Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

17 stycznia 2015, 23:19 - sob

Sprawdzając ustawienia kalibracji m.in. tym gifem:

Obrazek

Nie jestem w stanie po kalibracji i1 Display Pro w Eizo CX241 dostrzec ciemnych szarych kolorów (od 6 zaczyna być w miarę widoczny). Jednak po ustawieniu presetu na RGB w menu monitora wszystko jest super widoczne. Czy to znaczy, że fabryczny preset jest lepiej skalibrowany? Jak skalibrować, aby były widoczne wszystkie odcienie pod presetem CAL2.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 00:44 - ndz

Źle Pan go po prostu skalibrował. Proponuję podnieść punkt czerni. Zobaczy Pan, że te odcienie są, ale bardzo słabo rozróżnialne. Odpowiedzialna za to jest krzywa jasności.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 00:48 - ndz

Tom01 pisze:Proponuję podnieść punkt czerni.
A może światło w pokoju wyłączyć na próbę? Jeśli szarości będą widoczne, to w prawidłowym oświetleniu należy podnieść punkt czerni, wg instrukcji Toma.
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 08:40 - ndz

Tak własnie sprawdzałem, przy wyłączonym świetle więc jestem pewien, że tych szarości nie ma na ekranie. Dokładnie widzę kiedy zaczynają wypływać.
Podniosłem punkt czerni (set target black level w CN) nawet do 1cd/m2 i niestety nic to nie daje, a nawet jest gorzej, bo wtedy zaczyna być widoczny od 14 kroku.
Co jeszcze może być nie tak? Nic innego nie przestawiałem w CN. Nawet na domyślnych profilach typu Web Design nie widać tych ciemnych odcieni.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 13:03 - ndz

Breathless pisze:Czy to znaczy, że fabryczny preset jest lepiej skalibrowany?
Dokładnie. Pańska kalibracja, zamiast ustawić sprzęt, rozregulowuje go. Zanim podam Panu rozwiązanie, proponuję spróbować wyciągnąć wnioski dlaczego widzi Pan taki efekt.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 13:33 - ndz

No cóż, już parę godzin siedzę nad tym dlaczego tak się dzieje i nie mogę dojść. Próbowałem już chyba wszystkich ustawień CN. Myślałem, że to range extension włączone w monitorze, ale też nie. Widoczne są jedynie na sRGB w presecie monitora, inne presety też go wycinają (paper, adobe rgb etc.). Na "tutorialach" kalibracyjnych pokazane jest, że wystarczy podłaczyć i1DP wybrać preset i gotowe. A u mnie daje to chyba złe wyniki jak patrzę właśnie na ten zakres kolorów. Próbowałem kombinacji w CN, róznych gamutów, presetów (kontrast, gray, standard), adjust manualy. Od rana dzisiaj siedzę i jeszcze trochę wczoraj i nie mam pojęcia co jeszcze mogę zrobić. Podłączone jest przez Display Port, więc to też raczej wykluczam. Tak mi to wygląda jakby te kolory były po prostu "wycięte". Nie wyświetla ich po prostu w tym zakresie wcale.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 13:38 - ndz

Breathless pisze:Myślałem, że to range extension włączone w monitorze
"range extension" to manipulacja konwersją dynamiki 16-236 do 0-255 lub odwrotnie, zależnie od rodzaju sygnału. Przydatne przy video i podłączonym np odtwarzaczu DVD/BR lub tunerze TV.
Breathless pisze:Na "tutorialach" kalibracyjnych pokazane jest, że wystarczy podłaczyć i1DP wybrać preset i gotowe.
Zdecydowanie nie wystarczy. Taki rodzaj "kalibracji" w efekcie jest pogorszeniem parametrów fabrycznych, bowiem robi Pan to samo co fabrycznie ale 100x gorszym przyrządem. Taka kalibracja jest nic nie warta. Jest to dekalibracja. Lepszy efekt osiągnie Pan ustawiają jaskrawość i temperaturę z menu monitora i podkładając profil fabryczny.
Breathless pisze:Tak mi to wygląda jakby te kolory były po prostu "wycięte". Nie wyświetla ich po prostu w tym zakresie wcale.
Ciepło, ciepło...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 13:47 - ndz

Tom01 pisze: Ciepło, ciepło...
Ustawiać różne gammuty także już próbowałem. Zresztą wszędzie zalecają klikać "Monitor native". Set target black level - nawet jak brałem na wysokie poziomy to nic nie było widać, bo mimo iż czarny jest jasny to szary wskakuje se po prostu kiedy chce. Już nawet więcej opcji w CN specjalnie nie widzę, żeby można było coś zmieniać czego do tej pory zmieniałem. W menu monitora tym bardziej. Poproszę chociaż o jakąś wskazówkę?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 15:37 - ndz

Problem dokładnie odwrotny niż Twój:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=32&t=1784&start=90#p20198
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 16:31 - ndz

W tamtym wątku problemem był kabel. Dla pewności jeszcze przełączyłem z DP na kabel DVI dodawany w komplecie z monitorem i niestety też nie wyświetla jak powinno. Cała sobota dzisiaj na to zmarnowana :?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 16:52 - ndz

Breathless pisze:Cała sobota dzisiaj na to zmarnowana :?
No to fajnie. W jutrzejszy poniedziałek mamy jeszcze niedzielę...

PS. Obejrzyj jeszcze, czy w sterownikach grafiki coś się nie przestawiło.
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 17:11 - ndz

Eh, no racja z soboty to tylko wieczór mi to zabrało.
Co do grafiki to raczej wątpię, bo preset fabryczny sRGB monitora wyświetla poprawnie:/
TiT
Posty: 65
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 20:27 - wt

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 22:23 - ndz

Zapytam tylko skąd można wziąć tego gifa z pierwszego postu?
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

18 stycznia 2015, 22:40 - ndz

Link jest w gifie:)
A dokładna ścieżka to http://www.drycreekphoto.com/Learn/Cali ... _black.htm (jest tam też dokładny opis od ilu powinno być wszystko widoczne na różnych monitorach, na profesjonalnych powinno być od r1g1b1).
Dodam tylko, że chyba udało mi się to naprawić.
A więc jakby ktoś potrzebował rozwiązania to trzeba wybrać profil sRGB IEC61966-2.1 i wtedy uzyskuje się dokładnie takie same wyniki jak w profilu sRGB monitora.
Profile wbudowane i te skalibrowane wtedy niczym się nie różnią (są dokładnie identyczne), więc w sumie zakup kalibratora, który tak był mi na tym forum polecany chyba nie miał większego sensu.
Moje pytanie jeszcze czy w ogóle będę jeszcze ten kalibrator potrzebował? Ten monitor rozkalibruje się po jakimś czasie nawet jak ma wbudowany sensor?
I dodatkowo - nie wiem tylko czemu profil "web design" nie wyświetla tych barw, dlaczego więc został tak ustawiony przez eizo?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

19 stycznia 2015, 19:38 - pn

Breathless pisze:Dodam tylko, że chyba udało mi się to naprawić.
Nic się Panu nie udało. :)
Bez urazy, ale ten wątek jest doskonałym przykładem, dlaczego amatorzy nie powinni się brać za kalibrację. Szkoda pieniędzy. Zaraz na początku pogubił się Pan w prostych sprawach. Delikatnie naprowadzałem gdzie ma Pan szukać przyczyny. Zaczął Pan dobrze: "Tak mi to wygląda jakby te kolory były po prostu "wycięte". Nie wyświetla ich po prostu w tym zakresie wcale." Szkoda, że nie główkował Pan dalej, bo jedyny wniosek jaki z tego wypływa to taki, że skoro w jednym z trybów fabrycznych wyświetla a w kalibrowanym przez Pana nie, to znaczy, że Pan je "wycina" kalibracją. A co odpowiada za "tonalność"? Tzw funkcja gamma. Niech Pan spróbuje, w ramach eksperymentu, jeszcze jednej kalibracji ale nie do gammy 2.2 a do "człowiekowej" krzywej percepcyjnej L* i w ramach pracy domowej niech Pan napisze dlaczego tak jest. Jeśli nie będzie Pan potrafił, proponuję pogonić ten czujnik i odzyskać parę groszy bo nic się tu nie poprawi.
Breathless pisze:A więc jakby ktoś potrzebował rozwiązania to trzeba wybrać profil sRGB IEC61966-2.1 i wtedy uzyskuje się dokładnie takie same wyniki jak w profilu sRGB monitora.
Profile wbudowane i te skalibrowane wtedy niczym się nie różnią (są dokładnie identyczne), więc w sumie zakup kalibratora, który tak był mi na tym forum polecany chyba nie miał większego sensu.
Wielokrotnie odbywam rozmaite rozmowy, czasem polemiki, na temat "kupię se kalibrator i będzie git", albo "robiłem kalibrację pod okiem fachowca i już umiem". Otóż są to bzdury na resorach. Po Pana doświadczeniach widać, że kalibrator nie zdał się na nic. To co osiąga Pan kalibrując, nie jest w niczym lepsze od nastaw fabrycznych. Przy takim podejściu, wystarczy wyregulować jaskrawość i temperaturę w menu monitora i po sprawie. Kalibracja to znacznie bardziej zaawansowana zabawa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

19 stycznia 2015, 20:00 - pn

No cóż, nikt od razu nie umie wszystkiego. Tak właśnie myślałem, żeby sprzedać czujnik bo efekt mojej kalibracji był 1:1 z tym fabrycznym, więc bez sensu. Ale jeśli jeszcze jest szansa na poprawę tych ustawień to się wstrzymam.
Wcześniej już kalibrowałem do L star i faktycznie ciemne elementy się pojawiały. Pytanie dlaczego domyślny web design jest ustawiony na gamme 2.2 a nie L*?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

19 stycznia 2015, 20:48 - pn

No to dlaczego fabrycznie wyregulowana gamma 2,2 jest prawidłowo postrzegana, a ta sama kalibrowana własnoręcznie gamma 2,2 jest widziana nieprawidłowo? Dlaczego w związku z tym fabryczną gammę 2,2 mamy zastępować "człowiekowatą" krzywą L* gamma, która wydaje się być bardziej liniowa? Czy to nie aby oszukiwanie samego siebie, aby tylko ładnie wyglądało? To może od razu DICOM?
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2015, 20:49 - pn przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

19 stycznia 2015, 20:49 - pn

Breathless pisze:Pytanie dlaczego domyślny web design jest ustawiony na gamme 2.2 a nie L*?
Ponieważ 99% treści jest renderowanych do sRGB/Adobe RGB opartych na TRC γ2,2 lub coś koło tego.

A teraz pytanie za 100 punktów - skąd pomysł, że w przypadku TRC γ2,2 tony w okolicy czerni mają się nie zlewać? ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

19 stycznia 2015, 20:57 - pn

Czornyj pisze:A teraz pytanie za 100 punktów - skąd pomysł, że w przypadku TRC γ2,2 tony w okolicy czerni mają się nie zlewać? ;)
Bo się nie zlewają? Ja widzę wszystkie paski oddzielnie, od zerowego, i to bardzo wyraźnie. Tryb sRGB, gamma 2,2. 8-)
https://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png
Powiększenie 800%, Faststone Image Viewer.

A tu: http://www.drycreekphoto.com/Learn/Cali ... _black.htm jedynka "wali po oczach". 8-) Nooo, może delikatnie muska...
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja - nie widać ciemnego szarego

19 stycznia 2015, 21:10 - pn

W trybie sRGB TRC wcale nie jest γ2,2 ;)

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68429
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu