NEC P232W + Spyder 4?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
wyga
Posty: 10
Rejestracja: 24 sierpnia 2012, 18:03 - pt

NEC P232W + Spyder 4?

17 maja 2016, 17:32 - wt

Witam. Kupiłem ostatnio używanego NEC'a P232W. Chciałbym zapytać czy warto dobierać do niego używany kalibrator Spyder 4 Express bądź Spyder 4 Elite?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC P232W + Spyder 4?

17 maja 2016, 18:36 - wt

Bardziej go Pan rozreguluje niż jest rozregulowany fabrycznie. Jedyny tani ludzki kolorymetr to X-Rite I1 Display Pro.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3880
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC P232W + Spyder 4?

17 maja 2016, 19:41 - wt

Jak nie stać Cię chwilowo na dobry kalibrator wskazany przez Tom01 to ustaw MultiProfilerem. Będzie szybciej, prościej w miarę dokładnie. Na pewno lepiej, niż po Spyderze ;p
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
wyga
Posty: 10
Rejestracja: 24 sierpnia 2012, 18:03 - pt

Re: NEC P232W + Spyder 4?

17 maja 2016, 20:59 - wt

Dzięki za odpowiedzi. Na tę chwilę mnie faktycznie nie stać, więc odłożę kalibrator na nieco później. Na pewno zagłębie się w temacie kalibracji i będę próbował ustawić to cudo. Myślę, że w tym wypadku przydałoby się zakupić jakieś wzorniki. Co polecacie?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC P232W + Spyder 4?

17 maja 2016, 21:20 - wt

Fundamentalne pytanie to pod co projektujesz? Internet? TV? Minilab? Druk? Wydruk?
wyga
Posty: 10
Rejestracja: 24 sierpnia 2012, 18:03 - pt

Re: NEC P232W + Spyder 4?

17 maja 2016, 21:23 - wt

Projektuję strony internetowe i trochę grafiki reklamowej - ulotki, plakaty, wizytówki i bannery.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2016, 22:19 - wt przez wyga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC P232W + Spyder 4?

17 maja 2016, 22:09 - wt

wyga pisze:to cudo
P232W i "to cudo"? To jest amatorski monitor fotograficzny do niezbyt ciężkich tematów, nie żadne cudo. Do druku proponuję uważać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3880
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC P232W + Spyder 4?

17 maja 2016, 22:12 - wt

Monitor ma wąski gamut, więc ustaw MultiProfiler jeden z trybów fabrycznych na standard sRGB, D65, gamma 2.2 jasność adekwatną do warunków na stanowisku (w zakresie 40-80 cd). Ściągnij sobie gradient szarości i sprawdź liniowość. Jeśli drukujesz w jednym miejscu, to sprawdź czy dysponują profilem maszyny. Jakby co możesz go zapiąć w trybie symulacji przez MultiProfiler zastęoując jeden z trybów fabrycznych.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
wyga
Posty: 10
Rejestracja: 24 sierpnia 2012, 18:03 - pt

Re: NEC P232W + Spyder 4?

18 maja 2016, 19:16 - śr

Tom01 pisze: P232W i "to cudo"? To jest amatorski monitor fotograficzny do niezbyt ciężkich tematów, nie żadne cudo. Do druku proponuję uważać.
"to cudo" napisałem żartobliwie.

NocnyJastrzab pisze:ustaw MultiProfiler jeden z trybów fabrycznych na standard sRGB, D65, gamma 2.2 jasność adekwatną do warunków na stanowisku (w zakresie 40-80 cd).
Tak też ustawiłem, sRGB, D65, gamma 2.2 i jasność na 21%. Z tego co doczytałem Multiprofiler dla modelu P232W podaje jasność procentowo. Jeżeli dobrze doczytałem 21% powinno być w okolicach 80 cd. Testowałem programem Eizo i wzornikami dostępnymi na tym forum. Jeżeli chodzi o liniowość: Biały, Zielony, Żółty i Cyan widać minimalne schodkowanie, R B i Magenta płynnie. Patrząc na wzorniki wydaje mi się za zielono.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC P232W + Spyder 4?

18 maja 2016, 21:29 - śr

P232W to jeden z najbardziej zaawansowanych monitorów o wszechpotężnych możliwościach, w tej cenie to istny Cud Nazarejski.

Jakie wzorniki? Co jest za zielone - wzorniki, czy monitor?
wyga
Posty: 10
Rejestracja: 24 sierpnia 2012, 18:03 - pt

Re: NEC P232W + Spyder 4?

19 maja 2016, 10:46 - czw

Czornyj pisze:w tej cenie to istny Cud Nazarejski.
Chyba się zgodzę. Zapłaciłem za niego £85 :D Przepracowanych miał 680 godzin + 570 godzin w trybie off :)

Czornyj pisze:Jakie wzorniki? Co jest za zielone - wzorniki, czy monitor?
Źle napisałem. Ja generalnie miałem wrażenie po ustawieniu na te wartości tak jakby za dużo zieleni i/lub cyanu było widać na ekranie monitora. W prawdzie nie mam żadnego realnego punktu odniesienia więc jest to raczej moje widzi mi się. Dlatego zastanawiam się zatem nad kupnem tych wzorników RGB i czy to ma jakiś sens w tym wypadku. W planach mam zakup i1 Display Pro ale muszę z tym chwile poczekać, póki co nie mam skąd pożyczyć tego urządzonka.

Koniec końców poczytałem jeszcze wczoraj trochę i na podstawie tego testu http://www.swiatobrazu.pl/nec-multisync ... 507.html,2 przestawiłem punkt bieli z: x(0,313); y(0,329) na: x(0,320); y(0,329). Wiem, że ich kalibracja nie ma nic wspólnego z moim środowiskiem pracy, aczkolwiek wydaje mi się iż jest lepiej.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC P232W + Spyder 4?

19 maja 2016, 11:12 - czw

Jeśli np. ściana wokół monitora jest czerwona lub pada na nią czerwonawe światło, monitor może być wizualnie zielony. Ustawiając na D65 możesz spróbować włączyć/wyłączyć korekcję metameryzmu, ew. jeśli to nie pomoże to zrób dokładnie to, co zrobiłeś - ustaw koordynaty chromatyczne wtpt tak, by wizualnie stał się on dla Ciebie neutralny. Wzorzec będzie punktem odniesienia dla danego wzorca obserwowanego w danych warunkach oświetleniowych, więc jest przydatny tylko wtedy, gdy chcemy osiągnąć zgodność z wydrukami/odbitkami oglądanymi w konkretnych warunkach. Jeśli dążymy do zgodności z wyidealizowanym wzorcem, jakim jest hipotetyczny iluminant światła dziennego o skorelowanej temperaturze barwowej 6500K - czyli D65 - musielibyśmy mieć podświetlony wzorzec transparentny, a z tym może być ciężko :lol: Najlepiej zatem ustawić tak, by ekran wizualnie był względnie neutralny wizualnie i nie przejmować się niuansami ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC P232W + Spyder 4?

19 maja 2016, 11:28 - czw

Pytanie, jakie masz oświetlenie?
Dzienne? Jego barwa/temperatura nieco zmienia się w ciągu dnia. Najbliżej teoretycznego D65/6500K jest oświetlenie dzienne w pochmurny dzień zakładając, że ściany nie są różowe i nie rozregulowują adaptacji chromatycznej Twojego wzroku.
Jeśli jakaś nieokreślona świetlówka lub żarówka, to lepiej się do niej nie dopasowywać i przywrócić do ustawień fabrycznych.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC P232W + Spyder 4?

19 maja 2016, 11:59 - czw

Dlaczego "lepiej"? Jeśli oświetlenie powoduje, że widzimy na ekranie np. za dużo zieleni, to korygujemy wizualnie w MultiProfilerze (od tego jest) i cześć pieśni. Ustawienia fabryczne są dobre dla neutralnych pomieszczeń i osób o widzeniu zgodnym z standardową CMF - jeśli mamy kolorowe ściany, światło bądź odchyłki w widzeniu barwnym musimy wizualnie skorygować monitor pod siebie.
wyga
Posty: 10
Rejestracja: 24 sierpnia 2012, 18:03 - pt

Re: NEC P232W + Spyder 4?

19 maja 2016, 12:24 - czw

Czornyj pisze:Jeśli np. ściana wokół monitora jest czerwona lub pada na nią czerwonawe światło, monitor może być wizualnie zielony. Ustawiając na D65 możesz spróbować włączyć/wyłączyć korekcję metameryzmu, ew. jeśli to nie pomoże to zrób dokładnie to, co zrobiłeś - ustaw koordynaty chromatyczne wtpt tak, by wizualnie stał się on dla Ciebie neutralny. Wzorzec będzie punktem odniesienia dla danego wzorca obserwowanego w danych warunkach oświetleniowych, więc jest przydatny tylko wtedy, gdy chcemy osiągnąć zgodność z wydrukami/odbitkami oglądanymi w konkretnych warunkach. Jeśli dążymy do zgodności z wyidealizowanym wzorcem, jakim jest hipotetyczny iluminant światła dziennego o skorelowanej temperaturze barwowej 6500K - czyli D65 - musielibyśmy mieć podświetlony wzorzec transparentny, a z tym może być ciężko :lol: Najlepiej zatem ustawić tak, by ekran wizualnie był względnie neutralny wizualnie i nie przejmować się niuansami ;)
Dzięki, tak też zrobię. Korekcje metameryzmu mam wyłączoną, podwajała tylko wrażenie zieleni. Kompensację światła otoczenia (Ambient Light Compensation) mam wyłączoną, choć nie widziałem żadnych różnic.
max pisze:Pytanie, jakie masz oświetlenie?
Dzienne? Jego barwa/temperatura nieco zmienia się w ciągu dnia. Najbliżej teoretycznego D65/6500K jest oświetlenie dzienne w pochmurny dzień zakładając, że ściany nie są różowe i nie rozregulowują adaptacji chromatycznej Twojego wzroku.
Jeśli jakaś nieokreślona świetlówka lub żarówka, to lepiej się do niej nie dopasowywać i przywrócić do ustawień fabrycznych.
Pokój z małym oknem. Połowa ścian jest obklejona jakąś tandetną tapetą kremowo - beżową o wzorze kory i jeszcze połowa wzoru nieco odbija światło. Druga połowa pomieszczenia to białe ściany. Oświetlenie to zwyczajna żarówka 100W. Okno z kolei mam po lewej stronie od monitora z 1,5m do tyłu.
Myślałem nad lekkim przemeblowaniem, ale nie wiem co lepsze.
Mam w sumie 3 możliwości ustawienia:
1. Przy oknie i oświetlenie 1m w tył od góry
2. Przy białej ścianie, oświetlenie 1m w tył od góry i plecami do okna
3. Środek pomieszczenia, okno 90 stopni na lewo, oświetlenie od góry
Z kolei jeśli chodzi o oświetlenie, dałbym radę zamontować jakąś świetlówkę.

Aha swoją drogą bo nie wpomniałem o tym, a może i to istotne. Mam podpięty drugi monitor Dell U2312HM. Służy mi poprostu jako monitor do kodowania bądź wrzucam tam okno z warstwami z photoshopa.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC P232W + Spyder 4?

19 maja 2016, 12:49 - czw

Z Twojej wypowiedzi jednoznacznie nie wynika, czy NEC jest za zielony względem:
* białej kartki położonej przed monitorem, oświetlonej światłem dziennym, w pochmurny dzień,
* jw. ale oświetlonej żarówką,
* wzornika, oświetlonego światłem dziennym, w pochmurny dzień,
* wzornika, oświetlonego żarówką,
* obrazu na DELLu
* "hipotetycznego iluminantu światła dziennego o skorelowanej temperaturze barwowej 6500K - czyli D65" ;)
wyga
Posty: 10
Rejestracja: 24 sierpnia 2012, 18:03 - pt

Re: NEC P232W + Spyder 4?

19 maja 2016, 13:08 - czw

max pisze:Z Twojej wypowiedzi jednoznacznie nie wynika, czy NEC jest za zielony względem:
* białej kartki położonej przed monitorem, oświetlonej światłem dziennym, w pochmurny dzień,
* jw. ale oświetlonej żarówką,
* wzornika, oświetlonego światłem dziennym, w pochmurny dzień,
* wzornika, oświetlonego żarówką,
* obrazu na DELLu
* "hipotetycznego iluminantu światła dziennego o skorelowanej temperaturze barwowej 6500K - czyli D65" ;)
- Wzorników nie mam
- Względem kartki: dziś gdzie jest pochmurnie wydaje się być zbyt zielono przy D65. "Moja korekcja" też nie jest idealna natomiast jest bliżej bieli kartki.
- Oświetlonej żarówką de facto nie sprawdzałem
- Obraz na DELL'u: teraz mnie to zaskoczyło i całkowicie zgłupiałem. Mianowicie odpiąłem DELL'a co wpłynęło na barwy w NEC'u. Jednak odnoszę to samo wrażenie, choć barwy nieco się różnią. W DELL'u mam ustawiony zwyczajnie jeden z profili z tftcentral, który jako tako był komfortowy.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC P232W + Spyder 4?

19 maja 2016, 13:24 - czw

wyga pisze:...teraz mnie to zaskoczyło i całkowicie zgłupiałem. Mianowicie odpiąłem DELL'a co wpłynęło na barwy w NEC'u. Jednak odnoszę to samo wrażenie, choć barwy nieco się różnią. W DELL'u mam ustawiony zwyczajnie jeden z profili z tftcentral, który jako tako był komfortowy.
Jaki profil? Po co profil w monitorze sRGB? Na dodatek dla sztuki innej niż Twoja?

Moim zdaniem powinieneś usunąć wszystkie profile, ustawić fabryczny sRGB, a zarządzanie profilami NECa powierzyć MultiProfilerowi. To, że po odpięciu DELLa zmienia się obraz na NECu oznacza chyba, że coś namieszałeś. Proponuję odmieszać profile do ustawień fabrycznych. W MultiProfilerze ustawić sRGB i jasność dopasować do białej kartki. Metameryzm Corr. wg uznania. Ambient Light Comp. wyłączyć.
Obraz na DELLu zmieniać przy pomocy menu OSD w monitorze, przy czym na początek przywrócić ustawienia fabryczne i obniżyć znacznie jasność bieli Brightness, do kartki przed monitorem.

Tak wydaje mi się bardziej przejrzyście. W przeciwnym wypadku nie sposób dojść co modyfikuje obraz na jednym, a co na drugim monitorze:
* Twój wzrok
* barwa oświetlenia, pora dnia, żarówka, kolor ścian
* drugi monitor, inne widmo podświetlenia
* korekcja programowa w karcie grafiki dla jednego lub drugiego monitora
* profil monitora, jeden lub drugi
* ustawienia w OSD monitora, jedym i drugim
* ustawienia w MultiProfilerze
* sputniki nad Antarktydą.
wyga
Posty: 10
Rejestracja: 24 sierpnia 2012, 18:03 - pt

Re: NEC P232W + Spyder 4?

19 maja 2016, 13:43 - czw

max pisze:* sputniki nad Antarktydą.
To już wiem kogo mogę winić :lol:

Ok, posprawdzam wszystko dokładnie i dam znać wieczorem co udało mi się osiągnąć. Na razie muszę odpuścić i popracować trochę. Na szczęście przy kodzie strony.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68378
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu