Różnica w nasyceniu kolorów

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Różnica w nasyceniu kolorów

01 lutego 2014, 17:43 - sob

Witam serdecznie,
ostatnimi czasy postanowiłem dodać trochę zdjęć na jeden z internetowych portali poświęconych fotografii i odkryłem przy okazji pewne nieścisłości (różnice) w kontrastach pomiędzy zdjęciami w photoshopie lub bridgu, a tym co widzę w przeglądarkach i systemie.

Pracuje na Eizo CX240, monitor był kalibrowany i profil jaki dostałem po kalibracji jest również głównym systemowym profilem. Do pracy używam pakietu Adobe i tam mam podpięty jaki główny profil aktualnie sRGB. Zdjęcia lecą do publikacji z Camera Raw lub Photoshopa z osadzonym profilem sRGB. W każdym z produktów Adobe obrazki widzę w taki sam sposób. Problem w tym, że jeżeli zapisuje coś do formatu JPG to w systemie jak i przeglądarce internetowej (mozilla jak i chrome) fotografia posiada mocniejsze kontrasty, szczególnie w ciemnych partiach obrazu. Co ciekawe, tak stworzony plik JPG, wskazany przez Adobe Bridge wyświetla kolory bez kontrastu, tak jak widziałem je świeżo po odpaleniu w camera rawie.

Chciałbym się dowiedzieć gdzie leży błąd i jak go naprawić, zależy mi na tym żeby zwykły JPG nie był jaśniejszy w adobe bądź na odwrót. Kolory wszędzie powinny być takie same. Dla zilustrowania problemu dodaje załącznik tego samego zdjęcia otwartego w mozilli (tak samo wygląda również w systemie) oraz otwartego w photoshopie ( tak samo wygląda również w camera raw i bridgu).

Jak widać zdjęcia w Photospie są dużo jaśniejsze i wygląda to ok, jest zgodne z moim zamierzeniem. Natomiast efekt finalny który ma trafić do internetu, jest przekontrastowany.
Pozdrawiam
Załączniki
Problem.jpg
Problem.jpg (255.32 KiB) Przejrzano 1881 razy
Ostatnio zmieniony 01 lutego 2014, 17:52 - sob przez miwt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4316
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

01 lutego 2014, 17:49 - sob

wpisz w firefoxa about:config, gfx.color_management.mode = 1
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

01 lutego 2014, 18:04 - sob

Problem w tym, że mam to już wpisane. Ustawione jest dokładnie na wartość 1.
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

01 lutego 2014, 18:47 - sob

Przepraszam, za post za postem, ale nie mogę już tamtego edytować :)

1. Ogółem rozumiem, że w sytuacji w której mam poprawnie skalibrowany monitor, przypięty jego profil w systemie i przypięty profil sRGB w pakiecie adobe to kolory jakie widze na monitorze w oprogramowaniu adobe mogę uznać za poprawne (wzorcowe pod względem realności odzwierciedlenia kolorów względem innych programów, aplikacji itp), tak?
2. Idąc tym torem, przeglądarki systemowe w win7 się nie nadają się do poprawnego wyświetlania zdjęć, gdyż nie czytają profili. Dlatego zdjęcie wyświetlane np. przez 'przeglądarke fotografii systemu windows' może się różnić względem tego co widzimy w poprawnie oprofilowanym i trzymającym profile oprogramowaniu, dlatego najlepiej przeglądać zdjęcia w oprogramowaniu pozwalającym na color management?
3. Czy taka mozilla (chyba jedyna przeglądarka pozwalająca na color management) powinna wyświetlać kolory i nasycenia dokładnie w taki sam sposób jak to ma miejsce w pakiecie adobe jeżeli mamy w niej włączone ustawieniee 'config, gfx.color_management.mode = 1', tak?

Problem w tym, jeżeli wszystkie odp będą brzmieć tak, bo wtedy skończyły mi się pomysły na rozwiązanie tego problemu :(
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4316
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

01 lutego 2014, 19:07 - sob

Mnie niestety chwilowo też :roll:

Czy mógłbym prosić o zainstalowanie oprogramowania TeamViewer, przesłania mailem ID i pinu (zarzadzaniebarwa.pl/kontakt)? Rzuciłbym okiem na tą hydrozagadkę.
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

01 lutego 2014, 19:24 - sob

Czornyj pisze:Mnie niestety chwilowo też :roll:

Czy mógłbym prosić o zainstalowanie oprogramowania TeamViewer, przesłania mailem ID i pinu (zarzadzaniebarwa.pl/kontakt)? Rzuciłbym okiem na tą hydrozagadkę.
Ok wysłałem maila, proszę zerknąć :)
uppersilesian
Posty: 27
Rejestracja: 08 czerwca 2013, 13:09 - sob

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

02 lutego 2014, 19:33 - ndz

[quote="miwt"
2. Idąc tym torem, przeglądarki systemowe w win7 się nie nadają się do poprawnego wyświetlania zdjęć, gdyż nie czytają profili. Dlatego zdjęcie wyświetlane np. przez 'przeglądarke fotografii systemu windows' może się różnić względem tego co widzimy w poprawnie oprofilowanym i trzymającym profile oprogramowaniu, dlatego najlepiej przeglądać zdjęcia w oprogramowaniu pozwalającym na color management?
([/quote]

U mnie przeglądarka win7 wyświetla zdjęcie identycznie jak PS z profilem z kalibracji; coś nie tak z moim windowsem?
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

02 lutego 2014, 22:06 - ndz

uppersilesian - u mnie przeglądarka też wyświetla poprawnie. Ale miniaturki zdjęć już są przesycone.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
uppersilesian
Posty: 27
Rejestracja: 08 czerwca 2013, 13:09 - sob

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

02 lutego 2014, 22:31 - ndz

Czyli nie jest tak tragicznie z zarządzaniem kolorem w Windows?
Miniaturka to takie ... przybliżenie zdjęcia, raczej nie do oceny jakości.
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

03 lutego 2014, 07:54 - pn

uppersilesian pisze:U mnie przeglądarka win7 wyświetla zdjęcie identycznie jak PS z profilem z kalibracji; coś nie tak z moim windowsem?
U mnie jest prawie identycznie, obrazek odpowiada temu co jest w PSie w około 85%.
uppersilesian pisze:Czyli nie jest tak tragicznie z zarządzaniem kolorem w Windows?
Miniaturka to takie ... przybliżenie zdjęcia, raczej nie do oceny jakości.
Jeżeli stosujesz do oceny kolorów program zarządzajacy barwą to nie :) Ja osobiście do przeglądania używam bridga i nie ma żadnych problemów w całym pakiecie adobe. Przeglądarka systemowa w moim przypadku, przekłamuje.
Mathis pisze:uppersilesian - u mnie przeglądarka też wyświetla poprawnie. Ale miniaturki zdjęć już są przesycone.
Jak kolega Czornyj wyżej napisał, teoretycznie firefox z ustawieniami about:config, gfx.color_management.mode = 1 powinien rozwiązać problem.

Problemem jest natomiast w tym o czym pisałem wyżej, dzięki uprzejmości kolegi Czornyja (za co mu bardzo dziękuje), okazało się, a przynajmniej w przypadku mojego komputera, że przeglądarka firefox nawet poprawnie skonfigurowana również ma problem z poprawnym wyświetleniem zdjęcia żeby wyglądało tak jak w PSie. W moim przypadku oddaje kolory poprawnie, ale przekłamuje kontrast (załącznik z pierwszego postu) :( O ile dobrze zrozumiałem, przeglądarke nie szczytuje z profilu monitora informacji o krzywej TRC sRGB, jeżeli coś pomyliłem proszę mnie poprawić :)
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

26 lutego 2014, 12:50 - śr

Witam serdecznie,
nie mogę się powstrzymać, aby nie napisać, że dzięki uprzejmości Pana Czornyja problem z pierwszego postu został finalnie rozwiązany. Aktualnie wszystko hula jak należy, wielkie dzięki!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4316
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

26 lutego 2014, 12:54 - śr

Dzięki za dobre słowo, cała przyjemność po mojej stronie ;)
Paulina
Lokalizacja: Krakow, Osby
Posty: 1
Rejestracja: 21 października 2014, 11:22 - wt

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

21 października 2014, 11:28 - wt

Panowie, podzielcie sie prosze co ostatecznie bylo problemem i w jaki sposob zostal on rozwiazany, bo czytanie tego watku to jak czytanie super wciagajacego kryminalu z wyrwana ostatnia strona.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4316
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Różnica w nasyceniu kolorów

21 października 2014, 12:07 - wt

Problemem był kulawy CMM w firefoksie, gdzie od pewnego czasu zastąpiono lcms jakimś wystruganym przez autorów gównianym wynalazkiem. Rozwiązaniem była zmiana sposobu definicji TRC w profilu monitora w ustawieniach CN.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68318
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu