IIYAMA ProLite XB2483HSU

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
gosc_niedzielny_
Posty: 3
Rejestracja: 09 listopada 2013, 23:09 - sob

IIYAMA ProLite XB2483HSU

09 listopada 2013, 23:24 - sob

Witam,
zastanawiam się nad zmianą monitora. Do tej pory miałem 173p plus, teraz chciałbym już zmienić na coś w proporcjach 16:9, 16:10. Spodobał się mi IIYAMA ProLite XB2483HSU który bardzo dobrze wygląda w specyfikacji i do tego jest podejrzanie tani. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć opinii ani testów tego monitora. Monitor miałby służyć przede wszystkim do gry w sieci w Starcrafta (strategia). Amatorsko, jednak jestem uzależniony :(
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/ ... techniczne

Producent: IIYAMA
Przekątna (cale) 24"
Rozdzielczość 1920 x 1080 px
Format 16:9
Matryca TFT/AMVA, LED
Kontrast 3000:1
Jasność 250 cd/m2
Czas reakcji 4 ms
Kąt widzenia w poziomie 178
Kąt widzenia w pionie 178
Rozmiar plamki 0,28 mm
Złącza D-Sub, DVI-D, HDMI
Cena: od 840 złotych
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: IIYAMA ProLite XB2483HSU

10 listopada 2013, 01:02 - ndz

Jak nie zabiją Cię gry, zrobi to monitor ;p

sorki za ironię.. nie wystarczy zmienić monitor "na nowy", warto to zrobić z głową

Brak opinii i testów powinien już być sygnałem ostrzegawczym :!:
Monitor, oprócz właściwego spełniania określonego celu, powinien przede wszystkim dać
komfort użytkowania w dłuższym czasie, a nie tylko pozornie przez chwilę. W końcu grając często
spędza się bite godziny przy kompie..

Dokładając niecałe 200 masz już Eizo Foris FS2331-BK, który jest jeszcze w ciągłej sprzedaży i jest to sprawdzona konstrukcja.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
grudzio
Posty: 2
Rejestracja: 15 lutego 2014, 22:26 - sob

Re: IIYAMA ProLite XB2483HSU

15 lutego 2014, 22:29 - sob

Ciekawe, że też miałem tego Samsunga i też wypatrzyłem tą IIyamę :) Ja ją kupiłem, bez obaw, to dobry monitor choć ma mniej wyraziste kolory od 173p plus
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: IIYAMA ProLite XB2483HSU

16 lutego 2014, 15:34 - ndz

Te "mniej wyraziste kolory" to wynik wyższego punktu czerni, większego srebrzenia. W SM173p siedzi S-PVA Samsunga, jedna z najlepszych matryc do celów ogólnych jaka w ogóle powstała. SM179p/SM193p był swego czasu zestawiany nawet jako tania alternatywa dla EIZO serii S, a to duży komplement. W Iiyamie XB2483HSU siedzi *VA produkcji AUOptronics. Wyjątkowo podły wyświetlacz. Jeśli połączymy to z brakiem jakiejkolwiek kompensacji elektronicznej wad panelu, dostajemy monitor masowy, nic ponadto.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
grudzio
Posty: 2
Rejestracja: 15 lutego 2014, 22:26 - sob

Re: IIYAMA ProLite XB2483HSU

16 lutego 2014, 16:50 - ndz

Czyli kupiłem słaby monitor? Sam już nie wiem, dobrze mi się na nim pracuje, super ogląda filmy w BF3 też ciupie, jest ok, jakich wad mam szukać?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: IIYAMA ProLite XB2483HSU

16 lutego 2014, 17:09 - ndz

Jeśli ich Pan nie widzi to nie ma co szukać na siłę. Jednak obiektywnie 173p to był monitor o klasę lepszy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
MaxAM
Posty: 5
Rejestracja: 30 lipca 2014, 13:22 - śr

Re: IIYAMA ProLite XB2483HSU

30 lipca 2014, 14:21 - śr

Ja rozumiem kiepską opinię o masowym sprzęcie (choć qw końcu takie EIZO czy NEC też klepią sprzęt masowo) - i o kiepskości matrycy .
Stąd parę pytań:
1. Czy ta technologia AMVA+ nie wydaje się tutejszym fachowcom na tyle ciekawa żeby sprawdzić taki monitor urządzeniami?
2. Np. czy da się to skalibrować ?
3.Czy rzeczywiście z wyświetlaniem 24-bit True Colour przypadkiem nie wyświetli choć 90% adobeRGB?
4. Fajny kontrast statyczny 1:3000.Czy rzeczywiście?
Kiedyś zarabiałem na fotografii, obecnie uprawiam ją jako hobby i sztukę , stąd nie potrzebuję drogiego monitora ale taki który jednak za przyzwoitą cenę pozwoli starszemu renciście na zakup i cieszenie się w miarę prawdziwymi kolorami . Tak żeby nie było "obciachu" gdy trzeba zrobić odbitkę dla znajomych czy wystawę. Wiem że wiele młodych osób się żachnie mówiąc - niech sobie "wapno" uzbiera na EIZO , ale łatwo mówić jak się może pracować i na dodatek jest przy rodzicach... Inaczej jak masz tysiaka i musisz wszystko sam opłacić... A hobby kosztuje. Dlatego proszę o rozwagę przy odrzucaniu z góry różnych 'budżetowych" rozwiązań . Są jeszcze monitory IPS tej marki (24" i np. 27" - choć ten ostatni z racji ceny powyżej 2000 raczej odpada, a szkoda).
5. Ciekawe jak ten 24" IPS iiyama wam się podoba?
6. Nie całkiem rozumiem to co pisze się o jasności monitora -czy jasność: 250 cd/m2 to lepiej niż 300 albo 350cd/m2 ? Bo po przeczytaniu testów kilku monitorów całkiem się pogubiłem. Wyszło w nich że im jaśniej tym gorzej... choć może chodziło o jaśniejsze ustawienie jasności w monitorze - tu rzeczywiście możliwe ...
7. Czy lepiej kupić monitor o kontraście 1:500 za to z rozbudowana sprzętową regulacją RGB i CMYK 21,3" czy taki 24" o kontraście 1:3 000 za to tylko w sRGB i 24-bit True Colour którego być może nie uda się skalibrować ?
8. Czy poza wymienionymi w tekście o polecanych monitorach nie ma nic co dało by się używać z jakością widocznie lepszą niż "monitor" ELS wbudowany w Samsunga NP300 z kartą graficzną nVidia - GeForce 520MX? 1GB z technologią optimus i 6GB RAM? W cenie ok. 1000zł?
Dziękuję za uwagę i proszę fachowców o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: IIYAMA ProLite XB2483HSU

30 lipca 2014, 14:31 - śr

Ad1. "Technologia" to jedno a wykonanie to drugie. AMVA produkcji AUOptronics jest fatalna, a z kolei działające na tej samej zasadzie PVA Samsunga zdobywały szerokie uznanie.
Ad2. Nie.
Ad3. Długość słowa sterującego mówi o ilości odcieni jakie monitor potencjalnie może wyświetlać, ale zupełnie nic o gamucie. To inne sprawy. Co do sterowania, podstawowy, 8 bitowy kolor, daje właśnie łącznie 24. 8+8+8 w kanałach RGB. Przy czym sterowanie też ma niewiele wspólnego z tym co dostanie Pan na ekranie. Dlatego użyłem dwa zdania wcześniej "potencjalnie wyświetlać". Monitory mają tendencję do zlewania, utraty odcieni w newralgicznych zakresach. Stąd, monitory przeznaczone do koloru mają wewnętrzną paletę poszerzoną do trzy razy 10, 12, 14 bitów i więcej. Nawet najtańsze modele EIZO/NEC, choć są oparte o tanie matryce, mają procesory operujące na 10 bitowym słowie, 10+10+10 razem 30 bitów w kanałach RGB. Dlatego jest to zupełnie inna półka jakościowa od najlepszej masówki i stąd przepaść pomiędzy tymi firmami a resztą świata. Zapis "24-bit True Colour" jest więc typowym, bezwartościowym bełkotem marketingowym.
Ad4. Oczywiście, że nie. Typowy kontrast tego monitora nie przekracza 500:1.
Ad5. Nie podoba. Jeśli o mnie chodzi, bardziej cenię swoje oczy i nerwy.
Ad6. Jasność w sensie optymalna, nie maksymalna.
Ad7. Najlepiej kupić monitor, który potrafi po ludzku reprodukować to co ma być na ekranie. Parametry z ulotek kompletnie nic na ten temat nie mówią. Najprościej wyświetlić klin w szarości. Zdecydowana większość monitorów pokaże go tak, że się można przestraszyć.
Ad8. Na liście polecanych monitorów jest wszystko cokolwiek reprezentuje godziwą jakość.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
MaxAM
Posty: 5
Rejestracja: 30 lipca 2014, 13:22 - śr

Re: IIYAMA ProLite XB2483HSU

30 lipca 2014, 15:53 - śr

Przeglądając wszystkie tablice testowe i włączając programy właściwie doszedłem do wniosku ze mój staruszek laptop HP G62 ma matrycę której cokolwiek trudno zarzucić poza dwoma rzeczami - nie ma sprzętowej kalibracji i ma mały kąt widzenia (stąd w teście "gamma" poruszając głową widywałem kolorki ) ale poza tymi - wszystko dzialalo i wyświetlało się poprawnie z kolorami włącznie, choć moje ustawianie kolorów "na oko" w obydwu urządzeniach dalekie jest od kalibracji z przyrządem. Nie wiem czy tak mi się "udało", czy może te programy i tablice są zbyt mało dokładne. :oops:
Muszę jeszcze to samo zrobić na drugim "lepszym" laptopie. :|
MaxAM
Posty: 5
Rejestracja: 30 lipca 2014, 13:22 - śr

Re: IIYAMA ProLite XB2483HSU

30 lipca 2014, 15:56 - śr

Tom01 pisze:
Ad3...podstawowy, 8 bitowy kolor, daje właśnie łącznie 24. 8+8+8 w kanałach RGB..
No tak! Oczywiście! Ech ten marketing... :lol:

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu