:06 - pt

Witam

Postanowiłem przyjrzeć się monitorowi BenQ SW2700PT - kolejny model z aspiracjami “pro”- graficznymi, budzący u niektórych lekkie kontrowersje. Zresztą sama marka nie jest postrzegana jako klasa “premium”. Chyba, że w segmencie marketowców i masówek. BenQ oczywiście uderza mocno marketingiem. Stąd też sporo zarzutów o płatne pochlebne opinie i mini recenzje. Czy faktycznie są przesadzone? Moim zdaniem nie aż tak bardzo i część informacji tam podanych jest zgodna ze stanem faktycznym. Swój tekst opieram głównie na własnych subiektywnych odczuciach i właśnie na stanie faktycznym testowanego monitora (demo dystrybutora). Nie będzie to szczegółowa recenzja, bo nie miałem na to czasu ani możliwości. Jak ktoś nie słyszał jeszcze o tym modelu, to do porównania zalecam zapoznać się z dostępnymi notkami dotyczącymi omawianego modelu:

http://fotoblogia.pl/7690,benq-sw2700pt ... fotografow

http://www.spidersweb.pl/2016/01/benq-s ... -test.html

http://digitalcamerapolska.pl/strefa-sp ... t-monitora

http://www.poligrafia-druk.pl/2015/09/b ... z-czesc-1/
http://www.poligrafia-druk.pl/2015/09/b ... z-czesc-2/

http://fotoblogia.pl/7760,obrabiasz-zdj ... e-poradnik



Szybki przegląd

Monitor spakowany jest w szare (brązowe) pudełko z fioletowym motywem BenQ. Uwagę zwraca stosunkowo zgrabne opakowanie jak na 27 cali, tym bardziej, że osłona monitora jest pionowo z boku. To zasługa demontowalnej stopki i kolumny łączącej z monitorem oraz przemyślanym wyżłobieniom w styropianie zabezpieczającym. Na pudełku od osłony doklejony jest zgrubny raport z pomiarów kontrolnych, lecz wnosi on niewiele. Nie ma podanej wartości luminacji, brak pomiaru równomierności oraz dokładniejszych wyników dla deltaE. W pudełku dodatkowo znajduje się płyta CD ze sterownikami i instrukcjami, Przewodnik Szybkiego Startu (angielski) i dokument o Ważnych zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa.

Sama osłona ma przemyślaną konstrukcję i jest dobrze wykona. Jakość jest podobna do pchood (czyli dobra), ale różni się troszkę fakturą wykończenia i sposobem montażu, oczywiście na plus. Dzięki bocznym zaczepom na ramce monitora i rzepami na górze, po założeniu osłona dobrze się trzyma, ma dobre spasowanie i na prawdę nieźle się prezentuje. Montaż nie sprawia problemów. Ja poradziłem sobie w ciemno. Spodobało mi się okienko na kalibrator w górnym elemencie łączącym, gdzie w razie potrzeby wystarczy rozsunąć klapkę.

Jeśli chodzi o design, to może nie jest jakiś wypasiony, ale może się podobać. Wszystkie elementy są dobrze wykonane i spasowane. Regulacja wysokości oraz obrót odbywa się płynnie, z lekkim oporem. Rozłączana kolumna ma uchwyt do przenoszenia monitora oraz otwór na kable. Główna część stopki stanowi tworzywo z imitacją szczotkowanego aluminium. Dostęp do menu monitora odbywa się poprzez klawisze ukryte pod ramką po prawej stronie. Same klawisze są dobrze wyczuwalne, ale oznaczone są tylko małymi wklęsłymi kropkami. Jedynie biała dioda świeci się po włączeniu monitora przyciskiem Power. Aktywowanie Menu OSD odbywa się dowolnym klawiszem i niestety nie ma bezpośredniego ustawienia jasności. Nawigacja może nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga przyzwyczajenia. Dodatkowym autem jest zdalny kontroler na kabelku, który można programować wg indywidualnych preferencji.

Wykończenie matrycy to znana z NEC-ów satyna, która na wprost sprawia wrażenie lekkiego matu, który całkiem ładnie tłumi refleksy, ale nie tak dobrze, jak prawdziwy mat. Mimo to obraz jest klarowny i wyraźny. W dobrych warunkach srebrzenie na akceptowalnym poziomie. Nawet go bardzo nie widać. Wiadomo - po ciemku pewnie by coś wyszło, ale skupiamy na realnych warunkach użytkowania. Zapewne każdy miałby “swoje zdanie” w tej kwestii..

Ramka monitora jest “zamknięta” - otworki wentylacyjne znajdują się wokół tylnego lakierowanego elementu, gdzie centralnie jest mocowanie kolumny stopki oraz mocowanie w standardzie VESA (100x100).


Kalibracja i profilowanie

Monitor został wyposażony w 10-bitową matrycę AHVA (odpowiednik IPS),14-bitowy 3D LUT oraz oprogramowanie Palette Master Element. Naturalna liniowość jest przyzwoita i na pewno trochę lepsza, niż chociażby w NEC EA275WMi. Rekomendowany czujnik to X-Rite i1Display Pro i taki też został użyty. Po odpaleniu softu mamy do wyboru tryb Basic i Advanced. Wybrałem oczywiście Advanced. Funkcjonalność jest dosyć okrojona do najbardziej potrzebnych funkcji (tworzenie profilu i jego walidacja), a interfejs jest prosty.

Przy ustalaniu parametrów kalibracji zwróciłem uwagę na punkt czerni (Blackpoint). Mianowicie mamy do wyboru: Relative oraz Absolute Zero. Za pierwszym razem wybrałem drugą opcję i nie wiem dlaczego, ale wyszły bardzo dziwne wyniki. Dlatego sugeruję nie kombinować i zostać przy opcji Relative. Dalej wybieramy tryb i wersję profilu oraz wielkość próbki. Po kliknięciu Start pojawia się okienko wskazujące umieszczenie kalibratora. Na górnej belce widać dwa paski sygnalizujące postęp pomiarów i nadpisywanie LUT monitora. Na koniec pojawia się okienko z podsumowaniem oraz wyniki walidacji, które można eksportować (ale tylko do *.html).

Dla pierwszej kalibracji ustawiłem jasność 60 lumenów i małą próbkę (Small Patch Size). W drugiej zmieniłem jasność na 80 lumenów i dałem próbkę Medium. Obu przypadkach średnia deltaE wyszła poniżej 1, co jest wynikiem bardzo dobrym. Takie rezultaty osiągają dobre monitory graficzne, a zdarzają się też w niektórych monitorach biurowych.


O samej kalibracji zgrabnie opowiada też jeden z naszych lokalnych X-Rite Coloratti - Piotr Piątek, w krótkim filmiku na swojej stronie


Przed i po kalibracji

Przed kalibracją zresetowałem ustawienia związane z kolorem. Biel monitora w fabrycznym trybie Standard, Adobe RGB i sRGB jest trochę ocieplona (widać to gołym okiem). Pomiary tylko to potwierdzają: zamiast wartości 6500K mamy średnio 6200-6300K. Najgorzej jest po prawej stronie (poniżej 6000K). Taka sama tendencja jest po kalibracji. Różnice powyżej 250K nie są akceptowalne. Pomiary równomierności wykonałem przy 3 różnych ustawieniach jasności w Menu OSD monitora (95/45/0). Wartości widać na zrzutach w galerii. Dodatkowo utworzyłem poglądowy profil dla wartości 80 lumenów (i1Profiler).

Brak układów stabilizacji i wyrównywania podświetlenia i koloru jest ewidentnie widoczny w pomiarach. Mimo to jakość obrazu jest zadowalająca i w praktyce te braki aż tak bardzo nie rażą. Z monitora powinni być zadowoleni amatorzy i hobbyści, którzy szukają lepszej jakości, a nie stać ich na pełnoprawny monitor graficzny. Osiągnięto przyjemny kompromis cena/jakość/funkcjonalność. Nie mniej jednak bardziej wymagający użytkownicy, zwłaszcza profesjonaliści, dla których jakość reprodukcji i stałość parametrów ma krytyczne znaczenie, powinni skupić się na ofercie EIZO i NEC.

GALERIA

ps. sorki za fotki, ale były na szybko z komórki
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

20 maja 2016, 10:20 - pt

Przeniosłem do bardziej właściwego działu. "Polecane monitory" to chyba zbyt ambitnie... ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

20 maja 2016, 10:26 - pt

Miało być tutaj, ale dodawanie nowych wątków jest zablokowane ;p
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

20 maja 2016, 10:29 - pt

PS. A dlaczego zbyt ambitnie? Nie chciałem robić dodatkowej reklamy, ale w określonych sytuacjach byłbym w stanie ten monitor polecić. Oczywiście nie każdemu i nie do wszystkich zastosowań.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Ukko
Posty: 30
Rejestracja: 18 lipca 2015, 21:02 - sob

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

20 maja 2016, 20:03 - pt

Można ten monitor kalibrować w trybie emulacji sRGB?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

20 maja 2016, 21:50 - pt

No właśnie tego nie sprawdziłem, ale raczej nie. Instrukcja o tym nie wspomina i nie ma takiej opcji wyboru. Dostępne profile: Photographer, Web or Graphic odnoszą się do punktu bieli i jasności. Należy przełączyć na sRGB lub Ust. Niestandardowe i próbować wyregulować lepiej punkt bieli. Naturalny jest zbyt ciepły.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Ukko
Posty: 30
Rejestracja: 18 lipca 2015, 21:02 - sob

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

22 maja 2016, 18:34 - ndz

Monitor ma prawdziwy 3D LUT, czy to tylko taki chwyt marketingowy?
Czekając na Eizo CS2420 zacząłem rozważać zakup tego BenQ
Ehh... od pól roku nie mogę wybrać monitora... https://www.youtube.com/watch?v=VO6XEQIsCoM
Jednego jestem pewien, niezależnie od tego co kupię, to będę żałował, że nie wybrałem czegoś innego :twisted:
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

22 maja 2016, 21:40 - ndz

W większości przypadków określenie "3DLUT" to chwyt marketingowy - zwykle jest to tylko tzw. 3x3 matrix LUT (macierzowa tabela korekcyjna) umożliwiająca symulację węższego gamutu (np. przestrzeni sRGB lub AdobeRGB). Prawdziwe 3DLUT są w NEC serii P/PA i EIZO CG.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

23 maja 2016, 09:32 - pn

A jaki konkretnie masz problem z wyborem? Do jakich zastosowań? Robisz foto, grafikę czy druk? W jakim zakresie?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Ukko
Posty: 30
Rejestracja: 18 lipca 2015, 21:02 - sob

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

23 maja 2016, 15:34 - pn

Zastosowanie - różne, concept art, ilustracjach do podręczników np. Warhammera, okładki książek itp - takie są plany 8-) 0 jakiegokolwiek foto. Ostatnio większość czasu siedzę w zbrushu i to się raczej nie zmieni... W sumie, to zastanawiam się jeszcze nad NEC EA275WMi , szkoda, że informacja o tym, że ten monitor ma 14 bit LUT jest tylko na tym forum :P a jak zapytałem się supportu NECa, to tego nie wiedzieli, support przesłał zapytanie gdzieś dalej, po 3 tygodniach zapytałem się znowu i odpisali mi, że jeszcze nie ma odpowiedzi, to dałem sobie spokój.
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

27 maja 2016, 19:19 - pt

akurat na forum mamy takich specjalistów że ufam im bardziej niż temu co mówi obsługa Nec/Eizo :)
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

27 maja 2016, 21:03 - pt

Otóż to.. Wsparcie wielu firm często ma znikomą wiedzę i mają za zadanie tylko odbierać telefony albo inne zgłoszenia. A pytanie było ściśle o kwestię techniczną znaną wąskiemu gronu.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Ukko
Posty: 30
Rejestracja: 18 lipca 2015, 21:02 - sob

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

29 maja 2016, 13:39 - ndz

Szkoda, że informacja o tym, że monitor ma 14 bit LUT nie jest warta umieszczenia w specyfikacji monitora, cóż przerasta mnie ten marketing NECa :oops:
Zastanawiam się pomiędzy tą "chińską podróbką tajwańskiej imitacji monitora graficznego" :D, a Nec EA275wmi, tutaj problemem jest też cena, BenQ wychodzi 3.6k z kalibratorem, a Nec+SV+X-Rite i1Display Pro - coś koło 4.3k .
Nawet jeżeli istnieje możliwość zrobienia kalibracji przed wysyłka, to pewnie po jakimś czasie wypadałoby ten monitor skalibrować ponownie: kupić SVII + kalibrator - czyli odkładanie wydatków w czasie. Są jakieś oferty jak z amerykańskiej strony NECa, że jeżeli się kupuje monitor +SVII+ kalibrator = mniejsza cena? :D
Nawet jeżeli nie zależy mi na poszerzonym gamucie, to po co mam brać EA275wmi jak mogę BenQ? Nec ma trochę lepsze sRGB od tej emulacji sRGB w BenQ?
NocnyJastrzab pisze: Naturalna liniowość jest przyzwoita i na pewno trochę lepsza, niż chociażby w NEC EA275WMi.
Biel monitora w fabrycznym trybie Standard, Adobe RGB i sRGB jest trochę ocieplona (widać to gołym okiem). Pomiary tylko to potwierdzają: zamiast wartości 6500K mamy średnio 6200-6300K. Najgorzej jest po prawej stronie (poniżej 6000K). Taka sama tendencja jest po kalibracji. Różnice powyżej 250K nie są akceptowalne.
Jak wygląda biel w Nec EA275WMi, też są takie odchyłki 250k? Równomierność podświetlania: są jakieś duże różnice?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

29 maja 2016, 14:00 - ndz

Liniowość jest troszkę gorsza, ale nie ma tragedii. Biel też jest troszkę cieplejsza. Równomierność podświetlenia chyba podobna. Nie miałem okazji porównać. Kwestia równomierności temperatury barwowej do sprawdzenia. Ja miałem sztukę demo. W każdym przypadku danej serii ciężko oceniać po jednej sztuce. Dany model może mieć pewne tendencje, ale też zdarzają się rozrzuty jakościowe (stabilność parametrów w czasie) między poszczególnymi egzemplarzami. Chociaż w przypadku EA275WMi to będą raczej pojedyncze przypadki.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Ukko
Posty: 30
Rejestracja: 18 lipca 2015, 21:02 - sob

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

29 maja 2016, 18:41 - ndz

Dzięki, jeszcze się będę zastanawiał, bo różne opcje wchodzą w grę...
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

23 czerwca 2016, 14:40 - czw

Zaletą BENQ sw2700 jest, że nie ma PWM
http://laptopmedia.com/review/benq-sw27 ... ographers/

Dla tych którym przeszkadza PWM może być to cecha kluczowa.
Dla domowego amatora, który nie przygotowuje wydruków i nie zarabia na foto zapewne jest to dobra alternatywa (oczywiście serwis i gwarancja do Eizo się nie umywa).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

23 czerwca 2016, 15:00 - czw

siemek pisze:Zaletą BENQ sw2700 jest, że nie ma PWM
Jak - od pewnego czasu - praktycznie każdy nowy monitor.
cz
czuk

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

23 czerwca 2016, 15:15 - czw

Czornyj pisze:
siemek pisze:Zaletą BENQ sw2700 jest, że nie ma PWM
Jak - od pewnego czasu - praktycznie każdy nowy monitor.
Moim zdaniem też,nie wiem czy Nec poprawił PWM w 244wmi ale niczego złego nie widzę.Produkcja luty 2016.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

23 czerwca 2016, 15:20 - czw

Czornyj, w takim razie jaki nowy monitor Eizo lub NEC nie ma PWM ? Z tego co czytam, mają PWM wszystkie.
cz
czuk

Re: BenQ SW2700PT - oględziny :D

23 czerwca 2016, 15:23 - czw

siemek pisze:Czornyj, w takim razie jaki nowy monitor Eizo lub NEC nie ma PWM ? Z tego co czytam, mają PWM wszystkie.
NIEZAUWAŻALNE ;)

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu