Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Goldberg
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

28 kwietnia 2024, 18:43 - ndz

Dzień dobry albo dobry wieczór po raz drugi :)

Dziś przychodzę z takim pytaniem, czy da się jakoś skalibrować, albo tylko zmierzyć parametry ekranu tabletu na Androidzie?
Mam kalibrator X-Rite i1 Display Pro.
Tablet działa na systemie Android 14 (HyperOS)
Był kiedyś program ColorTrue, ale już go w sklepie Play nie ma.

Czy dałoby się jakimś oprogramowaniem zmierzyć jasność tabletu (wyświetlając np. czystą biel) i zobaczyć, gdzie ma punkt na przykład 80 cd?
Czy dałoby się zmierzyć jakoś temperaturę barwową (punkt bieli) ekranu tego tabletu?
Bo o kalibracji ewentualnie stworzeniu jakiegoś profilu ICC odwzorowującego to, jak reprodukuje kolory ten tablet raczej nie marzę.

Dziękuję z góry za rady :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

28 kwietnia 2024, 20:19 - ndz

Tak, DisplayCAL i przez przeglądarkę internetową
Goldberg
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

29 kwietnia 2024, 14:00 - pn

Dziękuję serdecznie! Ale super, udało mi się już zmierzyć temperaturę barwową wyświetlacza i jasność. I całe oprogramowanie za darmo, widzę, że kawał porządnego softu :)

Działa przez sieć przez przeglądarkę :)

A czy dałoby się jakoś sprawdzić tym programem tablet, jakie ma odchylenia od normy (deltaE) wyświetlania kolorów? Której opcji użyć do tego celu?

A może to oprogramowanie umożliwia stworzenie lepszego profilu zwykłego monitora, niż np. ColorNavigator od Eizo? (mowa o monitorze CS2420) - bo widzę w nim takie mnóstwo opcji, że wygląda na naprawę lepszy :)
SzymonBN
Posty: 126
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

29 kwietnia 2024, 14:22 - pn

Absolutnie nie dotykać tego monitora DisplayCALem!!! To super soft, ale ten Eizo ma kalibrację sprzętową - więc jak myślisz żeby go „kalibrować” DisplayCAL zamiast ColorNavigatorem to tak nie wolno robić. Tylko CN7 ma dostęp do sprzętu monitora i tylko i wyłącznie on kalibruje sprzętowo. CN7 może nie jest najbardziej przyjaznym softem do kalibracji, ale to jedyna i najlepsza droga do Eizo. Przecież jest w nim wszystko, co potrzebne do odpowiedniej kalibracji, każda potrzebna rubryczka na opcję. DisplayCAL przydaje się w pracach filmowych przy monitorach z 3D LUTem, tyle, że CS go nie ma. Tak więc użyteczność tego programu(przy Twoim monitorze) sprowadza się tylko do zrobienia sobie raportu walidacji czy profesjonalnego zmierzenia równomierności ekranu. Nigdy do tworzenia profili odrzucając ColorNavigatora.
Goldberg
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

30 kwietnia 2024, 20:09 - wt

@SzymonBN Dzięki za cenną uwagę, wiesz jak to jest, jakby ktoś mnie posadził w kabinie jakiegoś samolotu pełno kontrolek, guzików, przełączników, człowiek ciekawy tego wszystkiego :)

Badany tablet to Xiaomi Pad 6s Pro 12.4.
Spróbowałem najpierw zmierzyć temperaturę barwową tabletu. Okazało się, że przy ustawieniach standardowych mam 7500K. Chłodno.
Jasnosc i ogolne ustawienia.png
Przestawiłem opcje w schemacie kolorów na ciepłe, ale uzyskałem tylko 7100K.
Spróbowałem więc ustawić koło na dość ciepłe, uzyskałem pomiar ok. 6490K.
Podstawowe.png
Program pokazał mi po "weryfikacji" coś takiego:
Display profile whitepoint: xy 0.3115 0.3302 (XYZ 94.34 100 108.49), CCT 6558K

Ustawienia w tablecie, gdy wejdzie się w opcję "Ustawienia zaawansowane" mają jeszcze takie dodatkowe opcje:
zaawansowane.png

Ale tych ustawień nie ruszałem.
Ustawiłem tablet na tą pierwszą opcję, czyli "Oryginalny kolor PRO" i ciepłą barwę jak na drugim obrazie.

Uzyskałem temperaturę coś ok. 6500 i jasność 78 cd (zrobiłem sobie jeszcze przed dowiedzeniem się o DisplayCAL zakładkę na pasku jasności, porównując ekran z monitorem skalibrowanym do 80cd).

I teraz dostałem taki wynik weryfikacji:

https://avonlea.pl/pomiar.html

Co to właściwie oznacza? Czy ekran tego tabletu jest OK jeśli chodzi o reprodukcję barw?
A może spróbować jednak zbadać tablet na tej domyślnej, chłodnej wartości, dającej 7500K?
SzymonBN
Posty: 126
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

30 kwietnia 2024, 21:20 - wt

Tylko to wszystko zależy, czy masz w DisplayCALu zapiętą odpowiednią korekcję spektralną. Ten czujnik, żeby dobrze zmierzył musi mieć włączony odpowiedni plik pod dane widmo podświetlenia matrycy. Ale tutaj już musisz pytać Czornyja, jaki plik trzeba ustawić pod taki czy podobny tablet.
Z jednej strony trochę dziwne, że jak producent się chwali tak zaawansowanymi ustawieniami żeby miał taki odjazd K i żeby tak mocno trzeba ustawiać w stronę żółtego, ale z drugiej strony to Xiaomi(bez obrazy) a tego typu sprzęty już zauważyłem, że lubią świecić na niebiesko, bo ludziom się to bardziej podoba.
Mówiąc prosto z mostu, to tylko tablet, więc osobiście odpuściłbym zabawy kalibratorem na nim, a w zamian skalibrował/włączył to Eizo do D65(6500K), ale COLORNAVIGATOREM hehe i to by była taka Twoja referencja, a następnie do Eizo "na oko" dopasować ten tablet tym kółeczkiem w ustawieniach. Tak wizualnie, żeby z grubsza były podobne jak tego wymagasz, bo z kolorem zakładam, że tak czy tak pracujesz na monitorze, więc nie ma kłopotu.
Co nie zmienia faktu, że fajne ma te ustawienia - chętnie bym coś takiego zobaczył w swoim iPadzie :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3889
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

30 kwietnia 2024, 21:34 - wt

Wszystkie zbyt zimne ekrany zazwyczaj mają wzmacniać wrażenie bielszej i jaśniejsze bieli.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Goldberg
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

30 kwietnia 2024, 21:46 - wt

Dzięki za odpowiedzi.

No właśnie też się trochę zdziwiłem tym chłodkiem, bo tutaj:
https://www.notebookcheck.net/Xiaomi-Pa ... 220.0.html
pokazują ekran tabletu do dostania za ok. 1000 zł na Ali i ma niezłe parametry, tyle, że mają jakiś inny program.
CCT 6710 97%
Gamma 2.26 97%
Greyscale dE 2000 * 1.4
Colorchecker dE 2000 max. * 1.8
Colorchecker dE 2000 * 0.9

Kupiłem tego 6s Pro, bo podejrzewałem, że powinno być w nim lepiej.

Oczywiście, pracować będę na Eizo, ale nad tabletem też spędzam sporo czasu pokazując zdjęcia i przeglądając je, analizując itp, dlatego jestem bardzo ciekawy zdolności tego ekranu.
Na pewno gubi szczegóły w czerniach, które o wiele lepiej widać na skalibrowanym Eizo.
Może powinienem go jakoś inaczej ustawić, ciekaw jestem, jak się odniesie do sprawy @Czornyj :)
SzymonBN
Posty: 126
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

30 kwietnia 2024, 22:09 - wt

A weź teraz go przyłóż na ustawieniach fabrycznych do Eizo i zobacz czy bardzo się różni bielą. Zaś tracenie szczegółów w czerniach to typowy i naturalny objaw dla gammy 2.2, pytanie zatem jak skalibrowany jest monitor? No chyba, że na tym tablecie jest serio jakaś czarna plama to wtedy oczywiście źle.
Goldberg
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

01 maja 2024, 10:27 - śr

No więc monitor mam skalibrowany tak:
monitor-kalibracja.jpg
Na moje oko, jeśli chodzi o biel, to najbliżej tabletowi jest wtedy, gdy ustawię go tak:
Screenshot_2024-05-01-10-27-08-703_com.android.settings.jpg
Wtedy "na oko" jest najbliżej jeśli chodzi o punkt bieli, na monitorze i tablecie mam to samo, może ciut cieplej jest na tablecie, ale wtedy DisplayCAL pokazywał mi coś 7100K...
No chyba, że @Czornyj wspomoże wiedzą, co tam ustawic w tym DIsplayCAL aby mierzył ten tablet w porządku,
Jeśli chodzi o wyświetlacz, to jest taki:
Size: 12.4" 3K display, 3:2 aspect ratioResolution: 3048*2032 294ppiMaterial: LCDRefresh rate: 144Hz AdaptiveSync (30/48/50/60/90/120/144Hz)Brightness:700 nits (typ);900 nits(HBM)Touch sampling rate: up to 360HzScreen-to-body ratio:88.5%Contrast ratio: 1400:1Color gamut: DCI-P3Color depth: 68.7 billion colors;Original color ProDimming: 4096 levels brightness adjustment, DC dimmingDolby Vision®, HDR10, Dynamic compensationAdaptive reading modeTÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) CertifiedTÜV Rheinland Flicker Free CertificationTÜV Rheinland Circadian Friendly CertifiedAdaptive colors
Chciałbym zmierzyc mu dobrze temperaturę barwową i zrobic mocny test na błędy w reprodukcji kolorów :)

Jeśli chodzi o te czernie, to na przykład na tym zdjęciu:
bwtest.jpg
obszary zaznaczone już nie mają takiej struktury jak na monitorze, są bardzo czarne z pewnymi elementami ale tracą szczegóły w porównaniu z monitorem:

Screenshot_2024-05-01-10-41-43-570_com.miui.gallery.jpg
Ale numer! Okazuje się, że gdy teraz oglądam na monitorze wrzucone pliki, to screenshot właśnie jest wyprany z tych detali w czerniach na monitorze.
Na tablecie wyprane są i oryginał i screenshot, a na monitorze screenshot.

Trochę zgłupiałem. Czyli co, gdzieś w software tabletu jest jakieś podniesienie kontrastu???
Galeria do przeglądania to QuickPic.

Zdjęcie porównujące oba wyświetlacze, niedokładne i robione komórką, ale coś tam na nim widac:
IMG_20240501_105820_110001.jpg
Ekran w tablecie jest błyszczący, a na monitorze matowy.

I jak to widzicie?
SzymonBN
Posty: 126
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

01 maja 2024, 22:26 - śr

No i widzisz, wizualnie dopasowany z monitorem a czujnik pokazuje 7100K, a jest lepiej, niż ustawione z nim na 6500K.
Co do tych czerni, pozwolę sobie podywagować, choć pewny nie jestem - ale może to pomoże.
W monitorze masz system DUE, a ten CS fabrycznie ma kontrast 1000:1 czyli trochę mało jak do tego systemu, a więc po kalibracji z włączonym systemem kompensacyjnym spada kontrast do około 500:1 (masz to podane w tym screenie z ColorNavigatora), bo jak matryca jest mniej równa, to musi więcej przyciąć, czyli czernie są jaśniejsze, bo i black point jest wyżej. W fotografii nie ma to znaczenia, ale możesz to DUE eksperymentalnie wyłączyć i sprawdzić czy dobrze myślę.
Tablet po prostu jednocześnie może też trochę zaciemniać i wychodzi wypadkowa. Zaś screen zrobiony z tabletu nikt nie wie jaki ma osadzony profil barwny i jak to czyta komputer.
Goldberg
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwietnia 2024, 14:32 - śr

Re: Czy da się skalibrować (albo tylko zmierzyć) ekran tabletu?

06 maja 2024, 11:03 - pn

O to może rzec wypaczyć ten system DUE? Skoro tak obcina kontrast..

W każdym razie ciągle pozostaje otwarte pytanie, jak ustawić DisplayCal aby poprawnie zmierzyć obraz tabletu i ewentualnie go ustawić.

Niestety nie wiem dokładnie jaki jest typ tego ekranu, znalazłem jedynie informację, że jest to IPS LCD

The Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 features a 12.4 inch display, LCD IPS and with a resolution of UHD

Ale jak mam dokladnie ustawić program żeby nie było takich błędów jak w dużej załączonym pomiarze...?

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68435
Liczba tematów: 4136
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu